Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2010., 12:02   #81
Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
u bespućima interneta nabasala sam na ovaj recept za Truffle tortu i napravila je - torta je apsolutno savršena. Obzirom da je glavnina recepta bazirana na vrhnju i čokoladi mislim da bi mogla proći pod ovaj pdf.

Evo recept.

http://valivolitorte.blog.hr/2008/10...fle-torta.html

Tijesto:
50 g maslaca
50 g šećera u prahu
2 žutanjaka
66 g čokolade
1/2 velike žlice gorkog kakaa
1 vanilin šećer
35 g brašna
1/2 žličice praška za pecivo
1/2 žličice soli
0.33 dl slatkog vrhnja
2 bjelanjaka
0.66 dl mlijeka

Krema:
400 ml vrhnja za šlag
700 g čokolade
500 ml vrhnja za šlag

Priprema:
Najprije pripremite čokoladni biskvit. Pjenasto umutite maslac i šećer pa dodavajte jedan po jedan žutanjak. Zatim primiješajte otopljenu i prohlađenu čokoladu, kakao i vanilin šećer. Sve dobro izmiksajte. Smjesi dodajte prosijano brašno s praškom za pecivo i solju. Lagano umiješajte vrhnje, mlijeko te na kraju snijeg od bjelanjaka.
Izlijte u okrugli kalup i na 180 stupnjeva pecite oko 15 minuta.
Izvadite tijesto iz pećnice i ostavite ga da se ohladi. Napravite kremu. 400 ml vrhnja za šlag prokuhajte. Čokoladu raskomadajte i zalijte vrelim vrhnjem. Promiješajte i ostavite da se prohladi. Od 500 ml vrhnja istucite šlag. Žlicom umiješajte šlag u čokoladnu kremu. Izlijte na tijesto i ostavite u hladnjaku da se dobro ohladi (najbolje preko noći).
Već ja Pellaprat napisao - ovo nema veze s ganache kremom.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 12:16   #82
Jebiga nema, ali je super torta pa sam pomislila da bi se ljudima koji čitaju ovaj pdf svidjela jer su se tu razmjenjivali recepti sa kombinacijama vrhnja i čokolade. I kaj sad, da se ubijem ?
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 12:38   #83
Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
Jebiga nema, ali je super torta pa sam pomislila da bi se ljudima koji čitaju ovaj pdf svidjela jer su se tu razmjenjivali recepti sa kombinacijama vrhnja i čokolade. I kaj sad, da se ubijem ?
Ne se ubijat!
Speci tortu i ubij se u čokoladi hehehehe.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 12:46   #84
Da znaš da i budem. Prognoza za vikend je nikakva, pa onda kad sam već zatvorena u četiri zida, peći tortu je sasvim dobra zabava!
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 02:06   #85
Čitam ovaj čitav topic jer mi je prijateljica neki dan upravo pričala o njemu sva isprepadana kako neki tvrde da ne smije miksati kremu za tortu koja je u biti ganache..

I iskreno, dosta mi je već tih kvazi kuhara punih pametnih savjeta kojima je bitnije da dokažu teoriju na papiru nego li da pomognu osobi u pravljenju kolača/torte.. Ovdje ne bi trebala biti poanta razmetavanje uletima - Ne, to se tako ne smije raditi!!! ili - Ni slučajno se ganache ne smije miksati!!! i slične izjave..

Sve te velike kuharske nade ni u jednom trenu nisu naveli za što taj "pravi" ganache služi.. i zašto se to "nikako ne smije miksati"..
A istina je da se ganache, smjesa od čokolade i slatkog vrhnja, kad se ohladi - stvrdne.. I ako ga netko želi koristiti kao glazuru, topping za tortu ili smjesu za truffles, naravno da ga neće miksati. Ali ako je već netko u svom postu spomenuo da ga koristi kao kremu za tortu, ne razumijem da će mu netko od "strašno iskusnih kuhara" ovdje reći da se to ne smije miksati.. dapače- zabraniti da miksa jer "to onda nije ganache"...

Koga briga je li ganache ili nije.. ako se smjesa koristi za kremu u torti, naravno da će se miksati.. Je li bitnije kako će se krema zvati ili kakvog će okusa i teksture biti?? Ja uvijek glasam za okus..
sweetpea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 13:40   #86
1. Napraviti ganache: http://www.youtube.com/watch?v=3nVVKHw9oWU&NR=1
2. Potpuno ohladiti ganache, mijesajuci povremeno. Ne smije se stvrdnuti.
3. Umutiti mikserom, i sto je vrlo vazno, odmah upotrijebiti.
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 01:06   #87
Zanima me kako ganache kremu preliti po torti? Da ju samo polaku izlijem po sredini torte (hoće li se onda ona ravnomjerno rasporediti po površini) ili da ju malo po malo izlijevam po cijeloj površini torte? Neiskusan sam i šeprtljav u spremanju kolača, a ne znam ni kako će se ta krema ponašati pa mi nemojte zamjeriti ako je pitanje blesavo
inače, ovo je recept za tu tortu (ali samo piše preliti preko torte ali ne i kako se to preljeva pa da nešto ne uprskam radije bih se prije posavjetovao s iskusnijim i pametnijim glavama) http://www.coolinarika.com/recept/pakleno-dobra-torta/

Zadnje uređivanje Loopy : 03.12.2010. at 01:11.
Loopy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 01:38   #88
Helouu!

