Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2007., 02:59   #1
Kako spasiti stablo

Kupila sam 10 malih cempresa za balkon (za zardinjere) i prilikom presadjivanja odrezala sam im korijenje (onaj koloplet korijenja koji je potpuno poprimio oblik posude) na dnu kojih 10tak centimetara. To nisam do sada nikad prakticirala medjutim zajeb je bio utoliko sto su cempresi bili mrvicu previsoki za zardinjere pa sam postupila, sada se bojim, mozda previse radikalno.

Hoce li se one ipak primiti? I kako inace pravilno postupati sa tim tanasnim kolopletom korijencica prilikom presadjivanja?

Hvala
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 18:59   #2
U tom slucaju je bolje orezivati gornji dio, da se uspostavi ranoteza izmedju nadzemnog i podzemnog dijela biljke, jer ce sa malim korjenom preveliku krosnju tesko snabdijevati hranjivim tvarima
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 20:33   #3
Quote:
Las Legolas kaže: Pogledaj post
U tom slucaju je bolje orezivati gornji dio, da se uspostavi ranoteza izmedju nadzemnog i podzemnog dijela biljke, jer ce sa malim korjenom preveliku krosnju tesko snabdijevati hranjivim tvarima
a ako ga ja pazim i mazim i prihranjujem i njegujem hoce se on iznova zakorijeniti tj nece mi se osusiti?
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 21:11   #4
Kad si presadila cemprese? Ako nije bilo tako davno, kupi fosfora (mislin da se preparat zove Microphos) u nekoj poljoapoteci, on pomaze pri razvoju korjenovih dlacica.

Za orezati gornji dio jos uvijek nije prekasno, koliko god to tesko bilo....
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 22:03   #5
Quote:
Las Legolas kaže: Pogledaj post
Kad si presadila cemprese? Ako nije bilo tako davno, kupi fosfora (mislin da se preparat zove Microphos) u nekoj poljoapoteci, on pomaze pri razvoju korjenovih dlacica.

Za orezati gornji dio jos uvijek nije prekasno, koliko god to tesko bilo....
dio sam presadila u subotu a dio u nedjelju. kupit cu fosfor, nadam se vec sutra. strasno sam zabrinuta sad sam ih isla malo zaliti i osjecam se kao najveci cvjetni diletant na svijetu - tako sam nespretno nabila zemlju da se voda uopce nije htjela upiti vec je klizila van. zemlja nije prenabijena doduse, tako da zapravo i ne znam u cemu je tocno problem
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 23:37   #6
ko kaze da problem uopce postoji??

malo si se pripala, a? otidji ovih dana u ljekarnu i teta ce ti sve lipo pojasnit.

za ubuduce upamti da se prilikom presadnje iz posuda obicno oreze suvisan korjen- ne radikalno, al istotako se orezu i grane, makar one bolesne i krivuljave- zbog uspostavljanja ravnoteze nadzemnog i podzemnog dijela
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 13:51   #7
osusili su se ne svi doduse ali preko pola njih :/
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 18:37   #8
Kako spasiti stablo

Probao bi stisnuti deblo ovog drveta sa nekakvim "okovom" (na špananje), ali opet dolazi do problema ulaska vode u središte stabla.
Ima li kakva smola kojom bi zatvorio ulaz vode u pukotine, nakon "pokušaja" stezanja sa okovom?
Ne nadam se previše oporavku, jer "rana" izgleda "smrtonosno" , ali valja probati...


Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 19:17   #9
Probaj sa preparatom na bazi smole ili voskom vinogradarskim. Pitaj u poljoteci.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 21:41   #10
Ima ona smola kojom se npr. premazuje batrljak kad odrežeš veliku granu.

Nabavi komad široke gume i obavij deblo pa metalni okov stavi preko toga da ne oštetiš koru.

A kako se to dogodilo? Grom, led, dječje vješanje...?
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 22:15   #11
Quote:
NitkoPoseban kaže: Pogledaj post
A kako se to dogodilo? Grom, led, dječje vješanje...?
Sve je počelo prije 3 godine sa dječijim vješanjem po četvrtoj grani, koja se odlomila na samom račvanju, te je tu ostala "rana". Vjerojatno je vremenom ulazila voda, koja se zimi smrzavala, topila, smrzavala...
Jučer je puhalo i evo šta je nastalo. Kao sa ga je netko cjepao sa sjekirom na tri djela.
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 16:06   #12
Ja bi to premazao usitnjenim aktivnim ugljenom (onaj za akvarije) za dezinfekciju, stisnuo nekom gumom ili platnom i obilno premazao rubove voćarskim voskom.
Bolesnoj Albiciji dajem 75 % šanse za brz i uspješan oporavak.


