Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2012., 16:15   #41
Iskreno, ne znam, jer smo na kraju otišli autom (i bio je lijep izlet). Meni je te cijene prošli tjedan rekao frend koji je i organizirao cijelu stvar. Najbolje da provjeriš na autobusnom u Zagrebu.
kiimao is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 01:11   #42
Dopuna polutočnog navoda. Cijena za bus je bila nekakva studentska uz iksicu.
kiimao is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 02:14   #43
Quote:
nanica_27 kaže: Pogledaj post
Ispričavam se, ne tiče se teme, ali moram da napišem: kaže se "kako do BanjE Luke" a ne "BanjA Luke" - trauma od učiteljice
Znas li koliko me to zanima..?

@ontopic

Da nemoguce je da je bus jeftiniji nego vlak. Ali nije ni puno skuplji,navodno je povratna karta 50,50KM sto bi bilo 204kn. Moze li netko potvrditi informaciju?
Boedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 11:22   #44
Quote:
Boedo kaže: Pogledaj post
Znas li koliko me to zanima..?

@ontopic

Da nemoguce je da je bus jeftiniji nego vlak. Ali nije ni puno skuplji,navodno je povratna karta 50,50KM sto bi bilo 204kn. Moze li netko potvrditi informaciju?
Vlakom se duze putuje, a karta bi trebalo da je koliko kazes. Najjednostavnije je nazvati autobusnu postaju i imas odgovor u roku od 2 min.

Inace, nisi ni ti puno pogrijesio, moze i A, ali se onda pise zajedno "Banjaluke". Ako odvojeno onda Banje Luke.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 19:37   #45
Pozdrav,da li neko ima predloge za smeštaj u Banjaluci,možda neko od Banjalučana izdaje stanove recimo na nekoliko dana turistima?Kada je najbolje doći u Banjaluku,možda na proleće?Pošto sam iz Srbije ne bi trebalo da imam problema po pitanju nacionalnosti u Republici Srpskoj,ali ipak da pitam kakav je odnos prema turistima,ako mi može reći ponešto o Banjaluci neko ko tamo živi?Hvala.
Ponoćni Vlak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 20:41   #46
Banja Luka je jako lijep grad i kad god dodjes imaces sta da vidis i da uzivas u mirnoj i pozitivnoj atmosferi grada. No, mozda je ipak najbolje da dodjes u proljece kada banjalucke aleje olistaju. Sto se tice gostoljubivosti neces imati nikakvih problema, ljudi su otvoreni i nisam cuo da je neki turista imao bilo kakvih problema u BL. Sve u svemu slobodno dodji i uzivaj
Ako ti jos mogu pomoci, tu sam...
Makavej is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 14:20   #47
za nekih 3 tjedna prolazimo kroz Banja Luka pa bismo htjeli svratiti negdje na ćevape ili još bolje, na Karađorđevu šniclu

čuli smo da je Karađorđeva šnicla jako dobra u restoranu Jezeru ? (koji je zatvoren?)

Vaši prijedlozi ?
Poco Loco is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 15:35   #48
Quote:
Poco Loco kaže: Pogledaj post
za nekih 3 tjedna prolazimo kroz Banja Luka pa bismo htjeli svratiti negdje na ćevape ili još bolje, na Karađorđevu šniclu

čuli smo da je Karađorđeva šnicla jako dobra u restoranu Jezeru ? (koji je zatvoren?)

Vaši prijedlozi ?
Otidjite kod Muje na cevape.
A za Karadjodjevu ne znam je li imaju u Maloj stanici, ako imaju, sigurno je prvoklasna, jer je kod njih sve prvoklasno i svjeze.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 15:56   #49
U prolazu sam jedno popodne u Banja Luci. Imate neki prijedlog za prošetati, popiti kavicu u gradu? neki šoping centar?
jacobs kofi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 16:24   #50
Za jedno popodne možeš cijeli grad obići
Kreni od centra grada, tamo već imaš shopping centar, pa kroz Gospodsku, možeš evt proći od kazališta dalje istom ulicom. Tamo ima super kafić/restoran Mala stanica, možeš popiti kavu i pojesti nešto na brzinu.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 16:40   #51
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Za jedno popodne možeš cijeli grad obići
Kreni od centra grada, tamo već imaš shopping centar, pa kroz Gospodsku, možeš evt proći od kazališta dalje istom ulicom. Tamo ima super kafić/restoran Mala stanica, možeš popiti kavu i pojesti nešto na brzinu.
Koji šoping centar imaju? dućani poput bershke, stradivariusa i sl.?
jacobs kofi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 17:46   #52
Quote:
jacobs kofi kaže: Pogledaj post
Koji šoping centar imaju? dućani poput bershke, stradivariusa i sl.?
Najbolje parkiraj u samom centru ima veliki parking kod palate predsjednika, pa odatle kroz gospodsku do trga. U Gospodskoj ima dosta prodavnica poznatih marki, a na samom trgu je Boska velika robna kuca. A ima soping centar isto tako Merkator, i do njega mozes pjeske, 10 minuta je, i restoran Mala stanica je u TV Merkator.
A ako zelis moze se procetati do nove zgrade vlade, na vrhu ima restoran, pruza se pogled na cijelu BL.
sasa90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 18:11   #53
Quote:
sasa90 kaže: Pogledaj post
i restoran Mala stanica je u TV Merkator.
Da ne dodje do zabune, postoje dvije Male stanice. Prva je otvorena pored zgrade vlade i ima predivnu bastu, mnogo je bolja od te u shopping centru.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 19:58   #54
upit

