Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2014., 21:52   #9121
Ako smo na Ataturku oko 15:45, kada bi otprilike mogli biti na Sultanahmetu? Do 18h?
Metro+tram.

Zadnje uređivanje Anita2507 : 10.08.2014. at 22:50.
Anita2507 is offline  
Old 10.08.2014., 22:23   #9122
Quote:
Anita2507 kaže: Pogledaj post
Ako smo na Ataturku oko 15:45, kada bi otprilike mogli biti na Sultanahmetu? Do 18h?
Ovo ti je u idealnim uvjetima:
metro+tram cca 50 min
taxi od 35 do 75 min

...ovisi jel radni dan ili ne...i trebaš izaći s aerodroma...mislim, uzeti prtljagu...
Dogovoren prijevoz s hotelom je u našem slučaju trajao 30 min...navečer, 22h, bilo je prometa i to dosta ali nas je vozio kao raketa...
__________________
Ne znaš da voljeti te moram. Ti mi griješ dušu. Ne, drukčije ne može biti. Ne znaš da voljeti te moram.
(Emir: Atila Ilhan tako je vjerovao u ljubav. Zar mi nismo...?)
kmf55 is offline  
Old 11.08.2014., 20:58   #9123
Quote:
Anita2507 kaže: Pogledaj post
Ako smo na Ataturku oko 15:45, kada bi otprilike mogli biti na Sultanahmetu? Do 18h?
Metro+tram.
Metro + Tram vjerojatno uvijek slicno. Taxi ... treba pozuriti sto prije jer bi mogla pocet guzva.
Bezveze is offline  
Old 12.08.2014., 00:17   #9124
Quote:
maca_i_pol kaže: Pogledaj post
Ljudi zna li tko gdje se u Zagrebu mogu mijenjati turske lire u kune, nisam stigla tamo promijeniti i sad ne znam što bi s njima.
Ako nekome treba zamijeniti turske lire u kn, neka se javi privatnom porukom. Ovo vrijedi i za sve ostale egzotične valute.
numizmatika is offline  
Old 18.08.2014., 08:30   #9125
Imam jedan upit za one koji su više puta išli put Istanbula u vlastitom aranžmanu - koliko su cijene smještaja porasle? Jer imam u planu na proljeće ići u novi posjet, a sad gledam te cijene smještaja i vidim da su puno veće nego u 1.mj.ove godine. Čak i iste datume kad gledam za sljedeću godinu su veće cifre. Isplati li se do zadnjeg čekati sa odabirom smještaja, tj.da li spuste cijenu pred sam datum dolaska jer sam u zadnji čas birala prvi put i upola jeftinije prošla od ovoga što sada nude.
Rollergirl is offline  
Old 18.08.2014., 09:48   #9126
ja idem četo u Istanbul i vec sam pisala o tome
moja preporuka je da se zove hotel direktno ukoliko već znate kakav je ili imte neke preporuke pa znate da je zadovoljavajući sa higijenom i urednošću

ukoliko imaš povoljan termin dolaska a nije sama ljetna sezona onda odvoji sat-dva i obiđi par hotela i sam se uvjeriš o stanju hotela a cijenu ćeš sigurno imati pouno povoljniju

ja sam "na licu mjesta" dobila četverokrevetnu sobu za 450 eura za sedam dana a na bookingu je bila 650 ili tako nešto
nibleri is offline  
Old 21.08.2014., 20:28   #9127
Prije puta u Istanbul, puno su mi pomogli savjeti s ove teme , pa evo da i ja malo pripomognem.

Mi smo išli s agencijom, ali to se odnosilo samo na put i smještaj; agencija je nudila razne fakultativne izlete koji su bili cca 450-500kn po izletu, ali, zahvaljujući vašim savjetima, znala sam da sve to što oni nude na izletima možemo i samostalno obići po puno povoljnijim cijenama, tako da nas nisu uspjeli nasamariti što se toga tiče. (Naravno, najbolje bi bilo da smo i išli u vlastitom aranžmanu, ali u zadnji tren smo se odlučili na put, pa ne vjerujem da bismo naišli na neke povoljne avio-akcije).