Pozdrav
__________________
Chai-nee
Cajno pecivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 12:00   #13
Na našem seoskom igralištu dječurlija se vješala po mladoj lipi (cca 3 cm u promjeru) i slomili ju. Ne potpuno ali ovako uzduž ko na ovim slikama.
Nazvala ja jednu "biljnu doktoricu" i ona je rekla da ukoliko je rana svježa nema problema. Dezinficirali smo ju (mislim magnezijem), rubove premazali tim voskom (ja nazvala smolom ) i oblijepili onom srebrnom "amerikan trakom".
Još nam je ženska rekla (al to je bila stvarno friškoposađena relativno mlada biljka) da u 10 litara vode razmrvimo tablu Andola i zalijemo ju.

Nakon dva-tri mjeseca skinuli smo traku i lipa (cca 4 metra visoka) bila je tip-top.

Naravno, nakon pola godine objesio se o nju netko teži i slomio ju potpuno .
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 14:17   #14
Rascijepljeno stablo

Jel ima neko ko bi mi mogao reći da li je i na koji način moguće "ozdraviti" rascijepljeno stablo voćke?
Manch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 16:00   #15
Nu.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 11:30   #16
Hvala puno
Manch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 18:00   #17
Rascijepljeno stablo

Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
Probao bi stisnuti deblo ovog drveta sa nekakvim "okovom" (na špananje), ali opet dolazi do problema ulaska vode u središte stabla.
Ima li kakva smola kojom bi zatvorio ulaz vode u pukotine, nakon "pokušaja" stezanja sa okovom?
Ne nadam se previše oporavku, jer "rana" izgleda "smrtonosno" , ali valja probati...

Tri načina za intervenciju!

1) Ovo rascijepljeno drvo je najbolje posjeći i posaditi drugo.

2) Drugi način je ostaviti jedan najzdraviji dio a ostala 2 posjeći, tako da od njih ostane što manje traga. Taj najzdraviji dio liječiti ovako: Sve oštećene i tamne dijelove oštrim nožem očistiti do zdravog svijetlog tkiva (jedino ispravno) i namazati smolom za cijepljenje odnosno za zaštitu rana na voćkama. Ostatak krošnje na tom dijelu obrezati, tako da traži manje hrane i da manje opterećuje tokom vjetra, ostavljeno deblo. Drvo će daljim rastom ako je mlado prekriti ranu i izgledat će nakon više godina da je tako i rođeno.

3) Ako je rana svježa, a ova vidi se da nije, onda se spajaju suprotne grane na visini što većoj od rascjepa-rane i privlače jedna drugoj. Pogodni su kaiševi-stezaljke za učvršćivanje prtljage ili slično. Dobri bi bili i steznici za postavljanje laminata. Time se dobije velika poluga i pritisak ne oštećuje koru. Kad se rana-rascjep spoji takvim povezivanjem, onda se može i sama rana stegnuti sa nečim elastičnim. Strane rascjepa moraju biti spojene u cjelinu i u kontaktu, inače je trud uzalud. Biljki je problem savladati uništeni i tamni dio jer on služi kao prepreka srastanju, zato se sve tamno prije intervencije očisti oštrim nožem.
Spojeve rane namazati zaštitnom smolom i ostaviti da sraste.
Jedino ako je drvo dosta mlado i dalje raste (rastom prekrije ranu) ima šansi da se potpuno oporavi.
Rezultat je uvijek neizvjestan
__________________
Istina je, tako lijepa..

Zadnje uređivanje fonemf : 18.01.2010. at 19:47.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 18:33   #18
2) drugi način u praksi!

Jedna od tri glavne grane se odlomila od vjetra.





Pošto je to drvo osuđeno na propast kroz koju godinu, (a možda i nije ko zna) odmah pored nega sam posadio novu voćku iste sorte.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 11:56   #19
oštećenje na deblu lipe

Ako tko zna o čemu je riječ i kako djelovati, molim za pomoć.. Kora se mrvi, a iz stabla izlazi voda. Nije lijepljiva niti gusta. Na toj strani deblo se je kao malo uleglo iako neznam jeli to ima ikakve veze s bolestima..

Osim ovog oštećenja u krošnji neke grane se suše, ali se nalaze na suprotnoj strani stabla, pa nisam siguran jeli povezano...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	lipa oštećenjeB.jpg‎
Views:	87
Size:	9.5 KB
ID:	11823  
zvizdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 17:41   #20
Quote:
zvizdan kaže: Pogledaj post
Ako tko zna o čemu je riječ i kako djelovati, molim za pomoć.. Kora se mrvi, a iz stabla izlazi voda. Nije lijepljiva niti gusta. Na toj strani deblo se je kao malo uleglo iako neznam jeli to ima ikakve veze s bolestima..

Osim ovog oštećenja u krošnji neke grane se suše, ali se nalaze na suprotnoj strani stabla, pa nisam siguran jeli povezano...
Jesi li siguran da to nije netko zlonamjerno zarezao (oprosti al ja sam ćorava a na slici se ne vidi baš najbolje).
Mi smo liječili jednu lipu koju su djeca na igralištu savijala dok nije napukla kora a onda su dio te kore ogulili. Za to sam dobila savjet kako liječiti od stručne osobe al ako se radi o nekoj bolesti e tu sam tudum .
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:45.