Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2014., 20:13   #41
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Pogledajte što je kolega AirBag danas prenjeo iz Sabora RH.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...postcount=2469

HDZ će obnoviti nadzvučnu komponentu ali sačekajte da prvo sagrade prugu Pula - Rijeka. HDZ je stranka opasnih namjera koju treba demontirati na ovim izbora zajedno s SDP-om. Utopijski scenariji, znam...
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 20:17   #42
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Gdje ja tvrdim da ide bez kamate?
Svugdje. Mislim da ti nije jasan princip glavnice i kamate, jer, zamisli, kredit od 5 milijardi na 30 godina ne daje godišnju ratu od 170 milijuna kuna, niti kredit od 6 milijardi na 30 godina ne daje ratu od 200 milijuna kuna, niti možeš dobiti kredit na 30 godina

Moglo bi se dobiti, recimo, na 7 godina uz kamatu od 10% - možda, s time da bi samo luđak ulazio u takav deal s državom pred bankrotom. U tom slučaju ti godišnji anuitet za 5 milijardi iznosi 1 milijardu.

Plus operativni troškovi. Ne staje trošak samo na kupovini.

Država ima *deficit* i dužna je taj deficit smanjiti na koje god načine može, a to se dodatnim troškom od milijardu+ kuna godišnje ne može izvesti, osim u slučaju da taj novac uzmeš iz drugih sektora i izravno naškodiš ljudima.


Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Npr. na tržištu se može naći avion za idućih 40 godina po cijeni 20 milijuna dolara po komadu.
Ne može. Vidi prvi post - rabljeni F-16 za $68.5M po komadu, a neće letjeti 40 godina.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 20:20   #43
Što nije? Ovo što si ti postavio, tu je poništen utjecaj inflacije. Lijepo sam napisao.

Uostalom imaš ovdje na službenim stranicama U.S. Department of Defense:

1999: http://www.defense.gov/releases/rele...releaseid=1566
2013: http://www.defense.gov/releases/rele...eleaseid=15056

Da netko tako izračuna proračun MORHa, eliminira utjecaj inflacije, bio bi vjerojatno ako bi se svodilo na cijene iz 1999.: 6 milijardi Kn 1999, god, a 2.1 miljardu Kn 2014. god.,

ili svedeno na cijene 2014.: 1999 12 milijardi Kn, 2014. 4.2 milijarde Kn.

Jer cijene od 1999-2014 vjerojatno jesu otišle oko 100% gore.

Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Nisu ti baš točni podaci. A i SAD je, ukoliko nisi primijetio, nedugo nskon 1999. napao i okupirao dvije zemlje na drugom kontinentu i intervenirao u trećoj. Mi, koliko mi je poznato, ne planiramo nikoga napadati.

Pričam o razdoblju kad SAD počinje sa izlaskom iz tih ratova, kafa, naravno, kreće i smanjenje vojnog proračuna.

Hrvatska je 1999. još bila u fazi demilitarizacije nakon rata, a uskoro smo izvršili i tranziciju na modernu profesionalnu vojsku. U takvim uvjetima ja normalno veliko smanjenje proračuna...
Imaš gore linkove pa provjeri da li su podaci točni.

1999. god. većina je novca odlazila na plaće, pa je rečeno smanjiti ćemo brojno stanje da bismo od viška novaca stvorili malu moderno opremljenu vojsku. Međutim ekipa nakon 2000. je smanjila brojno stanje, ali u modernu opremu nije uloženo gotovo ništa ili zanemarivo.

Tako smo zahvaljujući svima nakon 2000. god. umjesto "male vrhunski opremljene vojske", dobili "malu loše opremljenu vojsku". Naravno radilo se o prevari i obećanjima za malu djecu, izgovoru da se uništi HV.
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 20:31   #44
Molim Vas, ne sramotite Forum tako niskim prepucavanjima kao Kumice na Dolcu, 15 ili 17 nečega.

