Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2006., 12:50   #61
Hm, ja sam se mucanja riješio sam. Počeo sam mucati kao klinac nakon šoka(prijatelj razbio glavu pa ja vidio krv i ostalo, uf), tri dana nisam ništa jeo, bio blijed kao krpa itd. Moja vrsta mucanja je bila blokirajuća - nisam mogao riječi s eksplozivnim suglasnicima izgovarati u određenim kombinacijama i trenucima. Bilo je odlazaka u Suvag, ali nije mi pomoglo, jednostavno su mi se događale blokade, npr. treba naučiti pjesmicu napamet, ja naučim, kolegama u školi izrecitiram savršeno pod odmorom, a kad dođe učiteljica ja zblokiram. Zanimljivo je bilo tako jednom kad me učiteljica dva puta ošamarila nakon što nisam mogao izustiti niti riječ (valjda mislila da ju zafrkavam). Onda sam negdje polovinom srednje škole gledao neku emisiju na TV-u gdje su objašnjavali kako uskladiti disanje i govor kako bi se riješili mucanja. Počeo sam vježbati, izgovarajući riječi u trenucima izdisanja i malo pomalo sam se počeo rješavati tog problema. Evo danas kad sam in the middle 20's mucanje me muči samo ponekad kad sam umoran, ali od čovjeka koji se bojao javljati na telefon ili otići u dućan postao sam čak tip koji može izići pred masu ljudi i pričati pola sata. U Varaždinu se navodno izliječio i Slaven Bilić, nisam čuo još za tu metodu, ali svi govore da je dobra. Vrijedi pokušati.
__________________
mislim, dakle sisam!
sisavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 14:19   #62
Quote:
moj dečko muca i baš mi je to simpatično!!

koliko ja znam neke vrste mucanja se mogu otkloniti neke ne, no sve u svemu, doći će i taj period u tvom životu kada ti mucanje neće predstavljati neki "problem"!!

iz iskustva znam da će ti samopuzdanje s vremenom biti puno jače, i biti ćeš puno čvršća osoba!!!!!
Ako ti je to simpatično, onda sigurno ne muca. Teško da pravo mucanje može nekome biti simpatično. Nije svako ponavljanje glasova i riječi mucanje, to se uslijed stresa i napetosti dešava gotovo svim ljudima, nekom više, nekom manje. Karakteristične za pravo mucanje su govorne blokade, nemogućnost izgovora nekih riječi. Kod težih slučajeva, nakon nekog vremena, dolazi i do promijene samog karaktera osobe. Počinje se mijenjati ponašanje, izbjegavanje određenih situacija i slično, na kraju dolazi i do gubitka samopouzdanja.

Već se neko vrijeme aktivno bavim svojim mucanjem, odlazim do logopeda i sam se analiziram, počeo sam i sa vježbama.

Odvraćanje ljudi koji mucaju od stručne pomoći je u najmanju ruku neodgovorno. Rad na samom sebi je potreban, ali nikako ne može nadomjestiti savijet stručne osobe. Ljudi, klonite se nadrilječništva, lakih i jednostavnih rješenja, mucanje je puno složenije da bi se tako lako riješilo.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 23:29   #63
Kada sam pročitao sve ove postove shvatio sam da se mucanje zapravo
ne može izliječiti, već samo zaliječiti. Svi govore kako su otišli na ovaj
ili onaj tretman koji ih je naučio kako da stave pod kontrolu svoje mucanje.
Zanimalo bi me ako postoji itko tko je mucao te se izliječio od mucanja.
Pod izliječio mislim na to da više ne razmišlja koju će tehniku koristiti,
kako će se smiriti, jedostavno da priča kao "normalan čovjek".
Pod ovim normalan čovjek mislim na to da ljudi koji ne pate od mucanja
jedostavno kažu što misle, a ne opterećuju se raznim metodama kojima
će nadići svoje mucanje.
Ako se itko uspio tako izliječiti od mucanja, zamolio bih ga da stavi svoje
svjedočanstvo.
zige is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 00:24   #64
Quote:
SuperSranje kaže:
kako ga se rješit? mucam od rođenja i odlučio sam se više pozabaviti njegovom rješavanju. Da li bih trebao otiči psijhijatru, da li imaju kavkve knjige u vezi toga ili bi trebao pokušat nešto treće (npr. hipnoza)?
Imas onog specijalistu za govor...Skoro sve nestane...
__________________
Zvao sam je Emili
-ParadoX- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 17:46   #65
Quote:
-ParadoX- kaže:
Imas onog specijalistu za govor...Skoro sve nestane...
u svom prijašnjem postu upravo sam mislio na "skoro sve nestane"
zanima me ako postoji itko kod koga je sve nestalo.
zige is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 18:00   #66
Misliš na ovom forumu ili općenito?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 10:47   #67
Linkovi koje je dao goranbo govore o čovjeku koji je potpuno "izlječio" mucanje. Osobno sam vrlo skeptičan prema takvim tvrdnjama. Naravno, uz naporan rad može se puno toga napraviti. Težnja za savršenim govorom čak može biti i kontraproduktivna, poznato mi je iz vlastitog iskustva. Trebaš postati svjestan da si osoba koja muca pa onda raditi na poboljšanju. Zahtjevanje savršenstva može te samo frustrirati i dovesti do pogoršanja.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 23:04   #68
Goranbou
Mislim na ovom forumu jer bi me zanimalo stupiti u kontakt s takvim ljudima.

