Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2012., 14:13   #1
10.gastronomski natječaj - Kineska kuhinja

Dragi forumaši, i gosti,
zadovoljstvo mi je otvoriti 10.jubilarni natječaj na kojem ćemo malo otputovati u daleku nam Kinu.
Stoga, želim svima dobrodošlicu u Kinesku kuhinju!
Originalna kineska kuhinja je jedna je od najcjenjenijih u svijetu te se smatra i sofisticiranom umjetnošću.
Umjetnost u pripremanju hrane stavlja hranu na još jednu višu razinu i pokazuje (i dokazuje) kako ona nije samo za zadovoljavanje osnovne životne potrebe (iako je to naravno njezin primarni cilj) nego i da bude oku ugodna, ponekad simbolična, i nadasve zdrava, koliko je to danas moguće.

U Kini postoje razni stilovi hrane i njezinog načina pripreme.
Od svih raznih stilova posebno se ističu pekinški, šangajski, sečuanski i kantonski, a ima ih još puno više.
Po kojem stilu i koje jelo ćete pripremiti za ovaj natječaj ovisi samo o vama.
Tema je široka i slobodna. Jedino poštujmo osnovne zakonitosti njihovog načina pripreme, namirnica i začina.
Karakteristika kineske kuhinje (osim riže) su začini i perfektno spajanje kontrasta ljuto-slatko i slatko-kiselo čime se postiže specifićnost okusa i mirisa.
Njihova kuhinja takodjer zna biti vrlo dekorativna, kako u stilu tako i u bojama.

A kako osobno volim umjetnost, boje, fotografiju, hranu.... ovom temom sam objednila sve to u jedno.
I znam da cu uživati u vašim jelima, te nam svima želim dobro kuhanje i veselo druženje!
Upoznajmo zajedno kinesku kuhinju!
coflek is offline  
Old 26.01.2012., 15:02   #2
10.gastronomski natječaj - Kineska kuhinja - jela izvan natječaja

Otvaram temu Kineska kuhinja za postanje jela - izvan natječaja.

Dobro došli!
coflek is offline  
Old 26.01.2012., 15:09   #3
Čestitke, coflek!

Pravila 10. natječaja:
- natječaj traje do 23 sata 16. 2. 2012.
- natjecati se mogu svi članovii foruma sa samo jednim jelom
- slike jela koja se natječu moraju imati na sebi ceduljicu sa natpisom "forum.hr"
- na ovaj topic stavljaju se samo postovi s jelima za konkurenciju, oduševljenje istima izražava se na posebnom topicu za komentare
- na pratećem topicu sa jelima zadane tematike ali koja se ne natječu mogu sudjelovati svi bez ograničenja
- glasanje za najbolje jelo natječaja traje po postavljanju ankete do 20. 2. 2012. u podne
- glasati mogu svi članovi foruma koji imaju minimalno 100 postova unatrag godine dana na gastronomiji
- glasa se za 3 jela, ukoliko netko glasa za više a ne objavi ispravak u roku pola sata na topicu njegovi glasovi su nevažeći, ukoliko netko zabunom glasa samo za jedno jelo njegovi dodatni glasovi će se uvažiti ako objavi ispravak glasanja u roku pola sata
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Old 26.01.2012., 15:14   #4
Da i ja jednom budem prva - makar u nenatjecajnom dijelu



Piletina na mandarinski
http://damijenestoslatko.bloger.hr/p...i/1890238.aspx
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Old 26.01.2012., 15:15   #5
Ovo je topic samo za postavljanje jela koja ne sudjeluju u natječaju.

Za komentiranje postoji otvorena posebna tema.


