Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2006., 14:58   #1
Bolovanje

Prije tri mjeseca potpisala sam ugovor o radu s jednom firmom na tri mjeseca. Nakon dva mjeseca zbog zdravstvenih problema morala sam na bolovanje. Sada mi ističe ugovor i poslodavac mi želi produžit ugovor, ali inzistira da se vratim na posao i prekinem bolovanje jer kao tek sam tu dva mjeseca,a već na bolovanju. Radi se o tome da su moji zdravstveni problemi malo ozbiljniji i da se jednostavno ne mogu vratit na posao još neko vrijeme ako želim ozdravit. Sad mene zanima kakva su moja prava, ukoliko mi poslodavac ne produži ugovor, što će meni biti s bolovanjem, da li će još trajat i ako će trajat koliko dugo će to bit, i kolika bi mi bila naknada? Općenito, zanima me kakva su moja prava i mogućnosti u takvom slučaju? Znam recimo da kad neka žena nigdje ne radi pa zatrudni, onda zamoli prijatelja koji ima obrt/firmu da je prijavi na oko dva mjeseca i onda ode na bolovanje sve do kraja trudnoće i poslije na porodiljni ( u mom slučaju se ne radi o trudnoći nego o stvarnoj bolesti) Pa tako, može li mi netko tko stvarno zna nešto više o tome, da me malo uputi, jer 31.08. mi ističe taj ugovor pa da znam šta mi je činit?
__________________
V
vanesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 15:14   #2
rekla bi da su ti prava ak ti ne produzi ugovor nikakva.
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 15:40   #3
Molim da mi netko pouzdano odgovori na ovo pitanje jer mi je jako bitno, a nisam baš sigurna da su mi prava nikakva kako kaže Zločestoća
__________________
V
vanesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 09:43   #4
Quote:
vanesa kaže:
Molim da mi netko pouzdano odgovori na ovo pitanje jer mi je jako bitno, a nisam baš sigurna da su mi prava nikakva kako kaže Zločestoća
ugovor o radu na odredjeno vrijeme istjece sa zadnjim danom na koji je sklopljen. cinjenica da radnik ima otvoreno bolovanje na dan kada mu istjece ugovor o radu na odredjeno vrijeme nije bitna za prestanak ugovora o radu.

dakle, kad ti istekne ugovor o radu na tri mjeseca, on je jednostavno istekao bila ti na bolovanju ili ne. to je 100% provjereno. pravo na zdravstvenu zastitu vise neces moci ostvariti kao radnik nego kao nezaposlena.

ugovor o radu na odredjeno vrijeme prelazi u ugovor o radu na neodredjeno vrijeme po sili zakona ako: (i) uzastopni ugovori o radu uzastopno traju 3 godine ili dulje, (ii) ako izmedju ugovora o radu na odredjeno vrijeme nema pauze vise od dva mjeseca, (iii) ako su ugovori o radu na odredjeno vrijeme sklapani za isto radno mjesto. ne znam je li to tvoj slucaj, ali rekao bih da nije.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 14:02   #5
...isto tako ako se Ugovor o radu sklapa na određeno vrijeme duže od tri godine, poslodavac ti ga raskine, ali ne smije biti raskinut duže od 2 mjeseca i vrati te na isto radno mjesto...
...ili ti napravi ugovor o radu na određeno vrijeme za drugo radno mjesto...
Isto tako kao što je već rećeno, nisu ti dužni produžiti ugovor o radu, a kad ti ugovor o radu istekne, gubiš i sva zdravstvena i mirovinska prava kao zaposlena osoba...
...čak ne možeš podnijeti ni zahtjev za zaštitu prava radnika..., koji možeš podnijeti u slučaju da te stave na radno mjesto za koje nisi kvalificirana, ili si duže od tri godine na određeno vrijeme...
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 14:29   #6
pravo na bolovanje i naknadu