Let nam je bio do zračne luke Sabiha Gokcen, koja se nalazi na azijskom dijelu grada, tako da nam je trebalo cca 1,5h do centra Istanbula, s obzirom da smo par puta upali u prometnu gužvu. Ali, unatoč tome, nije bilo dosadno – naprotiv, jako je zanimljivo gledati krajeve kroz koje prolaziš, kontrast između starih džamija i modernih nebodera te turske obitelji od 8-10 članova nagurane u jedan auto, ali unatoč tome s osmijehom na licu.

Vožnja preko mosta, zatim uz bizantske zidine... stvarno se i na prvi pogled stekne dojam važnosti toga grada. Bili smo smješteni u Laleli četvrti, hotel Buyuk Sahinler – po onome što sam o njemu čitala na Tripadvisoru prije puta, bila sam spremna na najgoru rupu; ali ostala sam iznenađena, hotel odličan, uredan, čist, prostrana soba i udobni kreveti, wc isto dobar, 20-25min lagane šetnje do Sultanahmeta... stvarno ne znam po kojim kriterijima su mu drugi davali tako loše ocjene.

Nakon smještaja u hotel, bilo je već predvečer, tako da smo samo malo prošetali po okolici i vratili se u hotel na noćenje.

Drugi dan, nakon doručka (koji je, btw, bio fenomenalan – najbolja ponuda doručka na svim mojim dosadašnjim putovanjima! ), krenuli smo u oblilazak grada. Laganom šetnjom od hotela preko zgrade Sveučilišta (nažalost, bila je pod skelama) i Čemberlitaš stupa (koji kao da je izašao iz Hitckokova filma s obzirom koliko je golubova bilo na njemu!!!) nakon 20-ak minuta dolazimo do Sultanahmeta. Slijedi razgled Aje Sofije (ulaz 25TL) uz lokalnog vodiča – nevjerojatna građevina, kad uđeš unutra, sva ona svjetlost, zlatna boja, mješavina kršćanskih i muslimanskih simbola....; zatim slijedi kratka pauza za fotografiranje u parku između Aje i Plave, pa odlazak na razgled Plave džamije (ulaz GRATIS, ali obavezno pokrivanje glave za žene i izuvanje obuće za sve) – isto impresivna, iako me se Aja više dojmila. Šetnja po Hipodromu, pa pauza za ručak. Bili smo u restoranu Doy-doy, hrana je bila ok, ne sjećam se više cijena. Ručali smo na terasi restorana (na vrhu), puca lijepi pogled na Plavu džamiju, iako malo nagrđen modernijim kućama, ali sve se to da riješiti zoom-om za dobru fotografiju. Nakon ručka, otišli smo u obilazak Cisterne Bazilike (ulaz 10TL). Iskreno, ovo je bila znamenitost kojoj sam se najviše veselila prije puta, upravo zbog tog nekog tajanstvenog ugođaja, ali... Pa, ne mogu reći da me razočarala, jer stvarno nije do nje, prostor je prekrasan, mističan, lagana instrumentalna muzika savršena podloga za takav prostor... jedini problem bio je preveliki broj turista. To je stvarno jedno od onih mjesta koje čovjek želi doživjeti sam, bez puno gužve, tako da se nadam da će mi se, kad slijedeći put budem išla u Istanbul, posrećiti i da neće biti tako puno ljudi unutra. I, da... slikali smo se u sultanskim/haremskim nošnjama. Znam da je papilova i tourist trap, ali nismo mogli odoljeti i ne žalimo zbog toga, slike su odlične! Nakon Cisterne, laganom šetnjom, prateći liniju tramvaja, spustili smo se do Eminonu dijela, gdje nas je dočekao cijeli taj urnebes tipičan za Istanbul: mnoštvo ljudi, auta, tramvaja, brodova, kruzera... napad na sva osjetila, ali u pozitivnom smislu. Prošetali smo po Galata mostu, sjeli u jedan od kafića popiti čaj od jabuke (yummy ♥) i uživali u prekrasnom pogledu na džamiju Sulejmaniju... Kad se spustila večer, odlučili smo skoknuti malo na azijsku stranu: povratna karta Eminonu-Uskudar došla nas je 6TL. Vožnja brodom je prekrasna, traje 10 min, a najupečatljiviji pogled bio mi je na Kiz Kulesi, osvjetljenu u mraku. Nažalost, kad smo došli na azijsku stranu, počela je padati kiša, tako da smo se samo malo prošetali i odlučili potražiti restoran Kanaat Lokantasi, za kojeg sam čula dobre recenzije. Cijene su umjerene, hrana odlična (uzeli smo juhu od leće, zatim rižot s balancanama te na kraju neki njihov desert koji je sličio na kombinaciju pudinga i želea s komadima orašastog voća unutra, ako netko zna naziv deserta, neka mi pliz kaže ), tako da bih ga stvarno preporučila. Nakon večere, slijedila je noćna vožnja brodom natrag do Eminonua, s prekrasnim pogledom na Dolamabahce palaču, most, Galata most, itd. S Eminonua smo hvatali tramvaj do hotela, malo se namučili dok smo skužili kako kupiti kartu na žetone, ali oduševio nas je jedan mladi Turčin koji nam je ponudio ˝provući˝ svoju prijevoznu karticu. Ipak, na kraju smo shvatili način kupnje karte, tako da nije trebalo. Turcima.

