Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2011., 17:58   #401
Quote:
Sashica kaže: Pogledaj post
Drugo pitanje za one koji uzimaju ovaj lijek - kako ga podnosite?

Concor COR uzimam vec godinu dana (2x 5mg) uz jos dosta drugih tableta i zasad sve to skupa dobro podnosim.

Po godinama sam tu negdje kao i tvoj suprug, a imao punu gadniju hipertenziju.

Prosjecan puls mi je bio oko 90 (sto mislim da je previse), sad je oko 60 ili nizi.

Jel' to samo od lijekova ili ima neke veze to da sam se poceo malo i necim fizickim baviti, ne znam ...
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 20:14   #402
Hvala ti na odgovoru.

Njemu je puls isto oko 90. Ja sam mislila kad je počeo piti Tritace za tlak da će mu to pomoći za sve, ali eto, tlak mu je sad dobar, a otkucaji još uvijek visoki, izgleda da to nije baš povezano.

Ne znam koliko su uopće normalni otkucaji, sad sam sebi mjerila čisto da usporedim s njim i moji su 76 (inače sam niskotlakaš, tlak mi padne i na 90/60).
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 21:58   #403
Imam 20 godina, godinu dana pijem Tritace(2.5mg) + Concor (1.25mg). Ispočetka sam imala veći broj otkucaja srca, ali s vremenom se smirilo. Doktorica mi je rekla da je to nuspojava Tritacea i da zato moram piti i Concor.

Normalne sam težine, krećem se, pazim što jedem, ali tako je bilo i prije nego mi se tlak povisio. Imam par hipertenzičara u obitelji. Dosad sam obavila ultrazvuk i EKG srca, CD renalnih arterija, krvne pretrage, analizu urina i svi nalazi su uredni. Moguće je da je tlak narastao zbog stresa i nedovoljno/nepravilnog spavanja na prvoj godini faksa.

Tlak mi je na početku bio 170-160/110-120 u najgorem slučaju, a u najboljem 150/100. Sad mi je 110-125/75-85.
Jel ima netko ovdje tko je prestao uzimati lijekove, a da se doktor s tim slaže?
arya stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 01:10   #404
moja mama je isto tlakaš, pije već godinama tritace i concor
concor pije pola tbl, tlak mjeri više puta dnevno, po potrebi uzme drugu polovicu concora pred spavanje, ako joj je puls normalan, znači 70-80, onda tu polovicu niti ne uzme, tako je njoj rekla dr
nekad joj uz normalan tlak nije dobro, ima vrtoglavicu a nekad joj je tlak visoki, a ona se osjeća dobro
inače ima povišen šećer, a prije par mjeseci završila je u bolnici, nije nikog poznala i bezveze je pričala a tlak, puls i šećer ništ zabrinjavajuće
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 19:47   #405
Savjet za hipertenziju

Koji bi po vašem iskustvu bio(bili) specijalist za hipertenziju da mi pripiše pravi lijek.Naime godinama trošim razne lijekovo i više manje mi ne dijeluju sad me doktorica šalje nekom specijalisti koji imaju iskustva sa takvim kao ja.
Ćuo sam da na KBC Rebru imaju tim za tako nešto.
Imal li tko iskustva savjet...zahvaljujem.
idvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 20:02   #406
Quote:
idvi kaže: Pogledaj post
Koji bi po vašem iskustvu bio(bili) specijalist za hipertenziju da mi pripiše pravi lijek.Naime godinama trošim razne lijekovo i više manje mi ne dijeluju sad me doktorica šalje nekom specijalisti koji imaju iskustva sa takvim kao ja.

Pa kome te je poslala ?

Ja sam zbog hipertenzije i ostalog zavrsio u bolnici i tamo su se mojim tlakom prvo bavili kardiolozi, a onda su me prebazili nefrolozima.

Sad doktorica koja me "prati" je nefrolog.

U mom slucaju nije Rebro u pitanju, vec Merkur.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 13:31   #407
Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post
Pa kome te je poslala ?

Ja sam zbog hipertenzije i ostalog zavrsio u bolnici i tamo su se mojim tlakom prvo bavili kardiolozi, a onda su me prebazili nefrolozima.

Sad doktorica koja me "prati" je nefrolog.

