Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2008., 11:41   #1
Sivi stiropor s grafitom

Da li je netko izolirao kuću sa tzv. sivim stiroporom koji navodno ima 20% bolja termoizolacijska svojstva od običnog bijelog EPS ? Meni bi trebalo po proračunu stiropor debljine 7 cm(bijeli) , a kako objekat u prizemlju ima kamen estetski bi mi odgovaralo da sloj na fasadi bude što tanji ( također i zbog prozora koji su i trenutno dosta uvučeni u sami objekat) .

Da li je netko radio sa njim pa da mi veli svoja iskustva ?

http://www.kumal.hr/index.php/simapor_lambda_plus.html

http://www.okipor.hr/cro/0202.htm - pri dnu stranice
bram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 13:42   #2
Meni se čini da ti je sve isto kao i običan stiropor, samo moraš odlučiti na temelju omjera cijene i poboljšanih toplinskih svojstava. Ja isto planiram koristiti sivi stiropor baš zbog tih boljih toplinskih svojstva.
mrzli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 13:57   #3
Ja bih isto uzeo 5 sivog EPS-a umjesto 7 bijelog . Nazivne karakteristike su im iste . Cijena 5cm sivog je 33kn/m2 a 7cm bijelog je 34kn/m2 . Prednost 5cm je i manja cijena "dodatne opreme".

E sad ne znam da li je i u praksi tako.
bram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 20:21   #4
A ko ti to može reć u praksi...

Sve je pitanje kome ćeš virovat...

Ako je virovat podacima, toplinska vodljivost običnog kumal fasadnog stiropora (ne navode pri kojoj debljini) je 0,038, a viđa san podatke od drugih fasadnih HR stiropora i 0,039...

Toplinski otpor kumal običnog fasadnog stiropora debljine 5 cm je 1,3, a viđa san neke druge naše i 1,25... Kumal obični debljine 7 cm je 1,8

Sad, kumal sivi fasadni stiropor ima toplinsku vodljivost od 0,029 (opet, nisu naveli na kojoj debljini)...

A kumal sivi debljine 5 cm ima toplinski otpor 1,72...

Koliko se tome može virovat...? Neman pojma...

Samo ću navest podatke za stirodur, i to Styrodur® od BASF-a, koji bi triba imat bolja izolacijska svojstva od fasadnog stiropora, a usput nije ni osjetljiv na vlagu, te je apsolutno postojan, tj. ni pod kakvim uvjetima se ne može dogodit da počne erodirat, šta sa stiroporom nije slučaj, jer je ekspandirani polistiren koji se sastoji od kuglica punih plina, a stirodur je ekstrudirani polistiren koji se sastoji od sitnih 'pločica' u saću...

http://www2.basf.de/en/produkte/ksto...mXL0Cadfbw2*L3

Toplinska vodljivost Styrodur®-a debljine 2-3 cm je 0,032, a debljine 4-6 cm je 0,034...

Toplinski otpor Styrodur®-a 5 cm je 1,5, a 6 cm je 1,8...

Sad, ako su pošteni, a švabe su vjerojatno pošteniji od naših, uzimajući Styrodur® možeš uštedit otprilike 1 cm u odnosu na fasadni stiropor pri debljinama 5-6cm... Kod nekih drugih naših stiropora odnos je i malo bolji... I dobiješ sigurno postojan proizvod...

Ja san, radi cijene naravno, uzeo 5 cm obični Okipor fasadni stiropor, a ne 4 cm stirodur... Ako je taj sivi stiropor toliko bolji, isplati se jer je cijenom li-la, ako se uzme razlika u deklariranim toplinskim svojstvima i reducira debljina...

Ako in je virovat...
DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 10:01   #5
Razlika u cijeni stiroportirodur je 1:2,5 - tako da na tom jednom cm popusis duplo novaca... ali jos nisam vidio da neko stavlja stirodur na samu fasadu. Sivi stiropor takodjer nije bas praksa. Vuna je olicna za fasadu, ali isto ima finu cijenu.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 19:16   #6
Styrodur je izmišljen baš za fasade... Baci oko ovde:

http://www2.basf.de/en/produkte/ksto...haum/styrodur/

Ko ga je moga platit, prije nego se pojavija fasadni stiropor, stavlja je stirodur... Tona zgrada od betona je izolirana sa njim, jer je izvođač stavlja šta se triba stavit...