Ako ne znate kako se strateška avijacijska komponenta Države 3. svijeta kakva je Hrvatska, ovisna o tuđim energentima, resursima i financijama, sastavlja, onda nemojte ni licitirati što nam treba i koliko to košta.

Hrvatska treba iznjedriti čovjeka sposobnog da vidi 100 godina unaprijed, da on sastavi ekipu s kojom će postaviti prave temelje državnosti ove Države, kad su već one temelje koje je postavio Tuđman i Domovinski rat, raskućili prvi sinovi hrvatski, samozvani, a danas nepravomoćno i pravomoćno osuđeni.

Dogovorom o kupnji eskadrile s nekom od svjetskih industrija, Hrvatska bi za uzvrat dobila proizvodnju svega onog što može organizirati, al nitko nam ne brani da naručimo i duplo više od onog što nam realno treba da bi dobili duplo više u proizvodnji offseta.

Problem je što danas nitko ne smije potegnuti to pitanje, odmah će ga optužiti da je u najmanju ruku mason..

Zato Hrvatski politički krugovi, dođite k sebi, ostavite se LGBTa, ona Država koja je jaka nju poštuju svi na svijetu i s njom ravnopravno razgovaraju.

Švicarska je toliko bahata da svoje eskadrile (brojnije nego im je potrebno) drže u budnosti dvokratnog radnog vremena, kao trgovine za grincajg rade .. iako bi da ih netko ozbiljan napadne pali za 45 minuta.

Tvornica Soko Mostar x tisuća zaposlenih, Jugoturbina Karlovac x tisuća zaposlenih, UNIS PRETIS namjenska vojna industrija Sarajevo XX tisuća zaposlenih, sve je to bila izmišljotina druga tite ali mi dan danas nismo zaposlili toliko ljudi koliko je on u samo tih nekoliko subjekata, u želji da državi osigura samostojnost, a mi gdje smo mi ? A gde je pečat ?

Zadnje uređivanje AirBag : 05.03.2014. at 20:38.
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 20:35   #45
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
Što nije? Ovo što si ti postavio, tu je poništen utjecaj inflacije. Lijepo sam napisao.
Na lijevoj strani grafa lijepo piše "Constant 2013 $ Billions".

Nije. Dao sam ti divnu i točnu sliku, prouči ju ispravno.


Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Molim Vas, ne sramotite Forum tako niskim prepucavanjima kao Kumice na Dolcu, 15 ili 17 nečega.
(...)
Švicarska je toliko bahata da svoje eskadrile (brojnije nego im je potrebno) drže u budnosti dvokratnog radnog vremena, kao trgovine za grincajg rade .. iako bi da ih netko ozbiljan napadne pali za 45 minuta.
Da ima facepalm smajlića, sad bi ti dobro sjeo jedan ovdje.

Nemoj. Stani dok još možeš.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 20:42   #46
Ima kolega evo:

AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 20:47   #47
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Na lijevoj strani grafa lijepo piše "Constant 2013 $ Billions".

Nije. Dao sam ti divnu i točnu sliku, prouči ju ispravno.


...pa da slika je točna, ali u stalnim cijenama (constant 2013), svedeno na cijene iz 2013. god., što znači bez utjecaja inflacije...

Imaš na ona dva linka u tekućim cijenama, kao što mi uspoređujemo i naš proračun. Ne možeš uspoređivat kruške i jabuke.

MORH 1999. 6 mil. Kn, a 2014. 4.2 mil. Kn, to je u tekućim cijenama, ne u stalnim....
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 20:52   #48
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Svugdje. Mislim da ti nije jasan princip glavnice i kamate, jer, zamisli, kredit od 5 milijardi na 30 godina ne daje godišnju ratu od 170 milijuna kuna, niti kredit od 6 milijardi na 30 godina ne daje ratu od 200 milijuna kuna, niti možeš dobiti kredit na 30 godina
Nije, Djed Mraz je umjesto mene stavio na papir sve što mi je trebalo, otišao u banku, potpisao, a kasnije i sve to otplatio.


Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Plus operativni troškovi. Ne staje trošak samo na kupovini.
Naravno. Zato oni novonabavljeni rumunjski F-16 u konačnici i koštaju gotovo 70 milijuna dolara.

Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Država ima *deficit* i dužna je taj deficit smanjiti na koje god načine može, a to se dodatnim troškom od milijardu+ kuna godišnje ne može izvesti, osim u slučaju da taj novac uzmeš iz drugih sektora i izravno naškodiš ljudima.
A) nije Hrvatska jedina s deficitom.
B) 100 - 200 milijuna kuna godišnje bi otišlo namjenski iz postojećeg proračuna.
Prije koju godinu, hrvatski obrambeni proračun je iznosio oko 6 milijardi kuna.
C) opet ponavljam - (obrambeni) trošak ne mora biti (samo) trošak ako se pametno uloži u gospodarstvo.


Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Ne može. Vidi prvi post - rabljeni F-16 za $68.5M po komadu, a neće letjeti 40 godina.
Nema aviona osim F-16?
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 20:52   #49
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
http://en.wikipedia.org/wiki/Al_Hajar_Mountains

The mountains begin in the north, forming the Musandam peninsula. From there, the Northern Hajjar (Hajjar al Gharbi) runs southeast, parallel to the coast but moving gradually further away as it goes. The central section of the Hajjar is the Jebel Akhdar (9,834 feet (2,980 m)), the highest and wildest terrain in the country.

Manje smijanja, više zemljopisa.
E pa kolega,pogledao sam sta ima Etiopija....zato sam je i stavio...
al sigurno tamo neces ici na te pripreme....

Tim gore je ova vjest komicna...al slazem se da treba pronaci sredstva
za odredjen broj aviona da nebudemo sprdnja medju ekipom.....

A u isto vrijeme znas kako se kaze:uzdaj se use i svoje kljuse....
neka njih kod nas pa nezatrebali nikad u vojne svrhe....
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 20:53   #50
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
...pa da slika je točna, ali u stalnim cijenama (constant 2013), svedeno na cijene iz 2013. god., što znači bez utjecaja inflacije...
O bože mili.

Ako su iznosi normalizirani na 2013, onda to znači da je uračunat utjecaj inflacije tj. da su sve brojke međusobno izravno usporedive.

Idem unsubscribe s teme, jer vidim da je već malo iznad sjevnuo još jedan desničarski šovinistički ispad, a ne čita mi se to još i ovdje, niti imam volje diskutirati s ljudima koji gledaju, a ne vide (ili nemaju kapaciteta shvatiti neke osnovne stvari, tipa kako funkcioniraju krediti, ili im nedostaje osnovno znanje zemljopisa, a o geopolitici da ne pričamo).
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 21:26   #51
Da su naši politićari pametni, onda bi išli u Južnu Koreju i kupili 14-18 FA-50 uz offset od 100% (poljoprivreda, brodogradnja, farmaceutika itd, našlo bi se za deal) onda bi riješili zrakoplove za Air Police te bi još mogli i trenirati strane pilote na istima pa i zaraditi.

Offset u EU postoji i ista nam ga nemože ogranićiti, jedino što EU traži je da offset ne prelazi 100% radi kompetitivnosti ali ni tu nema nikakve mehanizme za kontrolu.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 21:31   #52
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
O bože mili.

Ako su iznosi normalizirani na 2013, onda to znači da je uračunat utjecaj inflacije tj. da su sve brojke međusobno izravno usporedive.
Nije uračunat utjecaj inflacije, nego je inflacija maknuta, kao da je svo vrijeme bila 0%, ako ti je tako lakše shvatiti...

Nemaš što uračunavati inflaciju, ona postoji sama po sebi i to su onda tekuće cijene, pa imaš američki proračun za obranu kako sam napisao:

1999. god. 270 milijardi $
2013. god. 614 milijardi $

a hrvatski:

1999. god. 6 milijardi Kn
2014. god. 4.2 milijarde Kn.

