Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2008., 11:33   #1181
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Malo jača dioptrija običnih sfernih leća(za iznos pola astigmatizma) samo dovodi oštrinu vida na daljinu na najbolju moguću za tu vrstu korekcije,ali nemože dat oštrinu vida kao korekcija cilindrom.Torične leće(sa cilindrom) se proizvode tek od 0,75,dok se naočale mogu izradit i sa 0,25 i 0,5cilindrom,to je vjerojatno razlog te razlike u oštrini.Sam imam taj isto problem,imam cilindar 0,75na oba oka,koristim obične sferne leće malo jače dioptrije sa kojima postižem 80posto na ljevo i 90-100posto na desno oko,međutim kad dobijem pravilnu korekciju cilindrom vid na oba oka je najmanje 130posto(dokle sam bio testiran),na desno vjerujem i preko 150posto,pošto je linija od 130posto na to oko čitana sa velikom lakoćom i viđena oštrije nego ljevo oko.Obične sferne leće su mi preporučene zbog krivog mjerenja astigmatizma na prvom pregledu -0,25desno,ljevo -0,5,poslje sam opet kupio dnevne sferne leće pošto dnevne torične leće nepostoje za moj kut astigmatizma,a htio sam isprobat dnevne,u skoroj budućnosti ću probat sa toričnim pa da vidim razliku u oštrini.
Da sa cilindrom 0,75 već postoje dnevne leće na lensway-u.
Uglavnom kod određivanja dioptrije mi je važno ići kad je mrak.
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 12:23   #1182
dubrovnik4,bio si na Lasik operaciji? pa pricaj.kakve su ti nus pojave! ja sam svjestan mog rizika,narucen sam 15.12.na operaciju,nisam jos 100% siguran da cu ici,ali na lijevom oku imam -5 sa astim,desno -2.5,pa mozda za probu operiram samo lijevo,posto STVARNO ama bas nista nevidim na njega,pa nevidim sta mogu skenjat vise neg sad,pa cu viditi kakve su nuspojave(ako nebude valjalo,necu ici na desno oko,naravno),ali lijevo MORAM operirati! Sve u redu,postujem da ljudi iznose svoja misljenja,zato forum i sluzi,ali nerazumijem ako neko ide na ovu operaciju(sto naravno nije bezazleno),zasto se vise neinformira..mislim Tommy kazes da sam ja u prednosti nad tobom,pa ti kad si isao nije moguce da nisi mogao odvojiti dan-dva za proucavanje informacija na netu,to svako moze. Vjerujem da su vecina ljudi koji idu na operaciju kao ja informirani dovoljno,ALI NAS ZANIMAJU VEC OPERIRANI ljudi koji ce sa nama podijeliti iskustva iz prve ruke!
oshorny is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 16:44   #1183
Quote:
oshorny kaže: Pogledaj post
dubrovnik4,bio si na Lasik operaciji? pa pricaj.kakve su ti nus pojave! ja sam svjestan mog rizika,narucen sam 15.12.na operaciju,nisam jos 100% siguran da cu ici,ali na lijevom oku imam -5 sa astim,desno -2.5,pa mozda za probu operiram samo lijevo,posto STVARNO ama bas nista nevidim na njega,pa nevidim sta mogu skenjat vise neg sad,pa cu viditi kakve su nuspojave(ako nebude valjalo,necu ici na desno oko,naravno),ali lijevo MORAM operirati! Sve u redu,postujem da ljudi iznose svoja misljenja,zato forum i sluzi,ali nerazumijem ako neko ide na ovu operaciju(sto naravno nije bezazleno),zasto se vise neinformira..mislim Tommy kazes da sam ja u prednosti nad tobom,pa ti kad si isao nije moguce da nisi mogao odvojiti dan-dva za proucavanje informacija na netu,to svako moze. Vjerujem da su vecina ljudi koji idu na operaciju kao ja informirani dovoljno,ALI NAS ZANIMAJU VEC OPERIRANI ljudi koji ce sa nama podijeliti iskustva iz prve ruke!
Oshorny, ako si već odlučio na operaciju, mislim da ti je više nego dobra ideja probati prvo sa slabovidnim okom. Uvijek savjetujem oko po oko, zapravo "informirani pristanak" pacijenta kao pojam ima smisla tek nakon prvog operiranog oka, zar ne? Pročitaj na tu temu npr.

http://www.lasiksurgerywatch.org/iss...EyeAtATime.htm

Izbor metode? Ili transepitelni PRK (vjerojatno s MMC-om) ili LASIK, a i LASEK ne treba odbaciti, s tim da se LASEK može pretvoriti u PRK ako epitelni sloj bude previše oštećen za vraćanje preko laserirane strome. Porazgovaraj malo o tome s dr Gabrićem. Nisi napisao koliki ti je astigmatizam, naveo si samo os, ali ne i koliko iznosi dioptrija.

