Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2015., 11:57   #101
Nekročenje ljudske prirode nas je dovelo do ove točke koje smo sada

7 milijardi ljudi i još se penje ,mada ljudi postaju svijesni da prokreacija nije jedina svrha življenja na ovoj planeti .

Svi smo sebični , cijela filozofija našeg društvenog života se svodi na sebičnost , priznali to ili ne .Kada to osvjestimo , promatramo , neosuđujemo

Tek tada vidimo čovjekovu pravu prirodu koja je ništa drugo nego vođena biološkim trikovima. Čovjek ima pravo na odabit hoće li ići kako se kaže putem života (reagirati na životne situacije , indetificirati se ) ili može izabrati drugi put , a taj u principu i je na neki način protiv prirode.

Lakši je put života odnosno prirode , ali to neznači da je bolji . Po meni najbolji način borbe protiv ljudske prirode je promatranje sebe u procesima života . Tek kada to vidimo i osvjestimo , i odličimo snažnom voljom djelovati kontra sebičnosti . E tek tada počinje borba , ego nevoli neudobnost a ovo će ga jako inkomodirati (neki kažu čak i fizičke boli ima ) . No pain no gain.

Živjeli
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 20:39   #102
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Nekročenje ljudske prirode nas je dovelo do ove točke koje smo sada

7 milijardi ljudi i još se penje ,mada ljudi postaju svijesni da prokreacija nije jedina svrha življenja na ovoj planeti .

Svi smo sebični , cijela filozofija našeg društvenog života se svodi na sebičnost , priznali to ili ne .Kada to osvjestimo , promatramo , neosuđujemo

Tek tada vidimo čovjekovu pravu prirodu koja je ništa drugo nego vođena biološkim trikovima. Čovjek ima pravo na odabit hoće li ići kako se kaže putem života (reagirati na životne situacije , indetificirati se ) ili može izabrati drugi put , a taj u principu i je na neki način protiv prirode.

Lakši je put života odnosno prirode , ali to neznači da je bolji . Po meni najbolji način borbe protiv ljudske prirode je promatranje sebe u procesima života . Tek kada to vidimo i osvjestimo , i odličimo snažnom voljom djelovati kontra sebičnosti . E tek tada počinje borba , ego nevoli neudobnost a ovo će ga jako inkomodirati (neki kažu čak i fizičke boli ima ) . No pain no gain.

Živjeli
Ako sam dobro shvatio put života je bez tehnologije i u skladu s prirodom, a put protiv prirode obratno?Ili je put života bez zakona i anarhija?

Pa da nema tehnologije vjerojatno ne bi smo niti preživjeli. Bez zakona također. Sad ima preko 7 milijardi ljudi, i do kraja stoljeća bi ih moglo biti 10-11 milijardi, kada će se broj stanovnika stabilizirati. population explosion aftermath


Niti jedno živo biće pa tako niti čovjek nije savršen. No mi se razlikujemo od ostalih po inteligenciji i svijesti pa time možemo utjecati na sebe i okolinu.

Nisu svi ljudi sebični, i ljudi se mijenjaju tokom života, tako da netko ko je bio sebičan može se promijeniti.

Ja recimo cijenim osnivača Microsofta i najbogatijeg čovjeka na svijetu Billa Gatesa. U prošlosti je radio svakakve spletke i malverzacije da bi došao do bogatstva i trošio bezumno svoj novac. No u zadnjih 10ak godina kad je shvatio koliko on ima a drugi nemaju formalno je napustio Microsoft, osnovao fondaciju sa svojom ženom za borbu protiv siromaštva. Dosad je u fondaciji oko 40 milijardi $, a Gatesu je ostalo 80. (1/3 je donirao, a planira do kraja života 95%). U fondaciji mu se pridružio i 'brokerski'prorok' Warren Buffet koji slično razmišlja.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 22:36   #103
ali budimo realni, ova tema je drito ko da neko pita zašto se djecu uči da ne seru na tepih... pa bi se moglo filozofski raspraviti o tome zašto djeca nisu inherentno takva da znaju da ne seru na tepih, pa pitati kakvi bi to ljudi trebali biti i dali djeca imaju u sebi grešku pošto ne razumiju instinktivno da nebi trebali srat na tepih, pa nije li možda problem u tepihu a ne u djeci i kakav bi svjet bio kad bi pustili djecu da naprosto seru di stignu

