Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2007., 17:47   #1
1. Hrvatski Gardijski Zdrug

Oduvijek su me interesirale specijalne postrojbe,a posebno specijalne postrojbe HV-a i MUP-a RH.Među njima se posebno ističe 1. Hrvatski Gardijski Zdrug.
Zanima me povijest Zdruga,i ratišta na kojima su se borili pripadnici Zdruga
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 02:20   #2
Zdrug je nastao tek 1994. tako da baš nije mogao vidjeti puno bojišta, jedna od specijalnih postrojbi koja je ušla u zdrug bila je bojna Zrinski.
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 19:48   #3
Quote:
Ivan Bajlo kaže: Pogledaj post
Zdrug je nastao tek 1994. tako da baš nije mogao vidjeti puno bojišta, jedna od specijalnih postrojbi koja je ušla u zdrug bila je bojna Zrinski.
Zar Zdrug nije sudjelovao u Oluji i akcijama u Bosni?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 15:54   #4
Prva prava specijalna postrojba HV-a je bila Diverzantski odred glavnog stožera (DOGS Graničari). Pod pravom postrojbom podrazumijeva se obuka, logistika i selekcija. Znam da su dečki sudjelovali u svim akcijama za koje se zna, nekima za koje se ne zna i da su prošli skoro sva ratišta. Oformljeni su od vojnika koji su od prvog dana rata bila u 1. brigadi, a zanimljivo je da do kraja rata nitko od njih nije poginuo iako su prošli sito i rešeto.

Odgovarali su isključivo Glavnom stožeru i bili su locirani u Stubičkoj Slatini. Postojalo je i par vodova regularne vojske od kojih je prvih par klasa prošlo pravu diverzantsku obuku, dok se to kasnije pretvorilo u smijuriju zbog velikog broja maminih sinova koji su htjeli biti "specijalci".

Kasnije su rasformirani, većina ih je umirovljena, a neki raspoređeni u zdrug i sl.
Gorman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 18:28   #5
Tako je Gorman,bio sam 1995.tam u vojsci u 2.vodu,1.desetina.Bilo je ukupno 3 voda,od kojih je 1. bio profesionalni.Ja sam bio 2.klasa tam,znači jedan od prvih.Obuka je bila za ono vrijeme opaka.Kaj se tiče rata stvarno je kak veliš,nikad nitko nije poginuo.A po pričama je bilo svakakvih situacija,jer su oni išli daleko iza crta bojišta.Jedino mi je žao kaj nitko nikad nije o njima pisao(barem ja nisam nigdje pročitao).Jedino je pukovnik Ivica Komljen jednom bio gost u emisiji(neznam kak se zove) koju je vodila tada Vesna Karuza.Kad se brigada raspala negdje oko 98-00.g osnovana je 350.vojno-obavještajna brigada(prije 350 Diverzantski odred glavnog stožera-DOGS),mislim u Velikoj Buni,zajedno sa tamošnjom Izviđačkom bojnom,ak se ne varam.Ili u Maršalki.Uglavnom većina vojnika je završila u toj brigadi.Neki u mirovinu,a moj zapovjednik je sad u Sierra Leoneu supervizor osiguranja.Zato,svaka čast dečki,
tomaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 18:48   #6
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Zar Zdrug nije sudjelovao u Oluji i akcijama u Bosni?
je zdrug je sudjelovo u akcijama u bosni i u oluji. bajlo nek nauči do kad je rat trajao i koja su bojišta bila aktivna u koje vrijeme.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 19:34   #7
bili su ono sto je SAS
nisu bili za reklamu nego za posel koji su super obavljali

gorman
u smiuriju je oslo svugdje poslje 96te
onda kad vise nije bilo rata
onda su mamini sinovi isli u specijalce i kurcili se po birtijama
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 13:38   #8
Točno tak.
tomaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 14:38   #9
izvidaci i diverzanti su zahvalni svima koji o njima ne pisu i ne cackaju
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2008., 14:16   #11
te snimke su iz 1999. ili 2000., praktički prije rasformiranja formacije.

1. HGZ pobuđuje dosta kontroverzi jer je kojekakvim banditima služio da se kite tuđim perjem, a dana rata nisu vidjeli. ipak, svi borci 1. HGZ-a, ranije bojne zrinski su istinski heroji domovinskog rata.

e sad neke stvari što sam čuo o bojnoj zrinski...kompletnu opremu su još 1991. dobili od legije stranaca (osim osobnog naoružanja). svi zapovjednici su im bili bivši legionari, kao i većina instruktora. sudjelovali su u praktički svim operacijama u RH i RBIH.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2008., 14:33   #12
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
e sad neke stvari što sam čuo o bojnoj zrinski...kompletnu opremu su još 1991. dobili od legije stranaca (osim osobnog naoružanja). svi zapovjednici su im bili bivši legionari, kao i većina instruktora. sudjelovali su u praktički svim operacijama u RH i RBIH.

Kod zadnjeg videa je interesantan komentar:

tonymulvey
I spent some time with this unit in 1992 and most of the officer were Croatian x legionaires you can see by the training and beret colour and style. Looking very proffesional. Zadom Spremni (English volunteer)
.

