Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2009., 23:49   #1
Suočavanje sa samim sobom

Nakon izlaska iz neodgovarajuće veze, shvatio sam (točnije, bivša mi je pomogla shvatiti) da zapravo uvijek bježim od sebe, umjesto da se suočim sa samim sobom. Činjenica je da nisam pretjerano zadovoljan životom. Nije loše, nisam u depresiji, ali volio bih ga još malo popraviti, no nikako ne uspjevam. Zapravo sam na neki način apatičan, poprilično bezvoljan. Npr. htio bih pogledati neki film, ali ne da mi se; pročitao bih neku knjigu, ali ima 350 str. pa nemam volje; pospremio bih sobu, jer je u komi, opet nemam volje. Ako se i natjeram na nešto, dok to radim, misli mi bježe na nešto drugo. Recimo, čitam knjigu i mislim kako bih pogledao film... Izludim sam sebe time, pa onda ne znam što sam pročitao, pa čitam isti paragraf po 2-3 puta... Jedino mi se to ne događa kad zujim Internetom. Onda sam potpuno opušten i ne roje mi se misli u glavi.

Imam želju pogledati 10-ak filmova koje nisam gledao, pročitati isto toliko knjiga, naučiti raditi u nekim programima... Imam i stvarno dovoljno slobodnog vremena, ali na kraju ga potrošim na to da si mislim:"mogao bih pogledati film....ma ne, otvorit ću malo knjigu... a ne da mi se, bolje film... ne gleda mi se film, bolje knjiga...". Na kraju prođe i cijeli dan, a da ništa nisam napravio.

Zapravo, kao da sam nekako duhovno prazan, ne znam to baš najbolje opisati. Kao da mi je mozak neiskorišten. Nekako sam se bolje osjećao u srednjoj dok sam morao učiti i koristiti mozak.

Kako se početi mijenjati? U kojem smjeru krenuti?
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 00:47   #2
S obzirom da tako pitaš, i da pitaš ovdje na forumu - pretpostavljam da očekuješ neko, na kraju, smiješno rješenje, za koje na kraju neće biti smisla da se primjeni - ustvari ne želiš podnijeti teškoću promijene! Želiš samo vjerovati za sebe da se želiš mijenjati.
Zar nije takva ambivalencija sadržana u svemu što si prethodno naveo?
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 23:45   #3
uh, uh.
ovo sam neki dan bezuspjesno pokusavala objasnit frendici. nije me shvatila.
isto se osjecam kao i ti. identicno.
smijesno je ovako vidjet napisan taj fascinatni tok misli (o filmu i knjizi), ali kad je stvarno tako.

ja bih htjela 100 stvari, ali nikako da krenem. a i kad krenem nesto radit, onda kao da imam neku griznju savjesti (?!) sto u tom trenutku ne radim nesto drugo (cak i kada je rijec o nekim posve banalnim stvarima tipa gledanje filma vs. citanje knjige). tako da na kraju nista ne radim potpuno i predano i svjesno i savjesno
osjecaj je neki kao da imam poremecaj paznje. ali to nikad prije nisam imala.

kod mene je situacija ovakva: nedavno sam diplomirala i sad trazim posao i stvarno imam puno slobodnog vremena i imam zelju citat, ucit nove programe, radit neke vlastite projekte.. imam cak puno planova i kreativnih ideja, ali to sve ostane samo kao ideja.
kad pocnem nesto radit, misli mi jednostavno lutaju na druge stvari i nikako se ne mogu fokusirat na nesto odredjeno.

ne znam. kao da imam previse zelja, a premalo volje.

zanimljiva mi je i ova cinjenica koja se isto podudara da su mi misli sredjene jedino na internetu tj. bar mi se tak cini.
ali i na internetu imam po 20 tabova otvorenih i onda skacem s jednog na drugi

isto tako se i meni cini da sam bila zadovoljnija i sretnija u skoli i na faksu kada sam imala tocno odredjene stvari koje su me okupirale i kojima sam se mogla bez problema u potpunosti posvetit.
sada imam osjecaj da mi mozak stagnira.

i da, znam da sam u biti ponovila sve sto si ti rekao i ne nudim neko konkretno rjesenje, ali mislim da je kljuc u motivaciji. ja sam u zadnje vrijeme nekako generalno malodusna i nemotivirana.
glavno je pitanje: kako se motivirat?
hm.. jesi ti uspio sta promijenit u ova 3 mjeseca kolko je tema stara?
Quaintrelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 23:59   #4
Kod mene isto. Ja nekad mogu samo tako gledati u neku točku i u mislima skakati na 10 tema. Ne skužim da je prošlo po 2 sata! Počnem učiti, eto opet misli raznih. Od A do Ž. Sinoć sam razmišljala kako sam ovog ljeta bila u nekom klubu.

