Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2007., 18:59   #1
Što vam je falilo u Jugoslaviji?

Da se odmah razumijemo: ovo nije neki nostalgicarski post?
Dakle, molim recite argumentirano ono sto mislite.
Dakle, mislite li da u toj drzavi bas nista nije valjalo i da vam je sada bolje?
Sto je to sada bolje i sto je ono sto u Jugi niste mogli/imali?
Naravno, moje se pitanje odnosi na eru prije pojave Slobodana Milosevica.
fanny is offline  
Old 11.07.2007., 19:04   #2
pa npr. u mom mjestu nitko nije imao telefon!..danas svi imaju.
npr. obitelji su imale u prosjeku jedan automobil...i to neke kante. Danas u prosjeku 2-3
pa npr. ja osobno kao dijete nisam imao nogometnu loptu ( smrc ).
pa npr. imali smo jedan TV a danas imamo 3.
pa npr. imali smo jedan komp. ( jedini u susjedstvu ) a danas svaka kuca ima po 2.
pa npr. nitko nije imao video-rekorder...danas svatko ima po 2-3 DVD playera.

jeli trebam nastaviti...ili?


btw. govorim o stvarima koje su u to vrijeme bile normalne na zapadu i koje je svaki gastabajter imao.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 11.07.2007., 19:19   #3
A ne rece nam koliko je bilo cetkica za zube...
__________________
Ti si zadnji romantik na ovom svijetu,sto se sporo krece i ceka raj...
Wolf_MNE is offline  
Old 11.07.2007., 19:21   #4
Quote:
Wolf_MNE kaže: Pogledaj post
A ne rece nam koliko je bilo cetkica za zube...
Dosao bih i do toga..ali nema mjesta.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 11.07.2007., 19:34   #5
Iz vremena stabilizacije:

Struja (grozno je živjet na 10-tom katu i par puta tjedno se penjat 197 stepenica - vidiš kakve gluposti pamtim)
Ulošci (jedno vrijeme smo rezale pelene, čak smo i krpe koristile)
Potreba da se šparaju bonovi za benzin, i pažljivo planiranje koji dan ćemo ić na more jer smo na oba auta imali parnu registraciju.

Općenito:
TV-program koji traje iza 10 navečer (dok sam bila klinka i nisam smjela bit vani dulje od 9 navečer)
Doziranje muzike u 12 navečer, Radio Zagreb II program - čak su i kazete bile problematične za nabavit - uglavnom smo ih vozili iz Austrije ili kupovali u posrednicima.
Ljepši komadi odječe, traperice konkretno sa bilo kojom od marki (Levis, Wrangler, Carera..)

Nerviralo je:
Kute i šlape u školama.
Vječito propovjedanje klincima, kako su se oni za nas borili i kako moramo bit zahvalni.
Gubljenje vremena pod prijetnjom neopravdanih i ukora ako se ne pojaviš na štafeti ili ne mašeš zastavicom kad drug Tito prolazi.
Izbori (zaokruži 14 od 15 kandidata) i poprijeko gledanje jel ideš na njih ili ne.
Silni sastanci, razredne zajednice, zbor radnih ljudi, kućni savjeti i par sati svađanja da bi na kraju izabrali dripca koji je bio u KP.
Glupi argumenti, na primjer kad je čistačica koja je bila predsjednik radničkog savjeta čovjeku rekla da što će njemu kredit kad može živjet kod staraca jer imaju obiteljsku kuću i njen glupi argument su uvažili.

A dalo bi se još toga nabrojat - ovo me se najviše dojmilo.
d@d@ is offline  
Old 16.07.2007., 16:13   #6
ne želim braniti nešto što ne valja!!!!

Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Iz vremena stabilizacije:

Struja (grozno je živjet na 10-tom katu i par puta tjedno se penjat 197 stepenica - vidiš kakve gluposti pamtim)
Ulošci (jedno vrijeme smo rezale pelene, čak smo i krpe koristile)
Potreba da se šparaju bonovi za benzin, i pažljivo planiranje koji dan ćemo ić na more jer smo na oba auta imali parnu registraciju.