naime znam priču koja ilustrira šta bi ondak bilo, znam za slučaj tinejđerke koju su roditelji narkomani podvodili otkako je to bilo anatomski izvedivo, i cura je u godinama kad se inače upisuje srednja još srala u kuteve sobe, jer eto nitko joj nije reko da to ne, u biti nije joj nitko ikad rekao išta osim par naredbi, ko da su je cucki odgojili, a i dođe otprilike na isto

i eto, zato, iz mnogih tih i raznolikih takvih razloga, koji su brojni i mučni i nebi ih sad bilo niti ljepo sve nabrajati, se djecu uči da ne seru na tepih, između ostalog

kao i cucke uostalom, a cucka se i kazni ako je agresivan i tome slično

end of thread

nekad čitam postove i teme koje meadow postavi i nije mi jasno u kojem svjetu živi...
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 23:06   #104
pa ljudi kao prvo nisu savršeni niti će to ikada biti. nju je zanimalo zašto nismo evoluirali do te mjere da smo svi altruistični, pomažemo jedni drugima, ne radimo zločine i prekršaje itd...

evolucijski se to vjerojatno nikada a pogotovo ne tako skoro neće ispraviti, ali zato su tu druge 'umjetne' metode, odgoj, popravilišta, pravosuđe. druga živa bića su još manje savršena, ali nisu dovoljno inteligentna da rade gadosti koje neki sposobni, ali krivom ideologijom vođeni ljudi mogu napraviti.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 10:11   #105
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio put života je bez tehnologije i u skladu s prirodom, a put protiv prirode obratno?Ili je put života bez zakona i anarhija?

Pa da nema tehnologije vjerojatno ne bi smo niti preživjeli. Bez zakona također. Sad ima preko 7 milijardi ljudi, i do kraja stoljeća bi ih moglo biti 10-11 milijardi, kada će se broj stanovnika stabilizirati. population explosion aftermath


Niti jedno živo biće pa tako niti čovjek nije savršen. No mi se razlikujemo od ostalih po inteligenciji i svijesti pa time možemo utjecati na sebe i okolinu.

Nisu svi ljudi sebični, i ljudi se mijenjaju tokom života, tako da netko ko je bio sebičan može se promijeniti.

Ja recimo cijenim osnivača Microsofta i najbogatijeg čovjeka na svijetu Billa Gatesa. U prošlosti je radio svakakve spletke i malverzacije da bi došao do bogatstva i trošio bezumno svoj novac. No u zadnjih 10ak godina kad je shvatio koliko on ima a drugi nemaju formalno je napustio Microsoft, osnovao fondaciju sa svojom ženom za borbu protiv siromaštva. Dosad je u fondaciji oko 40 milijardi $, a Gatesu je ostalo 80. (1/3 je donirao, a planira do kraja života 95%). U fondaciji mu se pridružio i 'brokerski'prorok' Warren Buffet koji slično razmišlja.
Ne krivno si mi shvatio , nebitna je tu tehnologija (može pridonjeti ljudskom društu i pridonosi , smanju potrebzu za radnu snagui i olakšava život)

Put anarhije jedino je moguć kada bi čovjek bio kompletno svijstan . A to je još nemoguće.

Svi su ljudi sebični : Nepostoje nesebični ljudi postoje samo oni koji su više svijesni ili manje svijesni . I oni koji misle da su nesebični i čine dobrotvoerne stvari ipak rade to radi sebičnih razloga . Udovoljavanje svome egu i pune se svojem nesebičnošču . A sve što radimo je sebično . Kada pogledaš malo sa filozofske strane , nepostoji nesebičan čin .
Svaka čast ljudima na dobrotovornom radu ali ako je tako nesebičan zašto se onda mora znati tko donira te novce ? Ovako Gates za sebe misli pa nemože mi nitko ništa srat ja saam dao toliko i toliko , i sammi time je sebvee i svoj ego usrećio jer ego ga nagrađuje sa dobrim osjećajom jel pomaže drugima (nemoje me krivo shvatit to je pleminito i dobro , ali je isto tako i sebično ) . I to svi imaju jer smao mi samo evoluitrane životinje.

