Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2016., 12:21   #5021
Na nalazu mi kod
CH50 stoji opaska "0.2"
referentni interval je od 0,2-0,5 normalan, 0,7 slabo snižen, 0,9 snižen i više od 0,9 jako snižen

moj CH 50 ne piše brojčano, samo normalan.

ima li kakvo značenje opaska?
ili je nalaz zapravo jako dobar jer je na donjoj granici?
hvala.

Zadnje uređivanje dessylessy : 10.06.2016. at 12:45.
dessylessy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 16:35   #5022
Ako može neko mišljenje. Radila sam kompletnu krvnu sliku, i uglavnom su sve vrijednosti osim-
U krvnoj slici
Eritrociti 5,36 ref 3,86-5,08
MCV 79,2 ref 83,0-97,2
MCH 25,6 ref 27,4- 33,9
RDW 17,1 ref 9,0-15,0

(ove vrijednosti su kod mene uvijek takve, ispod i iznad vrijednosti)

U biokemiji
Urati 388 ref 134-337
Kolesterol 5,5 ref do 5
LDL kolesterol 3,4 ref do 3
Alkalna fostataza 133 ref. 54-119

Imam 31 godinu, dvoje djece (drugo dijete sam rodila prije točno 3mj, i još se minimalno čistim). Bivši sam pušač. Krvnu sliku sam kontrolirala zbog sniženog željeza u trudnoći i gestacijskog dijabetesa.
__________________
Budućnost je sadašnjost moje prošlosti.
Fleurdefeu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 15:43   #5023
Quote:
plushie kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me tumačenje nalaza:

Metaboliti i supstrati
(S)GLUKOZA 5.00 (ref. mmol/l 4.20 - 6.00 )
Testovi-Postpr. GUK
GUK 0' 5.0 (ref. mmol/L 6.1 - 7.0)
GUK 120' 5.3 (ref. mmol/L < 7.8)

Dakle, vađena krv natašte i 2 sata nakon jela.
Zanima me ta razlika između glukoze i guk.
Zašto je ref. vr. glukoze 4.20-6 a guk od 6.1? Po tome ispada da je glukoza natašte ok, a guk natašte ne?
Što to nije isto?
Nalaz je uredan. U pravu ste, glukoza u krvi natašte treba biti između 4,2 i 6,0 mmol/L za osobe u dobi 20-30 godine ako je uzorak za analizu bio serum. To se ne odnosi na kapilarnu krv ("krv iz prsta") jer su vrijednosti onda drugačije.

Vrijednost 6,1 do 7,0 mmol/L odnosi se na poremećenu glikemiju natašte iz plazme venske krvi. Dakle, onaj tko ima glukozu natašte u tom rasponu nema uredan nalaz nego ima poremećaj glikemije natašte uz uvjet da je nakon 2 sata vrijednost glukoze u krvi manja od 7,8 mmol/L.

Nespretno je to napisano, ali oni koji trebaju tumačiti nalaz to znaju.

Najvažnije je da je Vaš nalaz posve uredan!
Quote:
melita kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav, prijatelj je u petak dobio nalaze s Rebra (dr. Renata Žunec) i išao kod svoje liječnice, zatim dermatologu (jer je išao radi "fleka" po noktima) i kod još nekih u našoj bolnici, međutim nitko ih mu ne zna pročitati!
Zato molim ako ovdje ima koja dobra duša da pomogne, jer izgleda da će morati ponovno na put u Zg radi toga, a to neće moći još neko vrijeme radi posla, bila bih vam jako zahvalna!

Nalaz glasi ovako:
HLA-A
2 - 9
metoda: CDC (serološka)

HLA-B
12 - 18

HLA-C*
02 - 07

HLA-DRB1*
11 - 14

HLA-DQB1*
NT - NT
metoda: PCR-SSO/SSP (molekularna)

Napomena: M 07.3
Vi se obrađujete zbog sumnje na psorijazu odnosno psorijatični artritis, nadam se da su Vam to i objasnili.