p.s. To bi bilo to zasad, nemam više vremena, druge dane mogu koji drugi put, ako nekome treba.
LittleSky is offline  
Old 23.08.2014., 22:27   #9128
pozdrav svima,

imam par pitanja:

da li je taksim dobar kvart za hotel?
jeli blizu znamenitostima, i da li je siguran?

koja je procedura dobivanje vize?
koliko se čeka?

ima li koja katolička crkva u Istanbulu,
budući da tamo planiram za Uskrs

kakvo je vrijeme početkom travnja?

jeli dosta 6 dana za prvi boravak?

hvala unaprijed na odgovorima

Zadnje uređivanje Macarena_ : 23.08.2014. at 22:46.
Macarena_ is offline  
Old 24.08.2014., 10:53   #9129
istice mi 90 dana u istanbulu za nekih 15ak dana. ima li sanse produzit vizu za barem jos tjedan dana, ako da kako i gdje pusa svima iz IST
mwah is offline  
Old 24.08.2014., 11:40   #9130
Macarena, ja sam bila u Istanbulu samo jednom, ali probat ću odgovorit na ona pitanja na koja odgovor znam, a druga ostavljam onima koji su tamo češće. Mi nismo bili smješteni na Taksimu, ali iz pročitane cijele teme, mislim da je Taksim dobar kvart za hotel, pogotovo ako te zanimaju i noćni izlasci. Istanbul jest veliki grad, ali udaljenosti između znamenitosti nisu toliko velike i mislim da se većina tih najpoznatijih stvari može proći i pješke. Trg Taksim nalazi se na vrhu Istiklal ulice, koja je duga cca 3km, i kad dođeš do njenog dna, odmah je tu Galata toranj, malo ispod Galata most, a čim njega pređeš, već si u donjem dijelu grada. Također, sve je odlično povezano tramvajima, tako da se lako može doći od jedne znamenitosti do druge, ako vam se ne da šetati.

Mi smo vize dobili odmah na aerodromu, čekali smo jedino u redu. Mislim da košta 15 eura. Ali tu se pisalo da se može i online nabaviti, tako da istraži malo.

Najbliža katolička crkva ti je sv.Ante Padovanskog, u neposrednoj blizini Istiklal ulice. Nažalost, nismo bili unutra, ali prekrasna je i izvana.

