Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2009., 21:58   #1
Utrnulost prsta i dlana

Pozdrav,već par dana imam čudan osjećaj u malom prstu i u djelu dlana ispod tog prsta...mogu micat prstom i osjetljiv je na bilo kakvu bol no osjećaj je najsličniji osjećaju blagoj utrnulosti i skužio sam da mi je stisak ruke zbog toga slabiji...što bi moglo biti?
Vicente is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 15:10   #2
Vratna kralježnica, sindorm karpalnog zgloba, itd.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 13:25   #3
Prije sat vremena su mi utrnuli prsti na lijevoj ruci. Nikada mi se to nije desilo do sada. Opasno, ili?
10 000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 17:15   #4
Quote:
10 000 kaže: Pogledaj post
Prije sat vremena su mi utrnuli prsti na lijevoj ruci. Nikada mi se to nije desilo do sada. Opasno, ili?
Koji prsti?

Obično je problem u palcu, kažiprstu, srednjem prstu i polovici prstenjaka koje kontrolira karpalni živac, a situacija se zove sindrom karpalnog kanala. Događa se ljudima koji dugo sjede za računalom tipkaju i klikaju s rukom u neprirodnom položaju i/ili ponavljaju određene radnje na neki drugi način.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 20:13   #5
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Koji prsti?

Obično je problem u palcu, kažiprstu, srednjem prstu i polovici prstenjaka koje kontrolira karpalni živac, a situacija se zove sindrom karpalnog kanala. Događa se ljudima koji dugo sjede za računalom tipkaju i klikaju s rukom u neprirodnom položaju i/ili ponavljaju određene radnje na neki drugi način.
Cijeli mali prst i cijeli prstenjak na lijevoj ruci, te dlan ispod tih prstiju.

Dosta sjedim za kompjuterom, ali osim korištanja tipkovnice, s lijevom rukom ne radim ništa. Također osjetim neugodu u području ulnarnog živca, a nisam se lupio.

Evo, već je prošlo više od 8 sati i situacija se nije promijenila, i dalje je utrnulo.

Pušač sam i dosta izložen stresu. Da odem svojoj liječnici ili problem mogu riješiti doma?

Malo sam se uplašio srčanog i moždanog, iskreno, ali nekad znam pretjerivati.
10 000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 20:25   #6
Opisali su ti sindrom karpalnog kanala - ali kad trne mali prst i prstenjak, onda je sindrom kubitalnog kanala.

Prvo je pritisak na živac u zapešću, drugo o laktu.

Možeš sam sebe "testirati".

Nasloni glavu na lakat, onako u komp, ili kao kad si za stolom pa ti je dosadno....ako ti podlakticom i prstima kao "prostruji" i utrne, onda je kubitalni. Karpalni možeš provjeriti tako da spojiš dlanove ruku tako da šaka bude pod 90 stupnjeva od ostatka ruke i vršiš pritisak. Ako utrne šaka, karpalni je.

Da, najčešće si sami to napravimo radeći za kompom ili je ozljeda u pitanju.

Dijagnosticira se EMNG-om (pušta se struja kroz ruke pa se može ustanoviti gdje je zastoj), a liječi fizikalnom, tek kraaaaaaaaajnja mjera je operativna.

Ali, za početak, tako su barem meni uvijek znali reći - poštedjeti se nepovoljnog položaja ruke i piti B kompleks (on je kao za živce - ne one na koje bi ljudi prvo pomislili, nego za sve ). Ja imam ispod laptopa kao spužvu tanku. Trebaš spriječiti situaciju da tvrda podloga pritišće na zapešće ili lakat, ovisi što je u pitanju. I ako ti i prođe, znači da si ipak sklon tome, pa se ono, maltene moraš od sad nadalje stalno paziti.

Ako se bude ponavljalo, odi općoj praksi, poslati će te fizijatru.

Edit: sad sam skužila da spominješ ulnarni, dakle upoznat si sa terminima. Uglavnom, ja sam ti se patila sa utrnutošću dvije godine, toliko je trebalo da me netko shvati ozbiljno i da prođem pretrage i terapiju. Ali, iako su me uvjeravali u suprotno - nakon dvije godine mi je ipak "prošlo", no, moji nalazi ti variraju od super do onak prolazno, ali ta konstantna utrnutost je prestala.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 20:40   #7
Hvala ti! Ja se prepao da nije nešto jako ozbiljno.

Da, zapravo, često mi lijeva ruka zna biti u nepravilnom položaju.
10 000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 20:43   #8
Da je srčani, ne bi mogao doći do daha, imao bi bol u prsima, možda bi i povraćao....

A kod moždanog bi ti i na hitnoj radili slijedeći test: nasmij se (pa ako jedan kut usana ne možeš pomaknuti ili visi, zna se što je), pa ispruži ruke ispred sebe (najvjerojatnije ne bi mogao obje ravnomjerno), pa isplazi jezik (isto ne bi mogao lijevo desno s njim, nego bi visio) itd.

Ne zamaraj se time.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:15.