Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2005., 10:20   #301
Pa još i danas se nije izgubilo slovo e, jer se Drsnik kod Kline navodi na internetu i pod nazivom 'Dresnik'.

Upravu si Anđelko, ispričavam se. Sad sam vidio na netu.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 10:31   #302
....

Andelko (ovo je valjda lapsus od imena),

Postoji šansa da je metohijski Drsnik tada bio pod kontrolom Bugara. S druge strane, Porfirogenit spominje sličan toponim i u Bosni (eto ti nove glavobolje).

Ali i bez rasprave oko mojih ubikacija, vi ste pukli i ne možete promijeniti jasne navode o granicama. Naime, Ljetopis Popa Dukljanina jasno navodi da je Budimirova cjelina (koja se pruža do Vinodola) podijeljena tako što su Srbiji pripale vode dunavskog sliva. Svatko će se danas složiti da je Dinara zapadna granica Bosne. No to nipošto ne znači da Bosna nema granicu i sjeverozapadno od Dinare. Mons Pini je samo landmark, koji označava tu granicu. Mogao se nalaziti bilo gdje od Dalme (Duvna) do Vinodolskog zagorja. Mislim da je ovo prvo u pitanju, zbog značaja Duvna i blizine razgraničenja tri zemlje.

Potpuno je nebitno to što je hrvatska ukoso u odnosu na meridijane. Srbija se i po Jankoviću nalazila između Hrvatske i Bugarske (okvirno njegov "sjever" i "jug" zbog pogrešne projekcije), te ispred srpskih primorskih sklavinija. Naravno da Porfirogenit nije određivao stupnjeve i minute.

Što se tiče hrvatske i latinske redakcije, sve sam ti već rekao i to stoji. Mi sa sigurnošću ne znamo što je bio Prilivit. Otkud mi uopće znamo da se radi o pobrkanoj Prevalitaniji? Zato što raskrinkana latinska redakcija misli da je tako? Pa zaboga, ona za Hazariju misli da je Cezareja. Pa čak da je u pitanju Prevalis (što ne znamo), takva greška bi bila razumljiva kod originala i kod Kaletićevog prijepisa.

S druge strane, kako se desilo da netko izmisli misiju sv. Ćirila u Cezareji? Ne možemo prihvatiti da latinski svećenik nije znao za "hazarsku polemiku" i misiju sv. Ćirila, da nije znao latinske izraze vezane za religijsku praksu - nego je bukvalno i besmisleno prevodio sa slavenskog, da nije znao za staro računanje mjeseci i Nove godine, itd. Učeni Latin ne bi pomiješao termine: misericordia: milostinja, sažaljenje, i gratia: milost, u toponimu Božija milost, nastalome na mjestu gdje su se slučajno sudarili oružjem otac i sin, ali se nijesu posjekli, jer je Bog bio na njihovoj strani. U vladarskim poveljama uvijek je neko zakraljen, zacaren Dei gratia, po milosti Božjoj, a ne Dei misericordia.


Quote:
Izraz: I sedminade[se]te dan umri, na devet miseca marča su neki pokušavali protumačiti kao godinu 917. (sedmi na desete na devet), ali da bi se novembar zapisivao kao 'deveti mjesec marta' prvi put čujem.
Ti si doista ometen u razmišljanju. Pa sami latinski nazivi se računaju od marta. Da si učio makar latinski, znao bi da nazivi septembar, oktobar, novembar, decembar dolaze od brojeva (sedam, osam, devet, deset). E sad... da nisi ometen shvatio bi od kog se mjeseca računa godina. A da si učio povijest, znao bi kada je bila stara Nova godina i zašto se tada obilježavala...

PS
Juanpablom,
po Kosti, Hvati i Srbi su svoje ime dobili i imali već u pradomovini. Ono što je bilo tamo, nije vrijedilo na Balkanu. By the way, svi ozbiljniji povjesničari shvaćaju da je u Porfirogenitovo vrijeme bio običaj da se svemu na silu uspostavi etimologija, čak i kada to nije imalo smisla (kao kada bi hrvatskim korijenima objašnjavali kineske nazive). Tipičan primjer je njegova komična etimologija dalmatinskih gradova u glavi 29. (da si čitao DAI, ovo bi uzeo u obzir). Uzgred, Kosta nije stručnjak za lingvistiku, ali jeste za politiku. Zato se bavimo načinom na koji je rasturio vaše teze.