Iz ovog nalaza se ne vidi da imate snažnijih genetskih predispozicija za te bolesti. Jedino imate HLA-C*07 koji je prema nekim istraživanjima povezan s nešto većim rizikom od psorijatičnog artritisa, tako da bi to eventualno moglo značiti neku genetsku predispoziciju.

Inače, niti ostali HLA koje Vi imate ne nose neki posebno veliki rizik niti za druge bolesti povezane sa sustavom HLA (npr. reumatske bolesti) tako da se može reći da je ovaj nalaz zapravo dosta povoljan.

Zapamtite: HLA samo ukazuje na rizik za obolijevanje, ali ne može isključiti niti potvrditi dijagnozu! Dakle, oboljeti mogu i osobe koje nemaju određen HLA odnosno nemaju rizik, a postoje osobe koje imaju određen HLA i imaju genetsku predispoziciju a nikad ne obole!

Quote:
lav_18 kaže: Pogledaj post
Je li moze netko reci jesam li anemican ili nisam idem za 2 tjedna na gastroskopiju pa me zanima imam li cir koji krvrari na temelju ovog nalaza mozda?

eritrociti * 4.89 ( o ) 10e12/L 4.34 - 5.72
(vK) hemoglobin * 155 ( o ) g/L m 138 - 175
(vK) hematokrit * 0.437 (o ) 0.415 - 0.530
(vK) MCV * 89.4 ( o ) fL 83.0 - 97.0
Niste anemični što je dobro, ali to ne mora značiti da nemate čir niti da isti ne krvari.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 15:51   #5024
Quote:
dessylessy kaže: Pogledaj post
Na nalazu mi kod
CH50 stoji opaska "0.2"
referentni interval je od 0,2-0,5 normalan, 0,7 slabo snižen, 0,9 snižen i više od 0,9 jako snižen

moj CH 50 ne piše brojčano, samo normalan.

ima li kakvo značenje opaska?
ili je nalaz zapravo jako dobar jer je na donjoj granici?
hvala.
Nalaz je uredan, nije niti jako dobar, niti sumnjiv, niti neodređen, nego jednostavno uredan.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 22:30   #5025
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post

Vi se obrađujete zbog sumnje na psorijazu odnosno psorijatični artritis, nadam se da su Vam to i objasnili....
Puno hvala! Nisu mu objasnili gotovo ništa, ali ovo će puno pomoći.. Hvala još jednom!
melita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 10:14   #5026
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Nalaz je uredan, nije niti jako dobar, niti sumnjiv, niti neodređen, nego jednostavno uredan.
Hvala ti puno!!! Ovo je zadnje od mene

nalaz tipizacije tkiva mi je stigao, kojeg uopće ne kužim, helpaj!

Vrsta uzorka: periferna krv
(sumnja je bila na autoimunim bolestima, ra, sjorgen, sapho te na multiploj)

HLA-A
2 10

HLA-B
15 ND

metoda: CDC(serološka)

__________________________

HLA-C*
NT NT

HLA-DRB1*
04 11

HLA-DQB1*
NT NT

Metoda: PCR-SSO/SSP (molekularna)


Napomena: H35


Hvala još jednom!

Zadnje uređivanje dessylessy : 27.06.2016. at 11:37.
dessylessy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 18:40   #5027
Quote:
dessylessy kaže: Pogledaj post
(sumnja je bila na autoimunim bolestima, ra, sjorgen, sapho te na multiploj)
Iz nalaza se vidi moguća genetska predispozicija za reumatoidni artritis!

O tome sam više pisao ranije na ovoj temi:
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Osnovna ideja ove pretrage počiva na činjenici da se u oboljelih od određenih bolesti određeni HLA antigeni nalaze češće nego u skupini zdravih osoba.

Dakle, prisutnost određenih antigena povezana je s nešto većim rizikom obolijevanja od određene bolesti. To nipošto ne znači da će osoba koja ima taj HLA antigen oboljeti! Isto tako osoba može oboljeti i da nema taj antigen!

