Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2009., 09:33   #41
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Znači li to da onaj tko ne vjeruje u Boga ili ne zna što je Bog, nema ni ljubavi?

Onaj tko vjeruje u ljubav - možda svijesno ili možda nesvijesno vjeruje u Boga! Jer Bog je ljubav
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 09:34   #42
ima nešto što odvaja ljubav i osjećaje u kojima je prisutna, od drugih emocija...da li ste to zapazili?

osjećaj je kad smo tužni...kad smo nervozni...kad smo bijesni...kad smo iznenađeni...kad se bojimo...kad smo veseli...to su stanja našeg duha...međutim, ljubav u nama djeluje neovisno! osnovna emocija koju proživljavamo može se mijenjati a da je ljubav u nama cijelo vrijeme prisutna...ljubav prema dragom prijatelju...prema djetetu...prema ocu ili majci...prema ljubavi našeg srca...

iz istoga, zaključujem, ljubav nije emocija. ona je koncept. ona je ljubav

postoje i drugi koncepti ljubavi...milosrđe je vid ljubavi...suosjećanje je vid ljubavi...prijateljstvo je vid ljubavi...na kraju, i mir u duši je vid ljubavi...

i sreća je vid ljubavi...ljubavi u nama, prema životu i svijetu
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 09:35   #43
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Zanimljivo. Srce je simbol i ljubavi i hrabrosti (srčanosti).
Istovremeno za nekog čovjeka kažemo da ne razmišlja svojom glavom nego srcem. Znači li to da su razum i ljubav suprotnosti i da u Boga nema razuma?
U egipatskom principu maat-a važe se srce kao najbitniji dio čovjeka koje preživljava smrt /naravno da je to simbolika/.



http://images.google.hr/imgres?imgur...%3D2%26hl%3Dhr
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:16   #44
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Ja i jesam istraživač ali nikad nisam bio na Novoj Gvineji pa neznam kako je sa plemenima koji nisu upoznali Boga??? Dobro pitanje!

Ali znam kako je sa monom kad se grijehom odvojim od Boga, kad biježim od Boga. Tada sve što radim radim svojim snagama i moja ustrajnost je 100% slabija, moja snaga je slabija moje povjerenje je slabije.

Kad se vraćam Boga i bivam uz njega tj. čuvam ga u srcu kao najdragocjeniji biser, tada moj život cvijeta, na svakom području! I zračim sigurnošću ljepotom, ljubavlju!

Subjektivno - objektivno.
Razumijem, ili bar pokušavam razumjeti, da tebi osobno ljubav prema bogu, ili osjećajem božije ljubavi prema tebi, ili čin vraćanja Bogu, predstavlja nešto što te ispunjava sigurnšću, ljepotom i ljubavlju.
Međutim ovdje zauzimamo odmak od predmetne scene, i pokušavamo utvrditi zašto religijski zanos (vjerovanje u Boga) kao prvu predpostavku navodi ljubav. Što bi po tebi bila ljubav? Možemo li je poistovjetiti s Bogom?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:18   #45
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Onaj tko vjeruje u ljubav - možda svijesno ili možda nesvijesno vjeruje u Boga! Jer Bog je ljubav
Što znači vjerovati u ljubav?
Nepotrebnost nikakvih dokaza ljubavi. Slijepo vjerovanje. Urušavanje razuma?
Imaju li životinje ljubav?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:20   #46
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
iz istoga, zaključujem, ljubav nije emocija. ona je koncept.
Ljubav nije koncept. Koncept traži minimum orgniziranosti. Može li se ljubav organizirati?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:21   #47
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Subjektivno - objektivno.
Razumijem, ili bar pokušavam razumjeti, da tebi osobno ljubav prema bogu, ili osjećajem božije ljubavi prema tebi, ili čin vraćanja Bogu, predstavlja nešto što te ispunjava sigurnšću, ljepotom i ljubavlju.
Međutim ovdje zauzimamo odmak od predmetne scene, i pokušavamo utvrditi zašto religijski zanos (vjerovanje u Boga) kao prvu predpostavku navodi ljubav. Što bi po tebi bila ljubav? Možemo li je poistovjetiti s Bogom?
valjda zato što ne možeš zamisliti uopće raj bez ljubavi ima li rajskijeg osjećaja na ovom svijetu, nego voljeti i biti okružen ljubavlju?
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:22   #48
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
U egipatskom principu maat-a važe se srce kao najbitniji dio čovjeka koje preživljava smrt /naravno da je to simbolika/.
Zanimljivo je da su svi stari narodi sve emocionalne, empatične i altruistične značajke čovjeka nalazili u srcu.
Možda, kad se čovjek uzbudi srce brže kuca, krv jurne u lice, tako jako tuče kada te je strah.......
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:23   #49
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Subjektivno - objektivno.
Razumijem, ili bar pokušavam razumjeti, da tebi osobno ljubav prema bogu, ili osjećajem božije ljubavi prema tebi, ili čin vraćanja Bogu, predstavlja nešto što te ispunjava sigurnšću, ljepotom i ljubavlju.
Međutim ovdje zauzimamo odmak od predmetne scene, i pokušavamo utvrditi zašto religijski zanos (vjerovanje u Boga) kao prvu predpostavku navodi ljubav. Što bi po tebi bila ljubav? Možemo li je poistovjetiti s Bogom?
Zeznuto pitanje što je po meni ljubav! Na prvi mah mogu reći "Na to pitanje ne mogu odgovoriti".
Jednostavne teško je definirati ono šta ja mislim da je ljubav!
Ja bi sve pojednostavnio i reko Bog je ljubav, upoznajte Boga i upoznat ćete ljubav!
Ali mislim da nebi zadovoljio....

