Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2003., 18:23   #81
Quote:
ravana kaže:
A ako se stranica stvarno vrti oko toga (arapski dio) pa epo reci ljudima Kaleme, sto se stidis

Sto se mene tice to postujem, al nemoj zavlacit i muljat.

Zvucis muljatorski da se do mjeseca osjeti
A svi smo, je li, krivo shvatili... pa i ti, kojem se ne može osopriti znanje bar engleskog. Za razliku od mene.

Btw, i dalje zvuči muljatorski....da se Vlasi ne dosjete.

I kaj sad?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 18:30   #82
Quote:
Simona kaže:
Aha, onda smo i ti i ja židovi?
Ja nisam al ti si mi sumnjiva.

Bolje islamski bombas od najboljeg zidova


A bolje da pazim sto pricam jer to odmah zidovsko-masonske falange iskoriste u promidzbene svrhe
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 18:33   #83
Quote:
Simona kaže:
A svi smo, je li, krivo shvatili... pa i ti, kojem se ne može osopriti znanje bar engleskog. Za razliku od mene.

Btw, i dalje zvuči muljatorski....da se Vlasi ne dosjete.

I kaj sad?

Heh. Onaj dio koji sam vidio bi se mogo odnosit i na zrtve zidovskih napada npr. Sto sam reko je zbog "macka oko kase" stila kojim coek odgovara.

Da je mutan mutan je.
Al kake to ima veze s ovim prepucavanjima? Mene smeta sto je mutan, ne sto dizu u zrak zidove.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 18:37   #84
Quote:
Minam kaže:
Znaci da zivim za zivot u smislu da zelim da on postoji i na ovoj zemlji, i kasnije. Ne zivim ovde radujuci se svojoj smrti, vec se nadam da cu imati prilike da sto duze pozivim. A isto tako, se nadam da cu i posle ovozemaljske smrti i dalje moci da zivim.
Nekim ljudima je stvarno fino u zivotu

Iliti lipo je virovat u bajke
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 18:37   #85
Quote:
ravana kaže:
Ja nisam al ti si mi sumnjiva.
Pa, kad je iz tvojih usta, onda sama sebi postajem sumnjiva.
Bar što se tiče čitanja s razumijevanjem.

Ravana:
Nije greda topic o smrti kako je El-Kalem zapoceo.
Nije ni o bombaskim samoubojstvima ako se lijepo otvoreno kaze.

Medjutim da me ubijes kalemovo trcanje oko kase kad ga se pita zvuci ko oni emvej tipovi i slicni multilevelci koji ti tri sata pricaju sto nude a da nis ne kazu nego moras kao doc i cut.

Takav stav imaju ljud koji su
a) u nekom filmu kojem vjeruju al su svjesni da se drugima ne svidja. Onda nece direktno, da ih ne otjeraju neko laganini navlace.
b) nesposobni (nesigurni) direktno rec sto misle
c) sami dopisati


Gle... mozda i ja grijesim ali i po tome sto pise i po onom sto kazes da ti je pisao (to sto nesto lijepo i pateticno zvuci ne znaci nista) muti li ga muti.

Muti li ga muti...tko sad?
Pa još kad lijepo i patetično zvuči...
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 18:42   #86
Quote:
ravana kaže:
Nekim ljudima je stvarno fino u zivotu
Iliti lipo je virovat u bajke
U bajke?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 18:51   #87
Quote:
ravana kaže:
Heh. Onaj dio koji sam vidio bi se mogo odnosit i na zrtve zidovskih napada npr. Sto sam reko je zbog "macka oko kase" stila kojim coek odgovara.

Da je mutan mutan je.
Al kake to ima veze s ovim prepucavanjima? Mene smeta sto je mutan, ne sto dizu u zrak zidove.
I mene smeta isto. To što je mutan.

A jel to što mene smeta bilo čije dizanje u zrak, zato označava židovkom?