Što se Vašeg nalaza konkretno tiče, vidim da imate HLA-DRB1*04, koji može biti povezan s reumatoidnim artritisom.

Međutim, stvari nisu ni izdaleka tako jednostavne kako se čine na prvi pogled. Naime, unutar HLA-DR4 postoji više podtipova, njih preko 30 (označavaju se kao HLA-DRB1*0401-*0433), od kojih su samo neki povezani s reumatoidnim artritisom, i to najviše DRB1*0401 i DRB1*0404.

Smatra se da osobe koje imaju navedene podtipove imaju oko 4 puta veći rizik u odnosu na ostalu populaciju (koja nema taj antigen) da obole od reumatodinog artritisa.

Međutim, takvi detalji ne vide se iz Vašeg nalaza jer tipizacija nije učinjena tako detaljno.

Više o povezanosti HLA i određenih bolesti vidjeti ovdje: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...7156/table/T1/
Imate li kakvih očnih tegoba (u napomeni stoji H35 a to je MKB-10 šifra za "ostale bolesti mrežnice")?
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 20:02   #5028
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Iz nalaza se vidi moguća genetska predispozicija za reumatoidni artritis!

O tome sam više pisao ranije na ovoj temi:


Imate li kakvih očnih tegoba (u napomeni stoji H35 a to je MKB-10 šifra za "ostale bolesti mrežnice")?
Da, pod tom dijagnozom me vode. Tako je počela obrada. Počelo je tako da sam završila na hitnoj jer sam unatrag cca 5 dana imala osjećaj da je nešto u oku a nisam ništa vidjela da bi bilo, jako mi je smetalo, a prije toga cca 2,3 mj sam imala konstantno crvene oči i dešavalo mi se da na par trenutaka ne vidim (kao da gledam kroz mutno staklo, zamućenje...). Tad me oftamologica detaljno obradila i saslušala sve ono što me doktorica opće prakse zadnje 2,3 godine ignorirala; bolovi u zglobovima, kostima, užasni bolovi u trbuhu osobito nakon jela, kroničan umor, zimica, čudni svrbež, akne koje traju već 15ak godina unatoč svim terapijama itd... Zaista imam niz simptoma. Još uvijek imam suhe, crvene oči što ublažujem kapljicama, a onaj osjećaj da je nešto u oku je izblijedilo zahvaljujući terapiji kapljicama za cca 90%. Desi mi se da vidim i crnu točku sitnu u vidnom polju. Bila na Mru mozga, neka cista je i neke promjene... Nosim nalaz neurologu ovaj tjedan. Hvala ti. To me zanimalo. Mislila sam da će se vidjeti možda nešto i za te moje bolove u trbuhu, ali možda to nisu tražili ili se to tu ne gleda... Hvala još jednom, pomogao si mi puno!
dessylessy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 15:24   #5029
Može li komentar na ove sestrine nalaze (sumnja na celijakiju)?
Hvala

ukupni IgE 591 (klU/L, ref.interval do 87)
igM 2,44 (g/L, ref. interval 0.4-2.3)
igG i igA su uredni.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 18:57   #5030
Quote:
dessylessy kaže: Pogledaj post
Mislila sam da će se vidjeti možda nešto i za te moje bolove u trbuhu, ali možda to nisu tražili ili se to tu ne gleda... Hvala još jednom, pomogao si mi puno!
Ne, dometi ove pretrage nisu da se njome analiziraju pojedini simptomi već se samo može provjeriti genetska predispozicija za neke bolesti, i to za one za koje je to poznato i utvrđeno (naveo sam link na tablicu u kojoj se vidi o kojim se bolestima radi). To je za sada relativno skroman popis.
Quote:
andjeo29 kaže: Pogledaj post
Može li komentar na ove sestrine nalaze (sumnja na celijakiju)?
Hvala

ukupni IgE 591 (klU/L, ref.interval do 87)
igM 2,44 (g/L, ref. interval 0.4-2.3)
igG i igA su uredni.
Ovi nalazi nisu direktno povezani s celijakijom već se rade s ciljem utvrđivanja pouzdanosti nekih testova na celijakiju (ponajprije, određivanje razine IgA i IgG) odnosno radi isključivanja nekih drugih bolesti koje mogu imati slične simptome (npr. alergija na hranu).

