Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2015., 17:18   #1
Ubiti jednog da spasiš troje

Ovo je pitanje iz etike pa stavljam na filozofiju.

Jednostavno: da li je u redu ubiti jednog nevinog čovjeka, ako bi to uvjetovalo da se spase tri nevina čovjeka? Nemoguće je spasiti svu četvoricu, nego ili/ili.
Biste ubili tog jednog ili pustili da svi umru?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 17:25   #2
Ovisi o slučaju. Uz odobrenje tog nevinog čovjeka da, no onaj slučaj s vlakom i ljudima na pruzi, ne. Nesreće se događaju.
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 17:42   #3
Quote:
liquid112 kaže: Pogledaj post
Ovisi o slučaju. Uz odobrenje tog nevinog čovjeka da, no onaj slučaj s vlakom i ljudima na pruzi, ne. Nesreće se događaju.
Nemaš odobrenje tog čovjeka.

Nikakva nesreća, ili on ili oni
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 18:06   #4
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nemaš odobrenje tog čovjeka.

Nikakva nesreća, ili on ili oni
Ne, jer tako bi recimo 1 mogli ubiti da bi spasili otprilike petoricu oboljelih. Recimo jednom fali srce, dvojici po bubreg itd... Sad se ti postaviš u slučaj ovoga kojeg se ide ubiti kako bi se spasila petorica. Dakle da li bi bilo tko od nas dao svoj život za njih 5 ? - Ne.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 18:17   #5
A propos ovoga imas primjer podmornicu Kursk, pa procitaj i istrazi, smisao zrtvovanja je drugaciji od ovoga kako si ti to postavio.
Garys is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 18:23   #6
Quote:
Garys kaže: Pogledaj post
A propos ovoga imas primjer podmornicu Kursk, pa procitaj i istrazi, smisao zrtvovanja je drugaciji od ovoga kako si ti to postavio.
Ajmo sad nabrajat što sve nije kao moja tema

Nikakvo žrtvovanje, nego ovako kako sam napisao
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 18:24   #7
Za "čovjeka izbora" etično je izabrati ne ubiti prvog i spasiti ostalu trojicu. "Nemoguće" bi značilo da znamo siguran ishod, što nije naša stvarnost, možemo samo pretpostaviti, predvidjeti, vjerovati, nadati se, ali znati - ne...
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 18:32   #8
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ajmo sad nabrajat što sve nije kao moja tema

Nikakvo žrtvovanje, nego ovako kako sam napisao
Kako nije, pa ti postavljas tezu da se nekoga treba zrtvovati, pa nudis izbor jednog nevinog ili trojica umiru, ne kuzim gdje je problem.
Garys is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 19:11   #9
Nije uredu ubiti! Ostalo su brojke.
__________________
Poput lopova zgrabim trenutak i učinim ga svojim.
''Facta, facta, non verba!''
Mme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 19:14   #10
Viš, viš ovo postaje zanimljivo!
Javim se u udrugu Ana Rukavina i tam mi uzmu "OIB ili registraciju".
Sad neki lovaš oće da crkne, a jedino bi mu moglo pomoći moje srce, pluća, bubrezi, jetra, koštana.....
Sad lovaš, na putu za vjećna lovišta, sazna da mu moj "OIB i registracija" odgovaraju ko puzla u centru slike.
Koliko vrijedi moj život?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 19:20   #11
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Viš, viš ovo postaje zanimljivo!
Javim se u udrugu Ana Rukavina i tam mi uzmu "OIB ili registraciju".
Sad neki lovaš oće da crkne, a jedino bi mu moglo pomoći moje srce, pluća, bubrezi, jetra, koštana.....
Sad lovaš, na putu za vjećna lovišta, sazna da mu moj "OIB i registracija" odgovaraju ko puzla u centru slike.
Koliko vrijedi moj život?
Sigurno imaš pravo na posljednju želju.
__________________
Poput lopova zgrabim trenutak i učinim ga svojim.
''Facta, facta, non verba!''
Mme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 19:20   #12
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ovo je pitanje iz etike pa stavljam na filozofiju.

Jednostavno: da li je u redu ubiti jednog nevinog čovjeka, ako bi to uvjetovalo da se spase tri nevina čovjeka? Nemoguće je spasiti svu četvoricu, nego ili/ili.
Biste ubili tog jednog ili pustili da svi umru?
Prva rečenica ti ne valja. Pitanje nema veze s etikom.

