Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2021., 14:13   #1
Živjeti u apartmanu

Pozdrav

Gledam stanove u jednoj novogradnji u Zagrebu. Zgrada je u M2 zoni, pola stanova su stambeni, pola su upisani kao apartmani, ali se prodaju kao stanovi.

Stanovi su prodani i ostalo je samo par ovih apartmana.

Pa jel itko može pomoći: što to u praksi znači?

1. mogu li kupiti apartman i živjeti u njemu, kao u "normalnom" stanu?
2. znam da su režije nešto skuplje
3. ima li još kakvih dodatnih poreza, plaćanja ili problema za život u takvom stanu?
4. može li se u njemu biti 12 mjeseci godišnje bez prekida?
5. može li se prijaviti prebivalište na takav stan?

Hvala
BB88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 16:30   #2
jel to novi naziv za garsonijeru?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 19:04   #3
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
jel to novi naziv za garsonijeru?
Ne. Najmanji stanovi su im 50m2, najveći 75m2.

Prazni stanovi, neuređeni, sve isto kao "normalni" stanovi u drugoj polovici zgrade.
Sve identično, samo su pola zgrade u papirima "normalni stanovi", a pola apartmani.
BB88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 19:19   #4
Quote:
BB88 kaže: Pogledaj post
Ne. Najmanji stanovi su im 50m2, najveći 75m2.

Prazni stanovi, neuređeni, sve isto kao "normalni" stanovi u drugoj polovici zgrade.
Sve identično, samo su pola zgrade u papirima "normalni stanovi", a pola apartmani.
a na osnovi čega postavljaš ona pitanja u prvom postu, kao da se kupuje ograničeno vlasništvo na njima? otkud ono o režijama itd?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 19:34   #5
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
a na osnovi čega postavljaš ona pitanja u prvom postu, kao da se kupuje ograničeno vlasništvo na njima? otkud ono o režijama itd?
Piše iz sasvim realnih razloga: zgrada je stvarno građena kao apartmansko naselje, dakle za poslovne svrhe (kratkoročno iznajmljivanje), a ne stambene svrhe.
To je igra investitora da na postoru predviđenom za takve sadržaje izgradi zgradu koja će se stvarno, radi potreba, koristiti kao klasične stambene jedinice. Vjerojatno nije mogao ishoditi dozvolu za stambenu zgradu jer je čestica predviđena za mješovite poslovno-stambene zgrade.

Ovo pišem jer znam slučaj iz Splita za jednu zgradu, "stanari", odnosno vlasnici su se godinama natezali s Poreznom oko toga, te oko poreza, uredno prijavljeni s tom adresom, ali su kod ovih uvijek bili tretirani kao "turisti". Još se potezalo pitanje boravišne pristojbe...to je trajalo nekih 7-8 godina, nakon toga je navnodno riješeno, ali nisam dalje pratio...

Uglavnom, nije naivno pitanje: namjena građevine, prenamjena...sve ono što nama izgleda besmisleno krije u brojnim zakonima zamke. Ovdje nije "apartman" neki fancy naziv za stančić...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 19:42   #6
Googlao sam razlike stan i apartman.
Pa sam gledao neke stare teme ovdje.
Plus, nešto što sam čuo od ljudi, koji su to komentirali u vezi kupovina apartmana na moru (da se ne može biti duže vrijeme niti dobiti prebivalište).
I tako, naišao sam na nekim stranicama na tih par problema.
Neki kažu da, drugi kažu ne.

Prodavatelj ove zgrade, pak, kaže da su samo režije 10-20% više, a da je sve drugo identično.

Čak sam nazvao gradski ured za prostorno uređenje i isto nisu baš znali jel ima kakvih razlika niti koga drugoga pitati.
Rekli su da će biti više režije, a za druge stvari nisu nikad čuli.

Ali su dodali: provjerite još...
BB88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 19:42   #7
ok. mislio sam da u ovom slučaju postoji nekakav tekst u oglasu za prodaju koji bi naveo na ta pitanja. oko režija, želite reći da je taj dio zgrade gradjen sa slabijom toplinskom izolacijom nego drugi dio? ne čini mi se to praktičnim prilikom gradnje.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 19:52   #8
Električni zec, hvala.