Sinbadu
Daleko od toga da negiram ili nisam svjestan svoga problema, jer inače ne bi bio na ovom forumu, na ovoj temi. Zanima me stupiti u kontakt s ljudima koji su se "izliječili" kako bi dobio njihova iskustva i njihovu priču za svoju korist i za korist ostalih jer bi to iskustvo proslijeđivao dalje.
Upoznat sam s raznim metodama i tehnikama i sve pomažu ako ih konstantno vježbaš i koristiš, ali kada prestaneš prijašnje se stanje vraća. Želio bih učiniti usporedbu s dijalizom. Dijaliza je samo privremeni tretman dok se čovjeku ne presadi novi bubreg, tako ja doživljavam sve ove silne tehnike što postoje.
Prošao sam kroz niz tečajeva, tretmana, seansi, logopeda, susreta i uzimanja raznih ljekova kako bih izliječio mucanje, ali rezultati su privremeni i održavanje rezultata zahtjeva cijelu čovjekovu predanost i motivaciju. Čim se opustiš staro stanje se veoma brzo vraća, te je stoga čovjek stalno u nekakvom grču za održavanjem rezultata. Naučio sam se već na odgovore logopeda kada im iznosim svoju priču, jedostavno mi kažu da se dovoljno ne trudim ili nisam dovoljno motiviran za uspijehom. Čini mi se da nitko nema pravo kazati slijepoj ili gluhoj osobi da nema želju za izliječenjem, da mu se vrati vid ili sluh, jer je takvim osobama jedna od najvećih želja vratiti izgubljeno, čini mi se da se ista stvar može primjeniti i na osobe koje pate od mucanja kojima je jedna od najveći želja i motivirajući cilj govoriti poput ostalih.

Znam da ovaj post nije previše motivirajuć, ali osječam potrebu da iznesem svoje gledište u pitanju ove problematike te se nadam da ću uspostaviti kontakt s osobom koja je izliječila u potpunosti mucanje.
zige is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 23:31   #69
vidim da spominjete čovjeka koji hipnozom liječi mucanje.... zvuči super, šta ne???? pa, pomislih i ja isto i uputih se u rijeku-srdoči-krležina ulica s nadom da će moj problem iščeznuti pod utjecajem njegova hipnontičkog djelovanja.... i tako prođoše dva dana, četiri tretmana, osamsto kuna, a mucanje i dalje tu.... zato, nemojte vjerovati šarlatanima... a jedan od njih je sigurno i lazo grujić-čudotvorac iz rijeke... mucanje ćete riješiti jedino sami, to je nešto sa čime se jednostavno morate suočiti i priznati problem samome sebi, i sljedeći put zvati na telefon, a ne moliti mamu da ona to napravi.... evo to je moje iskustvo.. drž se goranbo
Posrnuli_Pickpocket is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 00:49   #70
Quote:
zige kaže:
Goranbou
Mislim na ovom forumu jer bi me zanimalo stupiti u kontakt s takvim ljudima.

