Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2008., 15:41   #41
Znači da za dječju štednju ti zapravo treba suglasnost Centra za socijalnu skrb ukoliko postoji potreba za podizanjem novca? Pa zar nisu roditelji opunomoćenici onda za taj račun ako je dijete maloljetno
__________________
kad misliš da si pametan, najčešće si glup
juliška is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 15:55   #42
Jeste li razmišljale o rentnoj štednji u nekoj osiguravajućoj kući?

Mom sinu uplaćujem mjesečno štednju i osiguranje života, na rok od 20 god. Ne namjeravam dirati novce, no ako se ukaže potreba, bez problema mogu prekinuti štednju, promijeniti uvjete, osiguranu svotu, a također mogu založiti policu kao jamca za neki kredit u banci. Može se dobiti i kredit - posudba sa te police.

Pitajte po osiguravajućim kućama. Ja uplaćujem Libertasovu policu (dok je još to postojalo, sada je to drugi osiguravatelj)
__________________
Sve i svi oko tebe tvoji su učitelji
NanaDeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 16:00   #43
Quote:
NanaDeni kaže: Pogledaj post
Jeste li razmišljale o rentnoj štednji u nekoj osiguravajućoj kući?

Mom sinu uplaćujem mjesečno štednju i osiguranje života, na rok od 20 god. Ne namjeravam dirati novce, no ako se ukaže potreba, bez problema mogu prekinuti štednju, promijeniti uvjete, osiguranu svotu, a također mogu založiti policu kao jamca za neki kredit u banci. Može se dobiti i kredit - posudba sa te police.

Pitajte po osiguravajućim kućama. Ja uplaćujem Libertasovu policu (dok je još to postojalo, sada je to drugi osiguravatelj)
To se i meni cini odlicno. Kad dode do toga mislim da cemo i mi tako!
ashley is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 16:01   #44
Nisam se ni sjetila osiguravajućih kuća. Hvala NanaDeni. Ja si uplaćujem životno osiguranje i moj mali će biti nasljednik (tek kad rodim). Išla sam važno pitat za promjenu korisnika životog osiguranja (u slučaju da se meni nešto desi) a meni žena: a vi prvo rodite pa dođite. Je da sam ispala totalni bedak.
__________________
kad misliš da si pametan, najčešće si glup
juliška is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 16:05   #45
Quote:
juliška kaže: Pogledaj post
Znači da za dječju štednju ti zapravo treba suglasnost Centra za socijalnu skrb ukoliko postoji potreba za podizanjem novca? Pa zar nisu roditelji opunomoćenici onda za taj račun ako je dijete maloljetno
Ne, roditelj je zakonski zastupnik tog djeteta, ali novci su na djetetovo ime, i za svako podizanje novaca mora postojati opravdan razlog kojeg može odobriti jedino Centar. U protivnom bi neki neodgovorni roditelji zlouporabili dječje novce u slučaju vlastite krize ili slično.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 16:07   #46
Maloljetna djeca ne mogu imati klasičnu policu životnog osiguranja, to mogu samo punoljetne osobe.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 16:08   #47
Quote:
Tinkili kaže: Pogledaj post
Ne, roditelj je zakonski zastupnik tog djeteta, ali novci su na djetetovo ime, i za svako podizanje novaca mora postojati opravdan razlog kojeg može odobriti jedino Centar. U protivnom bi neki neodgovorni roditelji zlouporabili dječje novce u slučaju vlastite krize ili slično.

A ima neke logike. Nemam namjeru tu lovu dirat za svoje potrebe nego isključivo za mog juniora. Ali kako ima neodgovornih roditelja...... Ali gdje god vidim da imam posla s državnom upravom bježim glavom bez obzira (hm, kao da radim u jednoj )
__________________
kad misliš da si pametan, najčešće si glup
juliška is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 18:26   #48
Quote:
Tinkili kaže: Pogledaj post
Ako se u banci otvori štednja na djetetovo ime, takozvana "dječja štednja", roditelji ne mogu taj novac uzeti bez potvrde nadležnog Centra za socijalnu skrb, jer taj novac više nije roditeljski već djetetov.
ma gdje to? ja otvorila hypo limač i kao zastupnik normalno mogu dići novce
inače osim hypo limača sam joj otvorila i bubašpara štedionicu(stambena)
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 18:30   #49
Quote:
juliška kaže: Pogledaj post
Znači da za dječju štednju ti zapravo treba suglasnost Centra za socijalnu skrb ukoliko postoji potreba za podizanjem novca? Pa zar nisu roditelji opunomoćenici onda za taj račun ako je dijete maloljetno
Pa i Pcelica je djecija stednja. A ja digla novce bez problema. A otvorili smo i Sparky stednju. Nitko nije rekao da ne mogu dignuti novce kada zelim. Samo da gubim tu kamatu i jos nesto. Imamo djeciju stednju i u Hipo Banci. Isti digli lovu bez problema... Tako da nisam bas sigurna za ovaj Centara za soc.skrb.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 22:19   #50
Ako ste podizale novce s dječje štednje vjerujem da se u međuvremenu nešto pozitivno promijenilo u bankarskom sustavu.

