Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2007., 10:03   #61
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post

imate internet, ako ste znali nać forum, nije teško doć ni do gugla
e vaci, vaci, kako ne kužiš da je ljudima ovdje toplije pri srcu kad pitaju
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 11:46   #62
Wink

Moj otac ima zemljište i htjeo bi mi ga darovati. Znam da se u tom slučaju radi darovnica. Da li mi možete objasniti koji je postupak, kome se moram obratiti i koliko se čeka i eventualni troškovi ili takse... hvala

ps..meni je nekak draže prvo tu pitati, pa ću kasnije po googlu kopati
sagem is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 18:59   #63
ma ljudi dragi o čem vi tu brijete?

Pa članak 253 Obiteljskog zakona izričito govori da je Vlastita imovina ona imovina koju bračni drug je stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u čl 248 (a koji kaže da je Bračna stečevina imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe od te imovine) ovoga zakona (naslijeđivanje, darovanje i slično)
Majko moja.... pa zakaj krivo govorite???

i kada stan ti dobiješ upišeš ga u zemljišnu knjigu i daruješ svom sinu.

Ako mu je otac takav da traži uračunavanje (collatio) darova koje je ostavitelj učinio za života i vraćanje u ostavinsku masu i raspodjelu na 1/2 i to SVOM DJETETU... Anemona 007 razmisli sa kakvim čovjekom živiš!?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 24.08.2007. at 19:35.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 21:16   #64
pa zar nije vlastita imovina i bračna stečevina bitna kod razvoda ?


kad se radi o nasljeđivanju, onda će otac i dijete naslijediti svu imovinu majke osim ono čime je oporučno raspolagala.


neka me netko ispravi.
Audrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 12:28   #65
Izvanbračna zajednica

Pitanje

Ja i cura zivimo oko 2 godine u izvanbracnoj zajednici. Imamo bebu staru 6 mjeseci.
Kupili smo zajedno stan na kredit, oboje se vodimo kao suvlasnici dakle pola/pola. Tako je i za kredit. on je na curu a ja sam suduznik, dakle zajedno ga placamo. Sve troškove dijelimo,ja placam malo vise.

U slucaju da nesto krene po zlu...

1 pitanje . za bebu recimo da je vjerojatnije da bi ona kao žena sigurno dobila uzdrzanje, takva je praksa,ali necemo o tome. uzmimo ako ga ona dobije, ja naravno placao bi alimenticiju ipak je moja kćerka. Koje je visina alimentacije za bebu. Ja imam placu 5500 kn, a ona 3800. Jjedino što imam jako naporan i tezak posao, 10 sati svaki dan za tu placu.


2. Kako ide sa stanom, mislim da je stan nije povezan sa bebom. Bi li jedno od solucija bila da se stan mora prodati i da se rijesi kredi a ostalo ili dug ili zarada da ide pola-pola.

I ona i ja smo do prije nase veze zivjeli kod starci. Mislim da nije pravedna solucija kako je ona jedamput napomenula da ako se rastanemo da bi ja placao i alimentaciju i stan. Takvo sto ne dolazi u obzir jer što je onda samnom? Ja da se vratim starcima i da placam alimentaciju ok, ali nebih mogao i stan. Jer onda do kraja života sam ja osuđen da živim doma kod starci. Napominjem alimentacija nema veze sa tim. to se podrazumijeva.
Ako ja placam svoj dio stana onda ne idem iz njega.

Ona je kriva što slutim da će ovako završiti. odbija me od sebe sve više.
ctrl2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 12:32   #66
mozda samo ima pune ruke posla s bebom...normalno je da stvari nisu kao prije

i da, naravno, uvijek je samo jedna strana kriva
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 12:33   #67
Quote:
Noemi kaže: Pogledaj post
mozda samo ima pune ruke posla s bebom...normalno je da stvari nisu kao prije

i da, naravno, uvijek je samo jedna strana kriva
OK, ali nije sada to bitno. necemo zaista o tome tko je kriv.
Molim pomoc oko pitanja.
ctrl2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 13:33   #68
Da jos malo zakompliciram situaciju... porezna uprava ne priznaje vanbracnu zajednicu, tako da ce vas kaciti i svi pripadajuci porezi. Npr. ako joj odlucis pustiti pola stana (ili ona tebi), na tu polovicu morat cete platiti 5% poreza na promet nekretninama. Ako ste bili oslobodjeni kod kupnje stana, onaj koji stan daruje drugom ili ako ga budete prodavali, morat cete vratiti taj iznos kojega ste bili oslobodjeni (jer prodajete unutar 5 godina). Ako oboje imate prijavljeno prebivaliste na toj nekretnini, onda vas porez na dohodak od 35% ne kaci.

