Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2009., 02:09   #7021
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
nisam ja ta koja prepotentno pretpostavlja da zna nesto o drugima i da ih jos bahato ide prozivati za nesto sto kao nisu napravili

primjer:
I koliko si gladnih dovela doma da ih nahraniš? Koliko se često baviš ugroženima iz svoga susjedstva?
Vjerujem da je aktivizam za dobrobit čovječanstva ipak daleko lakši ovako, preko foruma. Zar ne?



to se zove suditi po sebi drugog covjeka
kvotaj mi gdje sam preko foruma vodila bitku za dobrobit "čovječanstva".
(jer to bi značilo da sam sudila po sebi)
musky is offline  
Old 03.02.2009., 02:10   #7022
Quote:
musky kaže: Pogledaj post
kvotaj mi gdje sam preko foruma vodila bitku za dobrobit "čovječanstva".
(jer to bi značilo da sam sudila po sebi)
eto vidis.. a ja sam sudila tebe po sebi pa nisam pomislila da si zlobna i podmukla.... a sta ces

i pod tim nisam mislila na aktivizam nego na pricanje onog sto ne mislis.. na isprazne fraze i na licemjerstvo
satori is offline  
Old 03.02.2009., 02:14   #7023
Quote:
Adura kaže: Pogledaj post
Eto sad zna.



Jeli to nekome dobro djelo koje sebi pripise daje za pravo da 'vjernike'(mislim pri tome na sve 'institucionalizovane vjernike, kako to 'slobodnjaci' vole reci) uznemirava konstantno i bez skrupula?
Ne daje za pravo, ali ona to ne zna. U ovom slučaju ista osoba koja je prije činila dobra djela, sad čini loša i to se mijenja kako život odmiče. Ono što je bitno je naša reakcija u susretu sa drugim ljudima kada su u takvom stanju.
Šerijat daje rješenje za to. Uzvratiti istom mjerom ili oprostiti, što je veći stepen.
Ja sam stavio akcenat na pristup oprostom u trenucima kada ste se svi urotili da uzvratite.
Derviš is offline  
Old 03.02.2009., 02:15   #7024
Quote:
musky kaže: Pogledaj post
?

Zašto i ne namjeravaš?
(Btw, knjiga se zove "gospođica", Jovanka je sporedan lik)
hajd, laku noć.
Ma sve pet ali imam pametnije literature koje tek trebam pročitati.
Derviš is offline  
Old 03.02.2009., 02:16   #7025
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
eto vidis.. a ja sam sudila tebe po sebi pa nisam pomislila da si zlobna i podmukla.... a sta ces

i pod tim nisam mislila na aktivizam nego na pricanje onog sto ne mislis.. na isprazne fraze i na licemjerstvo
šta je isprazna fraza i licemjerstvo?
ja zaista ne vjerujem da ti uvodiš doma svakog prosjaka na kojeg naiđeš na ulici.
Danas, jučer, sutra. Neovisno o ratu.
musky is offline  
Old 03.02.2009., 02:19   #7026
Idem leć, selam.
Derviš is offline  
Old 03.02.2009., 02:19   #7027
Quote:
musky kaže: Pogledaj post
šta je isprazna fraza i licemjerstvo?
ja zaista ne vjerujem da ti uvodiš doma svakog prosjaka na kojeg naiđeš na ulici.
Danas, jučer, sutra. Neovisno o ratu.
a gdje sam ja napisala da uvodim doma prosjaka s ceste... samo dam hranu ili novce ako ih imam

a ne vjerujes mi jer sudis po sebi.. na to sam mislila
satori is offline  
Old 03.02.2009., 02:19   #7028
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Recimo, tvoje pravo da ovdje otvoreno pišeš ono što ti vjeruješ da je ispravno
Kasno paljenje

Dao bi ŽIVOT (platio bi glavom) za to da ja mogu pisati ovdje?