Da, to je to što pišeš.
Koliko sam shvatio u istraživanju, zemljišna čestica zgrade je u pretežito poslovnoj zoni.
I tu se ne mogu graditi stanovi OSIM ako zgrada nema 51% poslovnih prostora.
I onda su izgradili zgradu s recimo 100 stanova.
50 su klasični stanovi, a 50 su apartmani-stanovi.
I onda su dodali jedan poslovni prostor u prizemlju i imaš: 51-52% poslovnih prostora.

Zvao sam prostorno uređenje u vezi prenamjene i rekli su da vjerojatno ne može jer bi zgrada onda pala ispod 50% poslovnih prostora.
A u dozvoli joj piše da može biti građena SAMO ako ima 50+ % poslovnih jedinica.

A ovo što pišeš za Split, čuo sam par sličnih priča.
Negdje ne bude baš ništa, a negdje ljudi skoro pa ni ne mogu živjeti ili moraju plaćati poreze jer se bave turizmom (iako samo žive u svom stanu).

Ali nitko ne zna točno.
BB88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 19:54   #9
Za Split je veći dio znjana tako izgrađen, stanovi u turističkoj zoni.
marinnn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 19:58   #10
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
ok. mislio sam da u ovom slučaju postoji nekakav tekst u oglasu za prodaju koji bi naveo na ta pitanja. oko režija, želite reći da je taj dio zgrade gradjen sa slabijom toplinskom izolacijom nego drugi dio? ne čini mi se to praktičnim prilikom gradnje.
U oglasu se prodaje kao stan.

Kasnije saznaš za apartman.

U vezi režija: cijela zgrada je jednako građena.
Ali npr. ako kupiš normalan stan od 50m, struja ti je recimo 200 kuna mjesečno, računana po normalnoj tarifi.

A ako kupiš apartman, onda za identičnu veličinu stana i identičnu potrošnju plaćaš recimo 250-300 kuna jer imaš poslovnu tarifu.

Znaš ono kad u Tcomu netko dobije paket interneta za 300 kuna, a drugi za 250.

To ti je to.
Isti paket, samo ti po zakonu plaćaš više jer ti je stan "poslovna jedinica".
BB88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 20:01   #11
Quote:
marinnn kaže: Pogledaj post
Za Split je veći dio znjana tako izgrađen, stanovi u turističkoj zoni.
Hvala.

I jel imaš iz prve ruke više informacija:
1. jel se može živjeti u takvim stanovima?
2. jel ima još kakvih poreza ako ga nisi iznajmljivao nego samo živio u njemu?
3. jel ima još kakvih problema u praksi?
4. jel ima još slučajeva da se nakon par godina cijela zgrada prenamijeni u normalnu stambenu, kao iz posta od Električnog zeca?
BB88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 20:09   #12
znači sve je to samo pravna muljaža a nikakav fizički problem. balkanska posla.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2021., 00:19   #13
Čekaj malo.
Na apartmane se plaćaju viši doprinosi kod izgradnje i nema oslobođenja na poreza za prvu nekretninu. Onda je i cijena puno viša nego za običan stan? Zašto autor onda uopće gleda to kao opciju za kupnju?

Još nisam čuo da netko apartman prenamijeni u stan. Obično je obrnuto. Ljudi izgrade zgradu sa stanovima pa onda rade prenamjene u apartmane. Valjda postoji dobar razlog.
Slažem se sa teorijom da je investitor bio prisiljen tako napraviti kako bi nabiflao što više stambenih jedinica u zgradu. I sumnjam da je to moguće prenamijeniti. Barem ne jednostavnim zahtjevom za prenamjenu.

Prebivalište nije problem prijaviti.
Ali to te neće spasiti od porezne koja propise tumači sebi u korist. Gradski ured za gospodarstvo i turistička zajednica bi isto mogli navratiti vidjeti što se radi. Režije su isto duple jer je poslovni prostor.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2021., 01:22   #14
Quote:
FuzzBall kaže: Pogledaj post
Čekaj malo.
Na apartmane se plaćaju viši doprinosi kod izgradnje i nema oslobođenja na poreza za prvu nekretninu. Onda je i cijena puno viša nego za običan stan? Zašto autor onda uopće gleda to kao opciju za kupnju?
Ah, već sam kupio stan.
Novogradnja je.
Trebao sam stan, cijene rastu ogromnom brzinom, odgovarao mi je kvart.
Većina stanova se proda prije prve lopate i onda se još čeka godinu-dvije na useljenje.
A ovaj je bio pri kraju gradnje, slobodan i nekako sam brzo uskočio u to.