Kod nas se u to doba stavljala obična ili možda tzv. termo žbuka sa kuglicama stiropora u sebi... Stirodur je sigurno dugoročno postojano rješenje, za stiropor u fasadi radi topliskih naprezanja san čuja svašta...

Da se razumimo, ja san radi cijene stavija obični fasadni stiropor... Da san zna za taj grafitni, za tu malu razliku u cijeni stavija bi njega iste debljine... Da san moga, najradije bi stavija stirodur iste debljine...

DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2008., 12:23   #7
Da li bi se isplatilo uvesti EPS iz Bosne i hercegovine ? Kumal u Brčkom ima tvornicu i tamo je stiropol duplo jeftiniji ! Da li na to ide PDV i carina ? Ako da da li netko zna koliko ?

www.kumal.ba linkajte na kalkulator u gornjem desnom kutu
bram is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 16:46   #8
22% plačaš ali ti se bosanski pdv vrača ali ne 17 nego 14,5 %.Carina bi trebala biti 1%,pitaš negdje na carini.Za prijevoz pitaj u pevecu jer oni imaju kamione koji se znaju prazni vračat iz BIH pa upola cijene dofuraju robu.Ja cu dofurat siporeks iz tuzle pa znam te neke stvari.eto
bricki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 16:47   #9
ili se nagodi u kumalu u Siraču nek ti daju popust da nefuraš iz BIH
bricki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 20:08   #10
sad kad je cijena malo pala u dilemi sam 10cm grafitni ili 15 obicni bijeli?
Night5talker is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 20:32   #11
15cm bijelog mijenja 12cm grafitnog, ja imam 12cm grafitnog na kuci

Poslano sa mog D2303 koristeći Tapatalk
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2018., 21:59   #12
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
15cm bijelog mijenja 12cm grafitnog, ja imam 12cm grafitnog na kuci

Poslano sa mog D2303 koristeći Tapatalk
da li je dosta onda ici sa 10cm grafitnog? na osnovu toga koji energetski razred bi to bio C, B?
Night5talker is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2018., 22:07   #13
Quote:
Night5talker kaže: Pogledaj post
da li je dosta onda ici sa 10cm grafitnog? na osnovu toga koji energetski razred bi to bio C, B?
Potrebno ti je puno vise podataka osim same debljine fasade.
Izolacija krovista, izolacija podova na tlu, izolacija prema negrijanim katovima,vanjska stolarija, dvoslojna/troslojna stakla, dobitci toplinski itd. itd. itd.
__________________
Bla bla bla
giga1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2018., 05:53   #14
Da li osim cca 20% bolje provodljivosti uz cca 25% višu cijenu (otprilike, ne znam da li se mijenjalo što) grafitni ima još neku prednost?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2018., 07:21   #15
Znat se ne može, ali vjerojatno C, ako ti to slovo što u životu znaci. 10 je danas minimum minimuma. 10 se stavlja kada se npr nema mjesta prema susjedu i sl. Kada se ima izbora, nema smisla ici sa manje od 15, pogotovo kada je sam stiropor jeftin, a drugi troškovi (skela, fasada, ljepilo, mrežice, ruke) su isti ili skoro isti.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2018., 13:26   #16
Quote:
giga1 kaže: Pogledaj post
Potrebno ti je puno vise podataka osim same debljine fasade.
Izolacija krovista, izolacija podova na tlu, izolacija prema negrijanim katovima,vanjska stolarija, dvoslojna/troslojna stakla, dobitci toplinski itd. itd. itd.
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Znat se ne može, ali vjerojatno C, ako ti to slovo što u životu znaci. 10 je danas minimum minimuma. 10 se stavlja kada se npr nema mjesta prema susjedu i sl. Kada se ima izbora, nema smisla ici sa manje od 15, pogotovo kada je sam stiropor jeftin, a drugi troškovi (skela, fasada, ljepilo, mrežice, ruke) su isti ili skoro isti.
da to sam i kontao da treba vise, al po stolariju kontam u bosnu uzeti najbolje sto imaju, pvc ili aluminijske nisam jos siguran, prema susjedima 10cm obicni sam mislio staviti(posto imam garazu prema jednom susjedu na tom mjestu da li uopce trebam izolaciju posto on ima 10 ili 15cm svog?
na pod sam mislio staviti 10cm obicni + podno grijanje, za krov nemam pojma posto bi radio "ravni" krov tj kosi al sa nekih 10ak stupnjeva nagiba i nemam pojma sta staviti gore... ako imate ideja
prizemnica je tako da nema katova,ali mislim da cu imati atriji takoda bi bilo staklene povrsine u hodniku i kuhinji vise nego sto treba (jos razmisljam posto ne znam ni kako se krecu cijene za te stvari + koliko gubim toplinske izolacije tako - ako uzmem malo bolja stakla za te djelove?)
Night5talker is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2018., 13:54   #17
To sve što si pitao ćeš morati kroz cijeli forum malo po malo skupljati info

