Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2012., 13:25   #2781
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Svakako se vidi poboljšanje. Vrlo je važna hidracija tj. pijte puno tekućine ,pogotova sada ljeti oko 3litre/dn.
Th./eadem.
Puno hvala
Još sam radio dodatnu pretragu (bilirubin i željezo) pa mi možete i to pogledat

Bilirubin ukupni 22 [3-20]
Željezo 27 [11-32]
Conphas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 12:26   #2782
Quote:
Esthelle kaže: Pogledaj post
Bok! Molim nekoga tko se razumije u interpretaciju nalaza da mi pomogne.Imam 29 godina.
Pretrage su rađene iz razloga što već oko cca 6 mj se borim sa vaginalnim infekcijama (stalno mi daju neke dijagnoze tipa vulvovaginitis, pa onda candidiasis...). Simptomi koji me već duže vrijeme prate jesu crvenilo anogenitalne sluznice, eritematozna područja na malim usnama (kažu da je to od kandide), pečenje vulve i vagine koje me izluđuje. (ne znam jel to pečenje izaziva oštećena sluznica ili je nešto drugo posrijedi). Bila kod preko nekoliko navodno izvrsnih ginekologa, nitko nema pojma što se događa i zašto ne reagiram na terapiju. Svašta su mi isprepisivali: Polygynax, Canesten, Plymicol, Gynodaktarin, Diflucan i Itraconazol per os, razne kortikosterodine kreme, Metronidazol vaginalete i per os, Dalacin vaginalnu kremu. Užas
Uglavnom sve pretrage krvi su u redu, svašta nešto sam radila, trenutno čekam nalaze imunoloških pretraga krvi.
Da skratim priču, došli mi upravo nalazi sljedeći:

1.stolica mikološki - nativni preparat negativan, obojeni preparat negativan: znači u crijevima nemam kandide
2.serum(krv)-protutijela na Candida spp..-testirano tri metodama
a) IIF - IgG: rezultat 80 (ref.vrijed. od 1 do manje ili jednako 80)
b) IHA - IgM/IgG/IgA: rezultat 160 (ref.vrijed. od 1 do manje ili jednako 160)
c)ELISA - IgG: rezultat 90 (granična vrijednost od 40-100)

Ovi nalazi su granični. Koliko su ovo dobri ili loši nalazi? Da li postoji opasnost od sistemske kandidijaze?

3. bris vagine mikološki: nativni preparat pozitivan, obojeni preparat pozitivan, pronađena kultura: Candida albicans
-tretirali su kandidu sa različitim kemijskim tvarima i na sve je pokazala osjetljivost, tj da su učinkoviti. Međutim meni nije jasno kako meni ništa od tih lijekova nije pomoglo, a kandida pokazuje osjetljivost na njih???
Evo kemijskih supstanci:
-5 fluorocitozin: S (MIK= 4,000)
-amfotericin B: S (MIK = 0,500)
-flukonazol: S (MIK=1,000)
-itrakonazol: S (MIK=0,125)
-vorikonazol: S (MIK=0,060)

Što znači MIK? Koji od ovih supstanci bi najbolje djelovalo na rješavanje kandide? Jel to ovaj prvi sa MIK 4,000?
Doktorica mi je prepisala 2tjedno korištenje acidi borici 3% kao obloge i kao tampone s acidi borici preko noći za epitelizaciju ulceroznih područja sluznice.
Nakon toga, vidjet ćemo što i kako dalje. Trenutno ništa ne koristim protiv kandide.
Jel imate neku ideju s čime bi još dobro bilo potaknuti epitelizaciju oštećene vaginalne sluznice?
Unaprijed hvala na odgovoru!
MIK-utvrđuje se postupkom dilucije-/minimalna inhibicijska koncentracija/
Ukratko to je najmanja količina tog lijeka da inhibira razmnožavanje pat. org..
U ostalo neželim ulaziti jer nije moja specijalizacija.

Quote:
Conphas kaže: Pogledaj post
Puno hvala
Još sam radio dodatnu pretragu (bilirubin i željezo) pa mi možete i to pogledat

Bilirubin ukupni 22 [3-20]
Željezo 27 [11-32]
Uredni nalazi.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 13:05   #2783
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
MIK-utvrđuje se postupkom dilucije-/minimalna inhibicijska koncentracija/
Ukratko to je najmanja količina tog lijeka da inhibira razmnožavanje pat. org..
U ostalo neželim ulaziti jer nije moja specijalizacija.
Hvala dr. Hrvoje!