Općenito:
TV-program koji traje iza 10 navečer (dok sam bila klinka i nisam smjela bit vani dulje od 9 navečer)
Doziranje muzike u 12 navečer, Radio Zagreb II program - čak su i kazete bile problematične za nabavit - uglavnom smo ih vozili iz Austrije ili kupovali u posrednicima.
Ljepši komadi odječe, traperice konkretno sa bilo kojom od marki (Levis, Wrangler, Carera..)

Nerviralo je:
Kute i šlape u školama.
Vječito propovjedanje klincima, kako su se oni za nas borili i kako moramo bit zahvalni.
Gubljenje vremena pod prijetnjom neopravdanih i ukora ako se ne pojaviš na štafeti ili ne mašeš zastavicom kad drug Tito prolazi.
Izbori (zaokruži 14 od 15 kandidata) i poprijeko gledanje jel ideš na njih ili ne.
Silni sastanci, razredne zajednice, zbor radnih ljudi, kućni savjeti i par sati svađanja da bi na kraju izabrali dripca koji je bio u KP.
Glupi argumenti, na primjer kad je čistačica koja je bila predsjednik radničkog savjeta čovjeku rekla da što će njemu kredit kad može živjet kod staraca jer imaju obiteljsku kuću i njen glupi argument su uvažili.

A dalo bi se još toga nabrojat - ovo me se najviše dojmilo.

Da se vratim ondašnjem vremenu......
"Za naše radnike nije katastrofa to što žive loše;
tragedija je ako netko drugi živi bolje.
U našemu društvu katastrofa je to što je netko bogat,a ne što je siromašan.
Umjesto političke akcije za promjenom stanja,nezadovoljnici su se odlučili za tihi bojkot.
Država je bojkot tolerirala.
Siva ekonomija se tolerirala,dok su bolovanja i drugi oblici izostanka sa posla postali masovni.
Samo one mjere koje su poticale jednakost bile su prihvatljive.
Kad je uveden par-nepar sistem za vožnju ,ljudi su vidjeli da se mjere primjenjuju na sve,bez obzira tko imao koliko novca na računu.
Isto se odnosilo na redukciju struje.
Obično je naša strana ulice imala redukciju od 12-19.30 svakog utorka,četvrtka i subote dok je druga strana imala ostale dane,ali ne dao Bog
da netko ima struje u doba kad ne smije imati nastala bi opća panika i nezadovoljstvo.
U to vrijeme češće smo se posjećivali sa onima preko jer struje ima uvijek ali na drugoj strani ulice."

O odlasku preko granice da bi kupili koje traperice,trenirku,tjesteninu,
kilu kave,mast i ulje,prašak za rublje.....
Uvijek je to bila borba između njih(carinika) i nas(građana) koji smo svaka tri mjeseca odlazili preko. "Sad ćemo da vidimo što ste kupili!"
Lako je otići iz zemlju ali kako se vratiti.
Sjećam se onih lijepih vrečica koje smo na granici morali baciti jer nema uvoza.

U one vrijeme bilo je smješno gledati dobre reklame koje reklamiraju perilicu za rublje ali problem je bio gdje nabaviti prašak.


O dodjeli stanova da ne pričam.
Dovoljno je spomenuti neuspješnu akciju "Imaš kuću, vrati stan!"gdje su mnogi
napravili sve da zadrže oboje. Na prste obje ruke može se nabrojati tko je
vratio stan.
julika22 is offline  
Old 31.07.2007., 00:01   #7
[QUOTE=d@d@;9288259]Iz vremena stabilizacije:

Ulošci (jedno vrijeme smo rezale pelene, čak smo i krpe koristile)
zar nije bilo uložaka, ha, sva sreća pa sam se ja rodila kad je Juga već bila u sranju, ha ha ha umrla Juga kad sam se ja rodila ha ha ha

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 07.08.2007. at 02:21.
vruća mačka is offline  
Old 11.07.2007., 21:03   #8
Quote:
Wolf_MNE kaže: Pogledaj post
A ne rece nam koliko je bilo cetkica za zube...
Bilo je po kucama cetkica za zube koliko si htjeo, jer kada si kupovao 10 dkg kave (naravno kada se povremeno pojavila u ducanima i ako si stigao na red), onda si morao kupiti i cetkicu za zube !

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 12.07.2007. at 01:41.
Nashville is offline  
Old 11.07.2007., 23:02   #9
Quote:
Nashville kaže: Pogledaj post
Bilo je po kucama cetkica za zube koliko si htjeo, jer kada si kupovao 10 dkg kave (naravno kada se povremeno pojavila u ducanima i ako si stigao na red), onda si morao kupiti i cetkicu za zube !
Samo se ti zezaj i dalje.



