Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2015., 20:22   #8681
Quote:
fraktura kaže: Pogledaj post
Bebu sam rodila 28.11.2014. i tada sam bila u punom radnom odnosu (4h kod jednog, a 4h kod drugog poslodavca-sve na određeno). Jedan ugovor mi je istekao 4.12.2014., a drugi 17.1.2015. Prije odlaska na komplikacije i porodiljno sam imala više od 6 mjeseci neprekinutog rada i prosjek sata za porodiljno mi je 31 kn. Zanima me koliki će biti iznos moje porodiljne naknade ubuduće (moja puna plaća, minimalna porodiljna naknada za nezaposlene ili nešto treće)?
Na stranicama HZZO piše sljedeće:
3.4. Što se događa kada radni odnos prestane tijekom rodiljnog, odnosno roditeljskog dopusta?
Ako radni odnos prestane prije započinjanja rodiljnog dopusta, prava s osnova rođenja djeteta osoba može koristiti kao nezaposlena majka, odnosno majka izvan sustava rada.
Ako radni odnos prestane tijekom korištenja rodiljnog dopusta, korisniku prava na rodiljni dopust pripada pravo na naknadu plaće i po prestanku radnog odnosa do isteka korištenja prava (znači do 6. mjeseca djetetova života).
No, ako radni odnos prestane tijekom korištenja roditeljskog dopusta ne postoji mogućnost korištenja istog po principu postavljenom za rodiljni dopust, već se isti prekida. U tome slučaju, ostatak neiskorištenog roditeljskog dopusta, roditelj može koristiti ili kao nezaposleni roditelj, odnosno roditelj izvan sustava rada, ili može preostali dio roditeljskog dopusta iskoristiti naknadno, tijekom eventualnog budućeg zaposlenja, sve dok dijete ne navrši osam godina života.

Ako ja to tumačim dobro, iako je prestao ugovor o radu tijekom rodiljnog dopusta ima se pravo na punu plaću. Kako ste vi to shvatile?
Dobila sam za prosinac pola iznosa od svoje plaće, jer mi je u tom mjesecu prestao ugovor na određeno za 4h, iako smatram da sam trebala dobiti puni iznos plaće (tj. prosjek*8*broj radnih dana) i da tako trebam nastaviti dobivati dok dijete ne navrši šest mjeseci. Sad u siječnju mi je istekao i drugi ugovor, tako da sam nezaposlena; ali u rodiljni dopust sam ušla s punim radnim vremenom i sa urednim er1 obrascem. Zvala sam područni ured u Remetincu, nisam dobila konkretno obješnjenje zašto i kako i po kojoj osnovi (članku zakona, uredbi i sl.), a muža sam poslala u Mihanovićevu i u Jukićevu u pravnu službu, i naravno nikakve koristi od njih. Imate li ideju kome bi se još mogli obratiti?
fraktura is offline  
Old 22.01.2015., 07:25   #8682
fraktura i ja sam to tako ranije vec protumacila i mislim da je bilo istih takvih slucajeva ovdi.(kojima je istekao ugovor u prvoj polovici porodiljnog i primale su punu placu do prvih 6 mj. mozda su nesto prominili....)
za ovo 28 ili 45 dana prije, uvik se sa komplikacija ide 45 dana prije na po. iako to u zakonu, istina, nigdi ne stoji. a recimo, ginekolozi se skanjivaju otvorit porodiljni 33 dana prije, neeee, mora bit ili 45 ili 28. provjeri ti sa ginekologom oce ti drzat komplikacije do 28 dana prije nadam se da ce ti bit do 28 dana prije, i bas je bzvz kad ne produze ugovor trudnicama (ok, tvoj je slucaj malo drugaciji, al ima ih puno kojima jednostavno ne produze ugovor jer su trudne i zamisli, otisle su na bolovanje. )
__________________
Padnem. Ustanem. Popravim krunu. Nikad ne odustanem!
vedrana84 is offline  
Old 25.01.2015., 14:17   #8683
Imam pitanje, pa ako neka od vas zna i može pomoć. Ubrzo započinjem raditi ali isto tako planiram trudnoću no nemam uvjet staža. Ono što me zanima je sljedeće: ako ja npr. nakon par mjeseci što radim otvorim komplikacije, neću imati punu plaću zbog tog uvjeta staža već minimalnih 800kn, budem tako par mjeseci na bolovanju i onda odem raditi ponovo neko vrijeme dok napunim uvjet od 9mj u komadu za punu naknadu na komplikacijama, da li bi tada imala punu naknadu ili bi mi bolovanje (komplikacije) na kojem sam bila u međuvremenu rušilo prosjek? Nadam se da ste me razumjele i da znate, tnx
početnica is offline  
Old 28.01.2015., 16:54   #8684
Quote:
početnica kaže: Pogledaj post
Imam pitanje, pa ako neka od vas zna i može pomoć. Ubrzo započinjem raditi ali isto tako planiram trudnoću no nemam uvjet staža. Ono što me zanima je sljedeće: ako ja npr. nakon par mjeseci što radim otvorim komplikacije, neću imati punu plaću zbog tog uvjeta staža već minimalnih 800kn, budem tako par mjeseci na bolovanju i onda odem raditi ponovo neko vrijeme dok napunim uvjet od 9mj u komadu za punu naknadu na komplikacijama, da li bi tada imala punu naknadu ili bi mi bolovanje (komplikacije) na kojem sam bila u međuvremenu rušilo prosjek? Nadam se da ste me razumjele i da znate, tnx
Zar baš nitko?
početnica is offline  
Old 28.01.2015., 17:14   #8685
ja stvarno ne znam, ali najbolje je pitati u hzzo-u. imaš na hzzo-ovim stranicama mogućnnost upita putem web-a i dobit ćeš 100% točan odgovor na mail kroz 2-3 dana. ja sam nekoliko puta pitala nešto u vezi prava iz zdr. osiguranja i odgovorili su mi.
Twin is offline  
Old 28.01.2015., 20:26   #8686
Quote:
vedrana84 kaže: Pogledaj post
Moras imat 9mj u komadu ili 12 mj u 2 god za punu naknadu na komplikacijama s tim da moraš imat bar 2 platne liste odn 3 mj odrađena za prosjek ili ces dobivat minimalav ( na komplikacijama 830 kn,nakon poroda 1660). Ako ti je plaća 4000 kn dobivat ces isto toliko na komplikacijama, naravno, ako ispunjavas gore navedene uvjete. Ovo s dvi platne liste vridi i za forumasicu iznad tebe
Ovo piše u nekom pravilniku ili je tek jedna od bezbrojnih verzija tumačenja poprilično nejasnih propisa?