Da li se netko možda drugi kuži u to područje medicine? Imamo još kakvog doktora na forumu? El Gato Felix? Please, trebam savjet!
Esthelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 21:09   #2784
Quote:
Esthelle kaže: Pogledaj post
Pretrage su rađene iz razloga što već oko cca 6 mj se borim sa vaginalnim infekcijama (stalno mi daju neke dijagnoze tipa vulvovaginitis, pa onda candidiasis...). Simptomi koji me već duže vrijeme prate jesu crvenilo anogenitalne sluznice, eritematozna područja na malim usnama (kažu da je to od kandide), pečenje vulve i vagine koje me izluđuje. (ne znam jel to pečenje izaziva oštećena sluznica ili je nešto drugo posrijedi).
Poštovana,

Vaša situacija je vrlo složena i već iz ovoga se vidi da će biti potreban multidisciplinarni pristup u rješavanju Vašeg problema, što znači konzultaciju više različitih specijalista.

Mnogo stvari dolazi u obzir. Kao što ste i sami konstatirali, moguće je da nalaz kandide u kulturi i dijagnoza kandidijaze nije jedini uzrok svih Vaših tegoba.

U obzir dolaze, osim vulvovaginitisa infektivnog uzroka, i dermatološke bolesti i vulvodinija, a moderirajući teme Ženskog zdravlja vidim da ste i te stvari uzeli u obzir.

Savjetujem Vam da obavite specijalistički pregled/konzultaciju, osim infektologa (prof. dr. sc. Škerk su Vam već preporučili, nju bih i sam preporučio) i nekog dobrog dermatologa a s obzirom da ste navodili i erozije i crvenilo, da se isključi i neka dermatološka dijagnoza pa i neke rijetke dermatoze na koji se u prvi čas ne pomišlja. Možda će netko od eksperata/specijalista, ukoliko se problemi ne budu rješavali, predložiti i biopsiju promjena ne bi li to pomoglo u postavljanju dijagnoze.

Jeste li kontaktirali nekog ginekologa koji radi u kliničkoj ustanovi (nekoj ginekološkoj klinici, npr. Petrova ili Sveti Duh)?
Quote:
Da skratim priču, došli mi upravo nalazi sljedeći:

1.stolica mikološki - nativni preparat negativan, obojeni preparat negativan: znači u crijevima nemam kandide
2.serum(krv)-protutijela na Candida spp..-testirano tri metodama
a) IIF - IgG: rezultat 80 (ref.vrijed. od 1 do manje ili jednako 80)
b) IHA - IgM/IgG/IgA: rezultat 160 (ref.vrijed. od 1 do manje ili jednako 160)
c)ELISA - IgG: rezultat 90 (granična vrijednost od 40-100)

Ovi nalazi su granični. Koliko su ovo dobri ili loši nalazi? Da li postoji opasnost od sistemske kandidijaze?
Uloga serologije u dijagnostici kandidijaze još uvijek nije sasvim jasna a oko interpretacije nalaza treba biti vrlo oprezan. U recentnoj infektološkoj literaturi stoji podatak da ti testovi nemaju dovoljnu osjetljivost i specifičnost i da se temeljem rezultata tih testova ne propisuje terapija, nego ovisno o ostalim nalazima i kliničkoj slici!

Osobe koje imaju invazivnu/sistemsku kandidijazu su, u pravilu, teško bolesne i životno ugrožene a to su osobe koje imaju oštećen imunološki sustav zbog neke bolesti, kao HIV/AIDS ili maligne bolesti ili kemoterapije i sl.
Quote:
3. bris vagine mikološki: nativni preparat pozitivan, obojeni preparat pozitivan, pronađena kultura: Candida albicans
-tretirali su kandidu sa različitim kemijskim tvarima i na sve je pokazala osjetljivost, tj da su učinkoviti. Međutim meni nije jasno kako meni ništa od tih lijekova nije pomoglo, a kandida pokazuje osjetljivost na njih???
Kada je riječ o C. albicans, ona u pravilu ne pokazuje rezistenciju i postavlja se pitanje jeste li ikada, barem nakratko, osjetili poboljšanje/smanjenje simptoma tijekom primjene propisane terapije?
Quote:
Evo kemijskih supstanci:
-5 fluorocitozin: S (MIK= 4,000)
-amfotericin B: S (MIK = 0,500)
-flukonazol: S (MIK=1,000)
-itrakonazol: S (MIK=0,125)
-vorikonazol: S (MIK=0,060)

