Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2010., 11:39   #1
Amenoreja

OK, imam 15 godina i nemam menstruaciju već više od pola godine (od rujna). Bila sam kod ginekologa i endokrinologa, i rekli su mi da nisam dobila zbog naglog gubitka na težini (cca. 15 kg u par mjeseci). Dijagnosticirana mi je anoreksija i ginekologica mi je rekla da moram dobiti na težini (sad imam 49 kg na 165 cm) u sljedećih godinu dana da bih dobila menstruaciju.
Ako ne dobijem, rekla mi je da ću morati primati hormonsku terapiju. Može mi netko objasniti hormonsku terapiju i nuspojave? Čula sam da može izazvati rak..
__________________
It's my life.
petrich_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 12:52   #2
Od hormonske terapije vjerojatno nećeš umrijeti, ali od anoreksije ćeš sigurno.
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 14:44   #3
Quote:
sunshine-girl kaže: Pogledaj post
Od hormonske terapije vjerojatno nećeš umrijeti, ali od anoreksije ćeš sigurno.
Slažem se.


__________________________________________________ ______

Hormonska terapija će odradit hormone umjesto tvog tijela.
Najvjerojatnije ćeš se malo udebljat, što je u tvom slučaju i preporučljivo.
Hormonalna terapija koliko znam ne stvara rak.
Vjerojatnije je da ako "ne umreš u međuvremenu od anoreksije", možeš ranije dobit rak ako ti tijelo ne funkcionira kako spada.
Ne imat menstruaciju u tako ranom stadiju znači ne razvit se dobro.
Upitno je kakav će ti biti status po pitanju reprodukcije. Znam da te sad djeca ne zanimaju, ali jednom tamo u dalekoj budućnosti valjda budu.
Bez menge nema djece.
Uglavnom, cjelokupno zdravlje ti ovisi o mengi, ako je nema, zdravlje je narušeno, po svakom pitanju.


Savjet, udebljaj se jedno 5kg što bi bilo dovoljno za tvoju visinu, menga će najvjerojatnije sama doći.
Neće odma slijedeći mjesec, možda prođe i pola godine-godina.
Ne moraš jesti junk food da bi se udebljala, dovoljno je jesti tri osnovna obroka. Ali pojesti ih.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 14:50   #4
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Slažem se.


__________________________________________________ ______

Hormonska terapija će odradit hormone umjesto tvog tijela.
Najvjerojatnije ćeš se malo udebljat, što je u tvom slučaju i preporučljivo.
Hormonalna terapija koliko znam ne stvara rak.
Vjerojatnije je da ako "ne umreš u međuvremenu od anoreksije", možeš ranije dobit rak ako ti tijelo ne funkcionira kako spada.
Ne imat menstruaciju u tako ranom stadiju znači ne razvit se dobro.
Upitno je kakav će ti biti status po pitanju reprodukcije. Znam da te sad djeca ne zanimaju, ali jednom tamo u dalekoj budućnosti valjda budu.
Bez menge nema djece.
Uglavnom, cjelokupno zdravlje ti ovisi o mengi, ako je nema, zdravlje je narušeno, po svakom pitanju.