U monarhistickoj Jugoslaviji,nama Crnogorcima je nelegalno oduzeta drzava i kao nacija smo nestali sa lica zemlje.Socijalizam nam je vratio ime i ravnopravnost sa ostalim republikama,nace bismo danas bili samo pokrajina pod upravom Beograda.Onda je uslijedio rat('41.-'45.),bila borba i pobijedio je jaci,tj. onaj kome je od '43. ostatak svijeta pruzio podrsku.A,sad diktatura k'o diktatura,zna se sta sa sobom nosi...

Od dva zla,pobijedilo je ono manje.Sta bi tek bilo da su cetnici zavladali...
__________________
Ti si zadnji romantik na ovom svijetu,sto se sporo krece i ceka raj...

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 12.07.2007. at 01:45.
Wolf_MNE is offline  
Old 11.07.2007., 23:50   #10
Quote:
Wolf_MNE kaže: Pogledaj post
Toliko detaljisanje je malo smijesno

U monarhistickoj Jugoslaviji,nama Crnogorcima je nelegalno oduzeta drzava i kao nacija smo nestali sa lica zemlje.Socijalizam nam je vratio ime i ravnopravnost sa ostalim republikama,nace bismo danas bili samo pokrajina pod upravom Beograda.Onda je uslijedio rat('41.-'45.),bila borba i pobijedio je jaci,tj. onaj kome je od '43. ostatak svijeta pruzio podrsku.A,sad diktatura k'o diktatura,zna se sta sa sobom nosi...

Od dva zla,pobijedilo je ono manje.Sta bi tek bilo da su cetnici zavladali...

E, sad mi puce zuc:

Ah, Crnogorci. Imao sam vikendicu malo iznad Herceg Novog, u Podima. Tada su starosedeoci govorili da su oni Bokelji, a oni iza brda Srbini. Sad su oni u vecini Srbi, a vi Crnogorci. Kad vas stisnemo preko Rusa za koju godinu, svi cete opet biti Srbi. Gospode Boze.
Ja vas ne bih stiskao ni za sta nikad vise, ali interesi su interesi… kolonija je kolonija. Mada taj dil sa Rusima da vam sve kupuju da bi vas opet vezali za nas je jedan tuzan primer realpolitike… Moje licno misljenje o vama je da ste izdajice i da vam se kosti predaka u grobovima prevrcu i izvinjavam se na jacini reci, ali mi je to misljenje. Good riddance. A i nagledao sam se vaseg prostakluka, osnovac pa pita mamu posle dva meseca svake bozje godine : Mama, kad cemo kuci u civilizaciju? Sreca pa smo je preglasali na porodicnom glasanju kad je bila prodaja vikendice u pitanju.

Da stavim svoj primer, Lala, dakle po definiciji starosedelac Srbin iz Banata, jos i pre Velike Seobe. Ne vidim kako bi me iko ikad mogao ubediti da postanem Vojvodjanin i da zivim u zemlji Vojvodini i pricam vojvodjanski, koji ce od srpskog biti razlicit po tome sto cu umesto dorucak da kazem frustuk, umesto gde, di itd…

I onda negde krajem osamdesetih kaze tata, da mi ovo prodajemo, ovi brdjani ce se poklati, idemo u nasu ravnicu. I kupimo vikendicu u Deliblatskoj Pescari i Bog da nas vidi.

Jeste, imam predrasude. A ko ih nema?
__________________
Tiarna na bhFáinní

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 12.07.2007. at 02:23.
misemefhein is offline  
Received Infraction
Old 15.08.2007., 10:54   #11
Quote:
Wolf_MNE kaže: Pogledaj post
A ne rece nam koliko je bilo cetkica za zube...
kakve četkice za zube..koristila se jedna četka za sve.. malo je doduše bilo bed četkati zube nakon četke za wc al hebiga takva su bila vremena..
zrela_smokva is offline  
Old 11.07.2007., 21:15   #12
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
pa npr. u mom mjestu nitko nije imao telefon!..danas svi imaju.
npr. obitelji su imale u prosjeku jedan automobil...i to neke kante. Danas u prosjeku 2-3
pa npr. ja osobno kao dijete nisam imao nogometnu loptu ( smrc ).
pa npr. imali smo jedan TV a danas imamo 3.
pa npr. imali smo jedan komp. ( jedini u susjedstvu ) a danas svaka kuca ima po 2.
pa npr. nitko nije imao video-rekorder...danas svatko ima po 2-3 DVD playera.

