Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2008., 00:48   #101
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Ja inače patim na kartice i imam ih pun novčanik,
marko, vidi ima nas još !

Ja definitivno moram kupiti novi novčanik, jer sada svi dijele kartice, tu je i Konzumova, Magmina, a u Metro bez nje ne možeš ni ući...
__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 02:37   #102
Quote:
Goleo kaže: Pogledaj post
marko, vidi ima nas još !

Ja definitivno moram kupiti novi novčanik, jer sada svi dijele kartice, tu je i Konzumova, Magmina, a u Metro bez nje ne možeš ni ući...
Ja žicao dragu da mi za Valentinovo kupi onaj hebeni etui za kartice; prije dve godine mi je kupila Samsoniteov prejebeni novčanik u koji stane gomila stvari, između ostaloga i hrpa kartica. Ali, pazi sad; idemo po redu- kartice od računa, Diners, kartice od zdravstvenog, osobna, Getro, Konzum, Mercator, i tako dalje i tako bliže... Pa ti nađi mjesta u muškom novčaniku baš za sve...

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 02:39   #103
Quote:
Goleo kaže: Pogledaj post
marko, vidi ima nas još !

Ja definitivno moram kupiti novi novčanik, jer sada svi dijele kartice, tu je i Konzumova, Magmina, a u Metro bez nje ne možeš ni ući...
Aha, vidim Goleo, da nismo jedini "kartičarski frikovi".
Ja sam dobio od Amex-a nekakav novčanik tj. više je novčanik za kartice a ne pravi novčanik. Prilično ok. Već ga imam godinu dana i za sada se još nije raspao. Izgleda da je materijal dobar.

Nego, vjerovatno je to istina da je lakše dobiti Diners nego Amex, pa je zato tolika "poplava" diners kartica. Amex mi se oduvijek činio nekako ozbiljnijim, iako je to samo moje osobno mišljenje. Ali nije nikako u redu što se Diners tako bahato ponaša.
Ipak, kad netko ne plati 4 ili 5 računa, nije niti to nikako u redu. Kasniti 15 ili 20 dana ili mjesec s plaćanjem mogu shvatiti, ali 3 ili 6 mjeseci definitivno mi nije jasno. Pa niti jedna banka (a tako niti kartičarska kuća) ne bi čekala nego bi ti "opalila zateznu kamatu" i ne bih se čudio da pokrene i sudski postupak.

Goleo, a što se tiče Membership Rewards programa, vjerojatno je neplaćanje računa na vrijeme bio i ključan razlog zašto joj nisu dopustili da pristupi programu. Piše da je uvjet priključenju uredno plaćanje računa.
Goleo, jesi mjenjala te bodove za kakve nagrade? Kako si zadovoljna?

Amex nakon 2 neplaćena računa sigurno neće oduzeti karticu, ako prije nije bilo problema u naplati. Davnih dana, kada mi se i desilo da mi se spoje dva računa, zablokiraju karticu, ne možeš više trošiti dok ne platiš i to je to. Nikakvo oduzimanje, koliko sam ja upoznat.
marko27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 10:12   #104
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
no vidiš koliko ljudi ima problema s tom karticom ... zato mi je to čudno (evo opet upitnik )
Ja sam istovremeno dobio Diners i Amex pa ih mogu direktno usporediti (Diners mi je bila rezervna opcija i naravno čim prije ću ju vratiti).

Možda se Diners za nijansu jednostavnije dobiva nego Amex ali opet neusporedivo teže nego Visa/MC. Visa/MC može se dobiti i bez redovitih mjesečnih primanja.
I dok sam kod Amex-a dobio revolving karticu (nije da mi treba ali...) sa limitom 3x većim od plače kod Dinersa je limit u visini plače. Oni koji iznajmljuju aute dobro znaju zašto je važan limit. U Dinersu moraš godinu dana biti podoban da bi dobio revolving.
Naravno na mnogim mjestima ju ne uzimaju od velikih trg. lanaca Lidl npr.
Sve u svemu Diners ima previše mana a tek rijetku dobru stvar.
Ipak da ne bi bilo da samo kudimo, nedavno sam vidio u turbo limaču da daju 10% popusta samo na Diners (slaba utjeha ali...). Isto tako imaju co-brand sa HAK-om i besplatnu članarinu u istom.

Ako može moj savjet, ja bi svakom preporučio Visu ili Mastercard. Najlakše ih je dobiti i posvuda ih uzimaju. Istina je, ja najviše koristim Amex ali jedini razlog je skupljanje nagradnih milja.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 10:15   #105
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Nemam ni Visu, ni Master, jer mrzim pojam revolving; kad se zapleteš, nikad ne vidiš izlaz, jer ako ništa drugo, sjest će ti kamata...