I kakve to sve onda veze ima s podforumom Religija?

Zadnje uređivanje Dunj@ : 16.11.2003. at 21:26.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 18:54   #88
El Kalem je dao stranicu sa pjesmom , i slikom o 'zadnjem dahu' , ustvari o samoj smrti koja ce svakoga stici.Po islamskom vjerovanju dusa kada se odvoji od tijela dozivljava neki vid 'shoka' ...jesam li to ja, gdje sam, sta se sa mnom desava i sl.Uz svu tu 'zbunjenost' doleze dva andjela koja propitkuju umrlog o vjerovanju, o djelima itd.

Autor teksta ,slike i muzike zatim poziva na molitvu (a ne na samoubilacke namjere) jer u ovisnosti koliko poboznosti imamo u sebi takvo ce nam biti i iskusenje.

Da je autor stranice zelio da 'poziva na samoubilacke napade' zasigurno ne bi ubacio temu 'iskusenja u kaburu(grobu)' jer shehid ustvari i ne dozivljava nikakva iskusenja u kaburu,samim tim sto je shehid on lishen 'iskusenja u kaburu'. Jedna mala digresija biti shehid znaci umrijeti i od neizljecive bolesti, kuge, neke zaraze(stomacne),ako neko nepravedno bude ubijen itd itd.

Tako da zaista onaj link koji je Kalem postirao nema nikakve veze sa ikakvim 'pozivanjem'.

Mene samo 'tangiraju' reakcije forumasa.Nekome je sve to izgleda smjesno.Odmah da kazem da je svaka nevina zrtva , na bilo kojoj strani-a posebno djeca = SHEHID.

Uglavnom ovo je dobar primjer kako stvari , koje se definitivno ne razumiju, bivaju nakaradno protumacene.I josh mi nije jasno kako nekome ovo sve moze predmet 'zeze', zajebancije?Meni je saliti se na ovaj racun (ma koja je zrtva ili strana u pitanju) bolesno.

Odajte bar neko 'postovanje' prema mrtvima, ma na kojoj su strani, posebice ako su to djeca,zene , starci , i nevini ljudi.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 19:35   #89
Re: Re: Re: Ovako stvari stoje

Quote:
Gospon Pes kaže:
... mogu po onome sto se meni cini ispravnijim, zar ne?
Ne da mozes, nego budes.
Glam is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 20:54   #90
bismillah

es-selamu'alejkum, mir vama & pozdrav svima

Da ja preskocim, ove suvishne komentare, koji nisu vezani za temu, za pocetak predlazem da se malo opustimo uz ovu lijepu pjesmicu


You are never alone


Sometimes

when world’s
not on your side
You don’t know
where run to
You don’t know
where to hide
You gaze at the
stars in the sky
At the mountains so high
Trough the tears
in your eyes
Looking for a reason
to replace what is gone
Just remember, remember
That you are never alone



you are neeeeeveeeeer alone
you are never alone


Just reach into your heart
and
Allah is always there

you are neeeeeveeeeeer alone
you are never alone

Through surrow
And Through grief
Through happiness and peace
You are never alone

So now,
as you long for your past
Prepere for your future
But knowing
nothing’s gonna last
You see,
this life is but a road
A straight and narrow path
To our final abode
So travel well o Muslim*
and paradise will be your home
and always remember
that your are never alone

You are never alone
You are never, never, alone

Just reach into your heart
and
Allah is always there


You are never alone



*Muslim - neko ko se podredjuje svojevoljno Bozijoj volji i koji u stvaranju mira vidi svoju duznost.