Konkretno, ovdje se vidi prvenstveno povišen IgE koji može značiti sklonost alergiji te upućuje da i nju treba uzeti u obzir. Alergija može, dakako, postoji paralelno s celijakijom te ju time ne isključuje.

Uz celijakiju katkad mogu ići snižene vrijednosti IgM ili IgA, što ovdje nije slučaj.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 20:05   #5031
Pozdrav, imam 17 godina, jučer i prekjučer sam isao na vađenje krvi radi sistematskog pregleda za posao. Prekjučer je obavljena opća krvna slika i pregled urina, a jučer diferencijalna krvna slika.

NALAZI OPĆE KRVNE SLIKE - navedeno je samo ono što nije u referentnim intervalima
Leukociti - 2.97 (referentno 4.4 - 11.6)

NALAZI DIFERENCIJALNE KRVNE SLIKE - navedeno je samo ono što nije u referentnim intervalima
Leukociti - 2.57 (referentno 4.4 - 11.6) - jos nizi nego dan prije
Neutrofilni granulociti - 0.73 (referentno 1.49 - 8.00)
Neutrofilni granulociti - 28.4 rel % (referentno rel % 34 - 69)
Limfociti - 54.5 rel % (referentno rel % 19 - 52)
Monociti - 14.4 rel % (referentno rel % 5 - 13)

NALAZI JETRE - navedeno je samo ono što nije u referentnim intervalima
Aspartat - aminotransferaza(AST) - 42 U/L (referentno 34 - 69 U/L)
BlaBla98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2016., 13:32   #5032
Quote:
BlaBla98 kaže: Pogledaj post
NALAZI JETRE - navedeno je samo ono što nije u referentnim intervalima
Aspartat - aminotransferaza(AST) - 42 U/L (referentno 34 - 69 U/L)
Krivo sam napisao kod AST(referentno je od 11 - 38)
BlaBla98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 18:18   #5033
Željezo u krvi

Na što ukazuje visoki feritin , (690).Radi se o ženskoj osobi (78).

Pozdrav.
odalv is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 16:56   #5034
Tumačenje nalaza molim.

Molim vas protumačite mi ove nalaze:

Nalazi mikrobiološke pretrage nakon bronhoskopije:

1. Mikroskopski preparat uzorka: polimorfonukleari: <10; pločaste epitelne stanice: <10
Staphylococcus species (koagulaza- negativan) 10 000

2. Mikroskopski preparat uzorka: Acidorezistentni bacili NEGATIVNI.

3. Mikroskopski preparat uzorka:Arthrographis sp. <1000 CFU/ml

Citološki nalaz:

KA L:Stanice bronhalnog epitela.
KA D: Krv, stanice bronhalnog epitela.
BČ Stanice bronhalnog epitela.

Iz nalaza krvne slike:

- (P) PV-INR 0,96 (terapijski raspon 2.00-3.50).

Tumorski biljezi:

(S) NSE 15.43 (< 16.30) Opaska: ECLIA Roche
(S) CYFRA 21-1 3.07 (< 3.30 ) Opaska: ECLIA Roche


Hvala lijepa.
zgabareto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 21:41   #5035
stitnjaca misljenje

imam problema s tezinom i mrsavljenjem (musko, 48 godina, 105kg), tj skinuo sam podosta kila no sada unotoc redukcija ne mrsavim vec stagniram pa me doktorica poslala na pretrage stitnjace...