U mom slucaju nije Rebro u pitanju, vec Merkur.
Nikoga nije imenovala..tj ustanovu..već sam dobio samo uputnicu a kod pregledavanja foruma i ragovora sa raznim likovima nekako sam sam zakljućio da bi to možda blo Rebro..zato i tražim razna iskustva ..savjete.
Nažalost imamo i takve lijećnike koji ..opet velim "nažalost" bauljaju pa smo prepušteni sami sebi.
idvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 16:27   #408
Quote:
idvi kaže: Pogledaj post
Nikoga nije imenovala..tj ustanovu..već sam dobio samo uputnicu a kod pregledavanja foruma i ragovora sa raznim likovima nekako sam sam zakljućio da bi to možda blo Rebro.

Zar ne pise na uputnici na kakav te pregled salje i kod kog specijalista (kardiolog, nefrolog, ...) ?

Inace, trebao bi ici u bolnicu u koju spadas po mjestu stanovanja.

Valjda bar to zna tvoja doktorica ?
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 14:57   #409
nije mi baš jasno...mnogi pišu kako od stresa imaju visok tlak, a kod mene je baš suprotno. ja od stresa imam nizak tlak, toliko mi je loše da skoro ne padnem u nesvijest.
jako se lako živciram, sve mi predstavlja stres, pa kako je moguće onda da imam nizak tlak?!
Neocortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 10:18   #410
SPORT-HIPERTENZIJA...POMAGAJTE ?