pozdrav,
zanima me kakvi s izlasci u banja luci kroz 7 mjesec. mislim s eklipom ici na 2-3 dana pa volija ako mi mozete preporuciti (spavanje,hrana,izlazak..) di ,sta,kako??? hvala
marijant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 21:05   #55
Quote:
marijant kaže: Pogledaj post
pozdrav,
zanima me kakvi s izlasci u banja luci kroz 7 mjesec. mislim s eklipom ici na 2-3 dana pa volija ako mi mozete preporuciti (spavanje,hrana,izlazak..) di ,sta,kako??? hvala
Slabo, jer su svi uglavnom na odmorima. Zato, ako imas priliku, dodji krajem jula, tacnije od 18.7 do 20.7. Tad je Demofest http://demofest.org/gdje se Banja Luka pretvara u jedan mali festivalski grad. Zaista mnogo mladih ljudi, puno pozitivne energije, a ulaz na festival je besplatan. Pored toga, imas dosta klubova, i mjesta za izlaske (ne znam sta te konkretno interesuje). Kad je rijec o hrani, ja definitivno preporucujem Leskovacki rostilj (koji je vrlo povoljan),u blizini Tvrdjave Kastel. Malo je zavuceno,ali pitaj, neko ce ti vec objasniti.
Smjestaj: mozda Hostel Herz. To vam je blizu grada,tacnije odmah u blizini tvrdjave, i sve vam je na dohvat ruke.
__________________
“Give me books, French wine, fruit, fine weather and a little music played out of doors by somebody I do not know.” J.K.
hannah_dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 21:51   #56
Ako ćeš u narodnjačke klubove, u njima nikad ne nedostaje "prefinjene" klijentele.
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 16:22   #57
Molio bih preporuke za smještaj u okolici Banja Luke. Trebao bih s dragom osobom otići na vikend u okolicu Banja Luke, poželjno nekakav seoski turizam ili nešto slično.