Što znači MIK? Koji od ovih supstanci bi najbolje djelovalo na rješavanje kandide? Jel to ovaj prvi sa MIK 4,000?
Kolega, dr. Hrvoje, Vam je ukratko objasnio definiciju. Iz nje proizlazi da je, pojednostavljeno govoreći, što je vrijednost MIK-a manja, to je djelovanje jače. Vrijednost MIK-a ponajprije služi da bi se odredilo je li neki uzročnik osjetljiv ili rezistentan na djelovanje lijeka.

U Vašem konkretnom slučaju neki lijekovi s liste otpadaju, npr. vorikonazol (Vfend) jer se on koristi samo za liječenje sustavnih gljivičnih infekcija u imunokompromitiranih pacijenata i to u bolnici. Slično vrijedi i za amfotericin.

Flukonazol je Diflucan, a itrakonazol je Itrac3.

Što se tiče liječenja vulvovaginalne kandidoze, postoje različite sheme ovisno o tome radi li se o akutnoj ili rekurentnoj (ponavljajućoj) kandidozi. Kod ponavljajućih postoje posebne sheme, gdje se nakon standardne terapije primjenjuje supresivna terapija (u trajanju od 6 mjeseci).

Ključno je pitanje je li Vam bilo koji propisani pripravak barem malo pomogao?

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 22:53   #2785
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

Vaša situacija je vrlo složena i već iz ovoga se vidi da će biti potreban multidisciplinarni pristup u rješavanju Vašeg problema, što znači konzultaciju više različitih specijalista.
Mnogo stvari dolazi u obzir. Kao što ste i sami konstatirali, moguće je da nalaz kandide u kulturi i dijagnoza kandidijaze nije jedini uzrok svih Vaših tegoba.
Poštovani El Gato Felix,
puno Vam hvala na ovom odgovoru i najviše od svega što ste odvojili vremena za temeljito proučavanje mog specifičnog slučaja (nažalost). Jer da nisam specifičan slučaj, doktori bi vjerojatno i sami prepoznali o čemu se tu radi. Multidisciplinarni pristup se nije baš pokazao kao što mu i samo ime govori, puno je tu bilo specijalista, koji samo gledaju svoje područje, bez ikakvog znanja o dr područjima ili iskazane volje da se stvar pogleda iz šire perspektive i uoči možda neka poveznica ili bar suosjećanja prema doslovce mojoj patnji, da mi se to ublaži.
Kako ste i sami uočili da pišem na temi vulvodinija, molim Vas da pročitate moju povijest "bolesti", vidjet ćete kroz što sam sve prošla u pola godine:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=191

A ovdje su neki postovi koji vam možda pomognu u rasvjetljavanju situacije:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=218
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=221
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=267

Quote:
U obzir dolaze, osim vulvovaginitisa infektivnog uzroka, i dermatološke bolesti i vulvodinija, a moderirajući teme Ženskog zdravlja vidim da ste i te stvari uzeli u obzir.
Eto iz postova ste sigurno pročitali da sam bila u KBC Zagreb na Šalati kod dr. Suzane Ljubojević i to po preporuci, koja je uzela bris vulve i vagine na mikološki, nalaz negativan. I napisala da je na lijevoj usni slabo eritematozno područje bez fluorescencija anogenitalne regije. Dođem doma i prvi put pogledam dolje stanje na ogledalu, a kad ono skužim na obje strane jarkocrvena područja, kao izgrižena sluznica, i ona napiše ono gore na nalaz