A što se interneta tiče, tu su mi misli vrlo sređene. I kao što je rečeno u prethodnom postu, i ja isto držim po nekoliko otvorenih stranica, pa skačem tamo-vamo, a nigdje nisam prisutna duhom. Počnem čitati neki članak i onda prekinem na pola. Uhvati me neka nestrpljivost. Pa opet idem na nešto drugo. Pa se opet vraćam...
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 00:05   #5
Hahahahaha u istoj sam šemi, al vidiš meni se čak ni tema o tome nije dala otvoriti, a razmišljao sam o tome.
Mene isto tolko toga čeka i znam da će doći do gadnog zaokreta u mom životu, k vragu neke stvari možda ni neće više biti kao što su bile, ali tako mi se neda početi, u biti ne znam od kuda da krenem. I da, stalno odgađam. Pičku materinu ko teenage-rica neka.
nemoralan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 01:15   #6
Ne vjerujem takav osjecaj imam i ja

Ajde, lijepo je vidjeti da nisam jedina
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 01:29   #7
Ima nas još,nažalost
okana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 01:43   #8
I kod mene je isto tako. Internet odmaže utoliko što nas je naučio da sve informacije možemo brzo i lako saznati, pa kad ih primamo iz drugih izvora pažnja ode kvragu. Trebalo mi je poprilično pokušaja da neke filmove pogledam od početka do kraja, dok s druge strane mogu bez problema izgubit 5 sati surfajući po netu. :/

Samo ne znam koliko to ima veze sa suočavanjem sa samim sobom. Prije će biti da ne znamo odakle bi počeli jer bismo toliko toga htjeli. Počneš od jedne stvari i vježbaš volju. Nema druge nego truditi se ustrajati.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 01:50   #9
ja imam svog dečka, hodamo već 6 mjeseci i super se slažemo, nemam potrebe bježat od sebe.
Melpina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 01:53   #10
Quote:
Melpina kaže: Pogledaj post
ja imam svog dečka, hodamo već 6 mjeseci i super se slažemo, nemam potrebe bježat od sebe.
Super
okana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 02:57   #11
Quote:
Melpina kaže: Pogledaj post
ja imam svog dečka, hodamo već 6 mjeseci i super se slažemo, nemam potrebe bježat od sebe.
Ne budi tako sigurna
Chansomps is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 04:50   #12
Izgleda da tek kad smo zavrsili s skolovanjem shvacamo koliko toga nismo ucinili a zeljeli smo. I sad toliko toga bi htjeli uciniti a ne znamo od cega bi poceli.

Kako se ja borim s time, ja npr. skinem 3-4 filma za koja sam cuo da su dobri i pogledam svaki dan po jedan. Onda se malo raspitam ili pretrazim internet da vidim ima li kakva dobra knjiga za procitati pa posudim 3 komada, i polako citam.

Iako, zeznuto je to, ponekad znam procitati cijelu knjigu u 2 dana dok mi se zna desit da nemogu procitat 5-6 strana u komadu jer razmisljam od nekoj potpuno desetoj stvari. Tesko je to opisati, neki kaotican slijed misli, od dogadaja iz djetinjstva do sadasnjosti i razmisljanja o buducnosti. Mozda da upisem tecaj brzog citanja da mi pomogne oko toga...

Zelio bih pocet ponovo trcat i nabit kondiciju ali opet vani je tako je*eno hladno da mi se jednostavno neda smrzavat. Zelio bih u teretanu...ali onda se i tu javljaju druge komplikacije. Bas ovih dana gledam po internetu lekcije za sviranje gitare, htio bih sam nauciti svirati jer imam doma gitaru koju nisam taknuo. Zelio bih naucit talijanski isto...ma ali kad sve to stic...

Od kada sam diplomirao razmisljam o puno toga sto bih zelio napraviti ali uvijek mi fali ono nesto da bih se pokrenuo s mrtve tocke, u nekom naumu uspijem u nekom i ne bas. Toliko puno slobodnog vremena a ne znas na koji ga nacin iskoristiti na najbolji moguci nacin.

Zna mi se desit, gledam film npr. i mislim si jesam li mozda mogao to vrijeme iskoristit na neki bolji nacin? A da ne govorim koliko mi to puta padne napamet dok na internetu citam sve i svasta...pogotovo LJES

Sva sreca pocinje mi staz uskoro pa cu imati para da i ucinim nesto sto sam oduvijek zelio.