Živijo kolega
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 10:13   #106
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
pa ljudi kao prvo nisu savršeni niti će to ikada biti. nju je zanimalo zašto nismo evoluirali do te mjere da smo svi altruistični, pomažemo jedni drugima, ne radimo zločine i prekršaje itd...

evolucijski se to vjerojatno nikada a pogotovo ne tako skoro neće ispraviti, ali zato su tu druge 'umjetne' metode, odgoj, popravilišta, pravosuđe. druga živa bića su još manje savršena, ali nisu dovoljno inteligentna da rade gadosti koje neki sposobni, ali krivom ideologijom vođeni ljudi mogu napraviti.
I to će doći jednog dana , zato je zadak svakog od nas dok je tu , da radi na sebi
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 13:35   #107
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Nekročenje ljudske prirode nas je dovelo do ove točke koje smo sada
Jel' nekročenje nešto što je suprotno kročenju? Kročiti, pa negacija?!

Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
7 milijardi ljudi i još se penje
Kuda se penju tih 7 milijardi ljudi?

Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
,mada ljudi postaju svijesni da prokreacija nije jedina svrha življenja na ovoj planeti .
A da se okrenu rekreaciji?!

Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Svi smo sebični , cijela filozofija našeg društvenog života se svodi na sebičnost , priznali to ili ne .
A poenta?

Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Kada to osvjestimo , promatramo , neosuđujemo
Kako osvijestiti tu sebičnost?

Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Tek tada vidimo čovjekovu pravu prirodu koja je ništa drugo nego vođena biološkim trikovima.
Postoji priroda. Ljudska je.
Postoji i društvo...isto, ljudsko.

Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Čovjek ima pravo na odabit hoće li ići kako se kaže putem života (reagirati na životne situacije , indetificirati se ) ili može izabrati drugi put , a taj u principu i je na neki način protiv prirode.
U prirodi a protiv nje?!

Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Lakši je put života odnosno prirode , ali to neznači da je bolji .
Alternativa je put smrti?!

Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Po meni najbolji način borbe protiv ljudske prirode je promatranje sebe u procesima života .
Ljudi nemaju problem s ljudskom prirodom, stoga ni borba protiv nje ne postoji.
Ko se bori protiv ljudske prirode?

Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Tek kada to vidimo i osvjestimo , i odličimo snažnom voljom djelovati kontra sebičnosti .
Možda postoji neko ko je bitniji nego mi?!
Zašto kontra sebičnosti?

Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
E tek tada počinje borba , ego nevoli neudobnost a ovo će ga jako inkomodirati (neki kažu čak i fizičke boli ima : ) )
Ne volim neudobnost - nisam mazohist. A to što ni ego to ne voli...pa i ego bi da bude ja. No ego ne zna za sebe i nikad neće biti tako sebičan.

Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
. No pain no gain.
Stvarno?!
A šta kažeš na Witwicky motto:

"No sacrifice, no victory!"?

Ili na latinštinu:

"Absque sui detrimento non datur victoria!"?

Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Živjeli :fiv e:
Čestitam!

Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
pa ljudi kao prvo nisu savršeni niti će to ikada biti.
Da.
Samo, savršeni za šta?
Poenta je to da je čovjek, u jedini, najsavršenije živo biće (nema savršen, kao takav, odnosno savršen čovjek ), a ljudi, u množini, najsavršenija živa bića, i to po definiciji.

Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
nju je zanimalo zašto nismo evoluirali do te mjere da smo svi altruistični,
Niža bića evoluiraju. Čovjek nije niže biće te stoga ni ne evoluira.

Mi revoluiramo. Ništa evolucija (ili, dalekobilo, involucija ), revolucija je naš đir!

Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
pomažemo jedni drugima, ne radimo zločine i prekršaje itd...
Kad nam je do toga stalo, onda to i radimo...

Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
evolucijski se to vjerojatno nikada a pogotovo ne tako skoro neće ispraviti, ali zato su tu druge 'umjetne' metode, odgoj, popravilišta, pravosuđe. druga živa bića su još manje savršena, ali nisu dovoljno inteligentna da rade gadosti koje neki sposobni, ali krivom ideologijom vođeni ljudi mogu napraviti.
Ima nekih drugih ljudi osim nas ljudi?!
Navedi!

Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
I to će doći jednog dana , zato je zadak svakog od nas dok je tu , da radi na sebi : D
Onanija?!
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 19:07   #108
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Da.
Samo, savršeni za šta?
Poenta je to da je čovjek, u jedini, najsavršenije živo biće (nema savršen, kao takav, odnosno savršen čovjek ), a ljudi, u množini, najsavršenija živa bića, i to po definiciji.
Niža bića evoluiraju. Čovjek nije niže biće te stoga ni ne evoluira.
Mi revoluiramo. Ništa evolucija (ili, dalekobilo, involucija ), revolucija je naš đir!
Kad nam je do toga stalo, onda to i radimo...
Ima nekih drugih ljudi osim nas ljudi?!
Navedi!
odgovorit ću samo na svoje quote-ove.

Najsavršenija smo bića(po inteligenciji, slobodnoj volji...), ali ipak imamo mnogo nedostataka. Eto, jedan je glavni uzrok ove teme.

Itekako smo evoluirali u zadnjih 2 milijuna godina. Ali glupo je očekivati da će se išta promijeniti za 100 godina naspram prije navedenog razdoblja. Kukci evoluiraju mnogo brže iz jednostavnog razloga-mnogo ih je više i brže se razmnožavaju. Ako ima još koji razlog neka navede tko zna. Bakterije još brže evoluiraju iz istih razloga.

Mi smo svi ljudi, ali se isto tako međusobno borimo i surađujemo.To su 2 uvjeta za evoluciju bilo koje vrste u pozitivnom smjeru. Tko, kako, s kim, i zašto druga su pitanja.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 21:50   #109
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
odgovorit ću samo na svoje quote-ove.

Najsavršenija smo bića(po inteligenciji, slobodnoj volji...), ali ipak imamo mnogo nedostataka. Eto, jedan je glavni uzrok ove teme.
Zašto ljudsku prirodu treba krotiti?
Ko je rek'o da treba? Meadow?! A da ukrotimo prvo nju?

Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Itekako smo evoluirali u zadnjih 2 milijuna godina. Ali glupo je očekivati da će se išta promijeniti za 100 godina naspram prije navedenog razdoblja.
Pitanje je, zapravo, kako se dalje razvijati nakon dosezanja najvišeg stadija razvoja. Je li to uopšte moguće?
Smatram da ne, ali moguće je održavati taj stadij - kulturom, sportom, rekreacijom isl.

Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Kukci evoluiraju mnogo brže iz jednostavnog razloga-mnogo ih je više i brže se razmnožavaju. Ako ima još koji razlog neka navede tko zna. Bakterije još brže evoluiraju iz istih razloga.
Ček, jel' to evolucija ili tek razmnožavanje, tokom kojeg kukci ostaju kukci a da pri tom ne prelaze u neku drugu formu - napredniji oblik života? Metamorfoza i nije isto što evolucija.

Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Mi smo svi ljudi, ali se isto tako međusobno borimo i surađujemo.To su 2 uvjeta za evoluciju bilo koje vrste u pozitivnom smjeru. Tko, kako, s kim, i zašto druga su pitanja.
A uvijek isto...ima neka borba, a ne zna se ko protiv koga, s kim ni usljed čega. A ni do kad.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 13:19   #110
Oprosti nisam vidio da si imao pitanja pa ću probati odgovoriti svoje mišlenje
1.Nije ugodno da netko hvatra za riječ , znaš što sam htio time reći
2. 7milijardi se penja na više 8, 9 znaš brojati jel

3.Istraživanja pokazuju da ljudi u velikim sredinama počinju imati sve manje i manje djece (po jedno u urbanim središtima , btw u kini su maknuli 35 godina staro pravilo o imanju samo jednnog dijeteta nedavno, naravno Kina ima svoje planove )

4. Osvijestiti je na način . Da spoznaš sebe .

https://en.wikipedia.org/wiki/Know_thyself

5. DA teško sje shvatiti nešto što je samo po sebi negacija . Mi nismo u prirodi , imamo gradove , Gradovi nisu priroda , tehnologija nije priroda . Mi živimo od prirode prilagodili smo je . Ljudska priroda , neznam na što pod to misliš ?