Quote:
Savjetujem Vam da obavite specijalistički pregled/konzultaciju, osim infektologa (prof. dr. sc. Škerk su Vam već preporučili, nju bih i sam preporučio) i nekog dobrog dermatologa a s obzirom da ste navodili i erozije i crvenilo, da se isključi i neka dermatološka dijagnoza pa i neke rijetke dermatoze na koji se u prvi čas ne pomišlja. Možda će netko od eksperata/specijalista, ukoliko se problemi ne budu rješavali, predložiti i biopsiju promjena ne bi li to pomoglo u postavljanju dijagnoze.
Imat ću na umu dr. Škerk, ali jednostavno sad više nemam snage obilaziti doktore. Treba mi pauza.
A kako da znam koji je to dobar dermatovenerolog? Kontaktirala sam dr. Ivanu Manolu, proslijedila sam joj svu svoju dokumentaciju (e-mailom).Žena mi se činila kao jako stručna. Nakon što sam joj proslijedila svu dokumentaciju, više nikad mi se nije javila. Jel si to možete zamisliti? Veliki minus za nekoga tko je položio Hipokratovu zakletvu i još veći minus jer si radi jako lošu reklamu za svoju privatnu polikliniku Manola. Stoga, zaključak bi bio sljedeći: dobila je nalaze, skužila je da je to prekomplicirano za nju i odlučila se ne javiti. Jako lijepo!
Imate kakvu preporuku? Čula sam za ordinaciju dr. Andrije Stanimirovića. Navodno je jako stručan. Tamo radi i dr. Mihael Skerlev (koji radi i na Šalati).
Nisam više pametna gdje otići. A ne moram ni reći da nisam baš pri lovi od silnih "privatnih izleta" koji nisu urodili plodom.

Quote:
Jeste li kontaktirali nekog ginekologa koji radi u kliničkoj ustanovi (nekoj ginekološkoj klinici, npr. Petrova ili Sveti Duh)?
Nisam, jer mi ginekologinja ne želi dati uputnicu za takvo benigno stanje kao što je kandida. A u Petrovoj ne mogu banuti kao padobranac. Kome bih se tamo mogla obratiti? Kad sam pitala svoju ginekologinju za stanja citolitička vaginoza, vulvodinija, jel moram reći da nije imala pojma da postoje?

Quote:
Osobe koje imaju invazivnu/sistemsku kandidijazu su, u pravilu, teško bolesne i životno ugrožene a to su osobe koje imaju oštećen imunološki sustav zbog neke bolesti, kao HIV/AIDS ili maligne bolesti ili kemoterapije i sl.
Čekam i nalaze od testova na HIV, hepatitis B i C. Testirala sam se i prije na HIV i nalaz je negativan, al dr opće medicine me uputio da ga ponovim.

Quote:
Kada je riječ o C. albicans, ona u pravilu ne pokazuje rezistenciju i postavlja se pitanje jeste li ikada, barem nakratko, osjetili poboljšanje/smanjenje simptoma tijekom primjene propisane terapije?
Eh sad, 3x koliko sam do sada imala kandidijazu u svom životu, simptom koji bi istakla i koji ubija je svrbež. Al to mi je prošlo za 3 dana primjenom vaginaleta i to je to. Ovo što se izdogađalo u zadnjih pola godine, vjerojatno je počelo kandidom, a kako sam se ja žalila na svoje simptome, al nije bilo svrbeži, već nesnosno pečenje i žarenje u vagini i vulvi i crvenilo tog područja. Tek nakon što sam posjetila dermatovenerologa, skužila sam da imam "rane" tj izjedenu sluznicu. I sad mi nije jasno jel to pečenje može prouzrokovati oštećena sluznica ili može biti još nešto posrijedi?
Od plymicola i canestena me toliko peklo luđački, plakala sam od muke. I od vaginaleta i od kreme. Prepisali su mi i octenisept. Peče ko sam vrag. Na kraju mi je pukla koža ispod ulaza u vaginu od njega. Ni to više ne koristim. Ni kupke u KMnO4. Ništa nije pomoglo, samo šteta još veća.
Nisam osjetila nikakvo smanjenje simptoma, samo u smislu da nije više bilo grudičastog iscjetka. Ostali simptomi su tu prisutni većinu vremena.

Quote:
Ključno je pitanje je li Vam bilo koji propisani pripravak barem malo pomogao?
Odgovorila sam gore. Pomogli su u smislu saniranja klasičnog simptoma kandide - grudičastog iscjetka, ali pečenje, žarenje, crvenilo, ulceracije sluznice, to je ostalo

Zadnje uređivanje leeloo27 : 30.06.2012. at 22:57. Reason: popravak quota
Esthelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 00:13   #2786
Poštovana Estehelle,

pročitao sam postove koje ste priložili.