Nego, jesi li probao polutvrdu leću na tom oku? Kolika ti je onda oštrina vida (u postocima)? Ako je leća dobro pogođena mislim da je to najbolje što možeš očekivati i od lasera.

A što se tiče toga da stvari ne mogu biti gore, na žalost, uvijek mogu. Naime, pacijenti koji razviju kronični sindrom suhog oka imaju izuzetno suhe i bolne oči, s čestim erozijama (oštećivanjima) epitela rožnice zbog treptanja kapaka po suhoj površini oka, i zapravo kvaliteta vida ih više "ne opterećuje" jer imaju puno ozbiljniji (i bolniji) zdravstveni problem. Bolno (i slabovidno) oko je puno gora opcija od slabovidnog oka.

Obavezno pročitaj http://www.lasiksurgerywatch.org/issues/dryEyes.htm

"There is no cure for post-LASIK dry eye."

I kako god odlučiš... sretno!

P.S. Na žalost, ja sam se informirao uglavnom na temelju web stranica i materijala iz LASIK klinika, emisija na TV i reklama u časopisima (tipa poznata osoba je operirana i presretna itd. itd. itd.) Osim toga svi mi koji imamo neku dioptriju zavidimo ljudima koji nemaju potrebe nositi naočale, i ako nam liječnici oftalmolozi ponude magično rješenje, tako žarko želimo vjerovati u to, zar ne? A oni su liječnici, dakle tu su da nas liječe, a ne da nas pretvaraju u invalide, zar ne? Ah, blažena naivnosti...
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 22:00   #1184
Quote:
oshorny kaže: Pogledaj post
dubrovnik4,bio si na Lasik operaciji? pa pricaj.kakve su ti nus pojave! ja sam svjestan mog rizika,narucen sam 15.12.na operaciju,nisam jos 100% siguran da cu ici,ali na lijevom oku imam -5 sa astim,desno -2.5,pa mozda za probu operiram samo lijevo,posto STVARNO ama bas nista nevidim na njega,pa nevidim sta mogu skenjat vise neg sad,pa cu viditi kakve su nuspojave(ako nebude valjalo,necu ici na desno oko,naravno),ali lijevo MORAM operirati! Sve u redu,postujem da ljudi iznose svoja misljenja,zato forum i sluzi,ali nerazumijem ako neko ide na ovu operaciju(sto naravno nije bezazleno),zasto se vise neinformira..mislim Tommy kazes da sam ja u prednosti nad tobom,pa ti kad si isao nije moguce da nisi mogao odvojiti dan-dva za proucavanje informacija na netu,to svako moze. Vjerujem da su vecina ljudi koji idu na operaciju kao ja informirani dovoljno,ALI NAS ZANIMAJU VEC OPERIRANI ljudi koji ce sa nama podijeliti iskustva iz prve ruke!
Taman da ostvariš na slabovidno oko obećanih 80posto vida to nemora bitno poboljšat tvoj vid,jer važno je drugo oko na koje imaš 100 ili više posto vida.
Recimo ja bez korekcije na ljevo oko imam oštrinu od 25posto vida na daljinu(sa korekcijom najmanje 130posto na ljevo) i često nosim samo jednu kontaktnu leću na desnom oku,moj vid na daljinu je isti kao da sam leće stavio na oba oka,desno oko mi je dominantno i sa njime postižem bolju oštrinu i bez korekcije i sa najboljom mogućom korekcijom.Sa oba otvorena oka imam oštrinu vida identičnu kao samo sa desnim okom.
Zato ako nema razlike u oštrini vida kad gledaš samo sa desnim i kad gledaš sa oba otvorena oka(blizu i daleko),znači da ti ljevo oko nekvari vid i čak i da ga dovedu na 80posto to neće pridonijet povećanju oštrine sa oba otvorena oka,jer mozak je uglavnom naučen da vidi sliku koje daje bolje oko.
Na forumu su već napisane prednosti i mane transepitalnog Prka pred lasikom.
Kod operacije prvo jednog oka komplikacije lasika mogu svejedno ostavit vrlo teške posljedice,dok kod Prka to nije slučaj.
Ako kod lasika na jednom oku dođe do nastanka floatera jedino rješenje(osim opasne i štetne vitrektomije) je prekrit to oko,postoje leće sa nacrtanom zjenicom i šarenicom(navodno vrlo skupe),ali je problem što zjenice ovisno o osvjetljenju mijenjaju svoju veličinu,a nacrtana zjenica uvijek je iste veličine i možda nije baš estetski prihvatljiva pošto je primjetna razlika u veličini zjenica između očiju.Također suho oko je puno više vezano za lasik operaciju.Komplikacije nakon jednookog Prka puno su lakše za rješavanje.