Savjet, udebljaj se jedno 5kg što bi bilo dovoljno za tvoju visinu, menga će najvjerojatnije sama doći.
Neće odma slijedeći mjesec, možda prođe i pola godine-godina.
Ne moraš jesti junk food da bi se udebljala, dovoljno je jesti tri osnovna obroka. Ali pojesti ih.
Pa dobro... to i sama znam da se moram udebljati. Samo što to nije tako lako kako ti misliš.. ali kao da se tome sad ima čuditi.
Ne znam, ja sam progooglala malo o hormonskoj, i na puno stranica se priča o tome kako može izazvati rak dojke, a to me plaši zato jer sam ljetos imala cistu.. To su mi punktirali i sad je ok. U narednih godinu dana moram dobiti tih 5 kg, a meni se gadi i sama pomisao na to.
Od hormonske se ne deblja "malo", nego se zna dobiti 10 kg u tjedan dana, tako da molim da se ne umanjuje samo zato jer bih se ja mogla "preplašiti"...
__________________
It's my life.
petrich_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 15:01   #5
Quote:
petrich_ kaže: Pogledaj post
Pa dobro... to i sama znam da se moram udebljati. Samo što to nije tako lako kako ti misliš.. ali kao da se tome sad ima čuditi.
Ne znam, ja sam progooglala malo o hormonskoj, i na puno stranica se priča o tome kako može izazvati rak dojke, a to me plaši zato jer sam ljetos imala cistu.. To su mi punktirali i sad je ok. U narednih godinu dana moram dobiti tih 5 kg, a meni se gadi i sama pomisao na to.
Od hormonske se ne deblja "malo", nego se zna dobiti 10 kg u tjedan dana, tako da molim da se ne umanjuje samo zato jer bih se ja mogla "preplašiti"...
Koliko vidim ne čudimo se mi, već se ti čudiš i gadiš na samu pomisao.
Takvim stavom "hraniš" samo anoreksiju, ne ozdravljuješ.
Od ničega ne možeš dobit 10kg u 7 dana, ne trkeljaj gluparije.
Možeš se vadit na ciste i rak koliko hoćeš. Ali ti neće pomoći.
Vidim da si bistra i znaš tražit i naći što te zanima.
Ali poanta i dalje ostaje na anoreksiji.
Mengu nećeš dobit s tom kilažom, to tako funkcionira.
Ja ti nisam mama, nit ću te tjerat na nešto.
Pitala si, odgovorila sam. To je moj stav.
Radije odi čačkaj po zdravoj prehrani i nađi način da se ne udebljaš 50kg, jer na hormonima ćeš završit sa takvim stavom, bilo kad, ako ne sad, onda za koju godinu.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 15:03   #6
BTW, ovdje možemo pričat o amenoreji.
O gadosti na hranu, molim odi na "Ženski kutak" tamo imaš temu o anoreksiji. Pa se žali koliko hoćeš.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 15:24   #7
Što se tiče anoreksije, preroručila bih ti da se uhvatiš u koštac s time. Znam da želiš biti što mršavija, ali vjeruj mi, zdravlje ti mora biti na prvom mjestu.

Vezano uz hormonalnu kontracepciju... Eh, sto ljudi (žena) - sto različitih iskustva. Osobno je ne prakticiram i ne podržavam ()jer imam samo negativna iskustva), ali pošto je stanje već takvo kakvo je, najbolje bi bilo da pronađeš dobrog i odgovornog ginekologa te da i sama budeš odgovorna, tj. da pratiš kako tvoje tijelo reagira na pilule. Dakle, ako pušiš, prestani pušiti jer nije preporučljivo itd.

I pij svaki dan barem jednu šalicu čaja od cvijeta nevena - on regulira menstrualni ciklus. Prirodno je i ne škodi.

Puno sreće!
__________________
Riječi su isto kao i gomile ljudi, nije nužno znati za sve...
sheena0512 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 18:39   #8
Quote:
sheena0512 kaže: Pogledaj post
Što se tiče anoreksije, preroručila bih ti da se uhvatiš u koštac s time. Znam da želiš biti što mršavija, ali vjeruj mi, zdravlje ti mora biti na prvom mjestu.

Vezano uz hormonalnu kontracepciju... Eh, sto ljudi (žena) - sto različitih iskustva. Osobno je ne prakticiram i ne podržavam ()jer imam samo negativna iskustva), ali pošto je stanje već takvo kakvo je, najbolje bi bilo da pronađeš dobrog i odgovornog ginekologa te da i sama budeš odgovorna, tj. da pratiš kako tvoje tijelo reagira na pilule. Dakle, ako pušiš, prestani pušiti jer nije preporučljivo itd.

I pij svaki dan barem jednu šalicu čaja od cvijeta nevena - on regulira menstrualni ciklus. Prirodno je i ne škodi.