Koliko vidim, modus operandi prilikom Vašeg dolaska na specijalističku konzultaciju jest konstatacija da se radi o gljivičnoj infekciji (u jednom navratu sumnja na genitalni herpes), eventualno uzimanje obrisaka za mikrobiološku dijagnostiku i terapija protiv kandide.

Ono što je interesantno jest sljedeće: ako sam dobro iščitao, u trenutku pregleda kod dermatologinje imali ste smetnje i objektivne promjene ali kandida nije nađena u kulturi; jedna je liječnica posumnjala na genitalni herpes zbog ulceracija.

Ono što sam pročitao u literaturi, a u svezi recidivirajuće vulvovaginalne kandidijaze jest i podatak da neki autori smatraju kako se u slučaju dvije negativne kulture na kandidu tijekom perioda trajanja tegoba treba isključiti kandida kao uzrok tegobama i razmotriti druge dijagnoze.

Kod Vas se ovo poklopilo u samo jednom slučaju, no već taj podatak, uz činjenicu kako Vam, ako sam dobro shvatio, niti jedna dosad propisana terapija protiv kandide nije donijela olakšanje (povlačenje osjećaja pečenja i promjena na spolovilu), potiče na razmišljanje jesu li smetnje zaista uzrokovane (samo) kandidom ili se radi o nečemu drugome.

Imate li možda podatak što je dermatologinja napisala u nalazu kada su došli negativni nalazi briseva na kandidu, tj. kako je protumačen taj eritem odnosno je li se izjasnila (u smislu kakve dijagnoze ili zaključka nakon tog drugog pregleda i rezultata briseva)?

Vulvodinija dolazi u obzir no postoje i promjene na sluznici/spolovilu tako da se postavlja pitanje je li ipak nešto organski u podlozi Vašim smetnjama i promjenama na sluznici. Činjenica jest kako postoje i kontaktni i alergijski dermatitisi, a ovi alergijski mogu biti i reakcija na sastojke u kremama koje se koriste u liječenju kandide.

Također sam naišao na podatak iz literature da dugotrajna infekcija kandidom može, u nekim slučajevima dovesti i do promjena na sluznici ali i na živčanim završecima koji inerviraju ovo područje, što može biti uzrokom vulvodinije.