PS. Predlazem da se mozda otvori negdje topic gdje bi mogli razmjenjivati pobozne pjesme. Isto tako ako neko zeli nastaviti ovaj topic u smjeru onako kako je to Adura shvatio, neka nastavi, ali bez nekih prepucavanja koja ne sluze nicemu.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2003., 00:29   #91
Što se tiče same stranice mislim da su nesporazumi razjašnjeni i cijela priča završena tako da više nema potrebe povlačiti El-Kalema u tom smislu.
Što se tiče IB-a,paltalka i tih spika postoji chat na religiji- uvijek se takva rasprava može tamo nastaviti.
Što se tiče ostalih aspekata rasprave mogu se posebne teme otvoriti.

samo bum jedan komentar dodao:
Adura:
Uglavnom ovo je dobar primjer kako stvari , koje se definitivno ne razumiju, bivaju nakaradno protumacene


vjerujem da arapski dio mijenja stvar- no dvosmislenost je lako uočljiva ako razumiješ SAMO engleski a ne i arapski.
Ustvari to je upozorenje kako fragment može govoriti drukčije od cjeline-ili redak izvučen iz konteksta.
I pouka da bi linkovi ipak trebali biti razumljivi većini.

Ajmo se onda vratit na ono što je tema:

- Dali vjerujemo u zadnji dan boravka na ovom svijetu
- Ako vjerujemo, koliko smo spremni za taj dan?
- Dali razmisljamo o zadnjem dahu
- Zashto ne mozemo sami odlucivati tj. produziti pa da barem bude predzadnji dah?
- Dali smo nashli svrhu zivota?
- Ako da, shta je po vama svrha zivota?


- Vjerujem - svi odkad smo se rodili umiremo.
- Moram priznati-manje nego prije. možda zato što mi je život mirniji,a možda i zato što vrijeme i razlozi kad sam bio spreman polako počinje blijediti.No čini mi se da možda što više stariš (a nije da sam baš metuzalem ) progresivno raste i nespremnost.
- u principu ne -jer nije pitanje događaja već vremena i straha.
No čemu se bojat onog što mora doći?
-Vjerovatno zato što bi vječno bio predzadnji.
- Hm- ne znam.Koja je svha mogu nam reći samo oni koji su prešli na drugu stranu,zar ne? (naravno izuzmimo sad vjere u tom pitanju)
- postat bolji.A da bi postao bolji moraš se upoznati.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2003., 01:10   #92
Re: bismillah

Quote:
El-Kalem kaže:
PS. Predlazem da se mozda otvori negdje topic gdje bi mogli razmjenjivati pobozne pjesme. Isto tako ako neko zeli nastaviti ovaj topic u smjeru onako kako je to Adura shvatio, neka nastavi, ali bez nekih prepucavanja koja ne sluze nicemu.
Kad sam cula pesmicu prvo sam pomislila da je peva Michael Jacskon sa teskim arapskim naglaskom...ne svidja mi se pesma u svakom slucaju.Inace je poznato da je muslimanska duhovna muzika prilicno slaba...
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2003., 01:38   #93
Re: Re: bismillah

Quote:
Minam kaže:
Inace je poznato da je muslimanska duhovna muzika prilicno slaba...
Ma odakle sad to

Ilahije su medju najljepsim, najdojmljivijim, najintenzivnijim duhovnim pjesmama koje sam cuo. Dobro zavisi kakve su, odakle su itd.

U svakom slucaju ima mi daleko, daleko vise srca od krscanskih (ili indijskih kad smo kod toga)

Korali, staroslavenske stvari isl su druga prica. To ima drugi ugodjaj i odredjenu dubinu koju druge duhovne tradicije nemaju. Ali pa snazi ceznje i teznje (za bogom) nista se ne moze po meni mjerit s ilahijama i tolko inspirirat.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2003., 01:41   #94
P.S. to se ne odnosi na ovu sa sajta. Nije bas... (glazba, ne govorim o tekstu).