6. ALternativa nije Smrt, nego suprotno , svijesno življenje

7. Kako nemaju , nitko se nebori protiv ljudske prirode zato se i ovo događa što se događa

8. Jer je sebičnost nešto što de drži na nižim razinama . Exsperiment , probaj napraviti nekome uslugu i nemoj dobiti hvala za to (ako je uopće moguće) Vidi što se događa

9. Ego i jesi ti (+ još neki dijelovi koje nisi ili jesi svijestan ) , Ego nam upravlja uvjek

10. Tko je bitiniji tebi osim samoga sebe ? Ponavljam sebičnost je mehanika nesvjesna idi kontra nje vidit češ svijet koji nisi vidio do sada (a vjerovatno jesni samo nisi još to spoznao)

Dobar je moto
Nešto moraš svoje dati da bi dobio nešto drugo (a to je najteže , dati dio sebe , jer se za to držimao više od ičega)

Vidim frustira te izraz Rad na sebi , neka bar samo nešto u tebi potakli ako ništa drugo bar smijeh .

Živijo
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 18:55   #111
Haj', neću te više...
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 01:21   #112
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
pa ljudi kao prvo nisu savršeni niti će to ikada biti. nju je zanimalo zašto nismo evoluirali do te mjere da smo svi altruistični, pomažemo jedni drugima, ne radimo zločine i prekršaje itd...

evolucijski se to vjerojatno nikada a pogotovo ne tako skoro neće ispraviti, ali zato su tu druge 'umjetne' metode, odgoj, popravilišta, pravosuđe. druga živa bića su još manje savršena, ali nisu dovoljno inteligentna da rade gadosti koje neki sposobni, ali krivom ideologijom vođeni ljudi mogu napraviti.
Upravo tako, o tome je tema.

Poanta je u ovome: zašto je ljudski pokretač - mržnja?

I tu ne mislim na mržnju prema pripadnicima ostalih skupina koje su nama različite (nacionalne, vjerske, ideološke, kulturološke, subkulturne, rasne etc.), što osobno ne odobravam, ali mogu shvatiti otkuda dolazi,

već na mržnju prema ljudima koji su nam slični, koji su kao mi, članovi obitelji, susjedi, prijatelji.

Poanta je: zašto će brat brata ubiti za komad zemlje, a susjed će se stvarno veseliti ako ti crkne krava - ako je možda i sam ne ubije?

Otuda se postavlja pitanje: je li normalno ono što mi mislimo da je normalno, ili je ovo gore u biti normalno? Što mi stoljećima već pokušavamo modificirati represivnim aparatom i sredstvima da društvo ne bi bilo u kaosu.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 07:39   #113
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Upravo tako, o tome je tema.

Poanta je u ovome: zašto je ljudski pokretač - mržnja?
To izgleda tako ako gledamo u površinu pa vidimo mržnju kao izvor, međutim još su dvije razine do samog izvorišta. Prva je strah. Mržnja je uvijek posljedica straha na svjesnoj ili nesvjesnoj razini. Tako će dosta ljudi reći koji vide do te razine da je glavni pokretač strah. Ali sam izvor nije strah nego ljubav. Ljubav spram "sebe", odnosno ljubav spram života po sebi. Budući da su ljudi slabo svjesni svojih mehanizama oni često bez razloga vide da je ta spona ugrožena i tako dolazi do straha, a potom eventualno mržnje.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 23:01   #114
Da ne krotimo ljudsku prirodu imali bi katastrofalne posljedice. Čekaj, pa to već imamo!
Hell Boi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 00:07   #115
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Poanta je u ovome: zašto je ljudski pokretač - mržnja?
Postavljas pitanje na temelju svoje pretpostavke. Pretpostavka je netocna.

Mrznja nije pokretac. Mrznja je produkt pogresno kanalizirane energije u destruktivno stanje psihe.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:05.