Prof. dr. sc. Škerk bi trebala definitvno isključiti infektivnu podlogu Vaših smetnji, a s obzirom da se nekako svi više-manje referiraju na infektivni uzrok tegobama, prvenstveno kandidu.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 12:28   #2787
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Koliko vidim, modus operandi prilikom Vašeg dolaska na specijalističku konzultaciju jest konstatacija da se radi o gljivičnoj infekciji (u jednom navratu sumnja na genitalni herpes), eventualno uzimanje obrisaka za mikrobiološku dijagnostiku i terapija protiv kandide.
Ono što je interesantno jest sljedeće: ako sam dobro iščitao, u trenutku pregleda kod dermatologinje imali ste smetnje i objektivne promjene ali kandida nije nađena u kulturi; jedna je liječnica posumnjala na genitalni herpes zbog ulceracija.
Evo detaljnije:
1. ginekolog (privatni), 12 mj/2011: utvrdila nativnim preparatom postojanje Candide spp.; terapija: Gynodaktarin vaginalete
2.ginekolog (KB Sestre milosrdnice), 1/2012: utvrđena kandida samo vizualnim pregledom, bez nativnog preparata; terapija: Plymicol vag i krema
3.ginekolog (privatni),1mj/2012: uzimanje briseva, dok čekam rezultate prepisana mi je Dalacin vaginalna krema 7 dana, u razgovoru s dr. ona priznaje da mi je cijelo područje crveno, ali uvjerava me kako kandide nema te da to crvenilo nije ginekološke prirode i da to nije njeno područje
4.ginekolog (državni). 3mj/2012: utvrđena kandida samo vizualnim pregledom, bez nativnog preparata;th: Polygynax vaginalete, nakon toga Plymicol vaginalete i tako 4 ciklusa (napravila sam samo 1 ciklus toga jer me peklo sve za poludjeti)
5.dermatovenerolog (Šalata): 4 mj/2012: uzet bris vagine i vulve, odmah mikroskopirano, nativni preparat negativan; bez th.
6.poliklinika Virogena (ginekološki pregled): 4 mj/2012: utvrđena kandida samo vizualnim pregledom, bez nativnog preparata; uzet bris na HSV 1 i HSV 2, uočene ulceracije na malim usnama, dok čekam nalaze prepisana th: betadine vagitorije u kombinaciji sa medazol vaginaletama i medazol tabletama. Nisam uočila nikakvo poboljšanje.
7.ginekolog (državni). 5mj/2012: utvrđena kandida samo vizualnim pregledom, bez nativnog preparata;ukazujem joj na crvenilo i ulceracije (svrbež gotovo nikad nije bio prisutan) i ona meni veli da kaj hoću, da je to normalno stanje kod kandide i neka izbjegavam oralni seks
-učinila je briseve na Trichomonas i bakteriološki aerobno. na nalazu napisano: fiziološka flora vagine; mikroskopski preparat: PMN se ne vide.
Dr mi je rekla kako će se na brisu vidjeti jel ima kandide ili ne (a ja se pitam kako kad je uzela bris bakteriološki, a ne mikološki)-znači, na pregledu je ustvrdila kandidu, brisom nije otkrivena kandida.
8.u 6mj/2012 obraćam se Referentnom centru za sustavne i diseminirane mikoze, direktno dr. Mlinarić-Missoni, krasna žena koja mi je najviše pomogla od svih doktora zajedno. Otišla sam na razgovor kod nje, obavila sve pretrage (one što sam navela u prvom postu kad sam tražila objašnjenje nalaza). Kaže da to može raditi kandida, ali i sve one vaginalete koje su mi bile nemilosrdno prepisivane mogle su učiniti štetu. Savjetovala mi je da prekinem sa antikandida dijetom jer si činim veliku štetu i izgladnjujem se što je činjenica jer sam izgubila 10 kg, te da neko vrijeme ne idem kod ginekologa dok ne pokušamo sanirati oštećenu sluznicu i to sa bornom kiselino 3%tnom, oblozi po danu, navečer tampon i tako 2 tjedna. Osjećam da se pečenje lagano povlači.

Quote:
Ono što sam pročitao u literaturi, a u svezi recidivirajuće vulvovaginalne kandidijaze jest i podatak da neki autori smatraju kako se u slučaju dvije negativne kulture na kandidu tijekom perioda trajanja tegoba treba isključiti kandida kao uzrok tegobama i razmotriti druge dijagnoze.
Kako ste i sami mogli pročitati gore, uskraćivali su mi moje molbe da razmažu iscjedak na stakalcu, da se stvarno dokaže kandida, jedino su to učinile prva ginekologica i dermatovenerolog, ovo sve u međuvremenu je bilo dijagnosticirano odokativnom metodom.

Quote:
Kod Vas se ovo poklopilo u samo jednom slučaju, no već taj podatak, uz činjenicu kako Vam, ako sam dobro shvatio, niti jedna dosad propisana terapija protiv kandide nije donijela olakšanje (povlačenje osjećaja pečenja i promjena na spolovilu), potiče na razmišljanje jesu li smetnje zaista uzrokovane (samo) kandidom ili se radi o nečemu drugome.
Čak mi se čini da mi je postajalo gore, sluznica je postajal sve crvenijom, iziritiranoijom, pojavilo se nesnosno pečenje, svrbži nije bilo skoro nikad...prvi put kad su mi dijagnosticirali kandidu, smatram da sam je imala (zbog nativnog preparata koji ju je i potvrdio), ali sve ovo kasnije mislim da sam krivo liječena te da sam razvila nekakvu alergijsku reakciju, ili nešto slično zbog krivo prepisanih terapija

