Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2017., 22:56   #2981
Pozdrav


Imam jedno pitanje pa ako moze pomoc,znaci prije dvije god sam pao i iskocila mi je kost i nosio sam langetu isao na fizikalnu sve to kako ide,da bi mi neki dan doslo iz bolnice da su oni uvidom u knjige nasli da nisam platio neki 500 kn i da to moram platiti ,sad stvar je u tome da sam ja tada zavrsao srednju skolu znaci pao sam mozda tjedan dana prije kraja godine, ali koliko se sjecam zdrastveno je vrijedilo do 9. mjeseca dok produ drzavne mature i sve to.Bio sam da vidim sta je to rekli su mi da sam imao zdrastveno ali nisam imao participaciju posto sam imao 18 god odnosno u 6.mjesecu sam bio napunio 19. a to imam kao do 18. godine.Sad mene to zbunjuje pa zar meni zdrastveno nije besplatno dok idem u srednju odnosno do 9. mjeseca te godine posto sam se onda morao prijaviti na biro i malo mi je cudno sto je taj racun dosao nakon dvije god ja taj racun nisam onda dobio nego tek sad prvi put to vidim.
pilip88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 15:42   #2982
Pozdrav, moja djevojka je prestala s radnim odnosom prije godinu dana. I sada je bila kod doktorice koja joj kaže da nema zdravstveno.
U međuvremenu, iako sam u istoj situaciji, ja ga imam, a vjerujem da nisam išao išta prijavljivati sam nakon što sam prekinio radni odnos, jer sam mislio da to poslodavac radi. Da je njegova dužnost da nas odjavi i prijavi kao nezaposlene.

Može li mi netko osvježiti informaciju, kakva je situacija trenutno s time ? Tko prijavljuje nezaposlene.
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 19:14   #2983
Poslodavac samo odjavljuje radnika jer prestaje biti obvezan uplaćivati doprinose za njega. Kako bi i zašto poslodavac trebao znati da li radnik nastavlja negdje drugdje s radnim odnosom ili postaje nezaposlen? Radnik dalje sam o sebi vodi brigu i u roku 30 dana od prekida radnog odnosa se prijavljuje na HZZO i tada ostvaruje besplatnu zdravstvenu zaštitu dok je nezaposlen. Tako da ti je curi doktorica rekla točno, a što se desilo u tvom slučaju, teško je reći. Da nisi prijavljen na nekog od roditelja kao uzdržavani član (to znači da je prijavu napravio roditelj ili njegov poslodavac)?

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10152

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_82_1586.html
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 23:51   #2984
Prije godinu sam prešao sa redovnog na izvanredni studij te sam na HZZO nosio potvrdu o tome te sam osiguran po osnovi F 00123. Sad sam se ispisao s fakulteta te me zanima jel moram nositi opet kakve potvrde na HZZO il mi ta osnova F 00123 vrijedi do zaposlenja? Hvala.
Kloereu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 14:24   #2985
Quote:
Kloereu kaže: Pogledaj post
Prije godinu sam prešao sa redovnog na izvanredni studij te sam na HZZO nosio potvrdu o tome te sam osiguran po osnovi F 00123. Sad sam se ispisao s fakulteta te me zanima jel moram nositi opet kakve potvrde na HZZO il mi ta osnova F 00123 vrijedi do zaposlenja? Hvala.
Ako si se ispisao, moraš se prijaviti jer ćeš izgubiti osiguranje (tj. morat ćeš ga plaćati ako ga ne ostvaruješ po nekoj drugoj kategoriji).
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 14:42   #2986
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Poslodavac samo odjavljuje radnika jer prestaje biti obvezan uplaćivati doprinose za njega. Kako bi i zašto poslodavac trebao znati da li radnik nastavlja negdje drugdje s radnim odnosom ili postaje nezaposlen? Radnik dalje sam o sebi vodi brigu i u roku 30 dana od prekida radnog odnosa se prijavljuje na HZZO i tada ostvaruje besplatnu zdravstvenu zaštitu dok je nezaposlen. Tako da ti je curi doktorica rekla točno, a što se desilo u tvom slučaju, teško je reći. Da nisi prijavljen na nekog od roditelja kao uzdržavani član (to znači da je prijavu napravio roditelj ili njegov poslodavac)?

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10152

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_82_1586.html
30 dana je rok odjave nakon redovnog šklovanja. Nakon prekda radnog odnosa, poslodavac mora odjaviti z roku od 24 sata, a radnik ima sedam dana vremena da regulira svoj status prema novim stanju. Negdje ponovno zaposlen ili nezaposlen.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 17:23   #2987
Nope. 30 dana je rok nakon prekida radnog odnosa:

Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju
Članak 7.
(1) Na obvezno zdravstveno osiguranje prema ovom Zakonu obvezno se osiguravaju i stječu status osiguranika:
...
13. osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj koje nisu obvezno zdravstveno osigurane po drugoj osnovi i koje su se prijavile Zavodu u roku od:
a) 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, odnosno obavljanja djelatnosti ili od dana prestanka primanja naknade plaće na koju imaju pravo prema ovom Zakonu ili prema propisima donesenim na temelju ovoga Zakona,
....