Kredit, ukoliko ce stan ostati jednom od vas, mozete prebaciti u potpunosti na samo tu osobu i promjeniti i suduznike i jamce. Naravno, banka ce si tu proceduru naplatiti.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 13:43   #69
Mozda im je onda najednostavnije da se ozene i razvedu?
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 13:56   #70
Dobro sto si skrenuo pažnju na porez. ali to ce se rijesiti.
Ja mislim da je logicno rjesenje kada se stan proda, da se iz tih novaca podmiri kredit, porez, a dug ili zarada ide pola-pola.
jesam li u pravu.

Naravno da cu uvijek brinuti za moju kćer i sve,
Stan mislim da nije povezan sa time.A i u ugovoru smo suvlasnici.
Bude moja cura isla doma k starcima isto kao i ja.
ctrl2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 14:13   #71
Quote:
ctrl2222 kaže: Pogledaj post
Bude moja cura isla doma k starcima isto kao i ja.
Dečko je rođeni optimist. A da probaš malo poraditi na vezi i međusobnom odbijanju!? Većina odnosa se malo poljuljaju kada ženi uđe još jedna osoba u život (pa bila to odrasla ili tako mala kao beba)
__________________
epruveto sretan ti majčin dan
SANJAM U BOJAMA
ixox is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 14:21   #72
Quote:
ixox kaže: Pogledaj post
Dečko je rođeni optimist. A da probaš malo poraditi na vezi i međusobnom odbijanju!? Većina odnosa se malo poljuljaju kada ženi uđe još jedna osoba u život (pa bila to odrasla ili tako mala kao beba)

može li to za neku drugu temu. budemo tamo raspavljali o odbijanju i svemu.
ctrl2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 03:35   #73
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Da jos malo zakompliciram situaciju... porezna uprava ne priznaje vanbracnu zajednicu, tako da ce vas kaciti i svi pripadajuci porezi. Npr. ako joj odlucis pustiti pola stana (ili ona tebi), na tu polovicu morat cete platiti 5% poreza na promet nekretninama. Ako ste bili oslobodjeni kod kupnje stana, onaj koji stan daruje drugom ili ako ga budete prodavali, morat cete vratiti taj iznos kojega ste bili oslobodjeni (jer prodajete unutar 5 godina). Ako oboje imate prijavljeno prebivaliste na toj nekretnini, onda vas porez na dohodak od 35% ne kaci.

Kredit, ukoliko ce stan ostati jednom od vas, mozete prebaciti u potpunosti na samo tu osobu i promjeniti i suduznike i jamce. Naravno, banka ce si tu proceduru naplatiti.
imala sam sličnu situaciju što se stana tiče... kako sam izbjegla porez? "Tužila sam "muža" (sporazumno) i tražila da me se upiše u pola vlasništva zato što sam, navodno vlastitim sredstvima puno uložila u adaptaciju stana. U biti sam samo dofurala novi namještaj i obavila još neke jednostavnw sitnice. Sud ne provjerava o kakvim se radovima točno radi a muž jednostavno priznaje tužbu i to je to. Jednostavno i jeftino. Ako se možete dogovorit, naravno.
Neznam ako vam to može ikako pomoć.
teenah is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 15:45   #74
joj zašto čovjeku solite pamet da proradi na odnosima.kaj vas briga.pitao je jedno,a vi mu odgovarate drugo.ak nemrete pomoć,ne odgovarajte.

ja sam ti laik u pravu,ali definitivno se nemože desiti da plaćaš alimentaciju i cijeli iznos kredita.
ako je sve pola-pola,onda i rate kredita plaćate popola.
ali normalno da možeš tražiti da se stan proda i podjelite novce nakon otplate duga.ili tražiti da te nevjenčana supruga isplati.(stan)
imaš tu par postova koji se bave sličnom temom.
i od kuda ti to da samo žena može dobiti skrbništvo nad djetetom .u 95% slučajeva da,ali tu je ostalih 5%.
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 00:34   #75
Vanbračna zajednica

Pozdrav,

Imam dvije dileme u pogledu odnosa vanbračne zajednice i porodične zajednice.

