Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2011., 19:25   #1
Mogu li otići od kuće samo tako?



ovako jedinu sličnu temu koju sam našla je zatvorena pa ako nije problem da mi ovdje pripomognete ako je ikako moguće?

molim vas za veeliku pomoć, naime uskoro ću navršiti 18 godina a vidim da doma više neide i već duže vrijeme se želim odseliti, prvo sam mislila da ću izdržati do kraja 4. razreda ali očito je vrijeme da pokupim prnje i otđem, sad, zanima me da li ja smijem otići sa 18 godina makar još uvijek idem u školu i kakvih bi sve moga imati komplikacija u vezi svega toga,da mi slučajno roditelji nebi izvukli kakav zakon zbog kojheg ću ostati prikovana ovdje još duže.. da li s tim ostajem i bez financijskog uzdržavanja(u što sam prilično uvijerena da da ali svejedno molim da mi se kaže da sam u pravu), što je sve po zakonu moje kada odlazim jer su mi većinom sve privredili roditelji i ostali i ima li još što za napomenuti te preporuke drugih.... hvala unaprijed
ženski_snob is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 19:45   #2
Dužni su te uzdržavati dok se školuješ (čak i godinu dana nakon završetka školovanja ako ne možeš naći posao).
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 23:10   #3
da li to onda znaci da ako želim otići nemogu ako oni uzmu to sebi za argument ili smijem ali mi oni moraju davati novac gdje got da jesam makar sam otišla protiv njihove volje?
ženski_snob is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 23:19   #4
Zašto bi otišla? Ako je u pitanju maltretiranje, prijavi ih.
Pa bar vaša generacija ima sve one 'telefone' koje možete nazvati čim vas netko krivo pogleda!
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 23:33   #5
Quote:
ženski_snob kaže: Pogledaj post
da li to onda znaci da ako želim otići nemogu ako oni uzmu to sebi za argument ili smijem ali mi oni moraju davati novac gdje got da jesam makar sam otišla protiv njihove volje?
To znači da su te oni dužni uzdržavati.
No, oni će to vjerojatno odbit pa ćeš ti to morat tražiti sudskim putem.

Možda ne bi bilo loše da porazgovaraš s nekim iz Centra za socijalnu skrb pa da te oni malo posavjetuju i upute.
Stvarno ne znam ni ne mogu nagađati o čemu se radi ali bilo bi neodgovorno ohrabrivat te u nećemu takvom ako se samo radi o mladenačkom buntu i tipičnom neslagajnu s roditeljima.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 00:29   #6
ne radi se o tome, niti je potrebno ulaziti u suštinu stvari, iako imam 17 mladenački buntovi su mi stara stvar, tu su ozbiljnije stvari u pitanju, želim sve riješit što mirnije i maknut se, to je sve, znam da oni to tak neće prihvatit pa želim znat šta mi sve mogu gurnut u facu da me zadrže da se znam postavit.snać ću se ja nekak samo da znam kak šta i sve da otiđem spremna i doviđenja..da budem upućena, tak da mi je bilokakva informacija dobrodošla, zato sam se tu i obratila
ženski_snob is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 01:05   #7
Kada navrsis 18 godina, tada si punoljetna osoba i imas pravo donositi vlastite odluke te tvoji roditelji vise nemaju pravo odlucivati umjesto tebe.

Eventualnu komplikaciju koju bi mogla imati jest ta da ako odes od kuce a ne kazes to roditeljima, oni tada mogu nazvati policiju te prijaviti tvoj nestanak.
No ako se to dogodi i policija te nade, nisi kriva za nista i ne postoji niti jedan zakon koji bi tebi branio donosenje vlastitih odluka.

Onog dana kada navrsis 18. godina, postajes punoljetna osoba i donosis vlastite odluke.


Ovo sto su ti sada savjetovali mozes cisto zanemariti. Cak i ako odes na Socijalnu, morat ces ispuniti brdo papirologije i to sve platiti kako bi dobila nekakvu novcanu naknadu, ako je uopce i dobijes. Govorim iz vlastitog iskustva.
Faust_Paladin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 01:59   #8
Quote:
Faust_Paladin kaže: Pogledaj post

Onog dana kada navrsis 18. godina, postajes punoljetna osoba i donosis vlastite odluke.

mlađi punoljetnik!