Ajme, Fran! Preduhitri me...
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Old 28.01.2012., 10:22   #6
Zubatac na/u pari

Riba:

fileti zubaca
mlada kapula
djumbir
vino od rize
korijander
ulje od kikirikija
ulje od przenog sezama
soja sos

Prilog:
bok choy
djumbir
soja sos
ulje od sezama

Poloziti zubaca u duboki tanjur, posuti sa sitno isjeckanim djumbirom,
bijelim dijelom od mlade kapule i vinom od rize.
Tanjur omotati prozirnom folijom, pazeci da je potpuno zatvoren da para ne bi izasla
dok se kuha. Kuhati u mikrovalnoj 3 minuta na 600 W.

Kad je gotov, odstraniti djumbir i kapulu. Posebno ugrijati ulje od kikirikija,
treba da bude vrelo. Ribu posuti sa sitno isjeckanim svjezim
djumbirom (ne puno), korijanderom i zelenim dijelom od mlade kapule, te preliti
sa par zlica vrelog ulja, treba da cvrci.
Napraviti umak od soja sosa i ulja od przenog sezama te preliti preko ribe.

Prilog:
Ugrijati u voku ulje, dodati sitno isjeckani djumbir. Kad se djumbir malo proprzi
dodati isjeckani bok choy, prvo bijeli dio pa nakon toga zeleni. Kad je skoro gotovo
dodati malo sosa od soje.

Ja sam bio malo skeptican, lijeva ruka mi je svo vrijeme drzala desnu da ne
posegne za bocom maslinovog ulja, kao dr. Strangelove, ali krajnji rezultat je vise
nego odlican, riba je vrlo socna i u kombinaciji sa ostalim dodacima izuzetno ukusna.

Recept je iz knjige Modernist Cuisine, koju naravno nisam kupio jer kosta 500$, ali je objavljen
na blogu

Evo slija:







Justin Thyme is offline  
Old 31.01.2012., 18:42   #7
Kineske dizane okruglice na pari s umakom od kikirikija

Tijesto za okruglice:
3 šalice brasna(šlice imaju oko 2dcl)
1 šalica tople vode
1 žlica šećera
1/2 žlice suhog kvasca
1/2 žlice praska za pecivo
1 žlica biljne masti ili margarina

U mlakoj vodi razmtiti kvasac,šećer i jednu žicu brašna i pustiti da se kvasac aktivira.Brašno,prašak za pecivo,pomješati i u smjesu dodati kvasac i biljnu mast.
Umjesiti glatko,malo tvrđe tijesto,ako je potrebno dodati još nekiliko žlica vode.
Tijesto ostaviti pokriveno na toplom mjestu da se udvostruči njegov volumen.

Nadjev:
2 žlice ulja
1 srednji poriluk
1 ćešanj ćešnjaka
1 srednja mrkva
300 g svinjetine/govedine/piletine mesa ( ja sam koristila pileći zabatak)
2 žlice soja sosa
1 žlica smeđeg sećera
1 žlica gustina rastopljenog u 2 žlice vode
3-4 vece shiitake

Ulje staviti da se zagrije u wok(ako nemate može i tava),pa u njega dodati smeđi šećer da se karamelizira,na to dodati isjeckani poriluk,mrkvu izrezanu na
štapiće,propirjati,pa dodati na sitne kockice izrezano meso.Pirjati dok meso ne promjeni boju,po dodati shiitake i sitno isjeckani ćešnjak.Pirjati još kratko,dodati soja sos,malo soli(ako je potrebno) i ugustiti gustinom razmućenim u vodi.
Ostaviti nadjev da se ohladi.

Tijesto premjesiti i razdjeliti u više loptica jednake veličine.
Ja sam radila manje pa ih je ispalo 26 komada.
Loptice valjkom razvalati u oblik kruga nadjev žlicom stavljati u sredinu.Rubove premazati vodom i stisnuti prstima na vrhu,poput malene vrećice.Ovakve okruglice staviti na toplo da se tijesto još malo digne.

Okruglice kuhati na pari oko 15-20min.

