Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2011., 18:27   #61
Pa napisala si da je neradan dan.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 11:01   #62
bolovanje

Zbog bolesti kraljeznice sam cesto na duzim bolovanjima.Sada mi je lijecnicko povjarenstvo prekinulo b.o.Imam informaciju da na istu dijagnozu ne mogu biti na bolovanju najmanje 3 mjeseca.nisam uspjela pronaci nista o tome u Zakonu i pravilniku HZZO-a.POMOC!Zna li netko nesto o tome?
Silva1961 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 17:22   #63
Link na Pravilnik o rokovima najduljeg trajanja bolovanja ovisno o vrsti bolesti

http://www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/18_01.pdf

Inače, imate pravo žalbe na odluku liječničkog povjerenstva kojom je bolovanje zaključeno.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 20:27   #64
Hvala na informaciji,pozdrav.
Silva1961 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 23:40   #65
Kontrolor za bolovanje

Molim vas za savjet, kome da se obratim. Imam 35 g. radnog staža u brodogradnji i benificirani radni staž koji mi se ne može računati nego uz godine života. Dakle, godinu dana sam na bolovanju radi tromboze u preponi- radi se o trombu veličine 3 cm koji se ne može operirati, ni razbiti, do kraja života sam na Marivarinu jer sam trombozu imao i prije 9 godina ali je bila u potkoljenici i dobro je završilo. Tada sam bio na bolovanju mjesec dana i sam sam tražio raditi. Sada, nakon što mi je internista rekao da je to trajno i da ne mogu raditi više u čućećem položaju, hodati uz skale, raditi poslove brodomontera i specijalista ORL jer slabo čujem također je naveo da ne smijem raditi u buci i brodogradnji i tražio sam sam od dr opće prakse da me uputi za invalidsku mirovinu. I tu počinje sprdnja. 1.)Kad su me pozvali na mirovinsko u Rijeku dr opće prakse nije pečatirala nalaze i predmet je vračen. 2.) Kad sam dobio poziv taj dan sam trebao biti u Rijeci pa su me pozvali opet. 3) Kad sam došao tamo dr nije napisala koliko sam na bolovanje i ponovno je vraćen predmet. Gđa u komisiji me pregledala, pitala koliko mi traje matrikula, koliko sam na brodu iako sam joj objašnjavao da ja nisam pomorac nego brodomonter. Rekla je da će predmet biti proslieđen u Zagreb i da ona dobiva negativne bodove jer je to već trebalo biti rješeno. I još mi je rekla da sam trebao imati nalaz specijaliste medicine rada što moja dr "nije znala". Dakle, iz Splta je došlo negativno rješenje i da ja nisam invalid i da stanje nije trajno i da mi se poništava zahtjev. Zatim šaljem žalbu u kojoj pišem da me radi neznanja i nestručnosti drugih nisu pravedno obrađivali i da kako pored 3 specijaliste jer sam u međuvremenu bio i kod specijaliste medicine rada jedan liječnik iz Splita koji me nije ni pregledao jer mi je noga stalno dupla i modra i u mirovanju može neko napisati da nemam invalidnosti. Na kraju svega kontrolor mi zaključuje bolovanje jer nisam dobio invalidsku mirovinu I to je to.
I sad, kako da idem raditi u brodogradnji kad nisam dobio liječničko uvjerenje jer mi je specijalista medicine rada napisala da sam nesposoban za rad kao brodomonter. I ja nakon 35 godina u brodogradnji moram dobiti otkaz. Radi koga? Kome se mogu žaliti na kontrolora i cijeli postupak? Žalba je riješena kao neosnovana. Već su mi rekli da se invalidska dobije iz 3 puta i da se nikad žalba ne riješi u prilog...ali ovo je sramotno. 3 specijaliste mi daju nalaze potcrtane da sam nesposoban za rad u brodogradnji, a kontrolor me šalje raditi i ispada da je on jači od medicine rada. Što da ja idem raditi i poginem na brodu jer svaki brod nosi i žrtve. Ko bi odgovarao? Kako da se zaštitim?
suppermen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 23:25   #66
Bolovanje za njegu člana obitelji-supružnika

Molim pomoć.Zanima me koja prava ima žena koja se mora brinuti za supružnika koji je pretrpio moždani udar.Bolovanje za njegu člana obitelji predviđa max. 15 što nikako nije dosta za tako teško bolesnog čovjeka. Žena bolesnika trenutno je na porodiljnom,koje joj ističe za mjesec dana što dodatno komplicira situaciju.Što joj je činiti? Koja je najbolja opcija?
__________________
jedni misle da sam ovakva, drugi misle da sam onakva...a ja sam svakakva samo ne takva
kućica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 19:47   #67
Nakon isteka porodiljnog izabrani liječnik može odmah otvoriti bolovanje za supružnika.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 21:16   #68
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Nakon isteka porodiljnog izabrani liječnik može odmah otvoriti bolovanje za supružnika.
a da li ima neka opcija da to bolovanje za supružnika traje duže od 15 dana?
__________________
jedni misle da sam ovakva, drugi misle da sam onakva...a ja sam svakakva samo ne takva
kućica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 20:40   #69
Pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja radi njege osigurane osobe - supružnika s kojim osiguranik živi u zajedničkom kućanstvu traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 15 radnih dana.
Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi sa supružnikom u zajedničkom kućanstvu.
Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

Znači, ne može više od 15 radnih dana, ali može prekinuti bolovanje i krenuti iznova, naravno pod uvjetom da to odobri izabrani liječnik.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 08:18   #70
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja radi njege osigurane osobe - supružnika s kojim osiguranik živi u zajedničkom kućanstvu traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 15 radnih dana.
Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi sa supružnikom u zajedničkom kućanstvu.
Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

Znači, ne može više od 15 radnih dana, ali može prekinuti bolovanje i krenuti iznova, naravno pod uvjetom da to odobri izabrani liječnik.
hvala,ovo je bitna informacija
__________________
jedni misle da sam ovakva, drugi misle da sam onakva...a ja sam svakakva samo ne takva
kućica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 18:05   #71
Odlazak ljecniku - bolovanje ili?