Ovdje je i FAQ HZZO-a s raznim varijantama
http://e-usluge.hzzo.hr/pitanjaodgovori/
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 22:54   #2988
Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Ako si se ispisao, moraš se prijaviti jer ćeš izgubiti osiguranje (tj. morat ćeš ga plaćati ako ga ne ostvaruješ po nekoj drugoj kategoriji).
Mislim da nisi u pravu jer sam ja već prijavljen kao nezaposlena osoba pa mi se sad niti ne mijenja osnova ( nisam bio redovan student ), ako sam dobro shvatio.
Kloereu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 22:42   #2989
Quote:
Kloereu kaže: Pogledaj post
Mislim da nisi u pravu jer sam ja već prijavljen kao nezaposlena osoba pa mi se sad niti ne mijenja osnova ( nisam bio redovan student ), ako sam dobro shvatio.
Ako si bio prijavljen kao nezaposlen prije ispisa sa faxa onda ti se ne mijenja osnova. Ako si imao osiguranje preko faxa, moraš se prijaviti jer ćeš izgubiti osiguranje. Tako sam se ja zajebala, nisam znala.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 23:25   #2990
Nezaposlene osobe se na HZZO prijavljuju s Tiskanicom-1?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 13:04   #2991
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Nezaposlene osobe se na HZZO prijavljuju s Tiskanicom-1?
Ja sam se uvijek prijavljivala samo sa zdravstvenom. Ne znam kako je kod otkaza...
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 16:46   #2992
[HZZO]Jel tko zna što znači šifra 00322, kategorija J?
minakupina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 21:23   #2993
Krajem 4. mjeseca sam se preselio iz BiH u Split (promjena prebivališta) da bih u 5. počeo raditi kao prijavljen radnik, ali nisam do sada vadio zdravstvenu knjižicu niti išta drugo u tom pogledu, pa me zanima što ja sada treba da bih došao do zdravstvne, jeli dovoljno otići u HZZO s papirima za novu zdravstvenu, ili šta?
znači i dalje sam zaposlen alio nisam nikad u hr vadio knjižicu šta sad?
ja sam glup što se tiče birokracije pa bi mi valjala svaka informacija
WIZARD0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 09:50   #2994
bok, imam jedno vjerojatno glupo pitanje s očitim odgovorom, al da budem sigurna

izgubila sam zdravstveno jer se na vrijeme nisam prijavila na biro i hzzo, zanima me mogu li bez zdtavstvenog recimo kod liječnika privatnika?

hvala

(isprika na glupom pitanju)
__________________
životpišegermane
jagodica kolačić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 10:43   #2995
Možeš.
universe_king is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 12:28   #2996
Jedno pitanje - izgubio sam pravo na zdravstveno jer se nisam prijavio u roku od 30 dana od promjene statusa. Sada mi je došla supruga iz inozemstva, i ona će dobiti zdravstveno plaćanjem. Mogu li preko nje ja ponovno dobiti besplatno zdravstveno?
Barad-Dur is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 02:37   #2997
Postoji li kazna za neimanje obveznog zdravstvenog osiguranja?

Znaci ono imas prebivaliste u HR, ne mozes dobiti zdravstveno osiguranje po bilo kojoj drugoj osnovi (jer se nisi prijavio u roku nakon prestanka statusa) osim da se sam osiguras i placas.
Sad pitanje je mozes li ocekivati kakvu kaznu zbog toga jer se nisi prijavio, moze li te se prisiliti na prijavu i placanje osiguranja?
Ukratko mozes li zivjeti u HR a da sam placas racune za zdravstvene usluge u cijelosti i po potrebi ?
ICU is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 22:18   #2998
Pozdrav,
Zanima me sljedece pitanje...
Vezano za zdrastvenu iskaznicu koja se dobiva nakon navrsavanja 18.godine ja sam je uredno dobio nakon manje od mjesec dana a mojoj sestri nakon 3 mjeseca jos nije dosla na kucnu adresu (narancasta za dopunsko je a bijela osnovna jos nije)

Koji je inace krajnji rok i sto uciniti po tom pitanju?

Poslano sa mog SM-J510FN koristeći Tapatalk
xTheLuka1998x is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 23:22   #2999
Zaletit se do HZZO i pitat. Može i bacit oko na http://www.hzzo-net.hr/statos_OIB.htm da vidi jel sve ok.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 15:40   #3000
Quote:
ICU kaže: Pogledaj post
Znaci ono imas prebivaliste u HR, ne mozes dobiti zdravstveno osiguranje po bilo kojoj drugoj osnovi (jer se nisi prijavio u roku nakon prestanka statusa) osim da se sam osiguras i placas.
Sad pitanje je mozes li ocekivati kakvu kaznu zbog toga jer se nisi prijavio, moze li te se prisiliti na prijavu i placanje osiguranja?
Ukratko mozes li zivjeti u HR a da sam placas racune za zdravstvene usluge u cijelosti i po potrebi ?
Da.
Ukoliko se zaposlis npr. za 2 godine ostvariti ces ponovno pravo na zdravstveno. A neces morat nista platiti sto ove protekle 2 godine ga nisi imao. Naravno, ako se razbolis u te 2 godine, u problemu si.
putovanježivota is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:59.