Kuhanje na pari
Ako nemate posudu za kuhanje na pari improvizirajte tako da stavite vodu u zdjelu i pustit da zavrije.Na vrh stavit sito za brašno na njega položite okruglice,a odozgo pokrijte poklopcem.Nemojte ih preblizu složiti da se ne zaljepe,jer tokom kuhanja dosta povećaju volumen.

Umak od kikirikija

4 žlice maslaca od kikirikija
200 ml vode
4 žlice soja umaka
½ žličice mljevenih čili papričica
½ žličice mljevenog currya
sok 1 limete
2 žlice smeđeg šećera
2 žlice gustina razmućenog u malo vode

Sve sastojke osim gustina pomješati i staviti da se zgriju do vrenje.Kada počne kipiti dodati gustin razmućen u mao vode,promješati i čim se počne zgušnjavati maknuti s vatre.

Ja sam poslužila uz prokulice kuhane na pari i kikiriki umak,ali može se jesti bez ičega ili samo uz malo soja sosa.

Dobar tek!

P.S.Obratite pažnju na štapiće i ždrala





gven_s is offline  
Old 31.01.2012., 20:53   #8
evo i mojeg jela za natječaj

Prvi put, zadnji put i nikad više ne razvlačim doma Chinese Noodlese

Ne kužim se baš u kinesku kuhinju, osim u fileke i picekove nogice. Pa sam malo surfao netom i vidio da se osim riže tamo jedu i Chinese Noodles, nekakve rezance. Pa reko zašto da kupujem gotovo ak se da i doma to napraviti. E tu sam se jako zeznuo
Inače radi se o nekom običnom jelu sa tim rezancima, povrćem, mesom, začinima i čajem od đumbira.


Za noodlese:
- 2 šalice mekog brašna
- šalica mlake vode
- sol
- čarobni štapić

Još uz to:
- 500g juntine
- 300g brokule
- 1 crvena paprika
- mladi luk
- đumbir
- kineski šampinjoni
- sezamovo ulje
- soja sos

Čaj od đumbira:
- oguljeni đumbir
- limun
- klinčić


Za noodlese vam treba velika radna površina. Mješajte brašno i malo po malo dodajte posoljenu mlaku vodu. Dobro izmjesite u štrucu. Uzmite čarobni štapić i pretvorite tu štrucu u vučene čajniz nudlse. Ako nemate čarobni štapić, idite u trgovinu i kupite ih, ili bilo kakvu tjesteninu. Ako se ipak odlučite sami napraviti vučene noodlese činite to na vlastitu odgovornost.

Evo uputstva kako bi se to trebalo raditi. Rukama štrucu razvaljajte u kobasicu. Primite za krajeve i zamislite da je vijača. Zamahnite kobasicom par puta i lupite u radnu površinu. Zarotirajte ju da se sama omota u pletenicu. Stavite na radnu površinu, opet rukama razvaljajte i ponovite taj postupak 150 puta s tim da svaki put rotirate u drugu stranu. Očekujte da će vam kobasica pucati i da nećete moći razvaljati jer će se sve rasplesti. Nakon što 150 puta kobasica bi trebala biti duga oko 2 metra, ako vam se neda mjeriti pokušajte ju preskočiti ko vijaču. Pobrašnite ju i napravite krug. S desnom rukom primite krajeve kruga, a lijevom rastegnite. Opet napravite krug i desnom primite vrh, samo što sada imate duplu kobasicu, pa razvucite. To ponavljajte sve dok ne dobijete željenu debljinu noodlesa, ili dok vam ne popuca i zadnja nit. Svaki put kad razvučete trebali bi imati duplo više rezanaca. Evo vam i video kako se to radi. Ma piece of cake not.







Tu je slika mojih ostanjaka.


Meso narežite na kockice, kratko popržite na sezamovom ulju. Maknite meso i dodajte papriku, brokule i šampinjone, te kratko popržite. Stavite kuhati rezance. Na ulju od pečenja krako popržite mladi luk, češnjak i đumbir. Dodajte rezance, meso i povrće. Začinite soja sosom. Poslužite uz čaj od đumbira.
Dobar tek








Slika s ceduljicom.