Zadnje uređivanje Jolac : 29.10.2008. at 22:07.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 22:28   #1185
Quote:
dubrovnik4 kaže: Pogledaj post
Sad mi je žao.. eto, zato je potrebno da ljudi ovdje pišu.. a pošto se puno piše, oni koji novi dođu, nemaju vremena ili živaca ili oboje da pregledaju 46 stranica teksta pa je potrebno i ponoviti ponešto.. ..
Samo komentar da treba ponavljati jer citati nešto iz 2005.godine u ovom slucaju nema smisla ipak sve napreduje pa i to... ne pricamo ovjdje o Areni u Rimu ili Akropoli u Ateni.....
Pocnes citati od zadnje pa pomalo napred... ja bi isto isla na operaciju -5 na oba oka i vidim da je skupo i nesigurno, pa cu razmisliti i sacekati da se na forumu javi 80% ZA i 20% PROTIV, a sada mi izgleda obrnuto ...to ne dobro
SANVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 23:53   #1186
Quote:
oshorny kaže: Pogledaj post
dubrovnik4,bio si na Lasik operaciji? pa pricaj.kakve su ti nus pojave!
pa, par stranica prije sam sve točno opisao.. nije to sve skupa smak svijeta ali ja sam prije operacije na pregledu imao 150%-200% vid sa cvikerima, a sad ne znam što bih rekao..
i ja sam se "informirao" prije operacije ali samo po stranicama klinika i reklamama i dokumentarcima.. a ovo sam tek poslije pronašao..
dubrovnik4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 16:51   #1187
E sad ovako....mozda cu da budem malo i bezobrazan,ali to odredeni likovi na ovom forumu i zasluzuju.Ljudi NECITAJTE Tommyjeve postove!!! Neznam da li je izmisljotina ili ne da je bio na operaciji i bas me briga i za njega i za njegove oci iskreno receno,ali moram priznat da mi se doslovce POVRACA od takvog lika.Konacno sam prosamarao cijeli forum nakon tjedan dana i nije vraga da su :TUCSON,NANA30,TABI,OIRAM,QUICK NICKK,HAWK EYE,NOLINA,NINA8651,BUBAMARA12,BASSMEN,NAJICA(tj.n jena sestra),DUSHICA,MIKRA,POTROSAC,MISHCKY,SHEKI10 glupi i zabludeni ljudi????? Svi su se operirali Tommyevim KOBNIM LASIKOM!!!! Jebote pa svi vide i svima je dobro i bez nuspojava,pa kako sad to?? A da ne spominjem nase poznate zvijezde Hrgu,Suputicu,Cenova,citam neki dan i Ursula Tolj je Lasikirala oci! Svi oni su retardirani,a Tommy je ocni bog koji sve zna o lasik operaciji a mi glupi i nemamo internet i you tube,a mos mislit ni engleski bas neznamo dobro...Dakle mislim da je vrijeme ako neki od moderatora ovog foruma cita Tommyjeve linkove,da je vrijeme da se takav lik i izbaci sa foruma,jer je totalno kontradiktoran temi!!!!! 80% postova ovdje su njegovi i od Jolca(koji nimalo nezaaostaje ili(ZAOSTAJE?) od Tommyja),pa se zapitajte dali ovim ljudima trebaju doktori za oci ili za nesto drugo???SVI KOJI SE NECKATE ZA OPERACIJU(kao i ja ovih dana)NE CITAJTE LINKOVE ove doticne dvojice.Likovi SMRDE(nesto nije u redu tu!).IMATE SVOJU GLAVU odlucite se sami.Meni je osobno Tommy POMOGAO da odlucim da cu ICI na operaciju,jer garantiram da je placen ili nesto slicno da sere protiv LASIKA(covjek visi pred monitorom,a sjebali mu vid!?zanimljivo).
15.12. idem u Svjetlost na operaciju i bicete obavjesteni o svemu poslije operacije.Uopce nisam uplasen,i zakljucak je u tome da ako neko ima dioptriju -5,sta moze biti gore od toga,sigurno se nemoze gore nista dogoditi sa LASIKOM,jer ja na to oko nevidim nista bez cvika!!!! LJUDI NEKA VAS NITKO,ali bas NITKO ne obeshrabri,budite ustrajni i isplatice vam se!
oshorny is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 20:10   #1188
Daj molim te Oshorny ne lupetaj ,ako nešto treba ljudima onda su to informacije na jednom mjestu ,nepristrane ,zato i dolazimo ovdje zar ne ?
Da nisam čitala ovaj forum i iskustva drugih ne bih ni znala koliko mi je uspjela operacija i bila bih još nezadovoljnija ,ovako uz svo nezadovoljstvo mislim da i nije tako loše.
Tommy nemoj prestati pisati
odel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 11:58   #1189
Quote:
oshorny kaže: Pogledaj post
E sad ovako....mozda cu da budem malo i bezobrazan,ali to odredeni likovi na ovom forumu i zasluzuju.Ljudi NECITAJTE Tommyjeve postove!!! Neznam da li je izmisljotina ili ne da je bio na operaciji i bas me briga i za njega i za njegove oci iskreno receno,ali moram priznat da mi se doslovce POVRACA od takvog lika.Konacno sam prosamarao cijeli forum nakon tjedan dana i nije vraga da su :TUCSON,NANA30,TABI,OIRAM,QUICK NICKK,HAWK EYE,NOLINA,NINA8651,BUBAMARA12,BASSMEN,NAJICA(tj.n jena sestra),DUSHICA,MIKRA,POTROSAC,MISHCKY,SHEKI10 glupi i zabludeni ljudi????? Svi su se operirali Tommyevim KOBNIM LASIKOM!!!! Jebote pa svi vide i svima je dobro i bez nuspojava,pa kako sad to?? A da ne spominjem nase poznate zvijezde Hrgu,Suputicu,Cenova,citam neki dan i Ursula Tolj je Lasikirala oci! Svi oni su retardirani,a Tommy je ocni bog koji sve zna o lasik operaciji a mi glupi i nemamo internet i you tube,a mos mislit ni engleski bas neznamo dobro...Dakle mislim da je vrijeme ako neki od moderatora ovog foruma cita Tommyjeve linkove,da je vrijeme da se takav lik i izbaci sa foruma,jer je totalno kontradiktoran temi!!!!! 80% postova ovdje su njegovi i od Jolca(koji nimalo nezaaostaje ili(ZAOSTAJE?) od Tommyja),pa se zapitajte dali ovim ljudima trebaju doktori za oci ili za nesto drugo???SVI KOJI SE NECKATE ZA OPERACIJU(kao i ja ovih dana)NE CITAJTE LINKOVE ove doticne dvojice.Likovi SMRDE(nesto nije u redu tu!).IMATE SVOJU GLAVU odlucite se sami.Meni je osobno Tommy POMOGAO da odlucim da cu ICI na operaciju,jer garantiram da je placen ili nesto slicno da sere protiv LASIKA(covjek visi pred monitorom,a sjebali mu vid!?zanimljivo).
15.12. idem u Svjetlost na operaciju i bicete obavjesteni o svemu poslije operacije.Uopce nisam uplasen,i zakljucak je u tome da ako neko ima dioptriju -5,sta moze biti gore od toga,sigurno se nemoze gore nista dogoditi sa LASIKOM,jer ja na to oko nevidim nista bez cvika!!!! LJUDI NEKA VAS NITKO,ali bas NITKO ne obeshrabri,budite ustrajni i isplatice vam se!
Htio sam ti dati neki koristan savjet oko izbora metode,ali vidim da nema smisla.Imaju ljudi svoju glavu,ali sama glava nista neznaci bez informacija unutra,a upravo te informacije Tommy daje i to je ono sto treba ovoj temi.
Ono sto bi tebi najvise odgovaralo je da je operacija 100posto sigurna i da svi zadrze makar isti vid kao i prije operacije,ali stvari nisu ni priblizno takve i mislim da ti se vise od toga povraca nego od Tommya,ustvari nezelis cuti za istinu,a bijeg od istine rjesavas na jedan napadacko agresivan nacin.
Neznam jesi li uopce citao,ali kao posljedica neuspjele operacije cvike i moguca druga pomagala vise nepomazu da se rjesi vidnih deformacija,tako da stvar moze bit puno gora.