Meni je rečeno da se za komplikacije računa prosjek od 6 zadnjih plaća (bolovanja i naknade za nezaposlene se ne računaju) i to jedino ukoliko je ispunjen navedeni uvjet o stažu (9 mjeseci u komadu ili 12 mjeseci u zadnje 2 godine). A ukoliko zadnjih 6 mjeseci nije bilo isplate plaće ili je isplaćeno manje od 6 plaća pa je prosjek mali, a ispunjen je uvijet o stažu, naknada iznosi 2100 kn. Kada nije ispunjen uvjet o stažu, naknada je minimalna - 830 kn.

Jedino mi je nejasno gleda li se također prosjek zadnjih 6 plaća i za porodiljnu naknadu kod zaposlenih majki?
__________________
“Out beyond ideas of wrongdoing and rightdoing there is a field. I'll meet you there. When the soul lies down in that grass the world is too full to talk about.”
Arden Black is offline  
Old 29.01.2015., 07:52   #8687
to je izvuceno iz konteksta, necu se vracat da vidim o cemu se radilo. al npr da sam bila na porodiljnom i vratila se radit bila bi dosta tri miseca da odem na komplikacije sa punim prosjekom. uvik je prvo i osnovno - zadovoljen uvjet staza.
pocetnica kod tebe to zvuci ko da trudoca poprilicno dugo traje cure su govorile da im vracanje na posao rusi prosjek al ne radis=nema place=nema radnih sati, nula djeljeno nula je opet nula.
__________________
Padnem. Ustanem. Popravim krunu. Nikad ne odustanem!
vedrana84 is offline  
Old 29.01.2015., 21:19   #8688
Quote:
vedrana84 kaže: Pogledaj post
to je izvuceno iz konteksta, necu se vracat da vidim o cemu se radilo. al npr da sam bila na porodiljnom i vratila se radit bila bi dosta tri miseca da odem na komplikacije sa punim prosjekom. uvik je prvo i osnovno - zadovoljen uvjet staza.
pocetnica kod tebe to zvuci ko da trudoca poprilicno dugo traje cure su govorile da im vracanje na posao rusi prosjek al ne radis=nema place=nema radnih sati, nula djeljeno nula je opet nula.
Tek sam krenula radit a uvjet staža ću imati tek najesen dok trudnoću planiram pred ljeto, pa zato pitam, onda neznam kako ću proći sa naknadom...
početnica is offline  
Old 01.02.2015., 19:50   #8689
pozdrav...

pitance ...

a sto ako osoba (u ovom slucaju ja) ode na komplikacije a prima placu manju od minimalnog iznosa za komplikacije odnosno manje od 800kn...(radim svega na dva sata) ...koliko bi onda ja trebala dobiti ?...iznos svoje place ili taj minimalni iznos?


imam neprekidni staz veci od 12mj...

tako me zanima i za porodiljnu,hocu li dobivati minimalni iznos od 1660kn ili svoju placu koja je za duplo manja od porodiljne?

zelim se DOBRO informirat prije odlaska na hzzo jer oni znaju lako odkantat ljude...

unaprijed hvala
bucikaaa is offline  
Old 01.02.2015., 20:06   #8690
Ne možeš dobivati manje od minimalnog iznosa niti na komplikacijama, niti na porodiljnom. Znači, dobivat ćeš 800 kn na komplikacijama i 1600 kn na porodiljnom.
__________________
There is nothing like the sight of an amputated spirit. There is no prosthetic for that.
Lovecat is offline  
Old 02.02.2015., 10:37   #8691
hvala na odg.

a sto ako mi slucajno odluce ne produzit ugovor (produzuju mi ga na mjesecnoj razini)...automatski prestajem dobivati komplikacije ili imam pravo bar na nesto?
bucikaaa is offline  
Old 02.02.2015., 10:44   #8692
Kao nezaposlena nemaš pravo na tu naknadu, jer je to ustvari bolovanje, a nezaposlene osobe nemaju bolovanje.