Zadnje uređivanje Katrin : 28.10.2011. at 13:24.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 02:32   #9
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
mlađi punoljetnik!
Taj izraz se koristi kada "mladi punoljetnik" zeli ici na sud za maloljetne sto je apsurd sam po sebi. Ako je mladi punoljetnik, onda bi trebalo povisiti zakonsku granicu punoljetnosti na 21-23 godine ali zasada je ta granica na 18 i kao sto sam rekao, ne postoji zakon Hrvatske Republike koji bi njoj branio da napusti dom svojih roditelja ako je mentalno zdrava i pokretna osoba koja se fizicki moze brinuti sama za sebe.
Faust_Paladin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 04:24   #10
Quote:
ženski_snob kaže: Pogledaj post
da li to onda znaci da ako želim otići nemogu ako oni uzmu to sebi za argument ili smijem ali mi oni moraju davati novac gdje got da jesam makar sam otišla protiv njihove volje?
Duzni su te uzdrzavati do godinu dana nakon skolovanja, znaci osigurati krov nad glavom, odjecu, hranu.... Koliko sam ja skuzio, ti to ne zelis, jeli tako?

Pa nece ti oni placati hotel u drugom gradu zato jer si se ti smislila osamostaliti...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 13:29   #11
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Duzni su te uzdrzavati do godinu dana nakon skolovanja, znaci osigurati krov nad glavom, odjecu, hranu.... Koliko sam ja skuzio, ti to ne zelis, jeli tako?

Pa nece ti oni placati hotel u drugom gradu zato jer si se ti smislila osamostaliti...
tako je, znaci kad napunim 18 unatoc tome sto sam i dalje u srednjoj skoli mogu otici, ne ma kakv hotel i slicno, vazno mi je da otidjem.

hvala svima na pomoci.
ženski_snob is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 14:57   #12
Možeš ti otići, ali moraš imati gdje živjeti i od čega živjeti. To što su oni tebe dužni izdržavati toliko i toliko možeš objesiti mački o rep kad nemaš čime kupiti kruh, a oni novce ne daju. Tebi će novci trebati odmah, a ne jednog dana kad i ako ih uspiješ utužiti (a i to moraš nečim platiti).

Čim o tome razmišljaš, situacija je nezavidna, ali ipak mi se čini bolji izbor stisnuti zube dok ne završiš školu, pa radi se o pola godine. S druge strane, ako je situacija zaista toliko strašna, otiđi u CZSS, ništa te ne košta pitati koje su ti opcije, možda ti oni mogu pomoći u ostvarivanju nekih prava.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 15:06   #13
Ja sam dan nakon 18. rodjendana izasla s ruksakom iz stana i nikada se nisam vise vratila. Zvali su me, gnjavili, ljutili se, ali zakonski nisu smjeli nista.

Ali bit ce ti tesko, bit ce ti grozno, uzasno tesko. Meni je bilo lakse utoliko sto mi je skola tada vec bila gotova i upisala sam faks. Uz faks sam radila tako da sam se mogla sama uzdrzavati, ali brate mili zato kaskam na faksu za svojom generacijom jako. Moj izbor.

Ako si to ozbiljno odlucila napraviti nemoj u hiru. Isplaniraj. Gdje ces zivjeti? Tko ce te hraniti? Rezije su skupe, stanarine takodjer, hoteli najvise. Hrana, voda, skola...sve je bitno da imas isplanirano unaprijed. Ja sam imala srece da sam uspjela naci posao odmah cim sam ga krenula traziti, balavica s gimnazijom, ali to je bilo prije dosta godina i bilo je malo lakse i jeftinije nego danas.