Al frend iz bosne mi je jednom dao neke kasete s ilahijama koje su stvarno
I neke arapske (ne znam sad iz koje zemlje) isto tako su ile

Od nasih mislim da je prva koju sam cuo negdje bila Kad Procvatu Behari (bar tako ide prvi stih, ne znam naslov). Isto jako
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2003., 01:58   #95
bismillah

Heh, vjerovao ili ne vjerovao zbog toga mi mail adresa josh iz starih dana, a i sada nosi naziv "behar@
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2003., 02:09   #96
bismillah

Quote:
ravana kaže:
P.S. to se ne odnosi na ovu sa sajta. Nije bas... (glazba, ne govorim o tekstu).

Al frend iz bosne mi je jednom dao neke kasete s ilahijama koje su stvarno
I neke arapske (ne znam sad iz koje zemlje) isto tako su ile

Od nasih mislim da je prva koju sam cuo negdje bila Kad Procvatu Behari (bar tako ide prvi stih, ne znam naslov). Isto jako

Mozda bi bilo pametnije otvoriti novi topic za ove stvari, ali i ovo mi je bila namjera. Zelja mi je da razmjenimo koju.




Hej Allahu*, pogledaj me

Hej Allahu, Svjetlo dushe

i plavog neba Vlasnice,

kud god lice ja okrenem

Tvoj Pogled me se dotice!

Hej Allahu, hej Radosti

nada svima radostima,

ja iskusih sve ljubavi,

ali ko Tvoje ne ima!

U suzama kad se gusim,

kada srce tuzi, jeci,

dozivam Te, oci sushim,

cujem Tvoje Svete R'jeci.

Hej Allahu, pogledaj me,

dno dushe moje Ti vidish,

koliko Te ona voli

i kol'ko se Tebe stidi!

Ti me nemoj ostaviti,

tako Ti vel'kog subhana,

ja cu Tebi tobu* cinit,

gr'jeshan, al' dzana* odana.






*Allah - Elohim, Bog Jedan Jedini, Jahwe,
*dzan - dusha
*toba - (ar. tewba) - pokajanje
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2003., 12:12   #97


Hheheh ovo je progres i za Kalema

A muzika se slusa, jel?

Sala mala.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2003., 15:51   #98
bismillah

Gdje ti cujesh muziku?
Meni su fini stihovi, kao shto su i Poslaniku, s.a.w.s, bili fini stihovi onog sahaba kod kabe. Uostalom, ovo i mi pjevamo u horu za nashe blagdane ili za svadbu, ali ne kvarimo svirkom. Pa evo blizi se Bajram, treba koju ilahijicu pripremiti i uvjezbati hor da nam bude veselo u nadi da ce nam biti primljen post kod Allaha.

selamun'alejkum
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2003., 21:19   #99
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

es-selamu'alejkum! bok & pozdrav!


- Dali vjerujemo u zadnji dan boravka na ovom svijetu
Danaye:
- Vjerujem - svi odkad smo se rodili umiremo.


Da, naravno ocekivao sam da vjerujesh. Ono shto istinski muslimani razmisljaju cesto jeste susret sa Gospodarom.
Kada cu umrijeti? Ovo vece ili sutra - moguce, a moguce i poslije sedmicu dana ili mjeseci, a moguce da bude i poslije nekoliko dana ili godina!!! Ali smrt je stvarnost i niko je ne moze mimoici niti od nje pobjeci.

Gospdoar nash kaze u Kur'anu: <<Svaka ce osoba okusiti smrt>> ( El-Enbiya' - Vjerovjesnici,35.)

Stoga se istinski Boziji robovi cesto zapitkuju: Dali sam ja spreman za vjecnu kucu? Dali je moj islam, moja vjera potpuna? Shta je to shto meni nedostaje? U cemu sam slab? Naravno ovo zna samo Allah (Bog), a svoja djela ce naci u knjizi otvorenoj. Ljudi ne znaju hoce li knjigu primiti s lijeve ili s desne, strane, onoga dana kada nam se kaze:

<<Citaj knjigu svoju, dosta ti je danas to shto cesh svoj racun polagati>> ( El-Isra' - Nocno putovanje,14.)