Možeš eventualno primati naknadu za nezaposlene, ako za to imaš uvjete.

Pokušaj se dogovoriti nekako s poslodavcem, budući da njih to bolovanje ništa ne košta.
__________________
There is nothing like the sight of an amputated spirit. There is no prosthetic for that.
Lovecat is offline  
Old 02.02.2015., 12:09   #8693
Quote:
Lovecat kaže: Pogledaj post

Pokušaj se dogovoriti nekako s poslodavcem, budući da njih to bolovanje ništa ne košta.
predhodnu trudnocu nisam bila zaposlena pa ni neznam tocnu proceduru...

znaci ja ako odem na komplikacije automatski firma prakticki nema nista sa mnom...tj.nemoraju nista placat za mene ili...?...to vrijedi kasnije i sa porodiljnom?
bucikaaa is offline  
Old 02.02.2015., 15:21   #8694
Quote:
bucikaaa kaže: Pogledaj post
predhodnu trudnocu nisam bila zaposlena pa ni neznam tocnu proceduru...

znaci ja ako odem na komplikacije automatski firma prakticki nema nista sa mnom...tj.nemoraju nista placat za mene ili...?...to vrijedi kasnije i sa porodiljnom?
Tako je, komplikacije i porodiljni idu iskljucivo na teret drzave.
Boobiee is offline  
Old 02.02.2015., 16:02   #8695
Quote:
bucikaaa kaže: Pogledaj post
predhodnu trudnocu nisam bila zaposlena pa ni neznam tocnu proceduru...

znaci ja ako odem na komplikacije automatski firma prakticki nema nista sa mnom...tj.nemoraju nista placat za mene ili...?...to vrijedi kasnije i sa porodiljnom?
Tako je, kao što ti je napisala Boobiee.

Pa ako ti daju otkaz dok si na bolovanju/porodiljnom onda su zbilja gamad. Što nije rijetkost, nažalost.
__________________
There is nothing like the sight of an amputated spirit. There is no prosthetic for that.
Lovecat is offline  
Old 02.02.2015., 16:14   #8696
Quote:
bucikaaa kaže: Pogledaj post
hvala na odg.

a sto ako mi slucajno odluce ne produzit ugovor (produzuju mi ga na mjesecnoj razini)...automatski prestajem dobivati komplikacije ili imam pravo bar na nesto?
Ako otvoriš komplikacije pa ti ne produže ugovor imaš pravo na naknadu sve do 45 dana prije termina, kad bi ti ustvari bio otvoren porodiljni da si zaposlena
tamagoci is offline  
Old 02.02.2015., 16:20   #8697
ma radim u glupoj firmi da se bojim otic na bolovanje kada mi djete bolesno...uvjek suprug otvara bolovanje...

tako da se sve bojim da bi me se mogli rijesiti...:-(
bucikaaa is offline  
Old 02.02.2015., 18:15   #8698
Quote:
bucikaaa kaže: Pogledaj post
ma radim u glupoj firmi da se bojim otic na bolovanje kada mi djete bolesno...uvjek suprug otvara bolovanje...

tako da se sve bojim da bi me se mogli rijesiti...:-(

A nažalost tako je skoro svugdje, i ja sam tako ostala bez posla, ugovor na 3 mj.i kad sam rekla da sam trudna nisu mi ga produžili, makar sam trebala nakon tih 3 mj.dobiti na neodređeno ali eto glupa i poštena nisam htjela prešutit da sam trudna
A zakonski gledano to i nije otkaz pa si ne možemo pomoći
tamagoci is offline  
Old 02.02.2015., 18:28   #8699
tamagoci i onda nisi vise imala pravo na tu naknadu za komplikacije ili...?
bucikaaa is offline  
Old 02.02.2015., 20:08   #8700
Quote:
bucikaaa kaže: Pogledaj post
tamagoci i onda nisi vise imala pravo na tu naknadu za komplikacije ili...?
Zaposlila sam se na drugim radnom mjestu pa onda otišla na komplikacije
Ja sam imala sreću da se zaposlim ali većina žena nema
Ali u najgorem slučaju ako ti ne produže ugovor a otvoriš komplikacije za vrijeme trajanja ugovora naknada ti ostaje, kao sto sam prije napisala
tamagoci is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:00.