Mozda bi mi s takvim problemima trebali napraviti nekakvu listu stvari koje bi htjeli uciniti u zivotu pa krenuti od onih laksih stvari samo da se nekako pokrenemo. Napravis cijelu listu stvari, bas sve sto ti padne napamet i onda izaberes od cega ces poceti.

Lako je klikat po internetu...ali kad treba nasto konkretno napraviti tu se javlja problem. Ne radi se ovdje o bjezanju od samog sebe, ovdje se radi jednostavno o nekoj nerealiziranoj zelji i nasim pokusajima da nademo motiv i volju negdje u sebi da tu zelju i ostvarimo. Bar se meni tako cini.
__________________
Najbolji lijek za bore je...smijeh.
krsty is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 05:45   #13
slažem se. super je kad si u fazi ideja. onda ti se svi čini moguće. kad treba uprijet malo i napravit nešto konkretno, onda moraš živit sa svojim izborom.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 11:05   #14
kreni od malih stvari, pa će te uspjeh motivirati s vremenom za više.
ne moraš pospremiti sobu, reci, idem pospremati pola sata i nakon pola sata ću stati. pa koliko pospremis u tih pola sata super, sto ostane, nek bude za drugi dan. isto tako s knjigom - ja sam citala po pola stranice, jer se nisam mogla koncentrirati (duga priča) onda sam dosla do cijele stranice, pa po malo i dvije...s tim da mi je cilj uvijek bio "samo pola stranice, a ako budem mogla i bude mi se dalo onda i malo više, a ako ne onda samo pola stranice"...taj pristup ti šljaka u svemu..nitko ne voli prisilu...a posebno ako nemaš baš puno energije...


probaj ovaj recept, sigurno je uspješan!
__________________
"Sreća prati hrabre!"
MalaPlavaLajava is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 11:25   #15
Rješavaj IQ testove po netu... to će ti motivirati moždane vijuge i pomoći ti da se središ malo.
__________________
a man's got to do what a man's got to do
ja_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 11:56   #16
Quote:
Quaintrelle kaže: Pogledaj post
ja bih htjela 100 stvari, ali nikako da krenem. a i kad krenem nesto radit, onda kao da imam neku griznju savjesti (?!) sto u tom trenutku ne radim nesto drugo (cak i kada je rijec o nekim posve banalnim stvarima tipa gledanje filma vs. citanje knjige). tako da na kraju nista ne radim potpuno i predano i svjesno i savjesno
osjecaj je neki kao da imam poremecaj paznje. ali to nikad prije nisam imala.

(...)

ne znam. kao da imam previse zelja, a premalo volje.

zanimljiva mi je i ova cinjenica koja se isto podudara da su mi misli sredjene jedino na internetu tj. bar mi se tak cini.
ali i na internetu imam po 20 tabova otvorenih i onda skacem s jednog na drugi

isto tako se i meni cini da sam bila zadovoljnija i sretnija u skoli i na faksu kada sam imala tocno odredjene stvari koje su me okupirale i kojima sam se mogla bez problema u potpunosti posvetit.
sada imam osjecaj da mi mozak stagnira.
U istoj sam situaciji, na žalost. Planova i ideja imam, ali nedovoljno motivacije ili volje i mogućnosti da to ostvarim. Prvenstveno osjećam da me okolina guši, odnosno to što živim s obitelji koja je također vrlo inertna i uvučena u svoju rutinu i time nekako i mene uvlače i sputavaju, a sam nemam neke mogućnosti da se izvučem. Kao što krsty kaže...

Quote:
krsty kaže: Pogledaj post
Sva sreca pocinje mi staz uskoro pa cu imati para da i ucinim nesto sto sam oduvijek zelio.
... vjerujem da je upravo novac ono što mi nedostaje, jer sa dovoljno novca bih si mogao priuštiti neke stvari kojima bih (vjerujem) ostvario neke planove, možda se čak i osamostalio, no uz faks mi je prilično nezgodno raditi tako da mi ne preostaje puno nego da završim faks i zaposlim se.

Također mi je na internetu sve nekako lakše, ali nije riječ o ovisnosti ili tako nečemu već jednostavno sam naviknut da sve radnje vršim uz računalo i/ili na internetu iako su one posve beznačajne i nekorisne poput čitanja LJES-a, foruma općenito. Znam da bih trebao promijeniti rutinu, pokušavao sam ali se uvijek vratim na isto. Mnogo sam fokusiraniji ovdje, vjerojatno zato što mi se lakše fokusirati na jednu stvar nego sjediti i pitati se "što sad?" i potrošiti vrijeme na svađanje sa samim sobom. Uz to me nekako nervoza uhvati kada shvatim da vrijeme prolazi, a ja ništa nisam učinio korisnoga.