Ako još uvijek nisi shvatio ne mislim ti više ovdje objašnjavati...
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 21:33   #53
http://video.hrt.hr/0503/12sabor.mp4 evo ga !

Uspjeh Hrvatske vanjske politike :

Hrvatima više ne treba viza za Arapske Emirate

Zadnje uređivanje AirBag : 05.03.2014. at 21:41.
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 21:52   #54
Nije toliki financijski problem kupiti 12-20 aviona nego se radi o jadnom stanju trenutne raspodjele sredstava. Dok NGOs drpaju oko 4 milijarde Kuna godisnje HV dobiva 4.5 milijarde. Da s mene ista pita ukinuo bi skroz NGO financiranje i preusmjerio tu lovu za HV, ali bi u isto vrijeme zabranio nabavu ikakvih civilnih automobila, a sve Audije i slicne limuzine prodao ili raskinuo lizing i vratio.

Jovanovic bahato pita da li da dolazi kocijom na posao. Ja bi bio ponosan da dolazi i on i ostali ministri, a i cijela vlada biciklima ili javnim prijevozom, a da u isto vrijeme HRZ ima moderne avione.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 23:27   #55
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post

Dogovorom o kupnji eskadrile s nekom od svjetskih industrija, Hrvatska bi za uzvrat dobila proizvodnju svega onog što može organizirati, al nitko nam ne brani da naručimo i duplo više od onog što nam realno treba da bi dobili duplo više u proizvodnji offseta.
Je li ti znaš da Đuro Đaković ima jako "uspješan" offset s finskom Patrijom? Naime na treća tržišta nisu uspjeli izvesti ni jedno jedino vozilo, a još se u međuvremenu poteglo pitanje korupcije pri ugovoranju posla. Je*o takav offset.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 23:45   #56
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Da ima facepalm smajlića, sad bi ti dobro sjeo jedan ovdje.

Nemoj. Stani dok još možeš.
Čovjek je napisao dobar post. Ako nije, ja bih te molio da mi objasniš jedan članak:
Quote:
Jul 14, 2013,The Hellenic Air Force has ordered a total of 170 F-16s. All are F-16C/Ds, but the initial 2 tranches of 80 F-16 Block 30 and Block 50 aircraft are powered by GE’s F110-110/129 engines. The next 2 “Peace Xenia III/IV” orders covered 90 Block 52 planes, powered by Pratt & Whitney’s F100-229 engine. This adds maintenance costs, but ensures that engine problems can’t ground the HAF’s fighter fleet.
Kako je moguće da jedna država "pred bankrotom" naručuje borbene zrakoplove, a onda im "super bogata Hrvatska" šalje kanadere u pomoć po ljeti za gašenje požara?!
Ili možda neke stvari nemaju cijene, za neke stvari se ne računaju kamate niti glavnica. Mi smo ulaskom u NATO preuzeli neke obveze, a to je da izdvajanja za vojsku bi trebala biti oko 2% proračuna. E, sad odi vidjeti što smo imali s koliko novca prije 15-20 godina, a što imamo sad. I onda se pitaj tko jede novac?

Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Je li ti znaš da Đuro Đaković ima jako "uspješan" offset s finskom Patrijom? Naime na treća tržišta nisu uspjeli izvesti ni jedno jedino vozilo, a još se u međuvremenu poteglo pitanje korupcije pri ugovoranju posla. Je*o takav offset.
UAE imaju zakon koji zabranjuje da offset bude u vojnoj industriji. Sao civilne stvari. Kako je moguće?!? Pa dali su posao jednoj državnoj-polu državnoj tvrtki koja ima upravu nesposobnu za sklapanje bilo kakvih poslova na pravom tržištu. Kod nas se nije promjenio mentalitet, ondosno na vlasti je još uvijek "Titova generacija". ĐĐ je imao poslove sklapanja tenka za JNA i na toj je razini ostao. Patrija je promašaj stolejća. Najbolje svjedoći tome da kad skočiš s nje ti prijeti ozljeda, a to znači da je visoka, a to znači da je na bojištu lako zamjetna, a to znači da ju je lakše pogoditi.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 00:06   #57
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post