Ako imas bracu i sestre razmisli i o njima. Oni ostaju s tvojim roditeljima, njima ces nedostajati. Ne znam gdje zivis. Meni se u Zagrebu bilo lakse "izgubiti" nego mozda nekome iz manjeg mjesta. i slicno. Razmisli dobro o svemu, jako dobro...
msimba is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 15:55   #14
ima vremena za odlazak od kuce....
hatebringer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 19:37   #15
Quote:
hatebringer kaže: Pogledaj post
ima vremena za odlazak od kuce....
Ne, nema. Ako je cura u zbilja losim odnosima i tesko joj je, bolje da ode os kuce, a ne da se problemi samo produbljuju.
Nitko je ne moze sprjeciti da ode od kuce dan nakon napuni 18. g.
Jedino bih preporcila da dobro razmisli moze li se uzdrzavati, kako to planira izvesti jer za samostalan zivot ti treba koji 3000kn mjesecno (stanarina, rezije, hrana, stvari za skolu/fax, odjeca, higijena...). Uz srednju skolu nije moguce raditi (koliko ja znam). Da, roditelji su te duzni uzdrzavat dok god se redovno skolujes, ali ne i placati ti hotel kao tso je netko vec rekao. A i da sudski dobijes to uzdrzavanje, proci ce puno vremena, a novac za zivot ce ti trebat odmah sutradan.

Moooozda bi bilo dobro da nadje druge nacine rjesavanja problema?
Jedan od njih je trpit i ignorirat i ici kod psihologa na razgovore. Nakon srednje upisat fakultet u drugom gradu, zivjet u domu i uzivat.
Drugi nacin je pokazat zube i ne dati se zajebavat i trazit svu mogucu pomoc od czss, policije (ako ima fizickog nasilja), plavi telefon, bla bla... (ako treba detalji na pm).
sindenis uinen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 00:08   #16
Thumbs down Teror

Ne smijem previše otkrivati informacija na forumu jer moguće da pojedini članovi obitelji čitaju forum međutim jedna moja prijateljica ima doma kaos i užasnu situaciju.

O ovome se radi.

Ima 19 godina i traži posao bezuspješno, već poprilično dugo. Na burzi joj nikad nisu ništa pomogli a doma ju pritišću da nađe posao. Znam da se trudi i šalje molbe, osobno odlazi predavat papire, odlazi na razgovore ali štanga.

Zaradila je nešto novaca (na crnjaka) međutim to je morala potrošiti na kućne ljubimce jerbo se o njima demonstrativno roditelji više ne žele brinuti i tata joj je zaprijetio izbacivanjem iz kuće jer mu nije dala te novce. Mamu boli k. Dok ju tata ne gnjavi onda ju mama gnjavi i psihički maltretira na razne načine do te mjere prijateljica zna satima plakat a o niskom samopouzdanju da i ne govorim.

Pitanje jest, mogu li se takvi roditelji prijaviti kojim ustanovama s obzirom da je osoba punoljetna?

Druga stvar ako recimo ona ode na stan i ako ju prijave policiji da je pobjegla (ludi su mogu i to učiniti) što bi se u tom slučaju moglo dogoditi?

Još nešto. Tata ju zna udariti... Tako da ima i fizičkog nasilja
Lezbejka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 00:15   #17
Ako ona ode na stan ne mogu joj nista jer je punoljetna
Ona moze prijaviti tatu zbog fizickog nasilja ako ima dokaz (masnicu ili hematom) a moze i za psihicko al bojim se da tu nema nade da ce se nesto rijesiti

Za nju bi bilo najidealnije da nade posao i stan/cimericu i na njih zaboravi
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 00:32   #18
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Za nju bi bilo najidealnije da nade posao i stan/cimericu i na njih zaboravi
Pa radi na tome, i ja joj pomažem koliko mogu
Lezbejka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 00:35   #19
Quote:
Lezbejka kaže: Pogledaj post
Pa radi na tome, i ja joj pomažem koliko mogu
Onda nek jos malo izdrzi, ipak mora od necega ziveti
Zao mi je sto takvi roditelji uopce postoje
Sretno joj
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 00:36   #20
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Onda nek jos malo izdrzi, ipak mora od necega ziveti
Zao mi je sto takvi roditelji uopce postoje
Sretno joj
To je tak kad si neželjeno dijete
Lezbejka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:30.