Puno sreće!
Hmm... budem probala to s čajem, pa da vidimo (makar ne znam više što nisam probala, tako da mi je debljanje sad valjda jedina preostala opcija). Thx na savjetu, u svakom slučaju.
__________________
It's my life.
petrich_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 19:47   #9
Quote:
petrich_ kaže: Pogledaj post
Hmm... budem probala to s čajem, pa da vidimo (makar ne znam više što nisam probala, tako da mi je debljanje sad valjda jedina preostala opcija). Thx na savjetu, u svakom slučaju.
Čaj će ti biti samo pomoć, moraš otići kod ginekologa da ti da pilule jer je tvoj slučaj zaista ozbiljan.
__________________
Riječi su isto kao i gomile ljudi, nije nužno znati za sve...
sheena0512 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 21:40   #10
Quote:
petrich_ kaže: Pogledaj post
Ne znam, ja sam progooglala malo o hormonskoj, i na puno stranica se priča o tome kako može izazvati rak dojke, a to me plaši zato jer sam ljetos imala cistu.. To su mi punktirali i sad je ok. U narednih godinu dana moram dobiti tih 5 kg, a meni se gadi i sama pomisao na to.
Od hormonske se ne deblja "malo", nego se zna dobiti 10 kg u tjedan dana, tako da molim da se ne umanjuje samo zato jer bih se ja mogla "preplašiti"...
Dobro si vidjela. Hormonska terapija ima određene rizike za karcinome, tromboze itd., samo što o tome mnogi ginekolozi uopće ne govore.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 22:03   #11
Quote:
petrich_ kaže: Pogledaj post
OK, imam 15 godina i nemam menstruaciju već više od pola godine (od rujna). Bila sam kod ginekologa i endokrinologa, i rekli su mi da nisam dobila zbog naglog gubitka na težini (cca. 15 kg u par mjeseci). Dijagnosticirana mi je anoreksija i ginekologica mi je rekla da moram dobiti na težini (sad imam 49 kg na 165 cm) u sljedećih godinu dana da bih dobila menstruaciju.
Ako ne dobijem, rekla mi je da ću morati primati hormonsku terapiju. Može mi netko objasniti hormonsku terapiju i nuspojave? Čula sam da može izazvati rak..
Meni je sa 16 dijagnosticirana amenoreja i ginekologinja mi je dala da pijem dabroston - to sam mislim jedan mjesec pila (ili kako to već ide, ne sjećam se) i nakon toga nikakvih problema.
bistric is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 01:17   #12
Quote:
petrich_ kaže: Pogledaj post
...U narednih godinu dana moram dobiti tih 5 kg, a meni se gadi i sama pomisao na to.
Ja znam da tebi to nije lako trenutno, ali ti moraš shvatiti da je to neophodno za tvoje zdravlje, ovo je jako ozbiljan problem. Možda ti ne slutiš da jest.

Ne želiš pilule, muka ti se udebljati, pa si se odlučila samo za čaj, opciju koja je vrlo upitna s obzirom na stanje i koja je samo blaga pomoć uz stručnu pomoć. To ti neće ništa vrijediti ako nastaviš po starom.

Tvoje stanje je sada kakvo je - i htjela ti ili ne, za svoje dobro sada moraš slušati stručnjake. Misli malo na svoje zdravlje i život. Poslije ćeš žaliti zbog toga gadno. Plašiš se pilula, a ne plašiš se za vlastiti život i za reproduktivni sustav koji će ti u budućnosti trebati.

Sa mnom je u razredu u srednjoj školi bila cura koja je bolovala od anoreksije. Cura se dovela do te granice, da su joj doktori doslovce kazali: "Ako izgubiš još 1kg, izgubila si život." Tek se u tom trenutku "probudila" i jedva smogla snage uz pomoć svih nas boriti se protiv ovoga zla. Uvijek je netko od nas bio s njom i pazio da jede. Nije jela junk-food, jela je normalnu hranu. Navijali smo satove po noći u 3 ujutro da ide jest. Nije mogla puno jesti odjednom, nego više malih obroka, ali češće. Malo po malo vratila se u život, ali je to bio težak put. Provela je dane i dane po bolnicama. Suze su mi išle na oči kad bih je vidjela da oblači po 4 komada majci na sebe samo da izgleda normalno. To je trajalo 2 godine. Posljedice su bile svakakve, zaredale su se u međuvremenu bolesti i infekcije jer joj je imunitet užasno oslabio, a odrazilo se i na njen reproduktivni sustav, dalje ti neću pričati.

Nije mi cilj te prestrašiti, niti malo, cilj mi je da ti ukažem koliko imaš ozbiljan problem i da se ne možeš oslanjati tek tako na ovaj forum i hvatati se na sve osim pilula i debljanja. Ti se MORAŠ udebljati, izaberi ZDRAVLJE i ŽIVOT.

