Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2006., 13:22   #461
Quote:
jimmy jazz kaže:
ja sam cuo da je moguce dokazati pesticide u ulju.
Govorila sam o mom ulju i kemijskoj analizi moga ulja. Sada vidim da se moglo shvatiti da mislim opcenito.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:25   #462
odnosim se na znanstvene analizu, koje moresh najti na internetu, ak ih znash iskati.

da je svijet oko nas pun kemikalija, kisha i zrak, to mi je stvarno prvi glas
stvarno se mora biti jako pameten da bi se to primetilo.

no mozda je to argument vishe da ih ne morash onda namjerno josh pojacavati i dodavati hrani. barem za mene.

toksicnost pesticida je dobro poznata, zato i postoje vecinom gornje granice.
statistike smrti od raka (mladih ljudi) su u porastu...nesto truje ljude...a da ne primete.

Zadnje uređivanje jimmy jazz : 21.11.2006. at 14:50.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:26   #463
Quote:
Donata kaže:
Govorila sam o mom ulju i kemijskoj analizi moga ulja. Sada vidim da se moglo shvatiti da mislim opcenito.
da, sori, govorim opcenito. nisam videl da si negdi dala analizirati svoje ulje?
a post iznad je ishel crtici
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 08:21   #464
što se tiče miješanja ulja i podvaljivanja pod čisto, ima par trikova po kojima se to da skužit, pa ako vas zanima...[/QUOTE]



Evo mene zanima iako odmah primijetim kad je ulje pomiješano...
Meni ne smeta kod maslinovog ulja okus i miris.
anya is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 09:54   #465
bez obzira sad na pesticide i kvazistrucnjake, mislim da domacim (pogotovo mladim) uljima i uljarima treba dati shansu, jer se kvaliteta jako podigla u zadnje vrijeme...samo da cijena padne
a za dane mladog maslinovog ulja u Vodnjanu, preporucujem bolje www.vodnjan.hr i svakako doci, jer ce se tamo naci oko stotinjak nasih vrhunskih ulja, nesto stranih, mislim da se isplati.
a i dobre spize ce bit
la-di-da is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 10:01   #466
Quote:
jimmy jazz kaže:
\
toksicnost pesticida je dobro poznata, zato i postoje vecinom gornje granice.
statistike smrti od raka (mladih ljudi) su u porastu...nesto truje ljude...a da ne primete.
primetim ja to i te kako. zato mi je bolje pojest
crva nego hemikaliju.
kako me raduju jabuke sa crvcicima unutra...
dersu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 10:33   #467
Quote:
dersu kaže:
primetim ja to i te kako. zato mi je bolje pojest
crva nego hemikaliju.
kako me raduju jabuke sa crvcicima unutra...
u zdravoj jabuci živi i zdravi crv
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 14:36   #468
Quote:
la-di-da kaže:
bez obzira sad na pesticide i kvazistrucnjake, mislim da domacim (pogotovo mladim) uljima i uljarima treba dati shansu, jer se kvaliteta jako podigla u zadnje vrijeme...samo da cijena padne
a za dane mladog maslinovog ulja u Vodnjanu, preporucujem bolje www.vodnjan.hr i svakako doci, jer ce se tamo naci oko stotinjak nasih vrhunskih ulja, nesto stranih, mislim da se isplati.
a i dobre spize ce bit
ja dajem svima onima sansu koji imaju certifikat da je ulje organski uzgajano i producirano!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 14:38   #469
Quote:
dersu kaže:
primetim ja to i te kako. zato mi je bolje pojest
crva nego hemikaliju.
kako me raduju jabuke sa crvcicima unutra...
iako vecinom domace nespricane jabuke imaju crve, crva ne mora biti! ja ipak preferiram voce bez mesa

a mi smo stitili vocke organskim sredstvima, i funkcionira.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 15:08   #470
Quote:
anya kaže:
što se tiče miješanja ulja i podvaljivanja pod čisto, ima par trikova po kojima se to da skužit, pa ako vas zanima...