E sad dal se isplati tolko zezati? Pojma nemam, mojoj mami su prefini, a ja sam izgubil volju za hranom nakon kaj sam se 3 sata zezal s tim...
Previše slika imam za staviti pa su zato neke samo linkovi.

Japanski istraživači vjeruju da đumbir blokira reflekse tijela za povraćanje i gađenje, pa preporučam da ga pijete kad budete gledali jela koja ću staviti van natječaja.
spic is offline  
Old 31.01.2012., 23:44   #9
Tangyuan

Tangyuan je desert koji se radi prigodno na Festival lampiona,
koji se obilježava nakon kineske Nove godine,
znači upravo u ovo vrijeme sada....




To su knedlice od rižinog brašna sa punjenjem koje
može biti od crnog sezama, kestena, crvenog graha....
Ja sam radila sa crvenim grahom koji se skuha, ispasira i
pomiješa sa šećerom....
Tijesto se umijesi od rižinog brašna i vode...
Sad sam prvi puta radila tijesto od rižinog brašna,
i oduševljena sam koliko je to mekano i nježno tijesto -
predivan osjećaj








coflek is offline  
Old 01.02.2012., 00:07   #10
Kineski keksi od badema






Recept:

http://ww-recipes.net/2008/07/weight...cipe-5-points/
coflek is offline  
Old 01.02.2012., 17:51   #11
Pohani sladoled

Evo i mojeg pohanog sladoleda. Prvi put sam ga radio i više sam nego zadovoljan, iako slike nisu reprezentativne.
Ima mnogo recepata, od onih s tempurom do onih bez ikakvog umakanja osim u mrvice (koje meni nije uopće jasno). Moj je europeiziran, ali sudeći prema okusu ne odskače od onih ustaljenih po kineskim restoranima.
Sastojci su: smrvljeni cornflakesi, mljeveni orasi, jaje, sladoled i da ne bude skroz bezveze u smjesu za pohanje sam ubacio malo začina - đumbir i muškatni oraščić (koji baš i nije dio kineske kuhinje, jelda).



Bitno je da je sladoled duboko smrzunt jer se, naravno, topi ko lud među prstima. Izrezao sam ga na kocke jer mi se nije stvarno još dalo petljati s oblikovanjem kugli. Znači, kocke sladoleda umočio sam u jajce, pa u korniće sa začinima pa opet jajce, orasi i kornići. Ne znam je li taj redoslijed baš, ali barem dvaput sam umočio u jaje tako da se stvori lijepi deblji sloj te pohovine. Nakon umakanja brzo natrag u škrinju da se stegne. Ova slika je iz škrinje:



Jako je dobro imati wok jer je stvar super za pohanje, ima usko dno pa ne treba gomila ulja. Ulje jako zagrijati, recimo 180°C i šibnuti brzo sladoled netom izvađen iz škrinje. Neće prštati jer je sve zaleđeno oko njega, nema tekuće vode. Pohanje je brzo gotovo, možda kojih pola minute - 45 sekundi uz okretanje. Zapravo vadite van dok vidite da bi vrag mogao odnijeti šalu i da biste mogli iskusiti sladoled u ulju. Ne pohani.



Dobro je napraviti neki umakić uz to. Ja sam napravio jednostavan karamel umak. Znači par žlica šećera rastopiti s maslacem i u to umiješati malo mlijeka. Umak je super ispao jer je bio točno gust koliko treba.
Ova tekućina na dnu tanjura koju vidite, a da ne pripada umaku je konjak jer sam htio flambirati, ali kad sam zalio sladoled konjakom skužio sam da jedini upaljač koji sam imao pri ruci ne radi. Tak da je alkohol ostao u nesagorjelom stanju

x-type is offline  
Old 02.02.2012., 02:59   #12
Slatko kisela svinjetina s rižinom tjesteninom

300 g svinjetine
2 žlice sezamovog ulja
2 žlice soja sosa
100 ml rižinog octa
100 ml soka od rajčice
žlica meda
ljubičasti luk
mrkva
paprika
sol i papar
250 g rižine tjestenine.

