Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2013., 14:37   #41
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Jok.

Keflavik je jedan od rijetkih (možda i jedini u Europi) aerodrom koji ima duty free - pri dolasku.
Tu si u krivu, većina engleskih aerodroma ima isto duty free shopove odmah nakon što prijeđeš carinu. A prije izlaska.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 14:38   #42
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Jok.

Keflavik je jedan od rijetkih (možda i jedini u Europi) aerodrom koji ima duty free - pri dolasku.

Kažu da Islanđani nakon ...

Kad bolje razmislim, idem ja njega to sve pitat mailom.
Haj, ako ti nije problem, javi šta ti je odgovorio da ne vučem piće odavde ako nije potrebno
zovkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 14:46   #43
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Tu si u krivu, većina engleskih aerodroma ima isto duty free shopove odmah nakon što prijeđeš carinu. A prije izlaska.
Kad bolje razmislim, čini mi se da sam i u Varni (Bugarska) vidio DF na izlasku.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 15:56   #44
Quote:
awayday kaže: Pogledaj post
jesi li plaća šta kreditnom karticom?
vidim da na dosta mjesta udaraju proviziju ako se plaća kk.
Quote:
zovkan kaže: Pogledaj post
Ovo i mene zanima pa ako može netko tko zna da malo više o ovome napiše
Dobro pitanje, s obzirom da je Island država s "danskom tradicijom", a u Danskoj je čest slučaj provizije na CC.

Meni je gazda apartmana u onom prvom mailu napisao da odobrava 5% popusta na gotovinu. Dakle, praktički, ima 5% provizije na CC.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 20:14   #45
Quote:
zovkan kaže: Pogledaj post
Haj, ako ti nije problem, javi šta ti je odgovorio da ne vučem piće odavde ako nije potrebno
Kaže da ga to svi pitaju.

No, odgovori su negativni.

Spomenuta je kvota maksimalna.

I još k tome, zabranjeno je unositi pijaču u čekiranoj prtljazi, samo u ručnoj.

Dakle, drugim riječima - ne smije se furat od kuće.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 00:57   #46
Pa nista te ne kosta u cekiranoj prtljazi ponijeti bocu od jamnice sa nekakvom rakijom..Pa kazes da je voda ili lijek za zeludac,temperaturu..ako ne da mirna Bosna i gotovo..
Čiribimbaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 09:46   #47
Nisam ni rekao da će te strpat u zatvor ako pokušaš pa te ufate.

Dakle, ništa ne znam o razini kontrole i o praksi, samo sam propis spomenuo.

No, naravno, jedan je rizik od kuće furat brlju, a sasvim drugi flašu nećeg skupog.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 10:38   #48
Evo mene s Islanda.

Za početak da nastavim tamo gdje su stali moji prethodni upisi: Alkohol i dolazni djutić na aerodromu.

Kontrola na ulazu postoji, ali mislim da se radi tek o "štih-probama" ili niti o njima. Kad smo, nakon posjetna spomenutom "dolaznom" djutiću, u masi prolazili pokraj carine, jedan je putnik bio u razgovoru s carinicima, nešto su i zajednički brčkali po njegovom koferu, no nije bilo jasno jesu li ga oni izdvojili za spomenutu "štih-probu" ili je možda sam htio nešto prijaviti pri ulazu u zemlju. Također, već kad smo skoro prošlo carinu, otvorila su se jedna vrata, iz njih je izašla uniformirana carinica i nešto pitala jednu putnicu. Ova je zastala i odgovorila, nakon čega joj je carinica pokazala da može nastaviti prema izlazu. Ne znam jel' se radilo o kontroli alkohola ili nečem bezveznom.