Izolacije je uvijek više = bolje. Ali postoji granica poslije koje nema isplativosti jer kod nas nema poticaja za "zelenu" gradnju. Ja kada sam sebi racunao, nije mi imalo financijske racunice ići preko 20cm.

Ako radiš novu kuću, najbolje bi bilo da to projektantu i strojaru kažeš. Npr, želim kuću B energetskog razreda. Naokoje lagano, ali je teško postići. Ovisi i o obliku kuće.

Pošto planiraš prizemnicu, odmah ti je u startu teže. Najucinkovitiji oblik kuće je kockasta katnica.
Svaki kut, svaka istaka, balkon, prozor, orijentacija kuće u odnosu na strane svijeta, stabla u okolici, ostale kuće da li prave sjenu, koliko je vjertovito na placu.. Sve to ima utjecaja koji nije presudan ako praviš normalnu kuću, ali bitan ako želiš nešto niskoenergetsko.

Uglavnom idi polako po temama i skupljaj info od nekih koji znaju više od mene

Evo ti jedan okvirni kalkulator pa se igraj.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2018., 12:49   #18
Termodur

Da li netko stavlja u cokli, termodur 30kilski stiropor umjesto stirodura?
__________________
I realize the screaming pain
Hearing it loud in my brain
But I'm going to go straight ahead with the scar
LORDLORD is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2018., 22:24   #19
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Izolacije je uvijek više = bolje. Ali postoji granica poslije koje nema isplativosti jer kod nas nema poticaja za "zelenu" gradnju. Ja kada sam sebi racunao, nije mi imalo financijske racunice ići preko 20cm.
ma najbolji je Titanodur 25cm

rekao bih da je upravo 10-15cm optimum jer teško da ćeš vratiti investiciju u razumno vrijeme, a sve skupa je premasivno ko bunker, para nikako ne prolazi i lakše se odlijepi.
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2018., 07:42   #20
Quote:
nobrainer kaže: Pogledaj post
ma najbolji je Titanodur 25cm

rekao bih da je upravo 10-15cm optimum jer teško da ćeš vratiti investiciju u razumno vrijeme, a sve skupa je premasivno ko bunker, para nikako ne prolazi i lakše se odlijepi.
A gle, prije, a i još uvijek, ljudi zidaju sa blokom 38. Ako staviš 25, imaš 13 cm fore

Ako te strah pare, ima kamena vuna.

Odljepit na obiteljskoj kući se neće ako je napravljeno kako spada.

Sigurno da je 15 OK, ali nekako bi mi bilo žao kad već ljudi dovezu skelu, i rade, i lijepe, i mrežicu stavljaju i sve, da ne stavim još malo više, kad nije toliko skuplje, pogotov ako se gradi na kredit

Za moje podneblje, slavonski brod, u encertu sam izracunao ukupnu godišnju potrebu za energijom za grijanje, mislim da mi je 15 vs 20 izašlo oko 700kwh godišnje uštede na grijanju (na hlađenju je isto). Povrat uz cijene koje sam negdje online iskopao (15kn razlika po kvadratu?) je oko 12-14 godina. Ne znam da li ima još ušteda u npr cijevima za podno ili samoj snazi kotla (TP ili plin), ali sumnjam.

Ali najvažnije od svega, klupice vanjske su dovoljno široke za mogu stati lize
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:40.