rezultati:
Uzorak Pretrage štitnjače Rezultat Jedinica Referentni interval
vS Tireotropni hormon / TSH (2) 0,725 mIU/L ref. vrijednost 0,4 do 4
vS Tiroksin, slobodni / FT4 (2) 13,4 pmol/L ref. vrijednost 11,5 do 22,7
Antitijela protiv tiroidne peroksidazev/ Anti TPO (1) 14,2 / kIU/L ref. vrijednost<34
vS Tireoglobulinska antitijela / Anti Tg (1) 365,6 H kIU/L <115

e sada kaj znaci ova povisena vrijednost "vS Tireoglobulinska antitijela / Anti Tg" jel to za zabrinut se ili? dokotrka kaze da je to sve OK
__________________
[There's a little voice in your head reading this right now.]
suncek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 21:48   #5036
Meni to djeluje ko pocetak hashimota. Mozda se varam.. pitaj na temi o stitnjaci
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 09:22   #5037
Pomoć u tumačenju nalaza

Pozdrav. Ljubazno bih vas zamolio za pomoć u tumačenju ovoga nalaza. Unaprijed se zahvaljujem
Uvod: Prije 4-5 mjeseci su mi se desile promijene na noktima u vidu oniholize (odvajanje svih 20 noktiju od podloge).
Prema riječima reumatologa, RTG snimka šaka ne potvrđuje psorijazu, a ni artritis. Također, svi testovi na gljivice su bili negativni.
Ostali nalazi krvi, pluća i srca su dobri.

RF
10 IU/mL
Referentni interval < 14

ANA(ENA)IIF
negativno
titar
Referentni interval < 1:100

HLA-A
3 9
*Metoda cdc - (serološka)

HLA-B
35 ND

HLA-C*
04 06
*Metoda: PCR-SSO/SSP (molekularna)

HLA DRB1*
13 -

HLA DQB1*
NT NT

Napomena: M07

*Bolest navedena pod šifrom (psorijatični artritis) u napomeni je bolest koja se pokušava potvrditi od početka liječenja.
Znači li ova napomena potvrdu (smjer) te bolesti ili je to samo spomenuto što se pokušava utvrditi?


Razumijem da se samo pomoću tipizacije ne može potvrditi bolest već da služi samo kao test predispozicije za određenu bolest.
Također, čitao sam da HLA-DRB1 neke studije povezuju s artritisom.

Zadnje uređivanje futurem : 14.07.2016. at 10:28.
futurem is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2016., 14:45   #5038
Quote:
BlaBla98 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam 17 godina, jučer i prekjučer sam isao na vađenje krvi radi sistematskog pregleda za posao. Prekjučer je obavljena opća krvna slika i pregled urina, a jučer diferencijalna krvna slika.
Od češćih razloga za ovakav nalaz za spomenuti je preboljela virusna infekcija (ili infekcija u fazi "prebolijevanja") i uzimanje nekih lijekova. Ako ništa od navednoga nije slučaj, potreban je pregled i daljnja obrada po hematologu. Svakako se javiti svojem liječniku obiteljske medicine!
Quote:
odalv kaže: Pogledaj post
Na što ukazuje visoki feritin , (690).Radi se o ženskoj osobi (78).

Pozdrav.
Ovakav nalaz može se naći u sklopu brojnih bolesti: upala, infekcija, malignih bolesti, bolesti jetre i bubrega, hemokromatoze pa čak i kod prekomjerne konzumacije alkohola (naročito piva), pretilosti, šećerne bolesti... S obzirom na dob, posebnu pozornost valja obratiti na zloćudne bolesti.

Quote:
zgabareto kaže: Pogledaj post
Molim vas protumačite mi ove nalaze:

Nalazi mikrobiološke pretrage nakon bronhoskopije:

1. Mikroskopski preparat uzorka: polimorfonukleari: <10; pločaste epitelne stanice: <10
Staphylococcus species (koagulaza- negativan) 10 000

2. Mikroskopski preparat uzorka: Acidorezistentni bacili NEGATIVNI.

3. Mikroskopski preparat uzorka:Arthrographis sp. <1000 CFU/ml

Citološki nalaz:

KA L:Stanice bronhalnog epitela.
KA D: Krv, stanice bronhalnog epitela.
BČ Stanice bronhalnog epitela.