Quote:
Imate li možda podatak što je dermatologinja napisala u nalazu kada su došli negativni nalazi briseva na kandidu, tj. kako je protumačen taj eritem odnosno je li se izjasnila (u smislu kakve dijagnoze ili zaključka nakon tog drugog pregleda i rezultata briseva)?
Evo nalaza: "Dermatološki status anogenitalne regije: na unutrašnjem dijelu malih usana, sluznica s lijeve strane neznatno eritematozna. Iz vagine bjelkasti, neznatni iscjedak".
Učinjen bris vagine i vulve mikološki nativno: negativan nalaz
Nije se ništa izjasnila na poslije pregleda, jer me vani čekao nalaz, i čitam nalaz i ne vjerujem što je napisala. Mislim, ajd ok. Po prvi put pogledam stanje dolje taj isti dan jer me zanimalo gdje je vidjela to eritematozno područje, uzmem ogledalo i ne vjerujem. To nije bilo eritematozno,to je bila ulceracija. I po prvi put shvaćam da bi uzrok osjećaju pečenja mogao biti taj što imam ulceracije. Na taj pregleda čekala sam više od mjesec dana i ona napiše takvu glupost.

Quote:
Vulvodinija dolazi u obzir no postoje i promjene na sluznici/spolovilu tako da se postavlja pitanje je li ipak nešto organski u podlozi Vašim smetnjama i promjenama na sluznici. Činjenica jest kako postoje i kontaktni i alergijski dermatitisi, a ovi alergijski mogu biti i reakcija na sastojke u kremama koje se koriste u liječenju kandide.
Hrpa doktora ni ne zna što je vulvodinija, ni ostala stanja....većinom prepoznaju samo stanja kandidijaze i bakterijskih upala. Ovo ostalo im je znanstvena fantastika.
Molim Vas preporučite mi nekog izvrsnog dermatovenerologa koji bi mi mogao pomoći. Stanimirović, Skerlev???
Jel znate tko se u Hr bavi vulvodinijom? Ne mogu vjerovati, tolike cure pate od toga i isto su krivo liječene zbog liječničkog nemara i nedostatka znanja
Zar moramo biti prepuštene same sebi?

Quote:
Također sam naišao na podatak iz literature da dugotrajna infekcija kandidom može, u nekim slučajevima dovesti i do promjena na sluznici ali i na živčanim završecima koji inerviraju ovo područje, što može biti uzrokom vulvodinije.
To me nimalo ne veseli Pročitala sam ja dosta literature, svega i svačega i iskopala podatak da se zbog krivog liječenja kandide (kad kandida nije uzročnik) u dosta lslučajeva razvija vulvodinija.

Quote:
Prof. dr. sc. Škerk bi trebala definitvno isključiti infektivnu podlogu Vaših smetnji, a s obzirom da se nekako svi više-manje referiraju na infektivni uzrok tegobama, prvenstveno kandidu.
Kad prikupim sve nalaze, obratit ću joj se, nema mi druge.
Esthelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 19:53   #2788
Esthelle, odgovorit ću Vam u privatnoj poruci.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 20:06   #2789
Poštovane Zla patka i mima29, vaši upisi premješteni su ovdje (kliknuti na link). Radi se o temi "UZV srca i EKG".
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 21:58   #2790
Smile

Poštovani ,danas sam napravila kks .sve je uredno (nešto je na samim granicama,ali još uvijek u granicama )osim MPV koji iznosi :6.2
Tu pretragu sam radila jer već jedno duže vrijeme imam modrice po nogama (na venama),a unazad zadnjih mjesec dana nalazim i sitne crvene točkice koje nestaju nakon 2-3 dana (kao mali podljevi) neki sam dan imala i nekoliko plavih malih točkica. U zadnjih mjesec dana i 2x lagano krvarenje iz nosa.Radila sam veliki i mali koagulogram koji je bio uredan.Da li je sniženi MPV povezan sa modricama i petehijama(?) ili ne s obzirom da je ostatak kks uredan?

hvala

(29 god)

Zadnje uređivanje Vril-D : 03.07.2012. at 22:24.
Vril-D is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 22:37   #2791
Prepiši cijeli nalaz.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 22:50   #2792
tnx ;)

Leukociti (Lkc) 5.5 / 3.4 -9.7
Eritrociti (Erc) 4.50 / 3.86- 5.08
Hemoglobin (Hb) 124 /119 -157
Hematokrit (Hct) 0.378 / L/L 0.356 -0.470
MCV 83.8 / fL 83.0 -97.2
MCH 27.6 / pg 27.4- 33.9
MCHC 329 / g/L 320 -345
RDW 10.7 / % 9.0 -15.0
Trombociti (Trc) 262 / x109 /L 158 -424
MPV 6.2 L / fL 6.8 -10.4