PPS
Ne slušaj Andelka. Vidiš da se radi o bijedniku koji se hvata lapsuza u pisanju, kada nema argumente. Planine koje u sebi imaju odrednice Borov, Borova, Borovo, imamo na svakom koraku. Možemo samo otprilike hipotetisati oko lokacije te planine negdje duž planina, od krajeva iznad Duvna , pa prema Dinari- sve do Vinodolskog zagorja... što predstavlja zapadnu granicu Srbije (iako iskošenu po današnjim shvatanjima). To je masiv koji odvaja jadranski od dunavskog sliva.
Sasha_R is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 10:42   #303
Sashice baš si zločest, postoje bar tri vjerojatnije teorije o Dresniku od onog Drežnika kod Slunja ali si ti forsirao baš tu teoriju o Drežniku kod Slunja, koji nije mogao nikako biti u Srbiji. Da ti ponovim koja su barem tri moguće teorije: Drežnik kod Užica, Plevlje u Crnoj Gori i Dresnik na Kosovu. Na tvom načinu borbe za srpsku stvar zavidi ti i tvoj ideološki uzor u Haagu( to je onaj kojeg jebe slovo r).
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 10:44   #304
...

Ona kod Užica nema argumentaciju. Ona na Metohiji je spomenuta na linkovima koje sam ostavio. Za Plevlje nisam čuo, moram da priznam. Imam pravo forsirati koju god hoću teoriju, sve dok Drežnik smještam unutar Srbije. A to sam doslijedno činio. Za razliku od mene, vi hrvatske županije tražite po susjednim zemljama.
Sasha_R is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 10:49   #305
...

I da... nije nikada poblem bio lingvističkom teorijom izvesti Pset od Pesente. Problem je u tome što se Pset javlja van granica Porfirogenitove Hrvatske, baš kao Pliva. Jedino u obzir dolaze Pasinatum u Liburniji i livanjska Pelva-Pleva. Zato sam nekoć imao hipotezu o mogućim pomjeranjima pučanstva Pesente i davanju imena iz starog kraja na novom tlu (nešto poput Lapčana doseljenih iz zaleđa Zadra). Ali to je daleko od dokazivanja i ne bih se time želio baviti detaljnije.
Sasha_R is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 11:00   #306
Sale imaš pravo biti blesav koliko hoćeš. To možeš forsirati do kraja života, vidim da ti dobro ide.Čovječe smiješan si, ne možeš prvo odrediti u svojoj glavi di je Srbija pa joj onda tražiti granice. Ti si zacrtao da Hrvatska ne prelazi Dinaru i Velebit a da je sve ostalo Srbija. Kako su Hrvati mogli biti po Kosti narod sa puno zemlje, a po tebi je Srbija od Hrvatske veća nekoliko puta? Nemoj da te podsjećam što je Kosta rekao o tvom narodu? Ovo su tvoji poslijednji trzaji da spasiš neku imaginarnu Srbiju.
Ali nemaš beda ona će "večno živeti" u tvojoj glavi.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 11:05   #307
...

Juanpablom, ozbiljno sam zabrinut za tvoje neurološko zdravlje. Pa na tvoje besmislice sam maloprije odgovorio:

- Drežnik na Korani spada u Dukljaninovu Srbiju, tj. Zagorje, koje je obuhvatalo dunavski sliv i bilo nad kompletnim primorjem Budimirove zemlje.

Quote:
Ti si zacrtao da Hrvatska ne prelazi Dinaru i Velebit a da je sve ostalo Srbija.
Nisam ja zacrtao - nego Porfirogenit. Hrvatska na strani planina ne ide dalje od županija Cetina i Livno (Dinara i Cincar). A znamo da je preko Velebita bila zasebna banska oblast. Lika, Krbava i Gacka nisu uključene u političku Hrvatsku koju čine 11 županija. Hrvatska još nije otišla toliko daleko it svog jezgra (12 hrvatskih plemena su prvobitno sve do jednog vezana za zaleđe Zadra - oblast koja se još dugo zvala Hrvati).


Quote:
Kako su Hrvati mogli biti po Kosti narod sa puno zemlje, a po tebi je Srbija od Hrvatske veća nekoliko puta? Nemoj da te podsjećam što je Kosta rekao o tvom narodu?
Tebi nije dobro. Pa maloprije sam ti objasnio da su prema Porfirogenitu Hrvati svoje ime dobili u pradomovini (rodnim krajevima pape Ivana Pavla II), a ne u zaleđu Zadra. :-)) Objasnio sam ti zbog čega se etimološka izvođenja iz Porfirogenitova doba ne uzimaju za ozbiljno i dao ti čuveni primjer 29. poglavlja DAI i naivnog izvođenja etimologije po svaku cijenu.