EDIT: Poželjno bi bilo da preporuke imaju nekakve internet stranice.
bodulas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 16:06   #58
Evo nekoliko svježijih detalja za sve one koji planiraju u BL.
Dolazak
Jedan dnevno voz iz Zagreba, to je linija ZG - Sarajevo. Provjeriti detalje na web HŽ ili ŽRS. Nekoliko autobusa dnevno ZG - BL, a ima i autobusa za Zadar, Split, Rijeku, posebno tokom sezone. Za vise informacija o autobusima posjetiti web Neobas-a Banja Luka.
Aerodrom je nedavno profunkcionisao i Air Serbia svakodnevno leti za Beograd, cijena je okvirno 1oo evra povratna. Nisam siguran ima li javnog prevoza do aerodroma ali može se doći lokalnim busevima do Mahovljana pa 1-2 km polako pješke do aerodromske zgrade ništa strašno ako ne nosite veliki prtljag.
Smještaj
Generalno, ne baš jeftin kako bi se očekivalo ali razvija se hostelska kultura, okvirna cijena je oko 15 evra za noćenje. Sjećam se da sam viđao Hostel Herz, Hostel Prag. Hoteli nisu baš pristupačni sa cijenama ali provjerite hotel Cezar, od centra je oko 2 km u blizini željezničke-autobuske, pristojan.
Javni prevoz
Isključivo autobusi. Nažalost, ne postoji dnevna karta niti bilo kakav oblik osim jednokratne i mjesečne karte. Cijena jednokratne karte je 1.60 BAM. BL je mali grad, sve se može obići pješke a javni prevoz je ok za predgrađa i obližnje gradove. Švercovanje ne dolazi u obzir jer je zabranjeno ulaziti na zadnja vrata, morate kod vozača da pokažete odn da kupite kartu. Morate kupiti kartu, nema opcije. Taksisti nisu skloni prevarama ali najbolje je nazvati neki od Taxi servisa, nisu strašno skupi.
Hrana i piće
Mnogo pekara a nešto skuplja ali jako kvalitetna je pekoteka Manja koja ima nekoliko ispostava po gradu. Ako hoćete jeftino, obilato i donekle kapitalističko jelo, najisplatniji su restorani u tržnim centrima ( restoran u marketu Maxi ispod Boske kod kina Palas, restoran u tržnom centru Tempo van grada u okolini autobuske stanice.) Već su pomenuti na temi restorani kao što su Mala Stanica, Italy, Marco Polo. Ako hoćete jeftino balkansko jelo, možete u kuhinju kod Zorke gdje je super pasulj, to je u Zanatskom centru u suterenu. Popularan je i tzv sladoled kod Slavice mada nisam siguran da li je na istoj lokaciji, nekad je bio kod Doma Vojske. Imate jako dobre pite pod sačom kod Elektrotehničkog fakulteta ( pekara se i zove pod sačom). Postoji i meksički restoran Master u Boriku ali nisam siguran u kvalitet. Generalno, pratite studente i udaljujte se od centra ako hoćete jeftinije.
Što se tiče pića, cijene se kreću od 1- 3 evra za pivo ( više o tome ću u noćni život). Evo nekoliko kafana gdje možete popiti veliko Nektar pivo koje maksimalno košta 2 BAM: Krajišnik kod Ruže, Kutak kod parka Mladen Stojanović, kafe bar Skaut pored samog Vrbasa, Kubana kod Tržnice, Index u Studentskom domu.
Noćni život
Turbo folk dominira ali postoje alternative. Uglavnom se ne plaća ulaz osim ako nije naznačeno. Najpoznatiji turbo folk klubovi: Underground, Kantri klub ( van grada, ludnica u svakom smislu), Padrino i većina kafića u centralnoj Gospodskoj ulici. Ja bih više o alternativnim mjestima.
Prvo, nedavno su zatvoreni DFK klub, Boom Boom Room i alternativna umjetnička kafana Dijalog. Otvoren je novi klub Inbox, uglavnom elektronska muzika i nekad se plaća ulaz prosječno 1-3 eura. Klub se nalazi ispod Boske, u suterenu, kod kina Palas, strogi centar. Otvoren je i novi kafić Žiža koji bih mogao okarakterisati kao hipstersko mjesto,gay friendly, preko puta Manje u Boriku - prilično skučen prostor i ponekad teško naći mjesto, poznati po ogromnom izboru čajeva. U blizini Žiže, prema mostu Venecija je Qe Pasa, ništa posebno ali nema turbo folka. Kafić koji def drži titulu najstarije alternativne lokacije je Mr X u Boriku, znaju imati i zanimljive sadržaje, uglavnom elektronska muzika. Možda stariji od Mr X ali potpuno drugačiji je kafe Maraton, u naselju Mejdan ili po novoj nomenklaturi Obilićevo koji je kao neka varijanta rock mjesta ali suviše intiman i lokalni za moj ukus ali svakako ga vrijedi posjetiti i vidjeti sve te silne grafite i crteže. Kutak kod parka Mladena Stojanović je novinarska lokacija, jeftino piće i ok mjesto. Nešto slično je i Krajišnik kod Ruže, velika piva, stara konobarica, mnogo dobrih ljudi, sve se zezaju, kartaju,čitaju, uglavnom dobra atmosfera i kultna konobarica Ruža, ne propustite. Još da pomenem tri fancy lokacije koje nisu alternativne ali nećete naletiti na turbo folk: City Pub u centru, velika gužva zna biti ali dobra atmosfera. Mc Tire Pub, isto u centru, uživo muzika, ogroman prostor, može se reći starija raja sa nešto dubljim džepovima. I novi Jazlook koji se nalazi na novoj lokaciji u prostoru bivšeg Irish Puba na Mejdanu, čini mi se da radi samo do ponoći.
Još nekoliko kafana vrijednih pomena: Talija u Narodnom pozorištu RS na spratu, Antic kod tržnog centra Zenit, kafane za ljeto pored Vrbasa: Castra, Monet, Deda Luka ( ovaj kafić možda malo ima patriotski ton), Skaut.
Sigurnost
BL je zaista jako sigurna. Praktično možete visiti na željezničkoj i autobuskoj cijelu noć i nećete imati problema. Prosjaci i beskućnici skoro da ne postoje. Subotom uvijek možete naletiti na pijane budale kao i svugdje.Ne vjerujem da su HR tablice problem ili generalno bilo šta u vezi sa HR
Zelene površine, outdoor
Šetnja na Šehitluke je najčešća varijanta. Rafting na Vrbasu. Ima i penjački klub Extreme. Najveći park je Mladen Stojanović, Petar Kočić je centralni, malen i jako komercijalizovan parkić. Jako lprijatna atmosfera u okolini Univerziteta, bivša kasarna Vrbas. Tvrđava Kastel. Banjalučani se kupaju najčešće na Mjedanu i Šeheru, Abacija lokalna betonska plaža i pored Toplica na Šeheru. Olimpijski zatvoreni bazen u Incelu. Akvana je vodeni park ali je kanda skup,fancy i ne baš po mom ukusu. Često se ide i u prigradsko naselje Zeleni Vir na kupanje na rijeci Vrbanji.
Kupovina
Sve centralne radnje su u Gospodskoj ulici. Tržni centar Merkator preko puta Univerziteta, Tržnica u centru. Buvljak je nedeljom na stočnoj pijaci u okolini autobuske stanice. BL nije baš neki grad za šoping. Dosta second hand šopova, Monsun ima nekoliko radnji,svašta se može naći zanimljivo.
Kulturne i religijske institucije
Narodno pozorište RS, karta oko 2-3 evra, osim na rijetkim premijerama uglavnom nema gužve. Kino Palas je jedino. Muzej savremene umjetnosti RS zna imati zanimljive postavke, upad free. Pored muzeja je minijaturni spomenik 12 beba. Za muzej RS znam da je ulaz 1 BAM, ne znam koliko vrijedi, Dječije pozorište RS ima jako zanimljive predstave. Banski dvor je kao centralna kulturna institucija,tu i tamo zna biti zanimljivih koncerata, besplatnih. Nedavno je otvoreno alternativno kulturno mjesto DKC Incel, ali ne znam šta se tačno dešava.
Crkva Sv Trojice je lijepa i nova građevina, srce grada i njegov simbol. Mnogo novih malih crkava po cijelom gradu. U toku je i obnova džamije Ferhadija. Veliki katolički samostan na Petrićevcu ali ne baš interesantan . katolička crkva u centru grada, preko puta Pozorišta, poznata po Ivanu Mertzu. Manastir Krupa na Vrbasu u blizini grada.