Kakve ima veze revolving sa Visom ili MC? Pa svaka kartica može ili ne mora biti revolving.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 13:17   #106
A ja mislio da sam jedini ja lud za karticama, a sad kad vidim da vas je tolko, odmah mi je lakše.
No kak sam student, meni nije baš lako imat kreditnu i zapravo jedinu koju sam mogao dobit je Diners. Jedva čekam da upišem drugu godinu pa da u PBZ-u uzmem onaj stud. paket di se dobiva American. To mi je jedan od glavnih motiva da upišem 2. godinu.


P.S. Jedno pitanje. Znam da trebate biti član Dinersa najmanje 6 mjeseci i redovito plaćati račune (u dospijeću) da bi mogli dobiti Diners Plus karticu (onu da se svaki trošak dijeli na 12 rata). Mene zanima, hoću li je i ja moć dobit jer moja kartica je osnovna, pa bi po tome mogao. I zanima me dal se i na njoj određuje limit ili je isti kao onaj na običnoj Diners?
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 13:18   #107
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Kakve ima veze revolving sa Visom ili MC? Pa svaka kartica može ili ne mora biti revolving.
Znam da nema, ali svatko tko ima Visu ili Master kaže kako je revolving, p sam zato upsoredio, tj. napisao taj komentar... sorry što sam se krivo izrazio...

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 13:21   #108
Quote:
mokry kaže: Pogledaj post
P.S. Jedno pitanje. Znam da trebate biti član Dinersa najmanje 6 mjeseci i redovito plaćati račune (u dospijeću) da bi mogli dobiti Diners Plus karticu (onu da se svaki trošak dijeli na 12 rata). Mene zanima, hoću li je i ja moć dobit jer moja kartica je osnovna, pa bi po tome mogao. I zanima me dal se i na njoj određuje limit ili je isti kao onaj na običnoj Diners?
Mislim da ćeš moći dobiti bez problema, a što se limita tiče, malo su mi nejasni, ali dobro; ja imam jedan limit u određenom iznosu koji ide na onu foru "koliko taj mjesec potrošiš, toliki će ti račun i doći", i drugi limit koji je nevezan za prvi i služi za kupnju na rate, s tim da ti se jedna rata veže na iznos i plaćaš je na istom računu...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 13:51   #109
bog ljudi
čitam ti ja diners temu kad zakljućim da sam ja jedina budala koji plaća i Diners i amex i master račune na vrijeme iako svaki mjesec razbijam glavu gdje da izvučem lovu za sve to platiti jer smatram da je velika sramota dobit opomenu za to neplačanje.
izgleda da sam ja totalna pretjerana poštenjačina kad se tako ponašam(preopterečujem se da kako tako platim sve račune koje napravim da mi nebi sjela kakva ovrha ili tako nešto)
svjestan sam da trošimo više od mogučnosti ali živit se mora,dijeca ne pitaju dali ima već daj...
sve sanjam kad ćemo na zelenu granu svi mi....
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 13:54   #110
što se tiće kamata na svim tim NAŠIM karticama mislim da je to normalno jer niko će ti nešto dat a da nema koristi.......to ti je kapitalizam
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 13:57   #111
Quote:
amerdin kaže: Pogledaj post
bog ljudi
čitam ti ja diners temu kad zakljućim da sam ja jedina budala koji plaća i Diners i amex i master račune na vrijeme iako svaki mjesec razbijam glavu gdje da izvučem lovu za sve to platiti jer smatram da je velika sramota dobit opomenu za to neplačanje.
izgleda da sam ja totalna pretjerana poštenjačina kad se tako ponašam(preopterečujem se da kako tako platim sve račune koje napravim da mi nebi sjela kakva ovrha ili tako nešto)
svjestan sam da trošimo više od mogučnosti ali živit se mora,dijeca ne pitaju dali ima već daj...
sve sanjam kad ćemo na zelenu granu svi mi....
Nisi ti "jedina budala" jer ti je, na kraju krajeva, isplativije platiti račun odmah, nego plaćati zatezne kamate i opomene; po meni je to logično, jer su te sve stavke samo nepotrebni trošak koji te prvo baci u depru, pa si onda ljuta na njih što su ti sto sve obračunali, pa si zatim ljuta na sebe što si se opće dovela u tu situaciju... krug se nikad ne zatvori...
Moja preporuka ti je da i dalje plaćaš račune na vrijeme, i samo ti želim da uvijek imaš novaca...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 14:00   #112
Quote:
amerdin kaže: Pogledaj post
što se tiće kamata na svim tim NAŠIM karticama mislim da je to normalno jer niko će ti nešto dat a da nema koristi.......to ti je kapitalizam
Ako plaćaš na vrijeme, kamate ne postoje, a kad uzmeš nešto na rate, prvo gledaš da to nešto kupiš u dućanu gdje možda možeš kupiti na Diners do 6 ili 12 rata bez kamata (www.diners.hr). Kamata na godišnjoj razini za kupnju na rate je 12,15%, ali ni kod drugih kartica nije baš neka prevelika razlika...