Svojevremeno to nije bilo moguće. Valjda su skužili da je roditeljima komplicirano trčati po potvrde, znam da upravo iz tog razloga mom klincu nisam otvarala dječju štednju.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 22:29   #51
ovo za suglasnost centra za socijalnu skrb znam da traže u slučćaju da ste kupili dionice na djetetovo ime...ne možete ih prodati bez te suglasnosti
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 23:19   #52
Quote:
cvijetić kaže: Pogledaj post
ovo za suglasnost centra za socijalnu skrb znam da traže u slučćaju da ste kupili dionice na djetetovo ime...ne možete ih prodati bez te suglasnosti
to bi bilo ovako u Obiteljskom zakonu

Članak 118.

(1) Centar za socijalnu skrb može u svako doba zahtijevati od roditelja polaganje računa o upravljanju djetetovom imovinom te o prihodima koje dijete ili obitelj ostvaruje za potrebe djeteta na temelju posebnih propisa.

(2) Centar za socijalnu skrb može radi zaštite imovinskih interesa djeteta donijeti odluku da roditelji glede upravljanja djetetovom imovinom imaju položaj skrbnika, te odrediti da se dio djetetovih prihoda ili prihoda obitelji ostvarenih po posebnim propisima ne isplaćuju na ruke roditelja, nego da se tim prihodima podmiruju životne potrebe obitelji, odnosno djeteta.

(3) Centar za socijalnu skrb može radi zaštite imovinskih interesa djeteta zahtijevati da sud u izvanparničnom postupku odredi mjere osiguranja na imovini roditelja


nadalje


III. IMOVINSKI ODNOSI RODITELJA I DJECE

Članak 259.

(1) Maloljetno dijete može steći imovinu radom, nasljedstvom, darovanjem ili na drugom pravnom temelju.

(2) Maloljetnikovom imovinom upravljaju njegovi roditelji, osim onom koju je maloljetnik stekao radom nakon navršene petnaeste godine života.

Članak 260.

Prihode od djetetove imovine roditelji mogu koristiti za njegovo uzdržavanje, liječenje, odgoj, školovanje, obrazovanje ili za podmirenje nekih drugih važnih potreba djeteta.

Članak 261.

(1) Roditelji mogu s odobrenjem nadležnog centra za socijalnu skrb otuđiti ili opteretiti imovinu maloljetnog djeteta radi njegova uzdržavanja, liječenja, odgoja, školovanja, obrazovanja ili za podmirenje neke druge važne potrebe djeteta.

(2) Odobrenje centra za socijalnu skrb potrebno je i za poduzimanje postupovnih radnji pred sudom ili drugim državnim tijelom kojima se raspolaže imovinom maloljetnog djeteta.

(3) Za sklapanje ugovora između maloljetnog djeteta i fizičkih ili pravnih osoba kojima je predmet raspolaganje budućim imovinskim pravima djeteta u vezi s njegovim športskim, umjetničkim ili sličnim aktivnostima, potrebno je prethodno odobrenje centra za socijalnu skrb. Centar za socijalnu skrb mora, radi dobrobiti djeteta, osobito paziti da se zaštite djetetova imovinska prava i interesi.
(4) Obveze iz ugovora iz stavka 3. ovoga članka mogu trajati najdulje do punoljetnosti djeteta.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 23:30   #53
Znači onda više ne treba suglasnost CZSS.
A kako te štedionice stoje s vremenom štednje? Jel i dalje minimalno 5 godina štednje ili je i to sada blaže? Moram googlat
__________________
kad misliš da si pametan, najčešće si glup
juliška is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 23:49   #54
Ovako: u pitanju stambene štedionice (prijevremeni raskid) ne treba dozvola centra,nego samo potpis oba roditelja za raskid; kod oročene štednje na ime maloljetnog djeteta u većini banaka (za jednu znam 100% jer radim u njoj) do određenog iznosa ne treba dozvola centra,nego isto samo oba potpisa roditelja za raskid,a za veći iznos (konkretno preko 30.000,00 kn) potrebno je odobrenje centra. Koliko god se činilo možda smiješno,tako je,s tim da i stambena štednja bi trebala za raskid imati dozvolu centra,ali eto..ne pridržavaju se toga.
__________________
#nedamise
Aeon+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 00:02   #55
Aeon hvala na pojašnjenju!