UAE imaju zakon koji zabranjuje da offset bude u vojnoj industriji. Sao civilne stvari. Kako je moguće?!? Pa dali su posao jednoj državnoj-polu državnoj tvrtki koja ima upravu nesposobnu za sklapanje bilo kakvih poslova na pravom tržištu. Kod nas se nije promjenio mentalitet, ondosno na vlasti je još uvijek "Titova generacija". ĐĐ je imao poslove sklapanja tenka za JNA i na toj je razini ostao. Patrija je promašaj stolejća. Najbolje svjedoći tome da kad skočiš s nje ti prijeti ozljeda, a to znači da je visoka, a to znači da je na bojištu lako zamjetna, a to znači da ju je lakše pogoditi.
Koja tvrtka bi radila mogući offset s Gripenom? Jedino mi na pamet pada Brodosplit jer na čelu ima normalnog upravitelja koji ima rezultate u realnom sektoru.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 00:35   #58
@Inox 18/10, sam si dao odgovor

3 Hrvata 4 političke stranke, Hrvat nikad Hrvatu neće pokazati i dokazati kako može već će mu dokazati da nemože i da je pogrešno.

Zato je propala i ova politička garnitura, eklatantan dokaz.

Sad ostaje da kloniramo Franju Josipa pa nastaviti gdje je stao ..
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 00:52   #59
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Koja tvrtka bi radila mogući offset s Gripenom? Jedino mi na pamet pada Brodosplit jer na čelu ima normalnog upravitelja koji ima rezultate u realnom sektoru.
Gripen je imao tamo negdje 2007.-2009. ured u Zagrebu. Pošto su samo donekle kužili "hrvatska posla" oni su napravili popis potencijalnih tvrtki u Hrvatskoj s kojima bi mogli raditi offset. Offset za 12 zrakoplova bi bio 120%.

Pogledaj gdje su Srbi došli sa svojom vojnom industrijom uz "neku" pomoć iz vana (financiranje od Rusa), a gdje smo mi sa svojim putpunim zapostavljanjem vlastite "pameti" i kupovanjem tuđih stvari.
Oni su Lazar BVT prodali Keniji i Bangladešu, A ĐĐ ne može "najbolje vozilo na svijetu" nikome. http://www.thenews.com.pk/Todays-New...oured-vehicles
Mi smo prestali proizvoditi svoje bespilotne letjelice, a Srbi su napravili već par modela koja su operativna.
Pakistanu su prodali B-52 Nora sustav, a mi odustali od planiranih pwh2000, a svoje topništvo nismo u stanju proizvesti
Da ne pričam o zrakoplovstvu "lasti" i sl.....

90-tih smo imali svoju industriju, napravili modifikacije na nekim sustavima (stranim) i prilagodili ih našoj uporabi, a sad?
15 000 ljudi, a VHS se godinama ne uvodi u postrojbe kao glavna jurišna puška.

Treba imati:
1. pamet
2. ideju
3. viziju
4. nešto novaca

i onda se sve isplati. Ovako.... biti ćemo presretni, sazvat konferenciju za novinare i paradirat će političari i vojni vrh ako nam dozvole vratiti vijatnam era migove iz Ukrajine.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 00:55   #60
Ne vidim smisla u nabavi novijih nadzvučnih ptica, u slučaju potrebe branit će nas NATO.
A mogli bi i u potpunosti ukinuti vojsku, ušteda bi bila itekako opipljiva i u slučaju potrebe naši zapadni saveznici poslali bi svoju vojsku na naše granice i obranili nas baš kao što danas to čine u Ukrajini.
Oh, čekaj...
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.