Ono pak što treba naglasiti jest da, za razliku od većine ostalih aerodroma, uobičajeni dutyfreeovski artikli (poput alkohola, slatkiša i parfema) nemaju iste cijene po cijelom aerodromu. Čokolada koja u jednom DF dućanu košta 200 ISK, u drugom može koštati 400. S time da ne možete računati da je onaj prvi "najjeftiniji" jer je u njemu možda neki parfem bitno skuplji nego u onom drugom. S pivom zna to biti puno drastičnije. Npr. pivo koje se u tom legendarnom "dolaznom" djutiću dobije za 10 kuna, u jednom "izlaznom" sam vidio po 60. ITD.

E, sad, kad smo mi dolazili, bilo je već kasno u noći i taj legendarni dolazni je bio jedini koji je još radio, no, teoretski, da je bilo ranije, radili bi i ostali i na putu od ulaznog gejta do izlaza iz aerodrom, prošli bismo i relativno blizu nekih otvorenih "odlaznih" djutića u kojima su žestice po manje-više istim cijenama kao u "dolaznom", ali je piva skuplja, pa stoga na to treba paziti.

Legendarni "dolazni" djutić se prepoznaje tako što se u njega treba spustiti po pokretnim štengama. Ili se pita Islanđane iz istog aviona.

Inaće, cijela priča oko alkohola, povijest razniha faza uvođenja i skidanja prohibicije na alkohol u Islandu te utjecaj te povijesti na ukus i navike konzumenata alkohola u Islandu dosta je zanimljiva, no ne bih sada puno o tome.

Samo bih htio završiti s konstatacijom da su im pive vrlo dobre, općenito bolje od naših, najvjerojatnije iz dva razloga.

Jedan je taj što su mala nacija, pa su im sve pivovare male. Ili, kao što mi reče jadan šanker, čak i "velike" islandske pivovare, u stvari su male.

Drugi je taj što imaju odličnu vodu.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 10:56   #49
Islandska voda je posebna priča, pa ću se morat ispričat moderatorima na neekonomičnosti, tj. zbog pisanja novog upisa. No, stvarno mislim da treba odvojiti "alkoholni" dio od ostatka.

Kad sam s gazdom aparthotela u kojem sam odsjeo izmjenjivao mailove koji su prethodili mom dolasku, on se posebno pohvalio činjenicom da je voda iz slavine na Islandu ne samo pitka, nego i "najbolja na svijetu".

Tu sam njegovu misao tada uzeo s rezervom. I inaće vodu iz slavine pijem samo u Hrvatskoj i to uz uporabu filtera, a na ovom sam se PDF-u skoro "posvađao" s nekim ljudima objašnjavajući svoju filozofiju uporabe isključivo flaširane vode bilo gdje izvan domovine.

No, ipak, islandska me voda iz pipe osvojila od prvog gutljaja.

Radi se o definitivno najukusnijoj vodi iz pipe koju sam u životu probao i to nije slučajno. Islandska pitka voda iz pipe potječe iz ledenjaka i kažu da je na zemlju pala kao kiša još prije (prosječno) 510 godina.

No, ono na što treba posebno paziti kod jednoručnih pipa jest da ju ne pijete pomiješanu s islandskom toplom vodom. Jer ta je sigurno jedna od najodvratnijih toplih voda na svijetu.

Naime, Island također raspolaže bezbrojnim geotermalnim izvorima tople/vruće vode koja je bogata sumporom i koju Islanđani koriste izravno za grijanje domova i kao toplu vodu u kućanstvima (za pranje suđa, kupanje itd...). Ta voda jako grdo smrdi po trulim jajima što treba istrpiti prilikom tuširanja.

Eh, da, kad smo već kod toga, nešto što je već spomenuto u brojnjim prethodnim upisima na ovoj, ali i na "drugoj" islandskoj temi:

Nikako ne propustiti Plavu lagunu.

Ima bazena s geotermalnom vodom i u samom Reykjaviku, no PL je ipak nešto posebno. Čak bih se usudio reći da je još štosnije po zimi kad vani tuku iznenadni udari snjega i/ili leda.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 10:58   #50
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Tu si u krivu, većina engleskih aerodroma ima isto duty free shopove odmah nakon što prijeđeš carinu. A prije izlaska.
Ovaj u Keflaviku je prije carine.