Želim ti puno sreće i zdravlja
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 13:09   #13
Quote:
bistric kaže: Pogledaj post
Meni je sa 16 dijagnosticirana amenoreja i ginekologinja mi je dala da pijem dabroston - to sam mislim jedan mjesec pila (ili kako to već ide, ne sjećam se) i nakon toga nikakvih problema.
I onda ti se vratila menstruacija?
__________________
It's my life.
petrich_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 13:34   #14
Evo ti jedan primjer. Mojoj najboljoj frendici je u srednjoj dijagnosticirana anoreksija, u najgorem periodu imala je 35kg (163cm) i hospitalizirana je na par mjeseci. Da ne duljim, dijagnosticirana joj je amenoreja i već je godinama na hormonskoj terapiji (između ostalog, pila je i dabroston). Sad imamo 24 god i ona još uvijek mora piti tablete da bi dobila menstruaciju svaki mjesec.
Prestala ih je piti u nekoliko faza na preporuku ginekologice, ali nije mogla prirodno dobiti menstruaciju (makar joj je težina već godinama u granicama normale). U tih 6-7 godina, prirodnim putem je počela krvariti samo 3 puta, što smo slavile kao da je Nova godina. Ali krvarenje se nikad nije pojavilo i sljedeći mjesec. I tako u krug...
Neću ti soliti pamet, svaki slučaj je individualan, a vjerujem da o posljedicama anoreksije (ne samo psih. već i fizičkim) znaš već dosta i ne želim zvučati pokroviteljski.
Samo, pazi na sebe, malena!

Zadnje uređivanje the_caterpillar : 15.03.2010. at 13:40.
the_caterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 16:27   #15
U situaciji u kakvoj jesi, hormonska je terapija mila majka. Zaista mislim da te taj problem ne bi trebao mučiti. Fokusiraj se na normaliziranje težine.
Neocortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 09:02   #16
Quote:
petrich_ kaže: Pogledaj post
I onda ti se vratila menstruacija?
Da, ali pretpostavljam da je moj veliki plus bio što nisam bolovala od anoreksije (ne napadam te, nego želim naglasiti da od same hormonalne terapije ti vjerojatno neće biti ništa bolje ukoliko imaš uistinu premalo kilograma). Sretno .
bistric is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 14:09   #17
Quote:
bistric kaže: Pogledaj post
Da, ali pretpostavljam da je moj veliki plus bio što nisam bolovala od anoreksije (ne napadam te, nego želim naglasiti da od same hormonalne terapije ti vjerojatno neće biti ništa bolje ukoliko imaš uistinu premalo kilograma). Sretno .
Pa imam 49 kg. To nije ne znam kak opasno malo.
__________________
It's my life.
petrich_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 16:09   #18
Quote:
petrich_ kaže: Pogledaj post
Pa imam 49 kg. To nije ne znam kak opasno malo.
Opasno je i vrlo vjerojatno ti neće pomoći na toj kilaži, pogotovo nakon prestanka uzimanja . No, još opasnije od toga je to što ti misliš da to nije opsano. Ovdje te nitko ne želi napasti nego ti samo želimo pomoći da shvatiš kako se MORAŠ udebljati.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 18:06   #19
Quote:
petrich_ kaže: Pogledaj post
Pa imam 49 kg. To nije ne znam kak opasno malo.
Čim ti je anoreksija dijagnosticirana... Ne znam, valjda se ne daju olako takve dijagnoze.
Ono što mi je ovdje vrlo upečatljivo, su tvoji stalni pokušaji banaliziranja stanja. (i ovo nije napad)
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 08:20   #20
Quote:
sunshine-girl kaže: Pogledaj post
Čim ti je anoreksija dijagnosticirana... Ne znam, valjda se ne daju olako takve dijagnoze.
Ono što mi je ovdje vrlo upečatljivo, su tvoji stalni pokušaji banaliziranja stanja. (i ovo nije napad)
Ma ne banaliziram... ali što da sad više pišem o svojoj bolesti kad ovo i nije podforum za to?? Samo ističem da postoji (ogromna) razlika između 49 kg i 35 kg.
I ja opet ponavljam, ZNAM da se moram udebljati. Ali mi stanje DEFINITIVNO nije toliko kritično.
I da, dijagnozirali su mi anoreksijuu čim sam rekla da sam namjerno smršavila. Daju ti dijagnozu vrlo olako, samo da te skinu s leđa, ako baš moraš znati...
__________________
It's my life.
petrich_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:54.