DKS

Neutrof. seg. granulociti 3.05 / x109 /L 2.06 -6.49
Limfociti 1.81/ x109 /L 1.19 -3.35
Monociti 0.42 / x109 /L 0.12 -0.84
Eozinofilni granulociti 0.16 / x109 /L 0.00- 0.43
Bazofilni granulociti 0.06 / x109 /L 0.00- 0.06
Neutrof. seg. granulociti 55.5 / rel % 44- 72
Limfociti 32.9/ rel % 20- 46
Monociti 7.7 / rel % 2 -12
Eozinofilni granulociti 2.9 / rel % 0- 7
Bazofilni granulociti 1.0/ rel % 0-1

Zadnje uređivanje Vril-D : 03.07.2012. at 23:40.
Vril-D is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 22:57   #2793
tri tjedna nakon uboda krpelja danas mi je vađena krv za pretrage IgG i IgM. je'l normalno da za rezultate trebam čekati 8 dana?
list is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 16:13   #2794
Napravila sam i jetrene probe :

ALT -23 (30-36)
AST- 25 (8-30)

GGT -10 (9-35)

sve je ok tu.
Vril-D is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 18:23   #2795
Quote:
Vril-D kaže: Pogledaj post
Leukociti (Lkc) 5.5 / 3.4 -9.7
Eritrociti (Erc) 4.50 / 3.86- 5.08
Hemoglobin (Hb) 124 /119 -157
Hematokrit (Hct) 0.378 / L/L 0.356 -0.470
MCV 83.8 / fL 83.0 -97.2
MCH 27.6 / pg 27.4- 33.9
MCHC 329 / g/L 320 -345
RDW 10.7 / % 9.0 -15.0
Trombociti (Trc) 262 / x109 /L 158 -424
MPV 6.2 L / fL 6.8 -10.4

DKS

Neutrof. seg. granulociti 3.05 / x109 /L 2.06 -6.49
Limfociti 1.81/ x109 /L 1.19 -3.35
Monociti 0.42 / x109 /L 0.12 -0.84
Eozinofilni granulociti 0.16 / x109 /L 0.00- 0.43
Bazofilni granulociti 0.06 / x109 /L 0.00- 0.06
Neutrof. seg. granulociti 55.5 / rel % 44- 72
Limfociti 32.9/ rel % 20- 46
Monociti 7.7 / rel % 2 -12
Eozinofilni granulociti 2.9 / rel % 0- 7
Bazofilni granulociti 1.0/ rel % 0-1
Quote:
Vril-D kaže: Pogledaj post
Napravila sam i jetrene probe :

ALT -23 (30-36)
AST- 25 (8-30)

GGT -10 (9-35)

sve je ok tu.
Uredni nalazi.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 20:34   #2796
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Uredni nalazi.

hvala

više me muče ti spontani podljevi i modrice,a nalazi govore da je sve ok.glavobolje,mučnine,umor itd. što više doktoricu nešto pitam,dobivam manje odgovora.zanima me koji bi mogao biti uzrok tih podljeva?Ili bar kome bih se mogla obratiti za pomoć?
Vril-D is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 20:47   #2797
A možda da tražiš uputnicu za hematologa.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 21:55   #2798
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
A možda da tražiš uputnicu za hematologa.
je,morala bum tak...

negdje sam na prijašnjim stranicama vidjela da je jedna žena imala nalaz sličan mome i netko joj je napisao :nalaz je uredan ako nemate modrice i podljeve (isto joj je mpv snižen) pa me zanimalo što bi to moglo biti
Vril-D is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 22:00   #2799
Ma najbolje ti je pokupit uputnicu za hematologa, otići s ovim nalazima koje imaš pa ako treba raditi dodatne pretrage (a vjerovatno će ih raditi jer spontano pojavljivanje modrica i podljeva nije nešto što inače doktori zanemare i mahnu rukom) pa ćeš vidjeti jel šta u pitanju.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 22:10   #2800
eh,doktorica OP odmahuje rukom jer su nalazi ok i veli da taj mpv ne znači ništa ako su svi drugi nalazi ok
ona ne pridaje puno pozornosti tim podljevima ako mi je pv ok,ako su trombociti ok.

Zadnje uređivanje Vril-D : 05.07.2012. at 22:47.
Vril-D is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:25.