Narežemo meso i stavimo u marinadu od sezamovog ulja i soja sosa.
Med, rižin ocat i sok od rajčice otopimo na laganoj vatri.
Prvo ispržimo komadiće mesa i odvadimo sa strane, zatim narezanu mrkvu pa
luk i papriku. Sve sjedinimo i pospemo slatko kiselim umakom koji smo prethodno
pripremili. Za kraj posolimo i popaprimo po želji.
Rižina tjestenina je kupovna i skuhana po uputama, važno je ne prekuhati.
Slikica



Identifikacijska

__________________
it´s ok
supercunt is offline  
Old 02.02.2012., 10:27   #13
TangZhong kruh s grožđicama



Za tangzhong starter izmiješati pjenjačom 50 gr glatkog brašna i 250 ml vode, pristaviti kuhati na laganu vatru, po mogućnosti u inox lonac dvostrukog dna. Kuhati do temperature od 65 stupnjeva, odnosno do trenutka kada kuhača počinje ostavljati trag i ni trenutka više.
Starter je kažu najbolje ostaviti 12 sati u hladnjaku, ali može se koristiti čim se ohladi na sobnu temperaturu. Da se za vrijeme hlađenja ne bi stvorila korica na površini preručiti u zdjelicu i pokriti folijom, tako da dodiruje smjesu.



Sastojci za kruh:
350 g glatkog brašna
55 g šećera
5 g soli
56 g jaje (jedno veliko)
7 g mlijeka u prahu (nije obavezno)
125 ml punomasnog mlijeka
120 g tangzhong startera
5 - 6 g instant kvasca (garant)
30 g maslaca sobne temperature
2 šake grožđica (odokativno) s cimetom i dvije žlice smeđeg nerafiniranog šećera

Izmiješajte sve suhe sasstojke i napravite udubljenje u smjesi u koju ćete dodati izmiješane mokre sastojke (jaje, starter i mlijeko). Mijesite dok ne dobijete glatku smjesu, preporučljivo mikserom jer je smjesa prilično ljepljiva. Na kraju dodati maslac rezan na listiće. Izrađenu smjesu ostaviti na toplom da se diže. Ovisno o veličini jaja moguće je da će trebati još malo brašna, na ovu smjesu ja sam dodala još dvije žlice.
Dignutu smjesu premijesiti, podijeliti na 4 loptice i pokriveno ostaviti da odmara 15 minuta. Svaku lopticu razvaljati u ovalni oblik, preklopiti kao da radite lisnato tijesto i opet razvući u dužinu. Na svaku traku staviti grožđice (moje su omekšale u marsali, osušene posute cimetom i dvije žlice smeđeg šećera) i zarolati. Rolnice složiti u duguljasti kalup obložen papirom za pečenje, kada se dignu premazati razmućenim žumanjkom i peći u zagrijanoj pećnici na 180 stupnjeva oko 40 minuta.
Umjesto instant kvasca koristila sam jednaku količinu običnog suhog, pa je proces dizanja tijesta bio nešto duži, oko 3 sata obzirom da je toplo radi grijanja. S instant kvascem vrijeme sizanja se skraćuje na nekih sat vremena.