Zadnje uređivanje Jolac : 01.11.2008. at 12:03.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 17:27   #1190
Quote:
oshorny kaže: Pogledaj post
E sad ovako....mozda cu da budem malo i bezobrazan,ali to odredeni likovi na ovom forumu i zasluzuju.Ljudi NECITAJTE Tommyjeve postove!!!
....izrezano....
Jebote pa svi vide i svima je dobro i bez nuspojava,pa kako sad to??
....izrezano....
SVI KOJI SE NECKATE ZA OPERACIJU(kao i ja ovih dana)NE CITAJTE LINKOVE ove doticne dvojice.Likovi SMRDE(nesto nije u redu tu!).IMATE SVOJU GLAVU odlucite se sami.
....izrezano....
LJUDI NEKA VAS NITKO,ali bas NITKO ne obeshrabri,budite ustrajni i isplatice vam se!
Zanimljivo je kako si preskočio sve one koji su se javili da im nije dobro prošla operacija. Također, kako sam ti već napisao, siguran sam da nije ljudima lako napisati da su platili da bi im se vid nepopravljivo upropastio. Također, upoznao sam dvije žene u Dubrovniku koje su u teškoj depresiji i ostale bez posla nakon operacije LASIK-om.. jedna je doživjela gomile i gomile floatera a druga uopće nije htjela pričati o tome koliko je to deprimira.. a i nisu svi dovoljno pismeni da se dovuku do ovakvog foruma i tu još prosipaju svoju sramotu..
bi li ti napisao da si išao na povećanje one stvari i da ti se iza operacije više neće dignuti ? a na stranicama klinika koje to rade, vrlo vjerojatno ne piše da se to može dogoditi.. (nisam tražio, ali sad ću baš provjeriti)
dubrovnik4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 19:12   #1191
re