Što je i logično, ako je iza carinske crte, više ne može biti duty free. Može samo biti tek obićan dućan koji izgleda kao DF.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 15:43   #51
evo i ja se u subotu navečer vratio doma iz prohladnog reykjavika

po dolasku smo uzeli već unaprid bookiran rent a car koji nas je čeka na aerodromu keflavik. svakom ko putuje gore preporučio bi rentat auto jer se bez njega jednostavno ne može. ovi izleti šta se prodaju po agencijama tipa odlazak na gullfoss vodopad, gejzire,p.lagunu su preskupi. solidan auto se može rentat već od 35 eura/dan.

prvi dan smo lunjali malo po gradu jer smo došli prilično kasno navečer letom iz londona. drugi dan iako nas vrime nije poslužilo otišli smo na gejzire i gullfoss. unatoč susnježici, ledu i jakom vjetru vidili smo ovo najosnovnije iako mislin da je puno puno veći doživljaj recimo u proljeće.
idući dan plan je bio otić na s brodom gledat kitove, međutim zbog velikih valova tour je odgođen. odluka je pala, glasala većina da odemo do plave lagune.
nismo krenili normalnom brzom cestom prema laguni nego smo namjerno od hafnarfjordura skrenili prema jezeru kleifarvatn. više od trećine te ceste je ne asfaltirano tako da smo se jedan dobar dio drndali čak mislim da nije dozvoljeno ni od strane rent a cara, a ni od strane policije voziti sa običnim autom po tim makadamskim cestama. prekrasan prizor i slikavanje na jezeru okruženom crnim plažama zasjenio je nestanak goriva par kilometara dalje u srid pripizdine
srećom nakon 20-ak minuta naletio nam je nekakav njihov lokalac s džipom koji nas je na šlepu povukao sigurno 30 km do prvog gradića, grindavika.

tamo je palo tankanje i marenda. cilo popodne smo proveli u plavoj laguni koja je zaista fascinantna. ulaz je 30 eura i mislim da možeš stat cili dan. u cijenu je uključena narukvica za ulaz s kojom otvaraš svoj ormarić u svlačionici. sve ostalo dodatno se naplaćuje (ručnici, kupaće,ogrtač...). temperatura vode od 38 do 42 celzijusa. šank je ugrađen doslovno u vodi s kojeg se toče sve vrste alkohola, hladnih i toplih napitaka. znam da sam 3 pive platio 3300 is kruna, što je nekih 20 eura deru s cijenama al šta ćeš kad je gušt popit u onom kipućem ludilu, mrzli gull
inače od piva sam proba taj njihov gull i viking. oba su mi čista petica
awayday is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 16:28   #52
Quote:
awayday kaže: Pogledaj post
po dolasku smo uzeli već unaprid bookiran rent a car koji nas je čeka na aerodromu keflavik. svakom ko putuje gore preporučio bi rentat auto jer se bez njega jednostavno ne može. ovi izleti šta se prodaju po agencijama tipa odlazak na gullfoss vodopad, gejzire,p.lagunu su preskupi. solidan auto se može rentat već od 35 eura/dan.

prvi dan smo lunjali malo po gradu jer smo došli prilično kasno navečer letom iz londona. drugi dan iako nas vrime nije poslužilo otišli smo na gejzire i gullfoss. unatoč susnježici, ledu i jakom vjetru vidili smo ovo najosnovnije iako mislin da je puno puno veći doživljaj recimo u proljeće.
Ne znam koliko je leda i snijega bilo kad ste vi obilazili Gullfoss i gejzire, ali kad smo mi išli (u subotu) bilo je jako grdo i nikakav jeftini rentacar za takove dane ja ne bih nikome preporučio. "Običnih" automobila (neterenaca i nekombija) na cesti gotovo da i nije bilo ... U stvar, bilo ih je par - po grabama kraj puta, u isčekivanju pomoći. Na benziskoj kod gejzira je jedan par turista s rentacarom pričao kako su od Gullfossa do gejzira (cca 8-9 km) išli sat vremena, sve u prvoj.