Pozdrav svima !!! Moj problem : imam 23 godine i aktivno se bavim fudbalom,treniram svaki dan,visok sam 189 cm,imam 80 kg....ne pusim,ne pijem,zivim maximalno zdravo kako i dolikuje jednom sportašu....ali međutim imam jedan problem... u pitanju je hipertenzija i pored svega toga...150/90...obavio sam pretrage kod kardiologa,svi nallazi srca su odlicni,obavio sam pretrage bubrega,gdje su nalazi takoder normalni...ne znam zaista sta je u pitanju i to me pocinje plasiti...da li je to na psiholoskom planu jer sam po prirodi jako nervozna osoba,stalno sam napet,veliki sam tremaroš,mislim da imam nekada i manjak samopouzdanja,anksioznost,ali bez ikakvog razloga,jer imam skoro pa savršen zivot...zaista me ta hipertenzija pocinje plasiti jer to nije normalno za jednog sportistu i molim vas za neki savjet sta da uradim dalje...puno pozdrava svima
serjtankian is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 12:15   #411
Quote:
serjtankian kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima !!! Moj problem : imam 23 godine i aktivno se bavim fudbalom,treniram svaki dan,visok sam 189 cm,imam 80 kg....ne pusim,ne pijem,zivim maximalno zdravo kako i dolikuje jednom sportašu....ali međutim imam jedan problem... u pitanju je hipertenzija i pored svega toga...150/90...obavio sam pretrage kod kardiologa,svi nallazi srca su odlicni,obavio sam pretrage bubrega,gdje su nalazi takoder normalni...ne znam zaista sta je u pitanju i to me pocinje plasiti...da li je to na psiholoskom planu jer sam po prirodi jako nervozna osoba,stalno sam napet,veliki sam tremaroš,mislim da imam nekada i manjak samopouzdanja,anksioznost,ali bez ikakvog razloga,jer imam skoro pa savršen zivot...zaista me ta hipertenzija pocinje plasiti jer to nije normalno za jednog sportistu i molim vas za neki savjet sta da uradim dalje...puno pozdrava svima
Hej, jesi li probao malo duže mjeriti tlak, recimo tjedan dana i zapisivati pa da vidiš kakav je tlak u različitim periodima dana? Npr. kad se probudiš izmjeri tlak prije bilo kakve fiz. aktivnosti, nakon ručka i na večer prije spavanja. Bitno je da tlak mjeriš kad nisi odmah nakon fiz. aktivnosti jer se tlak normalno povisuje tada. Znam primjere kojima je isključena boelst bubrega i srca, u jutro tlak 120/80 a na večer prije spavanja 145/80. Tlak ti varira ovisno o tome koliko tekućine unosiš, koliko soli unosiš i sl. Međutim, ako kažeš da živiš zdravo onda sumnjam da je prehrana u pitanju kod tebe. Moguće je da imaš esencijalnu hipertenziju (bez poznatog uzroka koja i jest najčešća), esencijalna hipertenzija ipak se češće javlja kasnije nego u tvojoj dobi ali ako ju ima netko u obitelji onda imaš veću šansu.
Dalje, ako si nervozan možeš imati malo povišen tonus simpatikusa (tkz. simpatički tip), nervoza, povišen tlak, malo puls ubrzan i slično. Bilo bi dobro da razgovaraš sa kardiologom o tome da lijekovima sniziš tlak ako on misli da je potrebno jer definitivno 150/90 jest povišen tlak (iako blaže) ali dugoročno nekontroliran može dovesti do svojih komplikacija. Onično se mlađim osobama davaju lijekovi iz skupine beta-blokatora npr. atenolol, concor i sl. koji snižavaju tlak i malo snižavaju puls, upravo tako da djeluju kontra tog efekta simpatičkog živčanog sustava. Ako si nervozan možda bi pomogao neki blaži sedativ tipa normabel u manjim dozama kroz neki period ali o tome sa svojim dr.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 13:14   #412
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Hej, jesi li probao malo duže mjeriti tlak, recimo tjedan dana i zapisivati pa da vidiš kakav je tlak u različitim periodima dana? Npr. kad se probudiš izmjeri tlak prije bilo kakve fiz. aktivnosti, nakon ručka i na večer prije spavanja. Bitno je da tlak mjeriš kad nisi odmah nakon fiz. aktivnosti jer se tlak normalno povisuje tada. Znam primjere kojima je isključena boelst bubrega i srca, u jutro tlak 120/80 a na večer prije spavanja 145/80. Tlak ti varira ovisno o tome koliko tekućine unosiš, koliko soli unosiš i sl. Međutim, ako kažeš da živiš zdravo onda sumnjam da je prehrana u pitanju kod tebe. Moguće je da imaš esencijalnu hipertenziju (bez poznatog uzroka koja i jest najčešća), esencijalna hipertenzija ipak se češće javlja kasnije nego u tvojoj dobi ali ako ju ima netko u obitelji onda imaš veću šansu.
Dalje, ako si nervozan možeš imati malo povišen tonus simpatikusa (tkz. simpatički tip), nervoza, povišen tlak, malo puls ubrzan i slično. Bilo bi dobro da razgovaraš sa kardiologom o tome da lijekovima sniziš tlak ako on misli da je potrebno jer definitivno 150/90 jest povišen tlak (iako blaže) ali dugoročno nekontroliran može dovesti do svojih komplikacija. Onično se mlađim osobama davaju lijekovi iz skupine beta-blokatora npr. atenolol, concor i sl. koji snižavaju tlak i malo snižavaju puls, upravo tako da djeluju kontra tog efekta simpatičkog živčanog sustava. Ako si nervozan možda bi pomogao neki blaži sedativ tipa normabel u manjim dozama kroz neki period ali o tome sa svojim dr.
eee hvala vam na odgovoru...ovako,moj djed ( otac od oca) je imao hipertenziju,moj otac isto tako,onda je gotovo sigurno da sam pokupio taj gen,mislim 100 % i on se ispoljava bez obzira sto se bavim sportom..."Dalje, ako si nervozan možeš imati malo povišen tonus simpatikusa (tkz. simpatički tip), nervoza, povišen tlak, malo puls ubrzan i slično" sto vi rekoste,upravo je tako,znaci imam i malo ubrzan puls....koristio sam tablete tipa lopril,hyperil,ali nakon odredjenog vremena(10-15 dana) umrtve me i kasljem od njih iako se tlak snizi negdje do 135/90...ali ipak i pored svega toga moje neko misljenje je ta neka psihicka napetost jer tesko se nosim recimo i sa ispitima na fakultetu,trema me unisti,jednostavno prijatelju ne mogu "da se opustim i disem punim plucima".... vase misljenje : dali za ovaj problem da se posavjetujem sa psihologom ? hvala jos jednom na odgovoru
serjtankian is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 14:07   #413
Quote:
serjtankian kaže: Pogledaj post
eee hvala vam na odgovoru...ovako,moj djed ( otac od oca) je imao hipertenziju,moj otac isto tako,onda je gotovo sigurno da sam pokupio taj gen,mislim 100 % i on se ispoljava bez obzira sto se bavim sportom..."Dalje, ako si nervozan možeš imati malo povišen tonus simpatikusa (tkz. simpatički tip), nervoza, povišen tlak, malo puls ubrzan i slično" sto vi rekoste,upravo je tako,znaci imam i malo ubrzan puls....koristio sam tablete tipa lopril,hyperil,ali nakon odredjenog vremena(10-15 dana) umrtve me i kasljem od njih iako se tlak snizi negdje do 135/90...ali ipak i pored svega toga moje neko misljenje je ta neka psihicka napetost jer tesko se nosim recimo i sa ispitima na fakultetu,trema me unisti,jednostavno prijatelju ne mogu "da se opustim i disem punim plucima".... vase misljenje : dali za ovaj problem da se posavjetujem sa psihologom ? hvala jos jednom na odgovoru
Definitivno onda bi se moglo raditi o esencijalnoj hipertenziji čim imate obiteljsku priču.Tko vam je dao te tablete? Opća praksa ili kardiolog?
Te tablete koje ste naveli imaju za nuspojavu kašalj tako da se mogu primjeniti i neke druge tipa beta blokator kao što sam već rekao. Međutim, najbolje, budući da ste sportaš se posavjetovati s kardiologom o tabletama za tlak koje bi vama najbolje pasale.
Ako ste napeti i ako mislite da je to jedan od uzroka povišenog tlaka onda bi bilo bolje otići psihijatru, bolje nego kod psihologa jer: psihijatar vam može dati i terapiju ako misli da je potrebno, može preporučiti neke pretrage, može se posavjetovati s drugim doktorima...ugl bolje je kod dr. otići nego kod psihologa. Lijekovi za smirenje koje može dati psihijatar mogu i sniziti tlak do određene mjere ali treba razlučiti koliko je jaka ta psihička komponenta a koliko je sama nasljedna sklonost u igri. Vjerojatnio je kombinacija jedne i druge. Zato mislim da trebaš kod: kardiologa da ti dade odgovarajući lijek za tlak, možda beta blokator koji snizuje i puls i tlak i djeluje malo umirujuće. Kardiolog ti također može dati nešto za smirenje ako misli da je potrebno (ne nužno psihijatar). Najvažnije je da naletiš na dobrog dr. s kojime možeš razgovarat otvoreno
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 09:37   #414
Tlak: 137/78