E sad, ako ćemo računati onda je 3>1, dakle treba ubiti. Ovaj 'misaoni eksperiment' je malo složeniji ako bi znali vrijednost ovih ljudi, recimo izraženo brojevima 1,2,3,4. Ubit ćemo onoga sa jedinicom, ali i da ubijemo onoga sa vrijednošću 4 ne bismo pogriješili jer je 4<1+2+3. Zadatak uopće nije težak, jer spada u elementarnu matematiku.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 19:40   #13
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ovo je pitanje iz etike pa stavljam na filozofiju.

Jednostavno: da li je u redu ubiti jednog nevinog čovjeka, ako bi to uvjetovalo da se spase tri nevina čovjeka? Nemoguće je spasiti svu četvoricu, nego ili/ili.
Biste ubili tog jednog ili pustili da svi umru?
Etika ovdje nije moguća. Dakle, nije "u redu" ni u kojem slučaju.
Utoliko i pitanje "biste li ubili tog jednog ili pustili da svi umru", nije etičko pitanje.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 19:47   #14
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Prva rečenica ti ne valja. Pitanje nema veze s etikom.

E sad, ako ćemo računati onda je 3>1, dakle treba ubiti. Ovaj 'misaoni eksperiment' je malo složeniji ako bi znali vrijednost ovih ljudi, recimo izraženo brojevima 1,2,3,4. Ubit ćemo onoga sa jedinicom, ali i da ubijemo onoga sa vrijednošću 4 ne bismo pogriješili jer je 4<1+2+3. Zadatak uopće nije težak, jer spada u elementarnu matematiku.
A nije ni matematičko. Ovo bi već moglo biti etičko pitanje: smije li se ljude tretirati kao brojke?
Ne smije.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 19:47   #15
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ovo je pitanje iz etike pa stavljam na filozofiju.

Jednostavno: da li je u redu ubiti jednog nevinog čovjeka, ako bi to uvjetovalo da se spase tri nevina čovjeka?
Jednostavno: točan odgovor ne postoji.
Ono is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 20:07   #16
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ovo je pitanje iz etike pa stavljam na filozofiju.

Jednostavno: da li je u redu ubiti jednog nevinog čovjeka, ako bi to uvjetovalo da se spase tri nevina čovjeka? Nemoguće je spasiti svu četvoricu, nego ili/ili.
Biste ubili tog jednog ili pustili da svi umru?
Nitko nema pravo nevinom čovjeku oduzeti život, bez obzira koliko će potencijalno ljudi spasiti na takav način. Dakle, ti nemaš pravo oduzeti život drugom čovjeku, a drugi ljudi kojima život ovisi o niti su sami odgovorni za svoje živote i situaciju u kojoj su se našli. Oduzeti život možeš samo u samoobrani da zaštitiš svoj ili tuđi život.
U suprotnom se otvara pandorina kutija u kojoj ljudi sebi mogu uzeti za pravo da oduzimaju tuđe živote poradi svojih viših ciljeva, i tada imaš ono što se zove - rat, genocid i slično...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 20:13   #17
sve ovisi u kojemu sam ja kontekstu sa situacijom i s osobama..ako sam onaj koji je tu kao bog, pa onda moram imati dublji uvid.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 20:19   #18
Etika baš i nema puno veze s razumom. Netko bi postupio ovako, netko onako... na kraju, svejedno je. Svaki postupak pojedinca je ultimativno sebičan, prema tome svatko će ionako na kraju postupiti kako misli da mu najbolje odgovara. Da li je taj postupak pogrešan? Pogrešan za koga? Ljudi se međusobno razlikuju i imaju različite interese i različito shvaćanje 'morala'. Što je mene briga što netko tamo treći smatra 'moralnim', tj. što me briga što neki tikvan misli da bi ja trebao raditi. Valjda svatko sam za sebe najbolje zna što mu najbolje odgovara i kako će se u skladu s tim ponašati.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 20:48   #19
E vidiš, ako ubijes jednog da spasiš trojcu, naviknut češ se
pa češ ubiti i ostalu trojicu
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 20:56   #20
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Prva rečenica ti ne valja. Pitanje nema veze s etikom.

E sad, ako ćemo računati onda je 3>1, dakle treba ubiti. Ovaj 'misaoni eksperiment' je malo složeniji ako bi znali vrijednost ovih ljudi, recimo izraženo brojevima 1,2,3,4. Ubit ćemo onoga sa jedinicom, ali i da ubijemo onoga sa vrijednošću 4 ne bismo pogriješili jer je 4<1+2+3. Zadatak uopće nije težak, jer spada u elementarnu matematiku.
Kako misliš vrijednost ljudi? Misliš da menadžer više vrijedi od bauštelca?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:39.