Evo mene zanima iako odmah primijetim kad je ulje pomiješano...
Meni ne smeta kod maslinovog ulja okus i miris.[/QUOTE]

staviš ga u frižider. pravo ulje će se smrznit, a mišano neće. vidi se i po gustoći. uliješ ulje u čašu i onda ga opet izliješ, ako ostaje po stijenkama i sporo se cijedi, pravo je, ako brzo klizi i slabo ostaje, nije.
res publica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 16:16   #471
Šta se tiče maslina i kvalitetnog maslinovog ulja, formula je vrlo jednostavna: samo se od zdravog ploda masline, ubranog u idealnom roku berbe može dobiti kvalitetno ulje.
Tako da nikakvi "crvići" kako ih vi zovete, inaće su to larve različitih tipova voćnih muha, ovisno o kojem voću pričate, u ovom slućaju maslinove muhe, ne dolaze u obzir da se nalaze u plodu, jedino ako želite dobiti ulje koje ima i preko 3 % masnih kiselina i koje je toliko degradirano da vam škodi čak više nego da pojedete žličicu otrova iz 4 skupine otrova.
Dokazano je da je djelovanje maslinovog ulja terapeutsko i da djeluje antikancerogeno, ali se u iznošenju taskvih informacija u medijima uvjek zaboravi napisati da se to djelovanje pripisuje samo vrhunskim uljima. Suprotno tome, loše je ulje izrazito kancerogeno i izaziva pojavu mnogo slobodih radikala u organizmu, pa pripazite koje ulje jedete, i nemojte misliti da će te za male novce dobiti kvalitetan proizvod.
Inhibicija pesticida u ulje vrlo je spora, jer je put pesticida od površine lista do ulja jako dugi i pesticid može stiči u ulje jedino ako se masline špricaju jako puno i u velikim koncentrascijama.
Preventivnim djelovanjem pesticida u trenutku velike pojave maslinove muhe ili nekog drugog štetnika i upotrebom niskih koncentracija, nemoguči je ulazak pesticida u ulje, pa je svakako maslinu bolje pošpricati, nego da bude puna "crvića"
A u svakom slučaju treba što više upotrebljavati ekološke metode zaštite.
Oleum expert is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 10:45   #472
Quote:
res publica kaže:
Evo mene zanima iako odmah primijetim kad je ulje pomiješano...
Meni ne smeta kod maslinovog ulja okus i miris.
staviš ga u frižider. pravo ulje će se smrznit, a mišano neće. vidi se i po gustoći. uliješ ulje u čašu i onda ga opet izliješ, ako ostaje po stijenkama i sporo se cijedi, pravo je, ako brzo klizi i slabo ostaje, nije.[/QUOTE]


Hvala!
anya is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2006., 19:12   #473
Quote:
Oleum expert kaže:
Dokazano je da je djelovanje maslinovog ulja terapeutsko i da djeluje antikancerogeno, ali se u iznošenju taskvih informacija u medijima uvjek zaboravi napisati da se to djelovanje pripisuje samo vrhunskim uljima.
Gle, OE, moj otac je cijeli svoj život proizvodio i trošio vrhunsko maslinovo ulje. Da bi na kraju umro od karcinoma želuca. Tako da svaka čast, ali generalizacije bi mogli zeru i ublažit. Dobro ulje sigurno čovjeku neće škodit, ali teško da će ga moć u potpunosti obranit od teške bolesti.

Što se tiče raznih ne-domaćih ulja i maslina, onda je moja lista preporuka ovakva: od hrvatskih ulja, uljara Laća iz Skradina. Od stranih, najukusnije i najviše po mom guštu je ulje poljoprivredne zadruge u Kalamati u Grčkoj, kao i jedno ulje sa Sicilije kojem sam, avaj, zaboravila mjesto proizvodnje (isto neka zadruga). Od stolnih maslina, mislim da se ove koje se u Hrvatskoj proizvode još uvijek ne mogu mjeriti s uvoznima. Najbolje su mi, od grčkih, crne Kalamata i velike zelene iz Astrosa na Peloponezu (i jedne i druge sam kupovala sirove i sama ih "učinila" doma, tako da poznajem i polu-domaću varijantu a ne samo već prerađene), a od ostalih su mi na nadmoćnom prvom mjestu crne masline iz Maroka, koje pod svojom markom Eco+ prodaje francuski Leclerc.