Ovak, prije nego me opomenete, samo da velim da sam procitala cijelu temu!
Al nisam nasla ono sto me zanima...bar ne onak sto posto.

Naime ja sam je radila nedavno prvi put, ganache kremu jel, i takodjer mi je kao autorici ovog topica, ispala pretvrda... e sad dal je problem bio u tome sto je omjer vrhnja i cokse bio isti? Jel bolje da ima vise vrhnja? Mixala nisam, samo sam promijesala i ostavila preko noci. Koristila sam je za cupcakes, znaci na muffine sam je htjela istisnuti s onim strcaljkama za slag i kreme, da ih lijepo ukrasim, al krema je bila pretvrda da bi uopce izasla iz toga. Na kraju sam je samo nabacala na muffine sa zlicicom

Sad opet planiram raditi isto to, cupcakes, za jedan rodjendan, i jako mi je bitno da dobro ispadne. Sto mi savjetujete, kak da je napravim? Vise vrhnja, mixati ili ne?
__________________
Bolje ispast glup nego iz autobusa.
MiaVita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 02:33   #89
Quote:
lopyx kaže: Pogledaj post
Zanima me kako ganache kremu preliti po torti?
Lopyx, ne vjeruj ovakvim glupostima jer to nije ganache. Kakve ti se strahote s tim receptom mogu desiti neću ni razmišljati. Ovo je ganache.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...1&postcount=31

Ganache od mliječne čokolade NE postoji.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 02:41   #90
Quote:
MiaVita kaže: Pogledaj post
Vise vrhnja, mixati ili ne?
Ako miksaš to više nije ganache. Ako ti je bilo pretvrdo, može biti jedan od razloga opisanih u linku prethodnog posta ili nedovoljno kvalitetna čokolada. Npr.dobar ganache ne možeš dobiti ni sa jednom našom čokoladom deklariranom kao "čokolada za kuhanje."
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 11:31   #91
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Lopyx, ne vjeruj ovakvim glupostima jer to nije ganache. Kakve ti se strahote s tim receptom mogu desiti neću ni razmišljati. Ovo je ganache.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...1&postcount=31

Ganache od mliječne čokolade NE postoji.
Ma nisam ga ni mislio praviti s mliječnom čokoladom nakon što sam pročitao cijelu temu...ali nije to ono što me muči nego kako tu kremu što spretnije preliti po torti?postupak?
Loopy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 12:23   #92
Pellaprat obzirom da se iz tvojih postova vidi da si vrstan čokoholičar i majstor za kolače, daj napiši neki fini recept sa ovom prefinom kremom. Božić nam stiže, pa da obogatimo svoju ponudu kolača!
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 12:38   #93
pljuc123 s obzirom da sam primjetio da si ovu kremu radila već podosta puta možeš li mi ti pomoći???please!
Loopy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 12:49   #94
Ma i ja nisam baš imala neke sreće s tom kremom. Prvi puta mi je ispala tvrda ko kamen ali izgleda da je to zato jer sam previše miksala. Odnosno, koliko sam skužila po postovima na ovoj temi - ne bi ju se smjelo miksati uopće.
Probaj staviti koliko vrhnja, toliko čokolade ili eventualno malo čokolade više, vrhnje ugrij i PRIJE nego zakuha prelij preko izlomljene čokolade i miješaj kuhačom dok se čokolada ne rastopi. To bi ti trebalo biti prilično gusto kad se malo prohladi tako da možeš onako lagano preliti preko torte. Zbilja ne znam kakav bi ti pametniji savjet dala, sorry.
Ja sam od torte čiji sam recept napisala na početku topica na koncu odustala jer mi ni jednom ta krema nije ispala kak treba. Ali ako ti je do super fine čokoladne bombe, probaj napraviti onu TRUFFLE tortu čiji sam recept isto tu napisala. Meni je savršena i svaki put mi je ispala baš kako treba. A što se čokolade koju sam koristila tiče - Nestle tamna čokolada sa 60% kakaa mi se pokazala daleko najbolja i meni osobno najfinija.
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 13:01   #95
hm...ok. što se recepta za kremu tiče - od njega me već glava boli s obzirom da postoji hrpa varijanti ali sam se odlučio za Pellapratovu varijantu.
Ono što mene zanima, jer s glazurama sam na Vi, je kako tu kremu preliti po torti? Sve od jednom po sredini torte (i molit boga da se će se razlit po cijeloj) ili malo po malo preljevat po cijeloj torti? Ako mi slučajno ispadne toliko tvrda da se uopče ne da manipulirati s njom sipnut ću naknadno još malo vrhnja ili mlijeka (baš me briga)hm...možda ipak ne (ko zna što će tek onda od toga nastati .
da rezimiram...zanima me kako ide postupak izljevanja kreme na tortu. :nisambaspametan:
Loopy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 13:14   #96
Đavolja rolada

Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Lim 32x22cm naulji i obloži masnim papirom. Na banjamariji otopi 170 g 60% čokolade. U drugoj posudi izmješaj 4 žumanjka s 50 g mljevenog šećera dok smjesa ne bude svijetla i gusta pa zatim jednolično umiješaj rastopljenu čokoladu. U posebnoj posudi izradi snijeg od 4 bjelanjka pa ga lagano umiješaj u smjesu čokolade, jaja i šećera. Smjesu izlij u lim i rastegni do rubova. Peci u pećnici prethodno ugrijanoj na 175C 15-20 min.dok se tijesto sasvim ne podigne i ne očvrsne.List masnog papira pospi kakaom, preokreni biskvit na papir, pokrij ga krpom pa pusti da se ohladi. Ovo je biskvit za đavolju roladu, ja ga kada se ohladi nasprejam s 0,5 dcl Armagnaca i ostavim mirovati (pokrivenog) preko noći.
1. šta je "banjamarija"'
2. "mljeveni šećer" - šećer u prahu?
3. šta je Armagnac i ukoliko je to neko egzotično čudo ima li kakve seljačke zamjene za to?
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 13:23   #97
1. šta je "banjamarija"
http://www.recepti-svijeta.com/banja-marija/ s tim da mi se čini da je to baš posuda posebno dizajnirana za kuhanje na paru...
3. šta je Armagnac i ukoliko je to neko egzotično čudo ima li kakve seljačke zamjene za to?
http://en.wikipedia.org/wiki/Armagnac_(drink)
Eto, može i konjak poslužiti...
Loopy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 13:28   #98
Ganache iz knjige Chocolate bible:

http://i54.tinypic.com/1zqeums.jpg

I još iz knjige "Patisserie"

Chocolate icing (or sauce) - Also suitable for imitation ganache
8 02 (240g) chocolate couverture
3 oz (9Og) stock syrup (see page 257)
1. Melt chocolate in bain-marie.
2. Warm solution of stock syrup to approximately 120°F (49°C).
3. Add the syrup to the melted couverture, a little at a time, stirring
each addition well in. At first the mixture will thicken and
become similar to toffee but as the syrup is increased the mixture
will become thinner and approach the consistency of fondant.
4. The consistency may be slightly adjusted by the use of more
syrup if necessary. It is used like fondant for covering purposes.
When set, it forms a skin but the icing remains soft.

Ganache
1h p t (3 dl ) fresh cream
2 lb (480g) chocolate couverture (milk or plain)
1. Melt the chocolate in a bain-marie.
2. Place cream in a clean saucepan and bring to the boil.
3. Remove from the heat and stir in the melted chocolate. Whisk
until completely mixed and smooth.

Notes:
1. This mixing can be flavoured by the addition of spirits and
liqueurs and its consistency varied by altering the ratio of
creadchocolate. For a thinner mixture, increase the cream and
for a thicker one increase the chocolate.
(a) Used hot, it may be poured over a sponge (or similar base)
like fondant when it will set into a thin, soft eating coating.
(b) If refrigerated, it sets to a firm paste, which may be moulded
into chocolate centres and sweets.
(c) It may be whisked when slightly warm to produce a light
cream which may be piped into a variety of patterns like
buttercream.
2. Ganache can be used in four ways:
(d) As a filling, either on its own or mixed with other fillings.
Imitation ganache Several concoctions can be made from chocolate and liquids to give
a filling having similar properties to ganache (except flavour). The
chocolate icing recipe, once cold, makes a passable imitation.
The best imitation is to use either artificial cream or evaporated
milk instead of fresh cream.

bagno maria ili bain-marie znači na pari
ognjenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 13:31   #99
Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
1. šta je "banjamarija"'
2. "mljeveni šećer" - šećer u prahu?
3. šta je Armagnac i ukoliko je to neko egzotično čudo ima li kakve seljačke zamjene za to?
1. posudu s čokoladom staviš na drugu posudu u kojoj kuha voda.
2. da
3. vrsta francuskog cognaca koji se ne zove cognac jer ne potječe iz regije Cognac pa na to nema pravo. Slobodno stavi neki drugi vrhunski cognac poput Martella ili Otarda glavno da je "uljasti", a ne "rijetki" kao npr Courvoisier.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 13:33   #100
A kad si već bio toliko dobar i stavio recept za biskvit, ajde nam napuni taj biskvit sa nekom kremom uz uputstva šta i kako...
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:32.