jeli trebam nastaviti...ili?


btw. govorim o stvarima koje su u to vrijeme bile normalne na zapadu i koje je svaki gastabajter imao.
Koje je to mjesto?
Koliko se sjecam hrvatski prosijek placa nije bas na nivou onih u Monte Carlu.
A ja, btw, mislim da 70-80 godina na Zapadu nije bas svako imao komp.
fanny is offline  
Old 11.07.2007., 21:32   #13
Quote:
fanny kaže: Pogledaj post
Koje je to mjesto?
Koliko se sjecam hrvatski prosijek placa nije bas na nivou onih u Monte Carlu.
A ja, btw, mislim da 70-80 godina na Zapadu nije bas svako imao komp.
81 je izašao ZX
84 Spektrum
85 ili 86 Comodore 64
87 Atari (a taj je već imao dobre igrice)
d@d@ is offline  
Old 11.07.2007., 21:40   #14
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
81 je izašao ZX
84 Spektrum
85 ili 86 Comodore 64
87 Atari (a taj je već imao dobre igrice)
Ja od '77 zivim na Zapadu (u Belgiji, Francuskoj, UK, trenutno u Italiji) i jako dobro znam da sve to sto ti navodis nije bilo bas masovno!
fanny is offline  
Old 11.07.2007., 21:43   #15
Quote:
fanny kaže: Pogledaj post
Ja od '77 zivim na Zapadu (u Belgiji, Francuskoj, UK, trenutno u Italiji) i jako dobro znam da sve to sto ti navodis nije bilo bas masovno!
Ja sam imala Spektruma godinu kasnije koštao je 2,500 DM sa mikrodrajvom.
d@d@ is offline  
Old 11.07.2007., 23:25   #16
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
81 je izašao ZX
84 Spektrum
85 ili 86 Comodore 64
87 Atari (a taj je već imao dobre igrice)
84. sam imao speccya.
86. presao na komodorca
88. imao amigu

svi koje sam znao imali su kompjuter. igrice dzaba. na polnocke i vjeronauk svi isli i nitko nam nije branio. jedino je drugarica u skoli znalal odrzat predavanje o stetnosti crkve.
na stafetu nit me ko tjero nit se sjecam da sam ikad otisao, al mozda je do mene, i moje hiperaktivnosti.

cinjenica da je znalo bit perioda kad se moglo uzeti samo 2 litre mlijeka po glavi i nije men puno smetala. tad sam se vise bavio klikerima i skejtom.

parkovi u mom gradu su tada bili prekrasni. danas su ih sve posjekli.

stan smo cekali 15 godina. danas stan mozemo odmah imati s tim da cemo ga otplacivati do kraja zivota.

auti su bili krsevi.

ljudi su se tada vise druzili.

Jugoslavija kao neka utopija mozda je i izgledala dobro. u biti, nista nije bilo onako kako je izgledalo.
goldietrickz is offline  
Old 16.07.2007., 16:36   #17
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
84.
na polnocke i vjeronauk svi isli i nitko nam nije branio. jedino je drugarica u skoli znalal odrzat predavanje o stetnosti crkve.
na stafetu nit me ko tjero nit se sjecam da sam ikad otisao, al mozda je do mene, i moje hiperaktivnosti.

cinjenica da je znalo bit perioda kad se moglo uzeti samo 2 litre mlijeka po glavi i nije men puno smetala. tad sam se vise bavio klikerima i skejtom.

parkovi u mom gradu su tada bili prekrasni. danas su ih sve posjekli.

stan smo cekali 15 godina. danas stan mozemo odmah imati s tim da cemo ga otplacivati do kraja zivota.

auti su bili krsevi.

ljudi su se tada vise druzili.

Jugoslavija kao neka utopija mozda je i izgledala dobro. u biti, nista nije bilo onako kako je izgledalo.