A što se tiče ulja u Istri, zadnjih par godina zasađeno je toliko mladih maslinika da zaista godi oku. Samo šteta što su im ulja za moj gušt pregorka. Ili još nisam naišla na neko od kojeg bi mi zaigralo srce.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 22:10   #474
20 Istarskih maslinara i 4 dalmatinska uvrštena su u najprestižniji svjetski katalog maslinovog ulja "Lextravergine", u koji ulazi 300-tinjak najboljih svjetskih ulja.
S obzirom da jedna grčka ima 6 ulja u katalogu, a jedna španjolska 25 ovo je stvarno uspjeh za Hrvatsku.
Još kad bi mogli sjesti u koji restoran i da nas na stolu dočeka jedno od tih ulja, a ne neko uvozno smeće bilo bi baš super. Mislim da su ti proizvođači zaslužili da im se posveti malo pažnje, pa zato svi vi koji ovo pročitate sjetite se toga kad sjednete negdje u restoran i pitajte čije vam ulje služe!
Oleum expert is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 13:05   #475
I kakvo ulje ja sad da kupim? Tko bi rekao da rasprave na gastronomiji mogu biti toliko žučne.

Uz vas čovjek stvarno ne može bit pametan. Obično kupujem sms-ovo ekstra djevičansko, jel to što valja, ili ću se otrovat od pesticida? Najbolje da se ja vratim starom dobrom zvijezda-suncokretovom.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 13:23   #476
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
I kakvo ulje ja sad da kupim? Tko bi rekao da rasprave na gastronomiji mogu biti toliko žučne.

Uz vas čovjek stvarno ne može bit pametan. Obično kupujem sms-ovo ekstra djevičansko, jel to što valja, ili ću se otrovat od pesticida? Najbolje da se ja vratim starom dobrom zvijezda-suncokretovom.
ma, sam ti kupuj smsa - domaće je domaće, kupujmo Hrvatsko i ostale narodne poskoćice ...

prije ćeš se otrovat pesticidima od zvijezda-suncokreta nego od sms maslinovog
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 01:11   #477
Quote:
ma, sam ti kupuj smsa - domaće je domaće, kupujmo Hrvatsko i ostale narodne poskoćice ...
Čekaj, jel ti to mene zafrkavaš ili ozbiljno? Čemu takav stav s visine? Čovjek je u uvodnom postu pitao o maslinovim uljima. Bilo bi u redu od vas koji znate malo više o njima, da nama "običnim smrtnicima", koji nisu imali prilike degustirat 30 vrsta ciparskih, afričkih i ostalih ulja preporučite neko normalno dučansko. Stvarno se nemam namjere iz Zg. vozit u Dalmaciju samo da od nekog malog proizvođača nabavim ulje. Ima lijep miris, ali nije mi baš toliko važno.

Do sada sam kupovao sms, vjerovatno jer najpoznatije i sveprisutno. Zanima me da li ono zadovoljava neke minimalne standarde onoga što je navedeno na etiketi.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 10:04   #478
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Do sada sam kupovao sms, vjerovatno jer najpoznatije i sveprisutno. Zanima me da li ono zadovoljava neke minimalne standarde onoga što je navedeno na etiketi.
Kupuj bez straha. Ako imas volje guglaj "SMS" maslinovo ulje i dobit ces nekoliko zgodnih clanaka.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 10:16   #479
mi već duže vrijeme kupujemo extra djevičansko maslinovo ulje zadruge iz tribunja i odlično je i može se naći u većini trgovina
__________________
Subbacultcha
fugazi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 11:28   #480
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Čekaj, jel ti to mene zafrkavaš ili ozbiljno? Čemu takav stav s visine? Čovjek je u uvodnom postu pitao o maslinovim uljima. Bilo bi u redu od vas koji znate malo više o njima, da nama "običnim smrtnicima", koji nisu imali prilike degustirat 30 vrsta ciparskih, afričkih i ostalih ulja preporučite neko normalno dučansko. Stvarno se nemam namjere iz Zg. vozit u Dalmaciju samo da od nekog malog proizvođača nabavim ulje. Ima lijep miris, ali nije mi baš toliko važno.

Do sada sam kupovao sms, vjerovatno jer najpoznatije i sveprisutno. Zanima me da li ono zadovoljava neke minimalne standarde onoga što je navedeno na etiketi.
nije bilo s visine, a ako je tak ispalo - žao mi je

iskreno mislim da treba kupovati domaće s certifikatom da je domaće, a sms to ima

i isto tako iskreno mislim da ćeš se više pesticida i herbicida i konzervansa nasaugati kroz zvijezdine uratke (ili čak samo uvezeni jeftilen po zvijezdinom etiketom), ako ti je kemija u produktu jedini kriterij
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:21.