Dakle i dalje ostajem pri staroj odluci - aktivna/otvorena/bonus štednja koju ću imati na moje ili mm-ovo ime, a nas dvoje znamo da je taj štedni račun otvoren za bebonju
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 01:30   #56
MI smo uzeli stambenu štedionicu od Zagrebačke banke do njegove 16-e godine

postoje 2 modela štednje
A) da se redovno uplaćuje određen iznos (rata)
B) uplaćujem kad hoću, koliko hoću/mogu

novac možemo uvijek dobit van al uzimaju 1 posto za prekid ugovora od ugovorene svote (nama je 30000 EUR)....

iz svake štedionice ili štednje možete dobit novac umanjen za taj postotak u slučaju ranijeg prekida ugovora..

iako je štednja na ime djeteta kao skrbnik/staratelj je naveden MM i on ima pravo raspolaganja novcem...nikakav centar tu nema prava riječi...nit je to njihova briga...

životno osiguranje za djecu ispod 14 god ima Croatia (to je novo u HR) al su prilično nepovoljni uvjeti.......svi iznad 14 god mogu imat normalnu policu životnog....
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 08:33   #57
Otići ću jedan dan do Croatia osiguranja, tamo sam ja osigurana pa ću ih pitat.
A što se tiče štedionica samo za iznos preko 30.000,00 kn je potrebno odobrenje Centra. Sad samo moram izračunat koliko će biti ušteđene love da se pripremim Šala
Ja sam si to zamišljala ovako: svaki mjesec ja i mm odvojimo neki iznos od plaće i uplatimo u štednju. A sve novce koje dijete dobije za rođendane/blagdane neka drži u svojoj kasici prasici i da si kupi nešto kada skupi dovoljno novaca ili neka da da se spremi u štednju.
Ja mislim da je to dobar način da se djecu nauči štednji, zar ne?
__________________
kad misliš da si pametan, najčešće si glup
juliška is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 08:50   #58
Mi uplaćujemo mislim u Zagreb osiguranju malom bratu od mm štednju i do 18-te godine bi trebao imati oko 25000 kn.

Razlog više koji bi htjela dati za uplaćivanje je je to što će ti klinci (dakle oni kuji su sad u nižim osnovne i mlađi) najvjerojatnije biti prve generacije koje će morati plaćati fakultet - dakle svi će plaćati, osim onih sa stipendijama (američki sistem ) A fax neće malo košati.
A ako dijete neće na fax trebat će mu za svadbu, auto, stan...nešto - u svakom slučaju dobar početak.
Mi ćemo našem popišancu uplaćivati, obavezno.
E da malom šogoru uplaćujemo na 10 godina (mislim) 200 eura godišnje i onda bi mislim s 18 trebao dobiti te novce - ili za na fax ili za početak samostalnog života.


off - Lara po dobitku na kilaži smo iste
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 10:28   #59
Baš smo prije par dana muž i ja razgovarali o ovoj temi. Do rođenja bebe imam još dosta, ali volim unaprijed sve planirati
Odlučila sam se za dva tipa štednje. Za stambenu štednju i za "običnu" štednju. U stambenu štednju uplaćivala bih svaki mjesec cca 50 eura, a u Pčelicu ili neku drugu sav ostali novac koji kikać dobije za rođenje, krstitke, rođendane i sl.
Želim da sa 18-20 godina ima bar nekakav početni kapital.
__________________
Danchica
Danchica_ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 12:20   #60
jedno pitanje za one koje bebačima uplačuju stambene štedionice? uplaćujete radi kredita ili samo radi štednje i drž.poticaja?
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:27.