Sinbadu
Daleko od toga da negiram ili nisam svjestan svoga problema, jer inače ne bi bio na ovom forumu, na ovoj temi. Zanima me stupiti u kontakt s ljudima koji su se "izliječili" kako bi dobio njihova iskustva i njihovu priču za svoju korist i za korist ostalih jer bi to iskustvo proslijeđivao dalje.
Upoznat sam s raznim metodama i tehnikama i sve pomažu ako ih konstantno vježbaš i koristiš, ali kada prestaneš prijašnje se stanje vraća. Želio bih učiniti usporedbu s dijalizom. Dijaliza je samo privremeni tretman dok se čovjeku ne presadi novi bubreg, tako ja doživljavam sve ove silne tehnike što postoje.
Prošao sam kroz niz tečajeva, tretmana, seansi, logopeda, susreta i uzimanja raznih ljekova kako bih izliječio mucanje, ali rezultati su privremeni i održavanje rezultata zahtjeva cijelu čovjekovu predanost i motivaciju. Čim se opustiš staro stanje se veoma brzo vraća, te je stoga čovjek stalno u nekakvom grču za održavanjem rezultata. Naučio sam se već na odgovore logopeda kada im iznosim svoju priču, jedostavno mi kažu da se dovoljno ne trudim ili nisam dovoljno motiviran za uspijehom. Čini mi se da nitko nema pravo kazati slijepoj ili gluhoj osobi da nema želju za izliječenjem, da mu se vrati vid ili sluh, jer je takvim osobama jedna od najvećih želja vratiti izgubljeno, čini mi se da se ista stvar može primjeniti i na osobe koje pate od mucanja kojima je jedna od najveći želja i motivirajući cilj govoriti poput ostalih.

Znam da ovaj post nije previše motivirajuć, ali osječam potrebu da iznesem svoje gledište u pitanju ove problematike te se nadam da ću uspostaviti kontakt s osobom koja je izliječila u potpunosti mucanje.
Na ovom forumu ne poznam nikoga. Bilo je ljudi na onom forumu Udruge Hinko Freund, ali ti postovi su izgubljeni.

Dakkao, tvoj post nije motivirajuć, ai je realan. Motivirajući su oni linkovi koje sam dao.
Meni suisto bezveze te tehnike 8i ja ih, za razliku od tebe, onda nisamni prolazio jer su mi se ispočetka činile pogrešnima) koje rade iskljucivo na posljedicama mucanja, koje te ograničavaju na način da tokom komuikaije trebaš masu svoje pažnje usmjeriti na svoj govor, a ne na samu komunikaciju, sugovornika i samog sebe i slično. To je nešt što mi je pomalo odbojno, kao i sve te tehike za koje se meni čini da provodeći ih na nek način gubiš sebe, recimo neki ljudi imitiraju nekoga ili nešto slično.
Mislim da ljudi mogu od logopeda profitirati samo u smislu tehnika oje ce usavršiti njihov govorni aparat i njihovu govornu tehniku, medjutim to nema veze s izlječenjem od ucanja.

POtrebna je temeljita promjena. Imao sam viziju takve promjene od prije, i bas su ti Harisonovi clanci djelovali prosvjetljujuce na mene buduci da mi je ta vizija sada mnogo jasnija.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 16:18   #71
Mucanje

ljudi, zanima me nesto i toga se strasno bojim.Naime, osvijestio sam da mi bas govor nije najtecniji( potaknut današnjom emisijom na HRT-u u sklopu koje je bio i prilog o mucanju), nekako kada komuniciram više se trudim da upotrijebim sto kompleksnije i pametnije rijeci nego sto se trudim da konkretnije kazem sto mi je na umu.Naravno, to uvijek zavrsi nekim zaplitanjem i zbunjenošću.U emisiji se javio doticni kognitivni psiholog koji je rekao zanimljivu stvar.Citiram "ljudi sa sindromom mucanja se vise obaziru na to kako govore o necemu, a ne o cemu".Zanimljivo, ali sam scary, jer mislim da je sada to slucaj kod mene. Da li mozda mogu traziti uzrok toga u necemu drugome, tipa niskom samopouzdanju, konstantnom napetošću, strahu, fobiji etc?

Šta kažete???
rkoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 17:00   #72
ovak..to što psiholog govori znaš i sam...psiholozi su produkt društva, kako i zašto nemoj me pitat, no trebaš slušat sebe...
i ti kao svaki drugi čovjek imaš mogućnost i znaš razlučivati stvari...tj. jedino ako nisi lijen...

no dosta o psiholozima

ukratko...uzrok tvog mucanja vjerojatno je nisko samopouzdanje...
jer spominješ i sam da želiš koristit neke pametne riječi dok razgovaraš, zato jer podsvjesno misliš očarati osobu/e

- no, imaš rješenje za to...
mata987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 17:11   #73
a to je...dizanje istoimenoga!!!!je li??
rkoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 18:00   #74
eto...rekoh ti da ti ne treba psiholog

uglavnom da ! bravoOOOO

no ev...malo natuknica kak da to napraviš :