Pa koliko puta ću morati da ti ponavljam isti odgovor, prije nego što odeš kod neurologa na pregled?
Sasha_R is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 11:11   #308
Dresnik kod Kline

Quote:
Postoji šansa da je metohijski Drsnik tada bio pod kontrolom Bugara. S druge strane, Porfirogenit spominje sličan toponim i u Bosni (eto ti nove glavobolje).
I to je sve što si ti imao reći na Dresnik kod Kline?
Pod kontrolom Bugara? Ha ha ha, stvarno si očajan kad posežeš za smanjivanjem Srbije na južnoj strani samo da bi ju uvećao na sjevernoj (kako bi tvoje selo bilo u njoj).

Ma čovječe pokopan si do kraja po pitanju Dresnika iz DAI. Zar si zaboravio da si tvrdio da ne postoje nikakvi arheološki nalazi koji bi Dresnik mogli smjestiti igdje drugdje osim u Drežnik na Korani. Ja sam ti lijepo pronašao na Kosovu mjesto Dresnik koje se spominje u povelji Stefana Prvovenčanog, a na brežuljuku pored Dresnika nalaze se ostaci starog grada i u blizini ostaci još starije crkve od Sv. Petke koju su vam Albanci minirali.

Po pitanju Dresnika iz DAI pokopan si za sve vijeke vjekova.

Priznaj poraz i sebe i Jankovića i Ramba po pitanju ubikacije ovog grada!
Andelko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 11:16   #309
Sasha, Hrvatska je sjeverno od Srbije po DAI. Valjda ti je to jasno.
Nije valjda da se Kosta svugdje zajebo osim onamo di tebi odgovara?
Keep dreaming,Sale.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 11:16   #310
...

Andelko, kako ću biti pokopan kada sam spominjao mogućnost Metohije još od ranije, ostavljao linkove o tome - I KADA UBIKACIJA DREŽNIKA UOPĆE NE UTJEČE NA GRANICE KOJE DEFINIRAJU PORFIROGENIT I DUKLJANIN.

Zaboravljaš na trenutak da se ja striktno držim navoda o granicama, umjesto da poput vas tražim gradove po susjednim zemljama - pa onda sam da crtam granice. Tu vrstu bezobrazluka i budalaštine prepuštam vama.

Zato ste pukli. Ubi vas Porfirogenit. Ja prstom nisam morao da mrdnem. Raukar, Klaić i Rački vas sahraniše do pola, a za ostatak se pobrinuo Wilkes - sasvim slučajno, kao i Janković.
Sasha_R is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 11:19   #311
...

Juanpablom,

kod tebe se dešavaju opet zabrinjavajući poremećaji. Pa ja sam istakao da Konstantin doslijedno griješi strane svijeta, jer mu je svijet manji od našeg, a projekcija iskrivljena. I na Jankovićevoj mapi hrvatska je na suprotnoj strani od Bugarske. Nema zabune.
Sasha_R is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 11:20   #312
Sasha, ne moraš mi govoriti o hrvatskom imenu. Ima naznaka našeg imena i u Iranu, ni koliko je to pouzdano o tom potom. To nije tema ovog topica. Imaš tragove hrvatskog imena i u Grčkoj.
Sashice budalice ubi tebe ta droga.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 11:22   #313
Sasha,sumnjam da se netko može zajebati za 135 stupnjeva.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 11:23   #314
Quote:
Sasha, ne moraš mi govoriti o hrvatskom imenu. Ima naznaka našeg imena i u Iranu, ni koliko je to pouzdano o tom potom. To nije tema ovog topica.
KAKVA POJAVA!!!!!!


Pa da li si se ti prvi počeo baviti time što navodno znači hrvatsko ime!?!? I onda kada mu čovjek začepi usta i dokaže kako je za Porfirogenita ime nastalo izvan Balkana i pod drukčijim okolnostima, onda mumla kako to "nije tema ovog topica".

Brzo idi kod lječnika!!! Hitno je!
Sasha_R is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 11:25   #315
...

Nije se nitko "zajebao" za 135 stupnjeva. Radi se o općem pogledu na kartu (nalik Jankovićevoj), po kome su Hrvatska i Bugarska zapadno i istočnoj strani (sjever i jug kod Porfirogenita). To je sve. Zeznuo se on i u 40. poglavlju sa Bugarima.
Sasha_R is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 11:37   #316
...