Tako da je po meni to kockanje s jeftinim rentacarom u zimsko vrijeme nepotrebno, barem kad je riječ o "kuruznim" stvarima koje su pokrivene agencijama. Druga je stvar ako želiš nešto drugo (ko vaše skretanje za Kleifarvatn), ali i tu treba imat sreće s vremenom i to još i više, jer su te ceste u dobrom dijelu zimskog vremena još neprohodnije za one najjeftinije rentane aute.

Quote:
awayday kaže: Pogledaj post
ulaz je 30 eura i mislim da možeš stat cili dan. u cijenu je uključena narukvica za ulaz s kojom otvaraš svoj ormarić u svlačionici. sve ostalo dodatno se naplaćuje (ručnici, kupaće,ogrtač...). temperatura vode od 38 do 42 celzijusa. šank je ugrađen doslovno u vodi s kojeg se toče sve vrste alkohola, hladnih i toplih napitaka. znam da sam 3 pive platio 3300 is kruna, što je nekih 20 eura deru s cijenama al šta ćeš kad je gušt popit u onom kipućem ludilu, mrzli gull
Ulaz je 35 eura i da, vrijedi cijeli dan. Pijaču ti lukavo "slažu" na račun preko narukvice, tako da i nemaš osjećaj da trošiš ... Sve dok ti na izlazu ne očitaju što moraš platiti da bi mogao izaći. Jedno pivo (Gull od 4 deci) je 1050 ISK, no to je skuplje od normalnih cijena po islandskim birtijama. Čak i u Laugeveguru ("špica" ulica za izlaske u Reykjaviku) pive su u stvari jeftinije nego po Nizozemskoj (o Belgiji i da ne pričamo).

Quote:
awayday kaže: Pogledaj post
inače od piva sam proba taj njihov gull i viking. oba su mi čista petica
Da, to su dvije koje su, kako se onaj šanker izrazio, "velike" islandske pive koje su u stvari male. Imaju, naravno, i još manje, probao sam ih nekoliko i odlične su. Zapamtio sam odlično IPA pivo Ulfur, a probao sam i još par čija imena nisam zapamtio (tek su malo jednostavnija od imena onog zajebanog vulkana ), no neka jesam (upravo zato jer nije bilo teorije da zapamtim ime) - fotkao.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 19:17   #53
I ja se sjecam vode na Islandu kao jedne od najboljih.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 09:38   #54
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko je leda i snijega bilo kad ste vi obilazili Gullfoss i gejzire, ali kad smo mi išli (u subotu) bilo je jako grdo i nikakav jeftini rentacar za takove dane ja ne bih nikome preporučio. "Običnih" automobila (neterenaca i nekombija) na cesti gotovo da i nije bilo ... U stvar, bilo ih je par - po grabama kraj puta, u isčekivanju pomoći. Na benziskoj kod gejzira je jedan par turista s rentacarom pričao kako su od Gullfossa do gejzira (cca 8-9 km) išli sat vremena, sve u prvoj.

Tako da je po meni to kockanje s jeftinim rentacarom u zimsko vrijeme nepotrebno, barem kad je riječ o "kuruznim" stvarima koje su pokrivene agencijama. Druga je stvar ako želiš nešto drugo (ko vaše skretanje za Kleifarvatn), ali i tu treba imat sreće s vremenom i to još i više, jer su te ceste u dobrom dijelu zimskog vremena još neprohodnije za one najjeftinije rentane aute.
mi smo u četvrtak bili na gejziru i gullfossu, cilo vrime nas je pratila mećava i zaleđena cesta. uzeli smo obično auto, točnije opel astru po cijeni od 35 eur/dnevno sa svim osiguranjima. u niti jednom trenutku nismo imali nikakvih problema. auto je bio opremljen novim zimskim gumama sa onim šiljcima za led i usput je ima sustav protiv proklizivanja.