Navodno je ovaj tip kruha s tangzhong starterom posebno popularan u pekarnicama HongKonga, a metodu s kuhanim tijestom su prvenstveno koristili za izradu raznih parenih okruglica. TKo voli mekani kruh sličan onom kupovnom (koji je zahvaljujući aditivima samo prvi dan mekane spužvaste strukture) definitivno će zavoljeti kruh pečen na ovaj način. Kako je meni ipak draži tradicionalni kruh s većim rupama i manje kompaktne sredine, namjerno sam se odlučila napraviti ovu verziju s grožđicama koja mi idealno služi za doručak. Svježina ovog kruha trebala bi ostati netaknuta barem 5-6 dana, ostavit ću jedan komad za provjeru. Kako ne volim pretjerano slatka dizana tijesta, ovo je idealno, slatko, ali ne preslatko, s diskretnim mirisom cimeta kada ga režete.



Ovaj recept uz možda malo više soli i malo manje šećera možete koristiti i za slane nadjeve poput sira i šunke ili izradu peciva sa i bez punjenja, slatkog ili slanog.
Donata is offline  
Old 02.02.2012., 18:17   #14
HRSKAVE PROLJETNE ROLICE OD POVRĆA

jedna veća mrkva
manji poriluk
pola paprike
mini tikvica
3-4 lista kineskog zelja
6 listova rižinog tijesta/papira
sol, ulje, soja sos, sweat chili umak


povrće nasjeckajte na tanje štapiće


Uploaded with ImageShack.us

na malo vrućeg ulja popržite povrće, prvo mrkva i paprika, pa dodajte poriluk i tikvice i na kraju zelje, posolite ili dodajte sojin umak, malo čili paprike
povrće mora još biti čvrsto, nemojte ga predinstati


Uploaded with ImageShack.us

rižin papir potopite na 15 sekundi u jako toplu vodu, ocijedite, stavite na njega žlicu nadjeva i zarolajte


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
rolice pržite na vrućem ulju dok ne dobe malo boje, dobro ih ocijedite na kuhinjskom papiru i poslužite uz sweat chili umak, ili koji drugi
najbolje su kad su vruće i hrskave, uživajte i dobar tek


Uploaded with ImageShack.us
__________________
so close no matter how far couldn`t be much more from the heart forever trusting who we are and nothing else matters... 30.04.2012.....
klaudijak is offline  
Old 03.02.2012., 10:26   #15
Evo da Mulica ima za kog glasat :valjda jede kikiriki i poriluk: :hm poriluk vjerovatno ne jede demit:

KIKIRIKI PILETINA
Ulje - 1 dcl
Pileći file - 300-350 gr
Par žlica škrobnog brašna

Kikiriki očišćen iz ljuske - 1 šalica od kave

Ljuta papričica - 1 (može se i izbaciti)

Poriluk - 1 srednji

Za umak:
50-60 ml soja sosa
2-3 režnja češnjaka sitno nasjeckati
1/2 žličice sjeckanog đumbira ili 1 žličica u prahu
100 ml vode
60-70 ml bijelog vina
2-3 žličice škrobnog brašna

Pripremite umak tako da sve sastojke zajdno izmješate u posudi.

Piletinu nasjeckajte na što sitnije komadiće, posušite ubrusom, te obilato uvaljajte u škrobno brašno.
Poriluk nasjeckajte na 1-2 mm široke kolutiće

Kikiriki kratko popržite na ulju te izvadite u posudu.
Piletinu popržite dok ne dobije zlaćanu boju, te također izvadite u posudu.
Poriluk i papričicu popržite dok poriluk malo ne uvene, te dodajte piletinu i kikiriki, sve zalijte umakom te kratko prokuhajte dok se sve ne prožme.

I to je to



__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Old 05.02.2012., 09:40   #16
Har Gow

Har Gow (kin), Steamed Prawn Dumplings (eng), ?(hrv)

Punjenje:

300 gr ociscenih i sitno isjeckanih kozica (na pola cm recimo). Ja sam koristio banana prawns, nisam naso crvene, krajnji rezultat bi bio efektniji jer se vide crvene kozice kroz tijesto
jedno saka bambusovih izdanaka, sitno isjeckanih. Ja sam koristio bambus iz
konzerve, nemaju nekog posebnog okusa, tako da se moze slobodno izostaviti
1 zlica sitno isjeckanog djumbira
1 vrlo mali cesanj cesnjaka
1 zelena kapulica sitno isjeckana
1 zlica sezamovog ulja
1 zlica tostiranog sezamovog ulja
2 zlice soje
1-2 kavene zlice tamnog secera (ja sam koristio palmin secer)

Pomijesati sve sastojke, ako je previse vlazno dodati malo psenicnog skroba
da pokupi vlagu. Ostaviti da se marinira jedan sat u hladnjaku.