Što se tiče toga je li 6 dana dovoljno.... meni su i 4 dana bila dovoljna da obiđem većinu toga i da se zaljubim u grad, ali mi se grad toliko svidio da se definitivno namjeravam (bar) još jednom vratiti tamo. Tako da, mislim da ti je 6 dana dovoljno za prvi put, može se obići dosta toga i upiti atmosfera grada, ali Istanbul je jednostavno grad koji te vuče da se opet vratiš.
LittleSky is offline  
Old 24.08.2014., 15:47   #9131
Putujem sutra Turkishem iz Zagreba. Je li dovoljno da imam samo putovnicu ili moram imat isprintanu kartu? Tek danas mogu napraviti online check in, a posto danas nemam gdje isprintati kartu ne bih to ni radila onda.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ki-Ki is offline  
Old 24.08.2014., 16:41   #9132
Quote:
Ki-Ki kaže: Pogledaj post
Putujem sutra Turkishem iz Zagreba. Je li dovoljno da imam samo putovnicu ili moram imat isprintanu kartu? Tek danas mogu napraviti online check in, a posto danas nemam gdje isprintati kartu ne bih to ni radila onda.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mi smo samo putovnice pokazali i sva vrata su se dalje otvarala sama od sebe.
halitmy is offline  
Old 24.08.2014., 18:09   #9133
Quote:
halitmy kaže: Pogledaj post
Mi smo samo putovnice pokazali i sva vrata su se dalje otvarala sama od sebe.

Hvala, sad mi je lakše!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ki-Ki is offline  
Old 24.08.2014., 19:06   #9134
Cool

Quote:
Macarena_ kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,

imam par pitanja:

da li je taksim dobar kvart za hotel?
jeli blizu znamenitostima, i da li je siguran?

koja je procedura dobivanje vize?
koliko se čeka?

ima li koja katolička crkva u Istanbulu,
budući da tamo planiram za Uskrs

kakvo je vrijeme početkom travnja?

jeli dosta 6 dana za prvi boravak?

hvala unaprijed na odgovorima
Ako ti je do malo bučnijeg okruženja i izlazaka, Taksim je dobar. Ako ne i ako ti je bitno da su must see mjesta na dohvat noge, Sultanahmet ili još bolje Sirkeci...
Sigurnost...kao i u svakom velikom gradu. Osjećat ćeš se savršeno sigurno ako se ne dovodiš u situacije koje su nesigurne.
Vizu možeš ishoditi isključivo online...https://www.evisa.gov.tr/ - Prevedi ovu stranicu...na ovim stranicama dobila sam odgovor da ju dobiješ odmah, isprintaš i to je to...
Znam za dvije katoličke crkve u centru, obje na Istiklalu, za Sv Antuna Padovanskog si dobila info, a tu je i crkva Sv.Marije...
Početkom travnja je ugodno vrijeme...
Za Istanbul ti je dovoljno 6 dana za vidjeti osnovno (iako...moje osnovno je puno šire od onog uobičajeno osnovnog pa mi ni 15 dana ne bi bilo dovoljno ), a onda drugi put 6 dana, treći put 6 dana itd...itd...
__________________
Ne znaš da voljeti te moram. Ti mi griješ dušu. Ne, drukčije ne može biti. Ne znaš da voljeti te moram.
(Emir: Atila Ilhan tako je vjerovao u ljubav. Zar mi nismo...?)

Zadnje uređivanje kmf55 : 24.08.2014. at 19:50.
kmf55 is offline  
Old 24.08.2014., 19:22   #9135
Quote:
mwah kaže: Pogledaj post
istice mi 90 dana u istanbulu za nekih 15ak dana. ima li sanse produzit vizu za barem jos tjedan dana, ako da kako i gdje pusa svima iz IST
U lokalnoj policijskoj postaji zatražiš boravišnu dozvolu...
https://www.evisa.gov.tr/en/info/i-w...t-should-i-do/
...Öpücük tebi i Istanbulu i reci mu da stiiiižeeeem...uskoro...
__________________
Ne znaš da voljeti te moram. Ti mi griješ dušu. Ne, drukčije ne može biti. Ne znaš da voljeti te moram.
(Emir: Atila Ilhan tako je vjerovao u ljubav. Zar mi nismo...?)