Puls: 51

Godina: 25

Trebam li se zabrinuti?
I V A N is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 10:31   #415
Quote:
I V A N kaže: Pogledaj post
Tlak: 137/78

Puls: 51

Godina: 25

Trebam li se zabrinuti?
Zbog čega?

Po mom nestručnom mišljenju ovo je ok, nizak broj otkucaja ukazuje na moguće aktivno i prethodno bavljenje nekom fizičkom aktivnošću.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 10:38   #416
Quote:
*010# kaže: Pogledaj post
Zbog čega?

Po mom nestručnom mišljenju ovo je ok, nizak broj otkucaja ukazuje na moguće aktivno i prethodno bavljenje nekom fizičkom aktivnošću.
Jedino prethodno bavljenje aktivnošću je hodanje od zgrade do ljekarne (cca. 200 metara). Neki dan sam izmjerio 147/81 pa sam se malo zabrinuo
I V A N is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 16:01   #417
Quote:
I V A N kaže: Pogledaj post
Tlak: 137/78

Puls: 51

Godina: 25

Trebam li se zabrinuti?
1.Tlak trebate izmeriti u liječnićkoj ordinaciji.
2.Kakva vam je obiteljska povijest bolesti.
3.U granicama normale.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 13:35   #418
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
1.Tlak trebate izmeriti u liječnićkoj ordinaciji.
2.Kakva vam je obiteljska povijest bolesti.
3.U granicama normale.
1. OK, ali se bojim da mi u ordinaciji može doći do efekta "bijele kute"

2. mama ima nešto niži tlak i to je to
I V A N is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 13:41   #419
Quote:
I V A N kaže: Pogledaj post
1. OK, ali se bojim da mi u ordinaciji može doći do efekta "bijele kute"

2. mama ima nešto niži tlak i to je to
meni je doktorica rekla da si doma mjerim!
svaki put je kod nje ispao jako visok, a zapravo sam oduvijek niskotlakaš.

jer meni je čim se približim bilo kakvoj zdravstvenoj ustanovi, fizički loše, tlak raste, srce lupa.
SamaraMorgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 11:12   #420
Quote:
I V A N kaže: Pogledaj post
1. OK, ali se bojim da mi u ordinaciji može doći do efekta "bijele kute"

2. mama ima nešto niži tlak i to je to
Kod vas se vjerojatno radi o početku esencijalne hipertenzije.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:50.