BTW, samo radi točnosti, 1 Hrvatski gardijski zbor je bila jedinica unutar koje je Zdrug predstavljao borbenu komponentu.

Zgodan pregled svih komponenti odn njihovih oznaka unutar Zbora možete vidjeti ovdje
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2008., 14:59   #13
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
1. HGZ pobuđuje dosta kontroverzi jer je kojekakvim banditima služio da se kite tuđim perjem, a dana rata nisu vidjeli. ipak, svi borci 1. HGZ-a, ranije bojne zrinski su istinski heroji domovinskog rata.
bili su vojska u vojsci
imali vlastitu VP
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 18:33   #14
Daj ne serite po tom jadnom Zdrugu kojeg svi blatite,niste dostojni da izgovarate ime njegovo.Da je bilo i kukolja bilo je ko i svagdje ali najveći neznani heroji su bili svi na jednom mjestu koji se ne spominju i zaboravljaju se.Zdrug je spoj specijalnih postrojba a nositelj je bio Najelitnija "Bojna Zrinski".VIRIBUS UNITIS
commandoscro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 00:38   #15
Quote:
commandoscro kaže: Pogledaj post
Daj ne serite po tom jadnom Zdrugu kojeg svi blatite,niste dostojni da izgovarate ime njegovo.Da je bilo i kukolja bilo je ko i svagdje ali najveći neznani heroji su bili svi na jednom mjestu koji se ne spominju i zaboravljaju se.Zdrug je spoj specijalnih postrojba a nositelj je bio Najelitnija "Bojna Zrinski".VIRIBUS UNITIS
meni ne moraš pričat, stric mi je bio u bojnoj, kasnije zdrugu, ali ne voli on o tome baš nikako pričati, pa moram okolnim putem saznavat
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 12:21   #16
Quote:
commandoscro kaže: Pogledaj post
Daj ne serite po tom jadnom Zdrugu kojeg svi blatite,niste dostojni da izgovarate ime njegovo.Da je bilo i kukolja bilo je ko i svagdje ali najveći neznani heroji su bili svi na jednom mjestu koji se ne spominju i zaboravljaju se.Zdrug je spoj specijalnih postrojba a nositelj je bio Najelitnija "Bojna Zrinski".VIRIBUS UNITIS

Treba razlikovati 1. H.G. Zbor od Zdruga. Zbor je bio ukupni naziv jedinice u kojoj je Zdrug bio stvarna borbena komponenta. A da je u Zboru bilo svega i svaćega istina je.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 21:18   #17
Quote:
tomaš kaže: Pogledaj post
Tako je Gorman,bio sam 1995.tam u vojsci u 2.vodu,1.desetina.Bilo je ukupno 3 voda,od kojih je 1. bio profesionalni.Ja sam bio 2.klasa tam,znači jedan od prvih.Obuka je bila za ono vrijeme opaka.Kaj se tiče rata stvarno je kak veliš,nikad nitko nije poginuo.A po pričama je bilo svakakvih situacija,jer su oni išli daleko iza crta bojišta.Jedino mi je žao kaj nitko nikad nije o njima pisao(barem ja nisam nigdje pročitao).Jedino je pukovnik Ivica Komljen jednom bio gost u emisiji(neznam kak se zove) koju je vodila tada Vesna Karuza.Kad se brigada raspala negdje oko 98-00.g osnovana je 350.vojno-obavještajna brigada(prije 350 Diverzantski odred glavnog stožera-DOGS),mislim u Velikoj Buni,zajedno sa tamošnjom Izviđačkom bojnom,ak se ne varam.Ili u Maršalki.Uglavnom većina vojnika je završila u toj brigadi.Neki u mirovinu,a moj zapovjednik je sad u Sierra Leoneu supervizor osiguranja.Zato,svaka čast dečki,
Koliko znam, postrojba se nigdje ne vodi pa ces tako vidjeti da ni u vojnom odsjeku nigdje ne pise da si bio DOGS. A kamoli da ce netko jos pisati o tome. Pitam se zasto? Pozdrav svim Granicarima!
Bolka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 11:35   #18
1.H.G.Zdrug

bio sam pripadnik te postrojbe kao i bojne ZRINSKI tako da sam upoznat sa večinom situacija u kojim smo se nalazili,ako mogu pomoći javite se
P.S. 5.4.2008 u 15 sati je misa za poginule pripadnike 1HGZ-a u novoj crkvi na Jarunu
nino01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 00:05   #19
Quote:
nino01 kaže: Pogledaj post
bio sam pripadnik te postrojbe kao i bojne ZRINSKI tako da sam upoznat sa večinom situacija u kojim smo se nalazili,ako mogu pomoći javite se
P.S. 5.4.2008 u 15 sati je misa za poginule pripadnike 1HGZ-a u novoj crkvi na Jarunu
zanima me iz kojih krajeva su bili pripadnici bojne? za početak
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 10:26   #20
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
zanima me iz kojih krajeva su bili pripadnici bojne? za početak
ak ti na ovo odgovorim
i napisem pitanje koje je Tudman postavil Šusku pri smotri postrojbe
dici ce se buka oko toga

iako sam misljenja da odgovor znas i sam
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:34.