Quote:
dubrovnik4 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je kako si preskočio sve one koji su se javili da im nije dobro prošla operacija. Također, kako sam ti već napisao, siguran sam da nije ljudima lako napisati da su platili da bi im se vid nepopravljivo upropastio. Također, upoznao sam dvije žene u Dubrovniku koje su u teškoj depresiji i ostale bez posla nakon operacije LASIK-om.. jedna je doživjela gomile i gomile floatera a druga uopće nije htjela pričati o tome koliko je to deprimira.. a i nisu svi dovoljno pismeni da se dovuku do ovakvog foruma i tu još prosipaju svoju sramotu..
bi li ti napisao da si išao na povećanje one stvari i da ti se iza operacije više neće dignuti ? a na stranicama klinika koje to rade, vrlo vjerojatno ne piše da se to može dogoditi.. (nisam tražio, ali sad ću baš provjeriti)
blisko poznam nekog koji je nedavno operirao lasikom, nije zadovoljan, vidjet ćemo kako će se odvijat situacija, samo mi je žao što nisam na ovu temu naišla prije da ga odgovorim, beskrajno se kajem , uf kako mi žao čovjeka. prije je vidio na blizo i nosio naoćale za daljinu a sad obrnuto niti vidi dobro na daljinu a za blizu mu trebaju cvike šok je veći jer nije navikao da na blizu ne vidi ajde dobro to sve ali mene je strah mogućih komplikacija ubuduće ajme bože prestrašno
katty is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 21:09   #1192
Ovo mi je zadnja poruka ovdje,vidio sam sve sto me zanimalo tu......Samo da jos kazem ovo.Ako taj lasik tako nevalja zasto su na pregledima tako velike guzve i zasto se moras naruciti mjesec dana unaprijed?... Vi mislite da ce klinike propasto zbog vaseg foruma? Ljudi ce se i dalje ici operirati,pogotovo oni koji imaju dioptriju vecu od +-5.Od 100 ljudi koji ce procitati ovo na forumu,vjerovatno ce njih 5-10 odustati,jer su vjerovatno kukavice u zivotu opcenito!!!! Ostali ce se operirati! CAO!!!!! Necu se javljati poslije operacije,nezanimate me,cak stovise zao mi je sto sam citao onakve gluposti od raznih likova.
oshorny is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 21:20   #1193
Thumbs up re