Na vjeroispovjest se nije gledalo blagonaklono.
Uvijek su postojale osobe koje su bilježile tko je u Crkvi i to javljale vlastima.
O Crkvi i Bogu nije se govorilo kao da je Bog umro uzalud.
Ovo sa stanom ne znaš što je gore.
Odmah ga imati i polako plaćati ili ga čekati 15godina.....
Mislim da je bolje odmah imati i polako plaćati pa ćeš nešto imati,društveni stan se nije mogao prodati,općenito gušilo se privatno vlasništvo!

Ljudi su bili nekako smirenije,usporeniji dok danas je nekakvo takmičenje i otuđenost.
julika22 is offline  
Old 12.07.2007., 19:34   #18
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
pa npr. u mom mjestu nitko nije imao telefon!..danas svi imaju.
npr. obitelji su imale u prosjeku jedan automobil...i to neke kante. Danas u prosjeku 2-3
pa npr. ja osobno kao dijete nisam imao nogometnu loptu ( smrc ).
pa npr. imali smo jedan TV a danas imamo 3.
pa npr. imali smo jedan komp. ( jedini u susjedstvu ) a danas svaka kuca ima po 2.
pa npr. nitko nije imao video-rekorder...danas svatko ima po 2-3 DVD playera.

jeli trebam nastaviti...ili?


btw. govorim o stvarima koje su u to vrijeme bile normalne na zapadu i koje je svaki gastabajter imao.

....A prije 91 je slicna situacija bila i u sa kompjuterima, televizorima.

Moja porodica je imala dva televizora i jedan video (jos 88-9), nekada jedan nekada dva auta zavisi od starog. Ljeti se islo na ljetovanje, zimi na zimovanje. Van grada se imala vikendica za basticom koju su starci obilazili vikendom, stan drustveni jel'te. Sve se to steklo za nekih 15-20 godina posto kad su se uzeli starci nisu imali nista. E da imao sam i kosarkasu i odbojkasku a bogami i nogometnu loptu.
__________________
...sve te tisuce, hiljedarke, konjanici i rudari, stavljani davno u stranu za neki san da se ostvari.
Nestali u brojkama, brojke kao snjeg okopnile...

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 13.07.2007. at 13:48. Reason: "Trollanje"
Karlovcanin is offline  
Old 14.07.2007., 14:46   #19
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
pa npr. u mom mjestu nitko nije imao telefon!..danas svi imaju.
npr. obitelji su imale u prosjeku jedan automobil...i to neke kante. Danas u prosjeku 2-3
pa npr. ja osobno kao dijete nisam imao nogometnu loptu ( smrc ).
pa npr. imali smo jedan TV a danas imamo 3.
pa npr. imali smo jedan komp. ( jedini u susjedstvu ) a danas svaka kuca ima po 2.
pa npr. nitko nije imao video-rekorder...danas svatko ima po 2-3 DVD playera.

jeli trebam nastaviti...ili?


btw. govorim o stvarima koje su u to vrijeme bile normalne na zapadu i koje je svaki gastabajter imao.
Sve stvari koje si naveo su posljedica tehnoloskog napredka a ne blagodeti drustvenog uredjenja nove hrvatske.
Sef_Svemira is offline  
Old 16.07.2007., 14:01   #20
Quote:
Sef_Svemira kaže: Pogledaj post
Sve stvari koje si naveo su posljedica tehnoloskog napredka a ne blagodeti drustvenog uredjenja nove hrvatske.
Ne slazem se...cinjenica da je Juga kasnila za zapadnom europom u pokrivenosti drzave telekomunikacijskom mrezom gotovo 30 godina...da je po kvaliteti prometnica bila ruglo ( Hr. je npr. tek 2005 dobila ono sto je Njemacka dobila 1935 ), da je po broju automobila/stanovniku ( o kvaliteti da ne pricam ) bila samo dno europe....itd. itd.
Sve te stvari i pojave su bile produkt loseg sustava a ne tehnologije.

Blagodati drustvenog uredjenja nove Hrvatske ima jako puno...medjutim ljudi ih ne uzimaju preozbiljno jer su naviknuti na njih i uzimaju ih zdravo za gotovo...misle da su ih oduvijek imali.
Npr. u bivsoj Jugi je bilo nemoguce odrzati raspravu o blagodatima stare Jugoslavije ( o blagodatima austrougaske da ne pricam ) i eventualnim prednostima iste.
Za to se islo u zatvor.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:44.