Zadnje uređivanje kmf55 : 24.08.2014. at 19:55.
kmf55 is offline  
Old 24.08.2014., 20:21   #9136
Skupih dojmove forumaša vezano za klopu, pa molim vas mišljenje da li su slijedeća mjesta ok za posjetiti:

Hazif Mustafa
Kofteci Ramiz
Balkan Lokantasi
Durum Salon
Konak Caffe
DEVELI EMINÖN
DOY DOY RESTORAN
KAHVE DUNYASI
Anita2507 is offline  
Old 24.08.2014., 20:29   #9137
Quote:
Anita2507 kaže: Pogledaj post
Skupih dojmove forumaša vezano za klopu, pa molim vas mišljenje da li su slijedeća mjesta ok za posjetiti:

Hazif Mustafa
Kofteci Ramiz
Balkan Lokantasi
Durum Salon
Konak Caffe
DEVELI EMINÖN
DOY DOY RESTORAN
KAHVE DUNYASI
Od svih s tvog popisa bila sam samo u Konak caffeu, idi svakako zbog pogleda...navečer je prekrasno.
Mogu ti preporučiti i Zeyrek caffe (restoran) i Kitchenette (bila u onom na Etileru) ako ti baš nije do turske kuhinje.
__________________
Ne znaš da voljeti te moram. Ti mi griješ dušu. Ne, drukčije ne može biti. Ne znaš da voljeti te moram.
(Emir: Atila Ilhan tako je vjerovao u ljubav. Zar mi nismo...?)

Zadnje uređivanje kmf55 : 24.08.2014. at 21:19.
kmf55 is offline  
Old 24.08.2014., 20:55   #9138
Littlesky i kmf55 hvala puno, zlatne ste

ako se viza dobije tako lako, onda je dovoljno izvaditi ju
dan prije polaska, ili?
Macarena_ is offline  
Old 24.08.2014., 21:15   #9139
Quote:
Macarena_ kaže: Pogledaj post
Littlesky i kmf55 hvala puno, zlatne ste

ako se viza dobije tako lako, onda je dovoljno izvaditi ju
dan prije polaska, ili?
...bilo kad prije dolaska ali je preporuka da ju zatražiš 48 sati ranije...
https://www.evisa.gov.tr/en/info/how...ly-for-e-visa/
__________________
Ne znaš da voljeti te moram. Ti mi griješ dušu. Ne, drukčije ne može biti. Ne znaš da voljeti te moram.
(Emir: Atila Ilhan tako je vjerovao u ljubav. Zar mi nismo...?)
kmf55 is offline  
Old 24.08.2014., 23:06   #9140
Quote:
Anita2507 kaže: Pogledaj post
Skupih dojmove forumaša vezano za klopu, pa molim vas mišljenje da li su slijedeća mjesta ok za posjetiti:

Hazif Mustafa
Kofteci Ramiz
Balkan Lokantasi
Durum Salon
Konak Caffe
DEVELI EMINÖN
DOY DOY RESTORAN
KAHVE DUNYASI
Evo da i ja malo potpomognem nadopunjavanju dojmova.

Hafiz (ne hazif) Mustafa je dosta popularan, mi smo bili u onom na Sirkeciju, fora mjesto za probati turske delicije, tamo se prodaju samo deserti, da se razumijemo. Prometno okruženje, zvukovi taksija, ne pretjerano udaljen ulaz u Marmaray malo narušavaju izvorni koncept tradicionalnog lokala. Ukusno onome tko to voli.

I još smo bili u Kahve Dunyasi u ulici iz koje se ulazi u Kapali (ulaz kod Nurosmaniye camii) - s At Meydana se ulicom Divan Yolu ide do Mollafenari Mah. Nuruosmaniye Cad. No:79 Gazi Sinanpaşa Sok. Nakon nezgodnog lutanja do Sulejmanije i povratka najdužim mogućem putem kroz Mahmutpašu pa onda opet lutanja kroz Kapali koji se zatvarao, odlučili smo sjesti u Kahve Dunyasi i uletjeli k'o muhe bez glave pa nismo pretjerano gledali što se nudi i uzeli tipična "svjetska" pića (kave, cappuccino, vruću čokoladu i sl.). Konobari nisu znali engleski do te mjere da im nije bilo jasno da želimo naručiti čak dva cappuccina a ne jedan, tkao da je turski dobrodošao. Za razliku od Hafiza, Kahve Dünyasi (Svijet kave) je jedno moderno odredište, puno raznih vrsta primamljive čokolade...
halitmy is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:08.