1. Da li vanbračna zajednica može u pravnom smislu riječi sa pravnim konsekvencama egzistirati uz postojanje bračne zajednice ?
Jasno, da vanbračna zajednica uz bračnu, de facto može postojati i takvih slučajeva u životu je mnoštvo, međutim da li su istovremeno jedna - vanbračna ; drugoj - bračnoj ; inkompatibilne s pravnog aspekta.

2. Pošto vanbračna zajednica nastaje zajedničkim životom vanbračnih drugova, koji su kriteriji, kojim se sud rukovodi, prilikom utvrđivanja (ne)postojanja vanbračne zajednice, odnosno načini utvrđivanja zajednice života ?
__________________
Da biste birali između dva zla, morate isprobati oba.
CondoR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 01:16   #76
Evo što kaže Obiteljski zakon:

Članak 3.

Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca koji ne žive u drugoj izvanbračnoj zajednici, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.


Dakle, odgovori na pitanja:

1. Ne mogu koegzistirati; brak ima prednost nad vanbračnom vezom. Teoretski, osoba može biti u braku, imati ljubavnika/ljubavnicu npr. 30 godina, mogu i živjeti skupa (mislim na ljubavnike), ali ta veza neće imati ama baš nikakvog pravnog učinka.

2. Osim roka od 3 godine, ostale kriterije utvrđuje sud na razne načine; od saslušavanja tih osoba, njihovih prijatelja, susjeda, rodbine, istražuje se npr jesu li zajedniči kupovali i uređivali stan i sl... odnosno pokušava utvrditi jesu li se ponašali na način koji je uobičajen za bračne/vanbračne drugove.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 01:35   #77
@qwer

zahvaljujem
__________________
Da biste birali između dva zla, morate isprobati oba.
CondoR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 01:39   #78
Sve je rečeno. Možda je još samo zgodno spomenuti da radi lakšeg dokazivanja izvanbračne zajednice može biti sklopljen ugovor kod javnog bilježnika radi lakše podjele imovine stečene za vrijeme trajanja zajednice.
mrki_medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 22:24   #79
i samo na ovo dodati da porezna uprava ne priznaje vanbracne zajednice kao bracne, pa se po pitanju poreza ne priznaju olaksice/oslobodjenja koja imaju bracni drugovi (ukljucujuci i recimo ono o porezu na promet nekretninama koje kod razovoda bracni drugovi ne placaju)
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 21:43   #80
Izvanbračna zajednica i vlasništvo

Ako su dvoje decko i cura zivjeli skupa 7 godina i u zadnjih godinu ipo dana su uzeli kucu na kredit tocnije decko je uzeo kucu na kredit znaci sve je na njegovo ime , i nakon toga decko ostavi curu,,,
PITANJE????????????????????????????????????????
ima li ta cura pravo na tu kucu jer se po broju godina gleda kao da su bili u braku, ali problem je sto kuca se otplacuje tek godinu ipo dana , znaci kuca nije ni njegova ni njena nego od banke!
Dali taj decko treba prodati tu kucu u kojoj je nastavio zivjeti sa drugom curom i podijeliti taj novac od prodaje zbog nekih ajmo reci tek isplacenih 5000eura.
Bivsa cura prijeti da ce ici preko suda ,sto da se radi u tom slucaju i kako mislite da bi proslo na sudu u ciju korist.
Srestava za jos jedan kredit nema da bi se u nekom slucaju moglo ici na nagodbu za isplatu tih nekih 5000eura...
Unaprijed hvala
beskučnik505 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:58.