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 15:08   #113
Quote:
amerdin kaže: Pogledaj post
bog ljudi
čitam ti ja diners temu kad zakljućim da sam ja jedina budala koji plaća i Diners i amex i master račune na vrijeme iako svaki mjesec razbijam glavu gdje da izvučem lovu za sve to platiti jer smatram da je velika sramota dobit opomenu za to neplačanje.
izgleda da sam ja totalna pretjerana poštenjačina kad se tako ponašam(preopterečujem se da kako tako platim sve račune koje napravim da mi nebi sjela kakva ovrha ili tako nešto)
Amerdin, tako bi i trebalo, kao što ti to radiš - plaćati sve račune na vrijeme. Mislim da su sve banke, pa i kartičarske kuće "neosjetljive" na nekoliko dana kašnjenja neke uplate. Naravno da će ti zaračunati zatezne kamate, ali tako je to u svakoj državi pa i u našoj.
A inače, nije da te nitko za to redovito plaćanje neće nagraditi. U Amexu skupljaš MR bodove (ako račun platiš u dospijeću), zatim imaš pravo ako si uredan po računima dignuti gotovinski kredit (dok kad si "neuredan" u plaćanju to ti neće odobriti). Tako je i sa bankama, ako ne ulaziš u nedopušteno prekoračenje, neće ti smanjiti dopušteni minus i sl. Sve to ima svoje. Zato račune treba plaćati na vrijeme.
Koliko sam kontaktirao Amex, njima nije toliko bitno da račun platiš u vremenu dospijeća, samo da ti se ne spoje dva računa. Kada ti se dva računa spoje onda je problem i sustav te "zabilježi" kao neurednog klijenta. Nadam se da ste shvatili što sam pokušao pojasniti.
marko27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 15:28   #114

Ma gledao sam nagradni program od Dinersa, kao skupiš bodove i mijenjaš za neki poklon, i imaju etui za kartice, samo mi treba 30000 bodova za njega... šuge šugave...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 17.01.2008. at 18:01. Reason: brisanje off-a
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 16:43   #115
kartica ova ili ona uvijek je na kraju isto-sve se plaća
moram još reći da otkad imam te razne kartice sam puno toga riješio doma...što se tiće renoviranja, novog namještaja i raznih kučnih potrepština što sa čekovima i gotovinom nebi mogao i zato živile kreditne kartice i samo pametno sa njima...
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 11:43   #116
Quote:
amerdin kaže: Pogledaj post
kartica ova ili ona uvijek je na kraju isto-sve se plaća
moram još reći da otkad imam te razne kartice sam puno toga riješio doma...što se tiće renoviranja, novog namještaja i raznih kučnih potrepština što sa čekovima i gotovinom nebi mogao i zato živile kreditne kartice i samo pametno sa njima...
Ovaj post kao da sam ja pisala!

I ja sve račune plaćam uredno i na vrijeme, i daj Bože da tako i ostane!

Zato tebi, sebi a i svima želim dovoljno kuna za podmirenje računa!

__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:00   #117
Quote:
Goleo kaže: Pogledaj post
Kolegi je datum naplate Diners-a par dana prije plaće, tako da kada 5 dana zakasni s plaćanjem, oni mu frknu opomenu i da, uredno je naplate.
Ne znam da je Amex ikad ikome poslao opomenu ako je kasnio 5 dana od dana dospijeća.
Disklejmer, Diners imam 7 godina, vrlo sam uredan platiša, nikad nisam bila odbijena, osim jednom u DM-u kad je cijeli sustav DM-ove naplate preko POS-a krepao.

Što se tiče datuma naplate od Dinersa uopće ne kužim čemu ovaj jer ne postoji razlog da se flopa, obzirom da svaki živ korisnik Dinersa može slobodno dvaputa godišnje izmijeniti datum naplate računa. Dakle, prvo i osnovno, zašto se to ne napravi?

Drugo, ovo sa 5 dana kašnjenja i opomenom jednostavno nije istina i nije točno. Opomena od Dinersa dolazi tek nakon 15, a ne 5 dana, dakle kolega ti sere.

Treće, meni Diners nikad, ali ama baš nikad nije smrzao karticu ako nisam platila na dospjeću (u 7 godina se to desilo 2 puta, oba puta kad sam bila na godišnjem), dok su mojoj kolegici koja je usput uzela i Amex uredno smrzli korištenje kartice točno 24 sata nakon datuma dospjele naplate.