oshory baš mi je žao što te ovo toliko iznerviralo , potpuno te razumijem , evo moj frend je malo u k... zato što je on imao malu dioptriju -2 i sad je malo razočaran što je to radio za tako malu dioptriju sigurno se za veće probleme i dioptiriju to itekako isplati ,a šta kažeš da je gužva to je istina ja sam išla sa njim, ljudi su ulazili kao na traci čeka se unaprijed ..... stvarno je . drž se !
katty is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 03:40   #1194
Quote:
katty kaže: Pogledaj post
oshory baš mi je žao što te ovo toliko iznerviralo , potpuno te razumijem , evo moj frend je malo u k... zato što je on imao malu dioptriju -2 i sad je malo razočaran što je to radio za tako malu dioptriju sigurno se za veće probleme i dioptiriju to itekako isplati ,a šta kažeš da je gužva to je istina ja sam išla sa njim, ljudi su ulazili kao na traci čeka se unaprijed ..... stvarno je . drž se !
Veca dioptrija povlaci vece rizike,imo covjek -2 ili -10 oboje si ovisni o naocalama ili lecama i ako i jedan i drugi bez poteskoca stavljaju lece ujutro i skidaju navecer u cemu bi se trebao razlikovat njihov motiv za operacijom?Osim sto onaj sa vecom dioptrijom ima vece sanse za komplikacijama bilo koje vrste?
Danas postoje kontaktne lece od revolucionarnog matrijala koji propusta 4-5puta vise kisika od ranijih vrsta kontaktnih leca,neke imaju cak dozvolu nosenja 30dana bez skidanja i iznimno su odobne.Svi koji razmisljaju o operaciji zbog neodobnosti leca koje trenutno nose trebali bi razmislit da pokusaju sa drugim vrstama leca rijesit problem.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 05:34   #1195
Quote:
oshorny kaže: Pogledaj post
Ovo mi je zadnja poruka ovdje,vidio sam sve sto me zanimalo tu......Samo da jos kazem ovo.Ako taj lasik tako nevalja zasto su na pregledima tako velike guzve i zasto se moras naruciti mjesec dana unaprijed?... Vi mislite da ce klinike propasto zbog vaseg foruma? Ljudi ce se i dalje ici operirati,pogotovo oni koji imaju dioptriju vecu od +-5.Od 100 ljudi koji ce procitati ovo na forumu,vjerovatno ce njih 5-10 odustati,jer su vjerovatno kukavice u zivotu opcenito!!!! Ostali ce se operirati! CAO!!!!! Necu se javljati poslije operacije,nezanimate me,cak stovise zao mi je sto sam citao onakve gluposti od raznih likova.
Novac stvara reklame,jasno je da lasik klinike nece propast zbog foruma,jer malo ljudi cita forum i jedino financijska investicija moze napravit neku stetu u toj industriji,u danasnjem drustvu nema gotovo nista bez love,a svakakve stvari imaju prodju zbog iste stvari.Klinike su puno ulozile u marketing i to im se cini se isplatilo,kad bi ljudi znali sve o toj operaciji vrlo malo njih bi se odlucilo za zahvat,upravo na temelju nedovoljne informiranosti kandidata i agresivnog marketinga ta industrija dozivljava rascvat.
Kad pricas u kukavicama,podsjetio si me na pricu od prije otprilike pet godina o covjeku koji je rasprodao doslovno sve sto ima i doslovno u gacama otisao u kasino kako bi pametno investirao svu svoju imovinu i "normalno" dobio je lovu u kasinu i hrabrost mu se isplatila i covjek je izasao iz kasina puno bogatiji nego li je usao,sad svako ko nenapravi isto nije nista drugo nego kukavica?Jer covjek je svojim primjerom pokazao kao i masa drugih da se "hrabrost" isplati.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 12:37   #1196
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Veca dioptrija povlaci vece rizike,imo covjek -2 ili -10 oboje si ovisni o naocalama ili lecama i ako i jedan i drugi bez poteskoca stavljaju lece ujutro i skidaju navecer u cemu bi se trebao razlikovat njihov motiv za operacijom?Osim sto onaj sa vecom dioptrijom ima vece sanse za komplikacijama bilo koje vrste?
Danas postoje kontaktne lece od revolucionarnog matrijala koji propusta 4-5puta vise kisika od ranijih vrsta kontaktnih leca,neke imaju cak dozvolu nosenja 30dana bez skidanja i iznimno su odobne.Svi koji razmisljaju o operaciji zbog neodobnosti leca koje trenutno nose trebali bi razmislit da pokusaju sa drugim vrstama leca rijesit problem.
jolac ako ti nije teško pliz objasni zašto onaj sa većom dioptrijom ima veće šanse za komplikacije šta nije isti postupak operacije i sa onima -2 i sa onima -10 ili? čisto pitam stvarno ne znam
katty is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 14:40   #1197
Quote:
katty kaže: Pogledaj post
jolac ako ti nije teško pliz objasni zašto onaj sa većom dioptrijom ima veće šanse za komplikacije šta nije isti postupak operacije i sa onima -2 i sa onima -10 ili? čisto pitam stvarno ne znam
Postupak je isti ali je dubina prženja tkiva roznice razlicita,za dioptriju -2 skine se otprilike 30mikrometera debljine roznice,dok za -10 se skida oko 150mikrometara.
Ako se radi o Lasik operaciji tu postoje sljedeci rizici
1.rizik od floatera
Uzrokuje ga jaki tlak mikrokeratomskog usisnog prstena koji cak moze odvojit mrežnicu od pozadine oka.Ljudi koji imaju visoku kratkovidnost su podložniji nego oni koji imaju nisku,neka klinička istraživanja kazuju da se tek kod 4-8posto niskokratkovidnih nakon operacije poveća broj opaciteta ili floatera(mrlja i paučina koje plutaju u vidnom polju posebno izražajnih na jačem dnavnom osvjetljenju),dok prema istim istraživanjima za visokokratkovidne čak njih oko 30posto doživi neku promjenu na gore.Razlog leži u tome što visokokratkovidni ljudi imaju izduženije očne jabučice i staklovina i mrežnica nisu u tako čvrstom stanju kao što je to kod očiju kuglastog oblika,zato visokokratkovidni su podložniji degenerativnim promjenama u staklovini i odvajanju mrežnice i normalno da zato postoji veća osjetljivost na mikrokeratomski usisni prsten.