Događaji
Pisalo se već o Demofestu na tvrđavi Kastel, def centralni kulturni događaj za mlade. DJ Freshwave festival isto na Kastelu. Festival kratkog filma Kratkofil. Festival animiranog filma Anima. Duka fest, u pomen preminulog studenta sa Akademije. Ne brkajte sa Dukat Festom koji je neka vrsta medjunarodne smotre folklora. Svake godine se organizuje Korida na Manjaci, nikad nisam bio, to je neka borba sa bikovima, ima nacionalizma, satori, pa vidite ako vam je po ukusu. BL nije bas grad bogat dogadjajima ali tu i tamo, pojavljuju se neke opcije.
Okolina
Pomenuta Krupa na Vrbasu. Stari grad Bočac i pogled na jezero Bočac. Planinarsko lokalno društvo često organizuje ture po okolnim brdima i planinama, najčešće na Kozaru. Najbliža skijališta su na Vlašiću i Kupresu,možda ima nešto na Kneževu. Ima na Kozari ali jako loše skijalište.Priroda je generalno lijepa u okolini. Možete napraviti jednodnevni izlet do Doboja, nekoliko vozova dnevno, u periodu petak - ponedeljak, povratna karta na indeks za ispod 26 godina je oko 5 eura. U Doboju je najveća atrakcija dobojska tvrđava ( ulaz oko 1.5 euro), Džungla bazeni, uglavnom grad za popit kafu, pojest dobojsku pitu, maksimalno 3 sata za sve.

Eto, nadam se da će nekome ovo biti od pomoći, sigurno je da sam dosta toga propustio.
Sretan put!
stevancelinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 16:14   #59
Lijepo si poslozio dobar vodic po BL, hvala na trudu. Sto je sa kupanjem u Laktasima (uspomene iz djetinstva), bude li guzve?
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 19:29   #60
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Sto je sa kupanjem u Laktasima (uspomene iz djetinstva),
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.