Tijesto:

225 gr psenicnog skroba
90 gr finog brasna od tapioke
2 zlice ulja od tostiranog sezama
300 gr kljucale vode

Preliti vodom brasno i izmijesati kuhacom. Cim temperatura dozvoli rukama
umijesiti glatko tijesto, 5-10 min. Razvaljati u 2 cilinra promjera 2 cm i umotati ih u prozirnu foliju, te ostaviti tijesto da se odmori 30-45 min.

Premazati uljem oklagiju i radnu povrsinu. Nozem sjeci komade tijesta debljine
oko 1 cm, spljostiti ih dlanom te razvaljati u krug promjera 7-8 cm, kao kad se
valja lisnato tijesto. Razvaljano tijesto staviti u dlan, u sredinu staviti 1-2 kavene zlice punjenja, preklopiti pa prstima napraviti faltne i
stisnuti oba kraja tijesta. Za tehniku najbolje pogledati video na jubitu (jedan
jubito video vrijedi 10000 rijeci - stara kineska),recimo: http://www.youtube.com/watch?v=m1fpglXwO7g ili
http://www.youtube.com/watch?v=S6V33dIU1a4

Kuhati na pari desetak minuta. Meni osim soja sosa ne treba nista vise.

Slije
Cilindri u presjeku

Razvaljano tijesto, nozem slobodno odsjeci zadebljanja na krajevima

nit' su snjezi, nit' su labudovi, nego buredzike Jus Tin Thya

desetak minuta docnije



Zadnje uređivanje Justin Thyme : 05.02.2012. at 10:38.
Justin Thyme is offline  
Old 05.02.2012., 14:00   #17
Tofu na (valjda) kineski


kako do sada nisam doma spremala ništa vezano uz kineski kuhinju (osim kineskog kupusa, ali na sasvim domaći način ) ovo je bila prilika da pokušam nešto iskemijat

proučavajući recepte po netu uvijek je bilo nekih sastojaka koji nisu lako nabavljivi ili previše toga što bih morala nabaviti ili načina kuhanja koji mi se ne daju doma raditi (kao sve što je trebalo pržit) ili je potrebno imat suđe koje nemam kao npr.wok ili za kuhanje na paru itd...
tako da moje kuhanje danas i nije baš neki kineski recept već jelo koje je inspirirano čitanjem kineskih recepata zadnjih tjedan dana, i što mi je od toga ostalo u glavi da bih mogla isprobat doma

pa evo....

sastojci:
poriluk
mrkva
sojine klice
bambus
naribani ukiseljeni (?) celer
tofu
soja sos
sezamovo ulje
rižin ocat
med
basmati riža


tofu se može kupiti već gotov marinirani, ili se običan marinira doma. ja sam ga marinirala u smjesi soja sosa i sezamovog ulja.

poriluk se nareže na tanke kolutove, mrkva nariba i stavi nakratko u tavu sa vrućim sezamovim uljem. zatim se doda marinirani tofu narezan na kockice, pa onda i ostatak sastojaka : sojine klice, bambus, celer. kratko se sve to prži/dinsta, ja ne volim kad mi je povrće u jelu premasno tako da sam stavila malo ulja, ali ovaj puta nisam dodavala nimalo vode kao kod klasičnog dinstanja jer je trebalo sve biti malo hrskavo na kineski način
dodaje se soja sos po želji, pa med (dodala sam onu vrećicu meda koja se dobije u kafićima uz čaj) te rižin ocat

kao prilog je kuhana basmati riža

brzo je gotovo, ima kineski prizvuk, i meni je bilo fino




cilla is offline  
Old 05.02.2012., 17:52   #18
Egg rolls

Egg rolls su u biti isto što i spring rolls, jedino u tijesto kojim su omotane ide još i jaje.