Ljubav nije osjećaj, predmet, pokret, čovjek, biljka, životinja, duša.

LJUBAV JE SVE

BOG JE LJUBAV
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:25   #50
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
valjda zato što ne možeš zamisliti uopće raj bez ljubavi ima li rajskijeg osjećaja na ovom svijetu, nego voljeti i biti okružen ljubavlju?
M slažem se. Potpuno si u pravu. Ali meni ljubav zgleda tako ljudska osobina tako da mi je čudnije zašto se ona povezuje s Bogom.
Ljubav je nesavršenost, a Bog je savršen. Kontradiktorno, zar ne?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:27   #51
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da su svi stari narodi sve emocionalne, empatične i altruistične značajke čovjeka nalazili u srcu.
Možda, kad se čovjek uzbudi srce brže kuca, krv jurne u lice, tako jako tuče kada te je strah.......
Kad kažeš JA na što prvo misliš...dobro neki misle na kuću-vikendicu-snažan auto-bankovni račun...

ipak kad se kaže ja čovjek dotakne svoj torzo na mjestu gdje je srce...ne dotiče niti glavu niti usta niti nogu...


JA tj. mi smo naše srce...a to je organ gonjenja samog Boga
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:29   #52
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Zeznuto pitanje što je po meni ljubav! Na prvi mah mogu reći "Na to pitanje ne mogu odgovoriti".
Jednostavne teško je definirati ono šta ja mislim da je ljubav!
Ja bi sve pojednostavnio i reko Bog je ljubav, upoznajte Boga i upoznat ćete ljubav!
Ali mislim da nebi zadovoljio....

Ljubav nije osjećaj, predmet, pokret, čovjek, biljka, životinja, duša.

LJUBAV JE SVE

BOG JE LJUBAV
Hodaš ulicom. Ljudi prolaze. Različiti, sa svojim brigama, osmjesima, nadanjima. Odjednom ugledaš ta oka dva i javi se ljubav. Srce ti zalupa, svijet promjeni boju, primjećuješ zalazak sunca, lastavicu u letu, zadovoljan si u pravom smislu te riječi. Tvoj jedini problem je "Gdje su ta oka dva?"Gdje je tu Bog?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:33   #53
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kad kažeš JA na što prvo misliš...dobro neki misle na kuću-vikendicu-snažan auto-bankovni račun...

ipak kad se kaže ja čovjek dotakne svoj torzo na mjestu gdje je srce...ne dotiče niti glavu niti usta niti nogu...