Quote:
Prije svega, ja ne moram imati ništa kontra vašeg neargumentiranog nagađanja oko granica Pseta ili Plive. Te župe bile izvan granica Hrvatske u prvoj polovici X stoljeća, pa ih Porfirogenit nije spomenuo (ne možemo ih poistovjetiti sa županijama Πεσεντα i Πλεβα ).
Drugim riječima Muhlo, ti nemaš blage veze što je tamo i nemaš apsolutni nikakve dokaze za imaginarnu zapadnu Srbiju osim specifičnog čitanja DAI, nepoznavanja LjPD i onoga što je Janković 1993. iskopao pod pokroviteljstvom tzv. RSK, tzv SBiH. Znači između Vrbasa i Une je velika rupa.





Quote:
I umjesto da vas ostavim u histeriji i agoniji bez dvije županije, ponudio sam vam rješenje koje se bazira na kasnoantičkim toponimima, jer Porfirogenit učestalo rabi upravo takovo nazivlje.
Koji kasnoantički toponimi? Civitas Pasinium to nije, naime on se javlja kod autora koji piše u 1.st. naše ere i nakon toga nestaje... Stoga ja te vaše tzv. prijedloge uopće ne smatram ozbiljnima i uopće se istima ne bavim.



Quote:
To je masiv koji odvaja jadranski od dunavskog sliva.
Kako su riješili problem otjecanja voda sa velikih krških polja u Lici i JZ Bosni? Jesu li bacali boju ili nešto drugo? Na to pitanje ti nikako da odgovoriš, a postavljam ga već ohohohoho.... Mislim ako pop praktično ne zna krajeve preko Neretve, onda poroblema sa krškim poljima Hervegovine nema, naime Neretva ih okružuje sa sjevera i zapada, a na jugu je more pa je očito u koji sliv spadaju. Na drugoj strani Grahovsko, Glamočko, Kupreško i Livanjsko polje su u slivu Jadranskog mora.... iako se čini da bi dio voda mogao otjecati i u crnomorski sliv, naime u kršu je svašta moguće....



Quote:
Hrvatska još nije otišla toliko daleko it svog jezgra (12 hrvatskih plemena su prvobitno sve do jednog vezana za zaleđe Zadra - oblast koja se još dugo zvala Hrvati).
A Glamočani? Što ćemo s njima? Je li njihov Glamoč i polje u Hrvatskoj ili Srbiji?


Pa-pa....
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 11:51   #317
...

Demončiću,

i ti imaš neurološke probleme. Na tvoje gluposti sam već odgovorio više puta, ali se toga očito ne sjećaš.

- Dokaz o tome što su tvrdili Porfirogenit i Dukljanin o granicama hrvatske i Srbije, možete naći u DAI i LJPD. Toga sam se striktno držao. Ubikacija Drežnika je tu sporedna, a Janković je samo prilog tome. A ti sa svojim skromnim znanjem nisi pozvan da ocjenjuješ jednog znanstvenika kakav dr. Janković.

Quote:
Koji kasnoantički toponimi?
Sve zavisi od toga što prihvatimo kao ubikaciju Pasinatuma. Ne moraš to uopće prihvaćati. Ne moraš Pesentu ni po svaku cijenu ubicirati. Kako god da okreneš, Pset je bio izvan Porfirogenitove i Dukljaninove Hrvatske i ne odnosi se na županiju Pesenta. A za alternativu se onda sam snalazi.


Quote:
Kako su riješili problem otjecanja voda sa velikih krških polja u Lici i JZ Bosni? Jesu li bacali boju ili nešto drugo?
Na ovo glupo pitanje sam odgovorio bezbroj puta. Dukljanin nam ne pruža uvid u kraška polja, ali zato nam ne ostavlja nikakvu dvojbu kada se radi o nesumnjivo srpskim krajevima oko Korane, unca, Une, cijelog toka Vrbasa, itd.

Možemo se zato poslužiti s DAI i vidjeti da Hrvatska nije išla dalje od Cetine i Livna, što nas dovodi u vezu sa prirodnom barijerom Dinare, koja se nadovezuje na Korićinu, Cincar, Borovu Glavu.

Quote:
Hrvatska još nije otišla toliko daleko it svog jezgra (12 hrvatskih plemena su prvobitno sve do jednog vezana za zaleđe Zadra - oblast koja se još dugo zvala Hrvati).