Ako nam knjiga bude predana s lijeve strane, teshko nama, tada cemo biti stavljeni u lance, okove i vatru rasplamsali. Neka nas Svevisnji Allah (Bog) skupa sve spasi toga. Ako nam knjiga bude predana s desne strane, nashe prebivalishte bit ce raj i imat cemo susret s nashim Gospdarom u drushtvu sa vjerovjesnicima, Ademomom, (Adamom) , Ibrahimomom (Abrahamom), , (Mojsijom), Isaaom(Isusom) Muhammedom i dr., neka je na njih sve mir pomilovao ih Allaha, zatim, iskrenim vjernicima, dobrim ljudima, ucenjacima u lijepim i mirisnim odajama raja.
Stoga iskreni musliman se zapitkuje: Zashto da se ne trudim i ne pripremam za Dan obracuna i nagrade? A ono shto znamo nashe mjesto bit ce ili sa stanovnicima raja ili pakla. Dali nam se naredjuje poseban napor (dzihad) i trud?
Svakako Uzvisheni Allah kaze:

<<I onim shto vam je potrebno za put snabdijte se. A najbolaj opskrba je bogobojaznost.>> (El-Beqara - Krava197.)

Stoga musliman, koji je stekao ubjedjenje u svoju vjeru, nedvojbeno tvrdi da smrt odredjuje samo Onaj u cijoj ruci je nasha dusha:

<<Mi odredjujemo dan kad ce ko od vas umrijeti i niko nas ne moze sprijeciti>> (El-Waqi'a - Dogadjaj, 60.)
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2003., 21:21   #100
- Ako vjerujemo, koliko smo spremni za taj dan?

Danaye:
- Moram priznati-manje nego prije. možda zato što mi je život mirniji,a možda i zato što vrijeme i razlozi kad sam bio spreman polako počinje blijediti.No čini mi se da možda što više stariš (a nije da sam baš metuzalem ) progresivno raste i nespremnost.


A mene sad insteresuje zashto si prije bio spremniji? Samo nemoj reci; "pa et' zato shto sam bio mladji"
Dakako, teshko je reci koliko smo spremni za taj dan. Ali, moramo se spremati. Kako? Pa jednostavno kajanjem, koji je jedan od nacina i puteva koji vode Allahovom (Bozijem), zadovoljstvu i tako ostaje zauvjek. Svima nama je poznato da su vrata kajanja, otvorena, a ruka Milostivog otvorena je za one koji se kaju, nocu i danu. Zashto da se uzdizemoi i oholimo? Dokle nam srca ostaju kruta? A Allah (Bog) nas poziva u Svojoj knjizi na kajanje:

<<O vi koji vjerujete, ucinite pokajanje Allahu iskreno, da bi Gospodar vash preko ruznih postupaka vashih preshao i da bi vas u rajske bashce, kroz koje ce rijeke teci, uveo, na Dan u kojem Allah nece osramotiti Vjerovjesnika i one koji su zajedno sa njim vjerovali; svjetlo njihovo ce ici ispred njih i njihove desne strane. "Gospodaru nash", - govorice oni – "ucini potpunim svjetlo nashe i oprosti nam jer Ti, doista, sve mozesh.>>
(Et-Tahrim - Zabrana, 8.)

Sigurno je da ce nas neprijatelj covjeka (sotona) ucvrshcivati na putu zla kroz i gru i zabavu sve dok covjek potpuno ne uplovi u grijeh, ali kakvo ce biti njegovo stanje kada dodje Andjel smrti?

Zelio bih da se osvrnem na ono shto je doshlo u Allahovoj (Bozijoj) knjizi i Sunnetu Njegovog Vjerovjesnika, neka je na njega mir, Allah ga pomilovao, gdje se obecava lijepa nagrada dobrociniteljima, a kazna grijeshnicima.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:07.