molim vas savijet!!
radim na probnom roku naravno neprijavljeno ponuđen mi je ugovor na neodređeno u trećem mj.
saznala sam da sam trudna nisam nikome rekla, pitala u zavodu i rekli su mi da ako radim i trebam na bolovanje da donesem papire pa će oni vidjeti jel fiktivni radni odnos???(kako to mogu znati)
bojim se da ne bih izgubila prava, ne znam ni kada mogu na bolovanje,
imala sam prije neke komplikacije...
koliko moram biti u radnom odnosu da mi mogla dobijati naknadu za komplikacije u trudnoći i porodiljnu naknadu??
hvala svima
dicky-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 19:51   #7
mislim da odmah po zasnivanju radnog odnosa ostvaruješ i sva prava iz zdravstvenog osiguranja po osnovu tog radnog odnosa... ako netko zna nešto preciznije o tome molim da me ispravi ili dopuni....
-NIK- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 23:04   #8
Quote:
-NIK- kaže: Pogledaj post
mislim da odmah po zasnivanju radnog odnosa ostvaruješ i sva prava iz zdravstvenog osiguranja po osnovu tog radnog odnosa... ako netko zna nešto preciznije o tome molim da me ispravi ili dopuni....
Nik ima pravo, ali pričekaj dok te prime za stalno tj. na neodređeno radno vrijeme i onda iskoristi svoja prava jer možeš dobit nogu s obzirom da nisi prijavljena.
Dirk D is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 10:37   #9
mislim da sad po novom zakonu i nezaposlene trudnice imaju pravo na porođajni, samo što se radi manjoj svoti (čini mi se 1600 kn, za nezaposlene a 2500 za zaposlene) ali nisam siguran.

neznam kakva je situacija u toj firmi, ali po meni ukoliko su ljudi ok bilo bi poželjno da razgovaraš o tome, ako ne napravi kako su ti prije savjetovali...

čestitam i sretno
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 00:12   #10
ja bi pričekala do trećeg mjeseca kad te prijave, a onda bi još malo pričekala i tek tada im rekla, i naravno otvorila bolovanje, a ti uvijek možeš reć da si tad saznala za trudnoću
plava laguna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 13:02   #11
Bolovanje

Ako odem na bolovanje 3 dana, koliko mi se smanjuje placa? Nije valjda da dobijem onih 70 ili 80%, iako se radi o samo tri dana?
xipe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 14:53   #12
http://www.hzzo-net.hr/obvezno/nakna..._bolovanja.htm

dobivaš plaću umanjenu za prehranu i prijevoz za te dane na bolovanju
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 17:41   #13
Dakle kako sam i mislio. No, svaki put me doktorica pita da li da mi pise bolovanje ili ne, kao "puno uzimaju od place". Mozda je to zbog nje, ako napise previse bolovanja, ima nekakve kontrole ili slicno?
xipe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 17:55   #14
imaju oni dosta kontrola...
pa ako puno koristiš bolovanje odmah si sumnjiv
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 12:39   #15
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
http://www.hzzo-net.hr/obvezno/nakna..._bolovanja.htm

dobivaš plaću umanjenu za prehranu i prijevoz za te dane na bolovanju
A gdje si to nasla na linku kojeg navodis?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 12:45   #16
Quote:
xipe kaže: Pogledaj post
Ako odem na bolovanje 3 dana, koliko mi se smanjuje placa? Nije valjda da dobijem onih 70 ili 80%, iako se radi o samo tri dana?
u mojoj firmi ima slučajeva da se za 2 dana bolovanja skida po 200-300 kn, dok za primjerice 5 dana, 100 kn..

naznam kako je to moguće, al po tome, ako će itko bit bolestan nek ostane cijeli tjedan kući i bok...
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 14:18   #17
Ovisi o uzroku BO.
Ako se radi o bolesti - 80% prosječne plaće isplaćene u firmi u posljednjih 6 mjeseci.
NekaNovaJa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 15:48   #18
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
A gdje si to nasla na linku kojeg navodis?
pri dnu ima Osnovica za naknadu plaće ... pa tamo stoji prosjek zadnjih 6 mjeseci itd...

ja sam bila prije par mjeseci (gripa, viroza...) neka 4 dana na BO pa vidim da mi je oduzeto samo za prijevoz i prehranu ...
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 16:11   #19
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
pri dnu ima Osnovica za naknadu plaće ... pa tamo stoji prosjek zadnjih 6 mjeseci itd...

ja sam bila prije par mjeseci (gripa, viroza...) neka 4 dana na BO pa vidim da mi je oduzeto samo za prijevoz i prehranu ...
Tamo pise da isplaceno ne moze biti manje od 70% place. Znaci, od 70% - 100% sve moze? Ili? I meni je, kad sam bila na bolovanju isplacena manja placa, ali to nije bilo umanjenje ni za prijevoz ni prehranu jer toga ni nemam na placi. Zar poslodavac sam odlucuje koliko ce skinuti od place ?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 16:18   #20
pa baš ne vjeruje da poslodavac može sam odlučiti koliko može skinuti s plaće, u ostalom radi se o nekoliko dana ... da može vjerujem da bi i meni moj isplatio najminimalnije ... mislim da tih 70% imalo neke veze s bolovanjem duže od 42 dana ....

ajd nek se netko javi ko ima više iskustva s tim obračunima
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:51.