Prije kupovine mi je rečeno je da se može napraviti prenamjena u stan u uredu za prostorno uređenje i da se to stalno radi.
Nema problema.

Pitao sam odvjetnika, rekao je da je izvedivo, ako dio zgrade ostane poslovni, npr. trgovina ili neki uredi.
Pošto mora ostati građevina mješovite namjene.

Izgledalo je kao formalnost.

No, nakon kupovine i odlaskom u prostorno uređenje, saznajem da je zgrada M2-objekt oznake, što znači da ne može imati samo 1% ili 10% poslovnih prostora nego više od 50% kvadrature cijele zgrade mora biti/ostati poslovno.
I da one trgovine nisu dovoljne nego pola zgrade mora ostati poslovno.

I tako, evo mene ovdje.

Zovem neke gradske urede, ne znaju ništa osim da su skuplji struja i voda.

Gotovo nitko ne zna odgovor.

Znam samo ovo što sam čuo ovdje i vidim da su sljedeći koraci opet pitati pravnika, poreznu i turističku zajednicu koje su sad sve posljedice.

Hvala na pomoći
BB88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2021., 12:20   #15
Koliko vidim nema prepreke da živiš u njemu.
A za ostalo ne znam.

Moje iskustvo je u jednoj dalmatinskoj općini. Jedan stranac koji je kupio apartman i u njemu živi cijelu godinu. Porezna (naša i strana) ga ganja jer u njihovim očima nije rezident pa ne može izbjeći dvostruko oporezivanje.
Druga osoba je moj rođak koji je kupio apartman u istoj zgradi. Ali nema prijavljeno prebivalište. Pitat ću ga zašto ako se sjetim kad ga vidim. Kad smo mu išli u posjetu prošle godine morao nas je prijaviti u turističkoj zajednici na njihov e-visitor.

Investitor te zajebao, to je jasno.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2021., 15:13   #16
Imas jos jednu bazu jer sam se raspitiva.
Na mozes dobit stambeni kredit za to pošto nije stan. Provjereno u par glavnih banaka (PBZ, RBA, OTP).
chuspy is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2024., 14:32   #17
Quote:
BB88 kaže: Pogledaj post
Ah, već sam kupio stan.
Novogradnja je.
Trebao sam stan, cijene rastu ogromnom brzinom, odgovarao mi je kvart.
Većina stanova se proda prije prve lopate i onda se još čeka godinu-dvije na useljenje.
A ovaj je bio pri kraju gradnje, slobodan i nekako sam brzo uskočio u to.

Prije kupovine mi je rečeno je da se može napraviti prenamjena u stan u uredu za prostorno uređenje i da se to stalno radi.
Nema problema.

Pitao sam odvjetnika, rekao je da je izvedivo, ako dio zgrade ostane poslovni, npr. trgovina ili neki uredi.
Pošto mora ostati građevina mješovite namjene.

Izgledalo je kao formalnost.

No, nakon kupovine i odlaskom u prostorno uređenje, saznajem da je zgrada M2-objekt oznake, što znači da ne može imati samo 1% ili 10% poslovnih prostora nego više od 50% kvadrature cijele zgrade mora biti/ostati poslovno.
I da one trgovine nisu dovoljne nego pola zgrade mora ostati poslovno.

I tako, evo mene ovdje.

Zovem neke gradske urede, ne znaju ništa osim da su skuplji struja i voda.

Gotovo nitko ne zna odgovor.

Znam samo ovo što sam čuo ovdje i vidim da su sljedeći koraci opet pitati pravnika, poreznu i turističku zajednicu koje su sad sve posljedice.

Hvala na pomoći
Pozdrav,

isprika na dizanju posta nakon dugo vremena. Molim Vas za informaciju o iskustvu nakon 2 godine. Koje su točno razlike nakon ulaska u apartman? O kojim se razlikama radi po pitanju cijena struje i vode?

Hvala....
DUMA9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:14.