Pozdrav!

Zanima me kad idem na pregled lijecniku u drugi grad sto traziti od poslodavca... jedan dan bolovanje, neplaceni dopust ili placeni dopust?? Placeni dopust bi prvi izbacila jer on je samo za smrtne slucajeve u obitelji, vjencanje, selidbu i sl., a neplaceni dopust mi ne mora odobriti, znaci ostalo je samo bolovanje?!
E sad me zanima kako cu na papiru traziti bolovanje, kako to vi dugogodisnji radnici radite? Naime, vec sam vidila i imam primjere molbe za placeni i neplaceni dopust (nesto oblika):

Postovani,

molim Vas da mi dana xx.xx.xxxx. godine odobrite placeni dopust u trajanju od 2 dana zbog selidbe u drugo mjesto. Placeni dopust bi trajao do xx.xx.xxxx.
Unaprijed hvala.
Ime Prezime


gdje bi takoder u zaglavlju bili naziv poslodavca i moji podaci, no zanima me kako traziti bolovanje? Sto cu mu napisati? Molim Vas da me dana xx.xx.xxxx. pustite lijecniku u drugi grad?? haha... mozda ovo pitanje zvuci glupo, ali trebam pomoc! hvala!
andrea123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 18:19   #72
Pa mislim da će tebi doktor dati doznaku za bolovanje s kojom ćeš si pokrivati taj jedan dan koji te neće biti na poslu. Ili ga traži ako ti neće dati, tvoj doktor opće prakse, ne ovaj u drugom gradu.
A šta se tiče poslodavca, mislim da im ne moraš pisati ništa posebno, samo ih kulturno obavjesti da te taj dan neće biti jer ideš na pretragu u drugi grad.
Malo mi je smiješno ovo da tražiš od poslodavca napismeno bolovanje.
Bar ja tako mislim, možda neki poslodavci imaju drugu praksu.

Zadnje uređivanje Katrin : 10.12.2011. at 00:37.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 11:49   #73
Pozdrav svima.Evo da i ovdje postavim pitanje.Naime,desila mi se slijedeća situacija.Nova sam u firmi i direktor se sjetio tražiti refundaciju bolovanja iz 2008.godine.Radi se o bolovanju dužem od godinu dana.Kako sad prikupljam potrebnu dokumentaciju,primjetila sam da je cura prije mene pogrešno obračunala osnovicu za obračun po satu ( razlika je nekoliko desetaka kuna ).Iz toga proizlazi da je djelatniku mjesečno isplačivano neznatno manje bolovanje nego što je trebalo.I što sad napravit. E da,taj isti djelatnik više ne radi kod nas.
Neytiri11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 08:47   #74
dani bolovanja

trenutno sam na bolovanju dali se računa subota i nedjelja za dane bolovanja i može li mi dok.opče prakse nastaviti bolovanje na drugu dijagnozu bez prekida.u mojoj kadrovskom kažu da se subota i nedj računa.
isniks116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 09:39   #75
subota i nedjelja se računaju
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 11:04   #76
doznake

Pozdrav svima,

mora li poslodavac donesene doznake "pustiti" u obradu izvan firme ili ih npr. zanemariti, poderati,.. i isplatiti radnika po dogovoru, naravno ukoliko se radnik s tim slaze, ako se tako dogovore....?

hvala
__________________
MX mouse anywhere......
Alexazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 18:45   #77
Poslodavac nije ograničen u iznosu koji može radniku isplatiti za dane bolovanja. Ako traži refundaciju od HZZO-a onda to ide sukladno propisima.
Doznaku isto može poništiti kod liječnika koji ju je izdao.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 14:59   #78
obracun

Tko mi moze reci priblizno koliko cu dobiti, bio sam mjesec dana na bolovanju,imam neto placu 5600, a dobicu kao sam obavijesten 30 posto manje od toga za mjesec dana, zar to znaci da cu dobiti 1680 kn manju placu, znaci dobijem 70 posto od neto??

Smije li se to tako puno oduzeti radniku u privatnom sektoru??
Znaci dobicu 3920, ( 560x3=1680) znaci 5600-1680=3920 minus prijevoz 290 to je 3630, zar je to moguce?
hvala

nije bila povreda na radu,u sudaru sam imao komplikacija, šanc itd,
airhockey79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 16:24   #79
Ako si bio 30 dana na bolovanju, poslodavac za to razdoblje ne potražuje refundaciju od HZZO-a (refundira se bolovanje nakon 42 dana).
Znači isplatit će ti plaću umanjenu za postotak određen svojim internim aktima.

Inače se bolovanje računa ovako: zbroje se neto plaće unazad 6 mjeseci prije mjeseca u kojem si krenuo na bolovanje i taj zbroj se podijeli sa zbrojem radnih sati. Dobije se osnovica koja se pomnoži s radnim satima koji se odnose na sate bolovanje i to je neto iznos koji dobiješ.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 18:10   #80
hvala,
znaci 5600x6=33600 pa to podijelimo sa 168 sati u prvom mj.( ne radim subotu, 8 sati x 21 dan,6.01 je nerdni bio). to je ta osnovica - 200 i sada se ona mnozi sa opet sa 168=33600
sorry malo sam zbunjen,pomozi
hvala
airhockey79 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:42.