Quote:
krsty kaže: Pogledaj post
Mozda bi mi s takvim problemima trebali napraviti nekakvu listu stvari koje bi htjeli uciniti u zivotu pa krenuti od onih laksih stvari samo da se nekako pokrenemo. Napravis cijelu listu stvari, bas sve sto ti padne napamet i onda izaberes od cega ces poceti.
Pokušao sam i sa time, i nekako ide ali uglavnom za one poslove /obaveze za koje znam da ću osjetiti strašne posljedice ako ih ne ispunim dok ostali, onako neobavezni još uvijek čekaju.

Nekako mi se čini da nam svima treba discipline, kao u vojsci, odnosno da nam netko drugi kaže što da radimo, da nam zadaje obaveze koje po uspješnom izvršenju donose nekakve nagrade, so to speak. Srednja nas je upravo radi toga što nam je oduzimala mnogo vremena odvlačila od ostalih stvari i valjda se nismo prilagodili tome, ne znam. Vrlo često se uhvatim da mi je mozak prazan ili da cijeli dan pjevušim u sebi neke pjesme što me frustrira - ono, dok drugi promišljaju o smislu života... jel'.
__________________
Denn die Todten reiten schnell.
Enrai is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:36   #17
sve što si rekao je točno ono kako se ja cijeli život osjećam.
imam toliko želja da je to neopisivo a 'nikad nemam vremena'. ne znam kako samo imam vremena visit na netu
čak i stvari koje volim mi se ne da radit, npr. sjećam se kako sam bila presretna kad sam dobila temu za maturalni rad koju sam baš htjela i koja mi se sviđala a kad ju je trebalo napisat...ajme majko muke
imam osjećaj da sam puno stvari u životu propustila radi te svoje ljenosti...i sad trenutno opet radim istu stvar. napokon mi se ostvarila najveća želja u životu i tata mi je pristao uplatiti ccusa program da idem na ljeto raditi u ameriku. sve mi je pruženo na dlanu, nisam čak morala raditi da bi si platila program, jedina obaveza mi je da nađem posao...a ni to mi se ne da...pa mislim dokle više????
iskreno, ne znam kako to promijeniti, tj. treba se 'samo' natjerati i prestati vikati onu glupu rečenicu 'ne da mi se'. DA MI SE!!!!!
eh da, kad bi to bilo tako lako...
__________________
I live in a world of fantasy, so keep your reality away from me.
TheNYCityBabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 14:37   #18
Ja mislim da nama fali disciplina i to jako. Samodisciplinirati se očito ne možemo. Ne znam...liječiti se u ustanovi zatvorenog tipa! Jednostavno, to je bolest.

Maloprije mi je net štekao i sad sam tako živčana. Bijes još nje popustio.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 15:53   #19
Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da nama fali disciplina i to jako. Samodisciplinirati se očito ne možemo. Ne znam...liječiti se u ustanovi zatvorenog tipa! Jednostavno, to je bolest.

Maloprije mi je net štekao i sad sam tako živčana. Bijes još nje popustio.
Znaci najbolje da odemo u vojsku...Engelchen pocni se pakirat, uzmi najdraze stikle i idemo

I ne se zivcirat bezveze... Mozda da si nabavis onu vrecu za boks pa nabijas po njoj kad si zivcana

Hajde bit ce bolje kad dani budu duzi, noci krace, vani 35 stupnjeva...picigin i zene u toplesu, onda nemozes biti zivcan.

Nemoj samo ici u krajnost, nije to bolest, samo malo previse stvari hocemo uciniti odjednom a to tako ne ide.
__________________
Najbolji lijek za bore je...smijeh.
krsty is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 16:26   #20
Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da nama fali disciplina i to jako. Samodisciplinirati se očito ne možemo. Ne znam...liječiti se u ustanovi zatvorenog tipa! Jednostavno, to je bolest.

Maloprije mi je net štekao i sad sam tako živčana. Bijes još nje popustio.
definitivno se slažem da nam fali disciplina!!! možda zato što me mama nikad na ništa nije tjerala, gotovo sve sam radila kad sam htjela i kad mi se dalo...
a zato ja i radim najbolje kad sam pod pritiskom, ahaaa, u tom grmu leži zec...
__________________
I live in a world of fantasy, so keep your reality away from me.
TheNYCityBabe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:14.