Iz nalaza krvne slike:

- (P) PV-INR 0,96 (terapijski raspon 2.00-3.50).

Tumorski biljezi:

(S) NSE 15.43 (< 16.30) Opaska: ECLIA Roche
(S) CYFRA 21-1 3.07 (< 3.30 ) Opaska: ECLIA Roche


Hvala lijepa.
Sve u svemu moglo bi se reći da nisu pronađene zloćudne stanice u citološkim preparatima, a tumorski su biljezi prema gornjoj granici normale. Iako maligne stanice nisu pronađene, ovakav nalaz ne isključuje malignu bolest pluća. Što se mikrobioloških nalaza tiče, negativan nalaz na mikobakterije (gdje spada i uzočnik tuberukuloze), a nađeni su koagulaza negativan stafilokok koji je najčešće kontaminant i nije uzročnik bolesti te jedna gljiva odnosno plijesan koja se inače može izolirati iz dišnog sustava, s kože ili noktiju, no smatra se također kontaminantom i u pravilu ne uzrokuje bolesti (osim promjena na noktima kada se odatle i dokaže). Nalaz PV-a je uredan za osobu koja ne uzima antikoagulacijsku terapiju.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2016., 14:51   #5039
Quote:
futurem kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Ljubazno bih vas zamolio za pomoć u tumačenju ovoga nalaza. Unaprijed se zahvaljujem
(...)
Također, čitao sam da HLA-DRB1 neke studije povezuju s artritisom.
Još jednom provjerite nalaz, osobito rubriku "HLA-DRB1*" - ima li osim broja 13 još koji broj?

Inače, niste dobro pročitali. Ne povezuje se HLA-DRB1 s reumatoidnim artritisom, nego HLA-DRB1*04, a to je velika razlika.

Dok ne provjerite nalaz, još jednom pročitajte što sam ranije pisao o toj temi:

Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Osnovna ideja ove pretrage počiva na činjenici da se u oboljelih od određenih bolesti određeni HLA antigeni nalaze češće nego u skupini zdravih osoba.

Dakle, prisutnost određenih antigena povezana je s nešto većim rizikom obolijevanja od određene bolesti. To nipošto ne znači da će osoba koja ima taj HLA antigen oboljeti! Isto tako osoba može oboljeti i da nema taj antigen!

Što se Vašeg nalaza konkretno tiče, vidim da imate HLA-DRB1*04, koji može biti povezan s reumatoidnim artritisom.

Međutim, stvari nisu ni izdaleka tako jednostavne kako se čine na prvi pogled. Naime, unutar HLA-DR4 postoji više podtipova, njih preko 30 (označavaju se kao HLA-DRB1*0401-*0433), od kojih su samo neki povezani s reumatoidnim artritisom, i to najviše DRB1*0401 i DRB1*0404.

Međutim, takvi detalji ne vide se iz Vašeg nalaza jer tipizacija nije učinjena tako detaljno.

Više o povezanosti HLA i određenih bolesti vidjeti ovdje: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...7156/table/T1/
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2016., 18:01   #5040
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Još jednom provjerite nalaz, osobito rubriku "HLA-DRB1*" - ima li osim broja 13 još koji broj?

Inače, niste dobro pročitali. Ne povezuje se HLA-DRB1 s reumatoidnim artritisom, nego HLA-DRB1*04, a to je velika razlika.

Dok ne provjerite nalaz, još jednom pročitajte što sam ranije pisao o toj temi:
Hvala Vam na odgovoru
Provjerio sam i nema drugog broja, u prvoj kućici je 13, a u drugoj samo crtica (-). Šta znači ta crtica?
Na temelju svega navedenog, može li se reći da ja imam veći rizik obolijevanja od artritisa?
futurem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:11.