Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2015., 00:55   #1
Stanje susjednih država za vrijeme domovinskog rata

Zanima me kakvo je bilo stanje pripravnosti vojski susjednih nam država (Mađarska, Austrija, Italija).
Da li su bili u strahu da bi se rat mogao proširiti van granica bivše SFRJ, s obzirom da je JNA 1991 u Sloveniji krenula preuzimati granične prijelaze u "cilju očuvanja integriteta SFRJ"?
wanabu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 08:57   #2
mislim da su svi znali da je to samo unutarnji sukob, tzv građanski rat, u kojem se JNA raspada na sastavne dijelove. Mi smo po običaju imali neke druge iluzije, i prije i poslije
gulo gulo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 09:00   #3
Situacija oko gužve u Gornjoj Radgoni.
http://www.bundesheer.at/download_ar...currRubrik=136
jeffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 09:49   #4
Odlična foto dokumentacija na gornjem linku.

Pa i logično je bilo da netko zapuca na tvojoj granici da moraš biti spreman u pripravnosti.
wanabu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 10:43   #5
https://www.youtube.com/watch?v=XVkm97aqMak
jeffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 15:54   #6
a koliko je realno da bi planuo sukob večih razmjera da je Milošević napao i Makedoniju? da li bi se u tom slučaju umješali Bugari i Grci? i još jedna stvar me interesje kažu Bugari nevole Srbe kako to nisu iskoristili situaciju 91-96 da ih napadnu?
Irmel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 23:39   #7
Znam da nam je Mađarska dopustila da sprovedemo jednu ili dvije operacije preko njenog teritorija.
I da je Martić ili Rašković predlagao da se Zadar vrati Talijanima.

Što se tiče Makedonije, tamo je i bio rat 2001., koji je gotovo zaboravljen. Kao i onaj u Srbiji 2000.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 07:49   #8
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Znam da nam je Mađarska dopustila da sprovedemo jednu ili dvije operacije preko njenog teritorija.
I da je Martić ili Rašković predlagao da se Zadar vrati Talijanima.

Što se tiče Makedonije, tamo je i bio rat 2001., koji je gotovo zaboravljen. Kao i onaj u Srbiji 2000.
Koje operacije preko Mađarske ? Baranja ?
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2015., 00:47   #9
Quote:
wanabu kaže: Pogledaj post
Odlična foto dokumentacija na gornjem linku.

Pa i logično je bilo da netko zapuca na tvojoj granici da moraš biti spreman u pripravnosti.
Tu na jednoj fotki se lijepo vidi JNA MiL -8T helić sa oznakama crvenog križa i istovremeno okaćenim lanserima nenavođenih raketnih zrna 57mm.
Pa sad ti znaj, prevozi li ranjenike ili će te napasti. Dakle tadašnja savezna Armija se nije libila ni takvih situacija.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2015., 01:04   #10
Quote:
gulo gulo kaže: Pogledaj post
mislim da su svi znali da je to samo unutarnji sukob, tzv građanski rat, u kojem se JNA raspada na sastavne dijelove. Mi smo po običaju imali neke druge iluzije, i prije i poslije

Prvo se Yuga počela raspadati na sastavne djelove ,več 60.ih g. prošlog stoljeća, pa jako ubrzano poslije 80.ih. JNA je bila vojska te raspadajuće države i kako kažeš, slijedila je sudbinu iste, s time da je od 90.e očišćena od Slovenaca i večine Hrvata, otvoreno stavljena na stranu Miloševićevog velikosrpstva.
U Sloveniji i Hrvatskoj malo tko je imao iluzije da se radi o agresorskoj strani od tog trenutka. U BiH,Makedoniji i ostatak ex JU, to saznanje je došlo malo kasnije.
Glede "vanjskih" susjeda bivše Juge u to vrijeme - sve bivše post komunističke zemlje (Mađarska, Bugarska, Rumunjska,Albanija)su se bavile uglavnom svojim tranzicijskim problemima. Padom komunističkih režima u tim zemljama nastalo je također rasulo sustava, naravno ne ratno stanje, jer se radi o više manje homogenim nacionalnim državama, ali politički kaos svakako. No neke realne opasnosti za susjede nije bilo osim povremene povrede zračnog prostora i sl. rijetkih incidenata.Italija i Grčka su predaleko ipak bile od ikakvih ratnih djelovanja, jedino je Austrija zbog granice sa Slovenijom nešto bliže "osjetila" rat odnosno sukobe slovenske TO i JNA oko kontrole nad graničnim prijelazima i preuzimanja karaula.
Naravno da se tu radilo u ratnim aktivnostima lokaliziranog područja tj. onog dotadašnje Juge.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2020., 13:18   #11
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Italija i Grčka su predaleko ipak bile od ikakvih ratnih djelovanja, jedino je Austrija zbog granice sa Slovenijom nešto bliže "osjetila" rat odnosno sukobe slovenske TO i JNA oko kontrole nad graničnim prijelazima i preuzimanja karaula.
Naravno da se tu radilo u ratnim aktivnostima lokaliziranog područja tj. onog dotadašnje Juge.

Italija se graniči sa Slovenijom, a za vrijeme rata u Sloveniji ljudi iz Gorizie bi išli na gradsku tvrđavu da, kao u kinu, gledaju borbe za Rožnu Dolinu.
Poneki metak je i pogodio fasadu jedne zgrade na talijanskoj strani.


Što se tiče glavne teme: ako vas zanima, na youtube-u imate kanal "New channel Italy" u kojem možete naći tv izvještaje talijanske televizije o yu-ratovima od 1991 do 1995. Njih ima dosta, uglavnom iz TG1 (prvi dnevnik prvog kanala RAI). Ovaj "New channel Italy" ima i playlist koji se zove "la guerra in Croazia" (Rat u Hrvatskoj).
HrvatskiPankrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2021., 21:56   #12
Quote:
HrvatskiPankrt kaže: Pogledaj post
Italija se graniči sa Slovenijom, a za vrijeme rata u Sloveniji ljudi iz Gorizie bi išli na gradsku tvrđavu da, kao u kinu, gledaju borbe za Rožnu Dolinu.
Poneki metak je i pogodio fasadu jedne zgrade na talijanskoj strani.


Što se tiče glavne teme: ako vas zanima, na youtube-u imate kanal "New channel Italy" u kojem možete naći tv izvještaje talijanske televizije o yu-ratovima od 1991 do 1995. Njih ima dosta, uglavnom iz TG1 (prvi dnevnik prvog kanala RAI). Ovaj "New channel Italy" ima i playlist koji se zove "la guerra in Croazia" (Rat u Hrvatskoj).
Hvala za link.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2021., 23:42   #13
Bila je pogodjena i Madjarska sa nekom raketom,iz aviona cini mi se.
Tamo je rasturila neku stalu ili napravila krater u polju.
Bugarska je bila pogodjena nato ili americkom raketom za vrijeme bombardiranja Srbije.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2021., 00:48   #14
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Bila je pogodjena i Madjarska sa nekom raketom,iz aviona cini mi se.
Tamo je rasturila neku stalu ili napravila krater u polju.
Bugarska je bila pogodjena nato ili americkom raketom za vrijeme bombardiranja Srbije.
Da, 27.10. JNA avijacija je valjda greškom (makar se ne bih zakleo) gađala mađarski gradić Barcs.
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:49.