što se tiče noćnog života grad je prilično živahan i skoro svaku večer ima ljudi po barovima do 1 iza ponoći. radnim danom muzika svira do 1, a vikendom do zore u šta sam se uvjerio u petak
awayday is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 10:08   #55
Quote:
awayday kaže: Pogledaj post
mi smo u četvrtak bili na gejziru i gullfossu, cilo vrime nas je pratila mećava i zaleđena cesta. uzeli smo obično auto, točnije opel astru po cijeni od 35 eur/dnevno sa svim osiguranjima. u niti jednom trenutku nismo imali nikakvih problema. auto je bio opremljen novim zimskim gumama sa onim šiljcima za led i usput je ima sustav protiv proklizivanja.
E, to je bitno.

Oni kaj su sat vremena furali samo u prvoj su imali neke sjebane ljetne ili "ćelave" zimske, baš sam se čudio kak je moguće na Islandu rentat nekaj takvo.

Quote:
awayday kaže: Pogledaj post
što se tiče noćnog života grad je prilično živahan i skoro svaku večer ima ljudi po barovima do 1 iza ponoći. radnim danom muzika svira do 1, a vikendom do zore u šta sam se uvjerio u petak
Do (njihove) zore baš i ne, jer je zora skoro u podne.

Ali, da, sasvim sigurno do vremena kad je zora u Hrvatskoj.

(Još malo) glede piva, najviše mi se sviđa to što, kao u Britaniji, u većini birtija bez pitanja nataču pintu. Ne ko u Nizozemskoj i Belgiji gdje je najčešći "default" nekih 2,5 ili 3 deci.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 10:15   #56
U Britaniji ne samo da nataču pintu, nego se piva natače do ruba čaše. A ne kao u HR gdje se natače do neke virtualne oznake za koju konobarica misli da je pola litre. Najčešće 2 -3 cm ispod ruba čaše!!
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 11:17   #57
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
U Britaniji ne samo da nataču pintu, nego se piva natače do ruba čaše. A ne kao u HR gdje se natače do neke virtualne oznake za koju konobarica misli da je pola litre. Najčešće 2 -3 cm ispod ruba čaše!!
Pa pravilno točenje pive je baš takvo, da pjena ide van i onda samo onim ravnalom prođe preko ruba čaše
__________________
www.putoholicari.com
Cartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 11:27   #58
To je pravilno točenje pive svugdje u svijetu osim u HR. U HR je pravilo - pjena 2 cm ispod ruba.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 18:00   #59
Hm, pravilo je uvijek bilo da se tekući dio pive toči do crte na čaši a da iznad crte do ruba bude pjena...
...jer kad bi pričekali da se pjena spusti, a da tekučine nema do crte koja označava pintu, pol litre ili nešto drugo svakako se imamo pravo žaliti na šanku.
Samo, problem je i taj, što nitko ne čeka da se pjena spusti
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 10:01   #60
Quote:
awayday kaže: Pogledaj post
mi smo u četvrtak bili na gejziru i gullfossu, cilo vrime nas je pratila mećava i zaleđena cesta. uzeli smo obično auto, točnije opel astru po cijeni od 35 eur/dnevno sa svim osiguranjima. u niti jednom trenutku nismo imali nikakvih problema. auto je bio opremljen novim zimskim gumama sa onim šiljcima za led i usput je ima sustav protiv proklizivanja.

što se tiče noćnog života grad je prilično živahan i skoro svaku večer ima ljudi po barovima do 1 iza ponoći. radnim danom muzika svira do 1, a vikendom do zore u šta sam se uvjerio u petak
Možeš li napisati u kojoj agenciji si uzeo auto. Ja idem za vrijeme uskrsa, što je kao kraj zime ali za svaki slučaj. Do sada su mi ljudi preporučili blue cars i procar s time da mi ovaj drugi nije ni odgovorio na mail sa pitanjem baš o gumama
tisserand is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.