------------------------------------------------------------------------

A Glamočani? Što ćemo s njima? Je li njihov Glamoč i polje u Hrvatskoj ili Srbiji?
Ishitrena greška: Nije u pitanju srpski tj. bosanski grad Glamoč već pleme iz lučke županije (okolica Zadra).

»Za pleme Glamočane imamo toponim »Lamozanino« iz 1240. g. kada se prvi put navodi, a onda 1367. spominje se »villa Vissocane vocate Glamocane« ili pak »Glamozane« ili »Glamocio«. Taj se lokalitet po posljed nji put navodi 1456. godine.«

»Na osnovu svega toga dosad izloženoga vidimo i to da je centar »plemića 12 hrvatskih plemena« bila teritorija koja je obuhvatala Nin-Novi-grad--Bribir-Skradin-Biograd n/m, tj. okolica Zadra gdje su živjela i ostala već nabrojena plemena koja nijesu bila uključena u ovu ustanovu.«

Antoljak, Stjepan, Hrvati u prošlosti, Split, 1992., str. 378, 380.
Sasha_R is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 12:05   #318
...

Quote:
Andelko, kako ću biti pokopan kada sam spominjao mogućnost Metohije još od ranije, ostavljao linkove o tome - I KADA UBIKACIJA DREŽNIKA UOPĆE NE UTJEČE NA GRANICE KOJE DEFINIRAJU PORFIROGENIT I DUKLJANIN.
Manijače, pa zar ne vidiš da si ostao bez još jednog argumenta.

Δρεσνεηκ iz DAI je savršena transkripcija Dresnika na Kosovu kod Kline, na području stare srpske države sa centrom u Rasu. Ras je udaljen od Dresnika samo pedesetak kilometara u smjeru juga i ti tvrdiš da je bio u sklopu Bugarske. To se većzove bolest.

Quote:
Zaboravljaš na trenutak da se ja striktno držim navoda o granicama, umjesto da poput vas tražim gradove po susjednim zemljama - pa onda sam da crtam granice. Tu vrstu bezobrazluka i budalaštine prepuštam vama. Zato ste pukli. Ubi vas Porfirogenit. Ja prstom nisam morao da mrdnem. Raukar, Klaić i Rački vas sahraniše do pola, a za ostatak se pobrinuo Wilkes - sasvim slučajno, kao i Janković.
Ha ha ha.
Ti se uopće ne držiš navoda DAI, nego izmišljaš nemoguće konstrukcije. DAI lijepo kaže da je Srbija na sjeveru ograničena Hrvatskom. Po tebi Krbava nije Hrvatska, pa onda po toj tvrdnji Srbija niti može dopirati do Krbave.
Dogovori se najprije sam sa sobom da li je Krbava Hrvatska .
Andelko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 12:13   #319
...

Mislim da bi Andelku bilo bolje da čita DAI, umjesto što troši energiju pjenušajući.

- Moja ubikacija Drežnika je sasvim moguća, jer su predjeli oko Korane spadali u Srbiju. Vi ste spomenuli još jedan Drežnik - užički, da biste se sada vratili na moju staru tezu o Metohiji.

BEZ OBZIRA GDJE UBICIRALI GRADOVE; GRANICE ĆE OSTATI NEPROMIJENJENE. Hrvatska i dalje neće prelaziti Velebit, Dinaru i Cincar, ma kako mi rasporedili srbijanske gradove. Tako je okrutni Porfirogenit htio. A Dukljanin je još gori :-))


- Ti gubiš iz vida da je izvor 30 poglavlja očito hrvatski i da poznaje svoje županije i granice. O Srbiji ne zna puno, pa tako ni o njenim granicama sa krbavom ili premasjeveru. Ipak, on zna da se Srbija općenito nalazila između Hrvatske i Bugarske, što se vidi i na Jankovićevoj karti. Andelko zato uzalud gubi dah, ubjeđujući me u moje vlastite stavove :-))
Sasha_R is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 12:13   #320
...

Quote:
Ubikacija Drežnika je tu sporedna, a Janković je samo prilog tome.
Ohoho, znači sporedna je već. Pa Muhlo reterira po pitanju Dresnika. Obećavajuće. Obećavajuće.
To je njegov specifičan način priznavanja svojih pogrešaka.

I što si odlučio?
Da li je Krbava Hrvatska ili nije Hrvatska?
Andelko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:42.