Tijesto (za 12 rolica):
250 g glatkog brašna
žličica soli
1 jaje
1 dl ledeno hladne vode

U veću posudu stavite brašno i sol. Posebno umutite jaje s vodom (stavite samo 50 ml vode u jaje, a ostatak po potrebi dodajte kasnije) i drvenom kuhačom umijesite u brašno. Ako je potrebno, dodajte i ostatak vode. Tijesto istresite na pobrašnjenu podlogu i mijesite dok ne dobijete glatko i žilavo tijesto (cca 5 min). Pokrijte krpom i ostavite da odmara najmanje pola sata.

Za to vrijeme pripremite nadjev.

Nadjev:
200g pilećeg filea
1 manji poriluk
2 mrkve
komadić svježeg đumbira (cca 3 cm dužine)
žlica soja sosa
malo ulja za prženje
sol

Piletinu i povrće (uključivši đumbir) narežite na trakice. Prvo narežite piletinu i stavite je kratko marinirati u soja sos (taman dok narežete povrće ). Na ulju kratko popržite piletinu pa joj dodajte povrće koje nemojte dugo pržiti tako da ostane hrskavo. Ako tako volite, jel. Posolite, ali ne previše jer je soja sos već sam po sebi slan. Ostavite da se hladi.

Tijesto kratko premijesite i podijelite na pola. Svaku polovicu formirajte u valjak i podijelite na 6 dijelova. Svaki dio razvaljajte u pravokutnik, punite nadjevom i rolajte kao palačinku s tim da krajevi trebaju biti presloženi prema unutra kako nadjev ne bi ispadao van. Rubove zalijepite vodom. Pržite ih kratko s obje strane na vrućem ulju i poslužie sa slatko kiselim umakom.

Slatko kiseli umak:
80 ml rižinog octa
3 žlice šećera
3 žlice kečapa
1 žlica soja sosa
1 žličica škrobnog brašna + 4 žlice vode

Zakuhajte sve sastojke osim škroba i vode. Kad zakipi dodajte škrob i vodu koje ste prethodno zajedno izmiješali i sve skupa kratko prokuhajte.

Slika:

__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Old 06.02.2012., 09:07   #19
Justin,ovo je savršeno i sad mi malo neugodnjak nakon ovoga staviti moju simpl juhu.Moji ukućani je vole iako su gosti malo nepovjerljivi jer im ima malo neobičan miris.




Radila sam je s filetiranom škarpinom.Od glave i ostataka s malo povrća skuhala sam sam temeljac.
Riba je marinirana u mješavini soja sosa,meda i papra.
U voku zagrijati malo ulja na to baciti sitno nariban đumbir,malo sečuanskog papra pa zaliti marinadom.Protresti,dodati ribu pa zaliti temeljcem.
Začiniti,svijetlim soja sosom,posuti narezanim povrćem.

Zadnje uređivanje Dlapek : 06.02.2012. at 10:06.
Dlapek is offline  
Old 06.02.2012., 10:43   #20
Kineske palačinke

2 šalice brašna
1/2 šalice mlake vode

umijesiti tijesto i pustit ga da se odmori 30 minuta
odovojiti na 5 komada i razvaljati krugove, svaki krug premazati uljem posoliti jer tijesto nije slano, i staviti kolutiće mladog luka ili poriluka(rezati na tanko)
zarolati kao klasičnu palačinku, pa uviti u puža i ponovo razvaljati te ispeći na tavi.....




__________________
blallin izlog ♥Dominik
blalla is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:19.