JA tj. mi smo naše srce...a to je organ gonjenja samog Boga
Što sam ja. Svijest ili cjelina mene. Znači svaki prstić, obrva, srce, nokat ili zub. Tako i ljubav. Je li ona ja u cjelini ili pripada samo određenom organu. U našm razmatranju srcu. Naravno u prenesenom smislu.
Što misliš zašto srce?
Ono kuca i po njemu znamo da smo živi.
Za zle ljude kažemo da imaju srce od kamena ili od leda. Ne kuca.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:38   #54
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
M slažem se. Potpuno si u pravu. Ali meni ljubav zgleda tako ljudska osobina tako da mi je čudnije zašto se ona povezuje s Bogom.
Ljubav je nesavršenost, a Bog je savršen. Kontradiktorno, zar ne?
ljubav jest savršena, ali pretpostavljam da nemamo istu sliku. moja slika je one iste ljubavi koju osjećamo i prema roditeljima, i prema djeci, i prema prijateljima, i prema partneru

kod partnera je jedino to kompleksnije, jer osjećamo više toga. tu je tjelesnost i strast, tu je plamen zaljubljenosti prožet i onim tjelesnim, vatra zaljubljenosti. ali, ako bi odstranio sve tjelesno, ostala bi ti ona ljubav kojom ljubiš biće...i to je ista ljubav kao u prijateljstva, kao u bilo koje ljubavi

što nije savršeno? intenzitet, potpunost. ljubav nema mane, imamo je mi ljudi, jer nemamo kapacitet osjetiti potpunu ljubav. naša ljubav često tinja, jer ne može goriti u nama
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:40   #55
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da su svi stari narodi sve emocionalne, empatične i altruistične značajke čovjeka nalazili u srcu.
Možda, kad se čovjek uzbudi srce brže kuca, krv jurne u lice, tako jako tuče kada te je strah.......
pogledaj si stranice heartmath instituta...mislim da ne znamo sve o srcu. izgleda da kao organ ima više funkcija od pumpanja krvi po tijelu...
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 10:59   #56
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Hodaš ulicom. Ljudi prolaze. Različiti, sa svojim brigama, osmjesima, nadanjima. Odjednom ugledaš ta oka dva i javi se ljubav. Srce ti zalupa, svijet promjeni boju, primjećuješ zalazak sunca, lastavicu u letu, zadovoljan si u pravom smislu te riječi. Tvoj jedini problem je "Gdje su ta oka dva?"Gdje je tu Bog?
TU
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 14:15   #57
Quote:
Margery Daw kaže: Pogledaj post
ili prije Ljubav je bog.
ne bi išlo!
__________________
Mi trudimo se znanstveno da propadnemo barem dostojanstveno...
Epignosis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 21:08   #58
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
ljubav jest savršena,

kod partnera je jedino to kompleksnije,

što nije savršeno? intenzitet, potpunost. ljubav nema mane, imamo je mi ljudi, jer nemamo kapacitet osjetiti potpunu ljubav. naša ljubav često tinja, jer ne može goriti u nama
Odredi se. Svaka rečinica ti tuče jedna drugu. Ako je ljubav savršena onda nemaš puno za objašnjavati. Ona bivstvuje i nema potenciju.
Kako savršenost može biti kompleksnija?
Tema je Bog i ljubav.
Bi li mogla dati neke komentar na činjenicu da su i kršćanski i islamski Bog agresivni Bogovi. Nagrađuju i kažnjavaju. Kako pomiriti agresivnost i ljubav?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 21:09   #59
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
TU
GDJE?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 23:30   #60
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Odredi se. Svaka rečinica ti tuče jedna drugu. Ako je ljubav savršena onda nemaš puno za objašnjavati. Ona bivstvuje i nema potenciju.
Kako savršenost može biti kompleksnija?
Tema je Bog i ljubav.
Bi li mogla dati neke komentar na činjenicu da su i kršćanski i islamski Bog agresivni Bogovi. Nagrađuju i kažnjavaju. Kako pomiriti agresivnost i ljubav?
jednostavno. ono što nazivamo ljubavlju muškarca i žene, nije samo ono što nazivamo božanskom ljubavlju. već je kombinacija. mišmaš, u kojem ima i fizičke požude, i kemije zaljubljenosti. odstrani te komponente seksualnosti, i ostat će ona ista ljubav koju osjećaš prema drugima

i ta ljubav, jest Božanska. ali kako možeš imati malo vjere u sebi, tako možeš imati i malo ljubavi u sebi

o ostalom, nemam komentar (i nisam ona), nek drugi komentiraju
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:18.