- prvo, ne trebaš toliko mariti što drugi misle o tebi, jer čim se ti trudiš biti netko ili nešto što nisi to ljudi odma shvate (npr. kad se pred nekom curom praviš važan ti ovo ti ono ti manga a ona će na to heheh)
- pravilo ti je da ćeš u životu sresti ljude koji će te smatrat jadnim do bola i nedostojnim svog rođenja (improviziram ovo ), dok će te drugi smatrat pametnim, te na neki način zanimljivim prijateljem...
- drugo ne trebaš ljude za prijatelje koji ti non stop govore neke negativne stvari o tebi, traže da popraviš ovo, popraviš ono...to u biti i nisu prijatelji! no, trebaš biti samosvjesniji...npr. imaš veliku glavu, nos, debel si il nešto sasvim peto, pomiri se s tim, takav si i to ti je to.
Kada se šališ u društvu nabaci koju i na svoj račun (svog nedostatka), ljudi obično poštuju takve ljude jer smatraju da se ne srame toga što jesu (podsvjesno naravno) i zato jer prema tome i vide da osoba ima smisla za humor i ironiju

U tvom slučaju, želiš drugima dati dojam da si pametan, trudiš se pričat rječnikom koji će se ljudima svidjeti, no niti ne razmišljaš što ti ljudi misle o tebi...budi samosvjesniji
tehnika samosvjesnosti :
stavi se u položaj druge osobe i sebe zamisli kroz njihove oči...vrlo jednostavno, u drugom smislu riječi gledaj na sebe "objektivno" !!

et ak neš nije jasno reci...al mislim da ti je tu sve ukratko onak..eksplejnano (aaaaa što imam bogat rječnik ? )
mata987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 18:18   #75
thx alot........stvarno pomoze, barem nesto!Hvala!
rkoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 18:30   #76
Ne pokusavaj koristiti Klaica. Ako ti dolazi samo od sebe, ok, ali inace ce uvijek ispasti sasvim suprotno od ocekivanoga. Malo je ljudi koji mogu (a i to opet u rijetkim grupama ljudi) koristiti vise od tisucinjak razlicitih rijeci, a da ne ispadne da se proseravaju (ili ajde, da ne budem vulgaran, bolje reci "a da se njihova intencija ne percipira kao minoran egocentricni izbljuvak"... hm, ok, izbljuvak..).
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 19:30   #77
Znate šta još, obično kada komuniciram s nekime, kroz glavu mi u tome momentu prolazi ti ces ovo reci loše, ti si glup i slične stvari...Je li i to povezano s ovime tzv " mucanjem " ?
rkoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 20:28   #78
vidi, po tvojoj priči vjerujem da si jaaaako jaaako mlad...

no, usto vidim da i nemaš nimalo poštovanja prema sebi...dok to ne postigneš nema uspjeha za tebe u životu...ljudi će te jebavat na sa svih strana (ovo je dobro jedino u slučaju da si žensko ) vjeruj mi tako se svijet okreće...

puno ćeš postići time što osobi kažeš stvari kako stoje, bez uljepšavanja...i zaš si govorit da si glup i to ? nevažno je jesi li glup il ne... osobno, nisam nit jednom upozno osobu koja je non stop pričala pametne stvari... meni se isto zalomi da počnem u društvu gluposti valjat koje nisu nikom smješne, kažem nešt tipa
"a što valjam gluposti, dajte se nasmijte....ajd bar zato što sam vam prijatelj"
oni kažu "nećemo se smijati zato jer želimo nešt dokast" kužiš to bi nekog i uvrijedilo, ja kontam da je to šprdnja i nastavim se zajebavat, malo na svoj račun, pa malo na njihov...

pitanje : možeš upoznat milijun osoba na svijetu, zašto bi baš želio znati one koje ne shvaćaju tvoj humor ili te ne prihvaćaju ?!

eto ti retorike jelte

ima čak i narodna:
"ljudi će te voljeti onoliko koliko i sam sebe voliš"
mata987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 20:03   #79
ja sam imam jednu govornu manu, i to nije neki problem, ustvari sam je većinu vremena nesvjestan.problem je kada se nađem u novoj sredini i kad me neki ljudi čudno gledaju ko da sam prdnuo, onda stvarno pokušavam naći riječi u kojima se ta govorna mana ne može prepoznati.
svatko nosi svoj križ.....
hadron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 22:26   #80
Ljudi, jel gledao netko jučer Latinicu? Tema je bila mucanje. Nije bila loša. Ne razumijem jedino što su govorili kao da svatko ponekad može mucati. Prikazivali su jednu Latinovu snimku kada on otežano govori. Nije im jasno da svaka disfluencija i ponavljanje nije ujedno i mucanje.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.