Oh, kako malo cijeniš svoj život.
musky is offline  
Old 03.02.2009., 02:21   #7029
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
a gdje sam ja napisala da uvodim doma prosjaka s ceste... samo dam hranu ili novce ako ih imam
pa ti ljudi obično nemaju doma.
Ne misliš li da bi ih trebalo udomiti?
musky is offline  
Old 03.02.2009., 02:26   #7030
mogu se ovi postovi s lijevom i desnom rukom izdvojit u zasebnu temu.
musky is offline  
Old 03.02.2009., 02:29   #7031
Quote:
musky kaže: Pogledaj post
pa ti ljudi obično nemaju doma.
Ne misliš li da bi ih trebalo udomiti?
pa trebalo bi.. ali s obzirom da ni ja nemam svog doma mogao bi netko i mene
satori is offline  
Old 03.02.2009., 02:30   #7032
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Ne daje za pravo, ali ona to ne zna.
U ovom slučaju ista osoba koja je prije činila dobra djela, sad čini loša i to se mijenja kako život odmiče. Ono što je bitno je naša reakcija u susretu sa drugim ljudima kada su u takvom stanju.
Šerijat daje rješenje za to. Uzvratiti istom mjerom ili oprostiti, što je veći stepen.
Ja sam stavio akcenat na pristup oprostom u trenucima kada ste se svi urotili da uzvratite.
Zasto ne bi znala?Ne trebash biti poseban vjernik da bi to znao.No, bitno je ovo 'vidi mene sto dobra djela radim'...i ok toj 'dobroti' bi se dalo oprostiti, ali ono 'ne treba mi nikakva nagrada za to' je direktan atak na vjernika.Zasto jednoj dobroj osobi uvijek treba neko 'zao' da bi istakla svoju dobrotu?U ovom slucaju konstantno pljuvanje po muslimanima i Islamu i nametanje svojih vrijednosti u prvom redu muslimanskim zenama.Taj neko 'zao' uvijek mora biti tu, da bi takvim ljudima posluzio da sebe vide kao 'dobro',ako nema tog 'zlog' oni ce ga izmisliti i umisliti.Upravo o tome sam govorio na pocetku da i 'slika' Islama kod tih ljudi (posto im sluzi za 'njihovo' definisanje sebe kao 'dobrih) je svojevrsno zloupotrebljavanje Islama, tj neceg 'zlog' na spram cega su oni 'dobri'.
I stoga sam , na pocetku rekao, da i 'njihovo' vidjenje Islama je svojevrsna zloupotreba(iako nisu muslimani).
Jednako ovome , i ovakvima, sire gledano treba vazda 'neprijatelj', ako ga nema onda ce ga izmisliti, radi se o jednom hajmo reci poremecaju gdje 'vrijednosti' valjaju samo ukoliko su komparirane sa necim 'drugim', i tad dolazimo do istog onog relativizma, i fenomena zbog kojeg je npr u ocima Amerike Rusija bivala 'zlo'.Danas je to isto Islam, samo se to kamuflira.
No odoh presiroko, ali glavna tacka je , a to se konstantno provlaci kroz ovu temu, upravo ovo definisanje sebe 'drugim' koji MORA po defaultu biti neko ZAO.Takvima uoce nije bitno kakav si ti uistinu, vec kakvim te oni vide, ti si IM (u njihovoj imaginaciji) svojevrsan smisao zivota.(o tome svjedoci usidrena tema o 'ateizmu' na forumu religije)
Oprosti na duzoj analizi, ali to jeste poenta manje vise ove cjelokupne teme.
Vidi nas 'slobodnjake' kako smo bolji od vas 'institucionalizovanih'...da nema religije oni bi je izmislili , jer ukoliko je nema oni sebe (kao dobre) nemaju cime odrediti niti definisati.To je generalno problem Zapada, tj problem morala(kakav je to moral koji vrijedi samo onda ako se komparira sa drugime?).Nama to nije nuzno, jer imamo Objavu.

Zadnje uređivanje Adura : 03.02.2009. at 02:36.
Adura is offline  
Old 03.02.2009., 02:30   #7033
Quote:
musky kaže: Pogledaj post
mogu se ovi postovi s lijevom i desnom rukom izdvojit u zasebnu temu.
s obzirom da si ti pokrenula tu temu mozes je slobodno i otvoriti... ocito te to jako muci
satori is offline  
Old 03.02.2009., 02:37   #7034
Quote:
musky kaže: Pogledaj post
Kasno paljenje

Dao bi ŽIVOT (platio bi glavom) za to da ja mogu pisati ovdje?

Oh, kako malo cijeniš svoj život.
Naravno...

Život u kavezu nije život dostojan čovjeka. Makar taj kavez bio od zlata.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 03.02.2009., 07:57   #7035
Quote:
smjeskica kaže: Pogledaj post
Jel' se meni čini ili je naslov teme promijenjen
Eh... pa u zadnjih makar 1000 postova uglavnom se razgovara o položaju žene u zaostalim društvima a ne u islamskoj vjeri. Islam se uglavnom posmatra kroz ljude a da stvar bude teža, neki muslimani kao da se ponekad trude dokazati da to doista jeste neki 'majnstrim islam', ne ulazeći u to - koliko je taj majnstrim islam doiista islam, a koliko tekovina minulih stoljeća u kojima su ljudi kroz iskustvo tek učili implementirati islam u društvo. A to je napor i proces a ne gotovo rješenje.

Kako ovdje teku naše diskusije? Često se ćutnjom ignorira kad drugi ukazuju na neke negativnosti, a često se bogme i zatrola o nečijim lošim namjerama.. u najboljem slučaju uslijedi stridljiva konstatacija da to nije islam, iako se ne žele osuditi takva praksa. I tako ispada da muslimaski dio pravda neke kvazi-šerijatske odredbe zbog kojih u tim nazadnim društvima vlada samo maska islama satkana od zaleđenih (ili često permutiranih i krivo shvaćenih) šerijatskih odredbi. Po meni, npr. političko, kulturno i socijalno ustrojstvo Saudi Arabije jeste duboko neislamsko i ujedno anticivilizacijsko društvo, u kome se grubo krše sami temeljni principi časnog islama.. ali ovdje ima forumaša koji tu državu vide kao "islamsku" zemlju, pa pišu da je islam loš jer je loša neka muslimanska zemlja... A najgore je što ne znamo razgovarati prijateljski već dolazi do prepucavanja i svođenja diskusije na osobnu razinu. Koliko je primjera gdje se dvije strane slože u bilo čemu? Jako malo. A koliko je osobnih analiza, trolanja, uvreda...? Jako mnogo zar ne?! Ovo je postalo kao rat između dva klana - muslimana i ostalih - u kojem je samo bitno tko će glasnije vikati.

Smješkice, Adura i ostali.. nema sumnje da se u većini slučajeva forumaši nisu držali prvog naslova teme, i makar polovica od ovih 7.000 postova su trolanje i offtopic... zato smo imali dvije mogućnosti: ili temu zatvoriti (kao što je na zadnjim stranicama nekoliko puta to predloženo od nekoliko forumaša, čini mi se Musky, Enky.. nisam siguran) - ili promijeniti naslov teme. Ja uviđam da je bolje da vratim stari naslov i zatvorim temu, pa kreirajte dvije paralelne teme; jedna o položaju žene u islamu i druga o položaju žene u muslimanskim društvima. Valjda svi budemo bolje sreće (i bolje razumjeli jedni druge) nego što je to ovdje bio slučaj.
Pozdrav svima.
Shady is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.