Tako da, iskreno, uopće ne kužim ove argumente jer se meni ništa slično u 7 godina nije desilo.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:50   #118
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post

Treće, meni Diners nikad, ali ama baš nikad nije smrzao karticu ako nisam platila na dospjeću (u 7 godina se to desilo 2 puta, oba puta kad sam bila na godišnjem), dok su mojoj kolegici koja je usput uzela i Amex uredno smrzli korištenje kartice točno 24 sata nakon datuma dospjele naplate.
Moram i ja reagirati na ovu tvoju tvrdnju. To da su joj zablokirali Amex zato što je prošlo 24 sata od dospijeća je ništa drugo nego laž. American Express ne funkcionira na taj način niti ti zablokiraju karticu ako prođe jedan dan nakon što je rok dospijeća a da nisi platio. Prema tome provjeri s kolegicom, očito da je nešto drugo bilo u pitanju.

Kartica se ne blokira dok se dva računa na Amexu ne spoje, znači nisi platila račun sa 10.1, a slijedeći račun ide 10.2. Ako do 10.2 ne platiš račun kartica će ti se zablokirati.
Naravno da to možda nije uvijek tako, ali u odjelu autorizacija imaju neka pravila po kojima rade, te se gleda:
- prosječna potrošnja po prijašnjim mjesecima,
- urednost plaćanja (koliko se kasni, iznosi zateznih kamata, učestalost podizanja gotovine na bankomatima),
- koliko dugo je netko korisnik kartice,
- prijavljeni prihodi (tj. mjesečna primanja).

Ako je netko postao korisnik prije mjesec, dva ili tri, pa naravno da mu "prag tolerancije na neplaćanje" neće biti možda do drugog računa, tj. 30 dana. Možda će se već nakon 7 dana pojaviti problem sa autorizacijom i odbijanjem kartice. To su interna pravila kuće koja vam je izdala karticu.
Čuo sam i ja, da je bilo korisnika koji su kod kupovine na rate bilo odbijeni te nisu mogli realizirati kupnju; da su neke korisnike zvali iz amexa da više ne mogu uzimati ništa na rate niti na potrošački kredit jer su dosegnuli limit, tako da ima svega.
Teško je to zaključivati na osnovu nekog drugog i po pričanju - to jesu iskustva korisnika, ali koliko je naš prijatelj/prijateljica spreman(a) reći sve kako je i koji je razlog zbog čega su mu odbili karticu, da li kasni s plaćanjem i koliko inače - u prosjeku, ima li po drugim karticama iste kartičarske kuće neplaćenih računa, što je pokušavao kupiti (tj. koji iznos), koliki je već trenutno potrošio u tijeku mjeseca, kolika mu je plaća prijavljena u Amexu, a kolika mjesečna potrošnja i sl.
Sve su to odgovori koji utječu na odbijanje ili odobravanje autorizacije.
marko27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:04   #119
Autorizacija - AMEX

Evo prenosim vam dio odgovora, što su meni dali u Amexu (prije godinu i pol), a kad sam ih pitao da li je potrebno i kada zatražiti autorizaciju i odobravanje troška. Nije vezano uz Diners - iskustva, ali možda pomogne u shvaćanju njihovog rada tj. rada kartičarskih kuća.

"Pokušat ću odgovoriti na postavljena pitanja unaprijed pretpostavljajući da ,možda, odgovorima i nećete biti zadovoljni. Naime, pri svakoj autorizaciji određenog iznosa, jednokratnog troška ili poglavito kredita, postoji međuodnos između zadanih, nepromijenjivih kriterija, trenutnog stanja po korisnikovu računu i odluke autorizera koji će u obzir uzeti ne samo netom spomenute parametre nego i kronologiju događanja po Vašem računu unatrag, barem, godine dana, koja uključuje urednost plaćanja, sklonost/nesklonost podizanja gotovine na bankomatima, zbroj rata već odobrenih kredita, ukupno zaduženje korisnikovo u odnosu na dokumentirana primanja, prosječnu mjesečnu potrošnju, strukturu troškova, duljinu članstva i sl. Razvidno je da niti jedan zahtjev upućen službi autorizacija nije identičan. Ipak, kolege nastoje, na temelju empirijskih pokazatelja, postići objektivnost i konzekventnost u procjenama uzimajući u obzir rizik odluke, ali s imperativom nedopustivosti korisnikovih dvojbi. Ono što želimo postići je eliminacija stihijne samovolje pojedinaca, a ako korisnik i može biti nezadovoljan negativnom odukom ne smije ostati zakinut za razloge koji su do takve odluke doveli.

marko27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 16:19   #120
Quote:
marko27 kaže: Pogledaj post
"Ono što želimo postići je eliminacija stihijne samovolje pojedinaca,

Kaj bi im to trebalo značiti? Da ne možeš u jednom danu kupit toliko da dođeš do limita ili...?
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:15.