2. Rizik od Gasha(prošireni izvori svjetlosti raznih vrsta)
Ovaj rizik se često javlja kao posljedica nedovoljno velike optičke zone lasera,dubine korekcije(visine dioptrije) i širine zjenica pacijenta u mraku.
Recimo da imamo dva pacijenta oba sa zjenicama u mraku 8mm,jedan ima -2,a drugi -10,recimo da je laserova optička zona 6,5mm(većina lasera radi sa tom zonom),rubni dio zjenice neće moći pokrit laserova optička zona,već će tu vjerajatno djelovat tranzicijska zona lasera koja već radi sa gubicima,oba pacijenta izgubit će jednaki postotak na tom rubnom dijelu zjenice,samo jednak postotak od -2 u apsolutnom iznosu iznosi 5 puta manje nego jednak postotak od -10.I dok onaj sa -2 neće zapazit neku razliku nakon operacije,onaj sa -10 možda se čak neće usudit vozit po noći,a obojica imaju iste zjenice.Veliki broj kirurga se neopterećuje sa mjerenjem zjenica jer pacijent potpisuje da se miri sa takvim vidom nakon operacije.

3.Suhe oči
Sad nisam čitao da li postoje istraživanja usporedbe visoko i niskokratkovidnih,jer lasik operacija presjeće živce koje utječu na vlaženje očiju u jednom i u drugom slučaju,samo što kod visokokratkovidnih se sprži deblji sloj rožnice,a time i živaca,sad da li to stvara razliku ovisnu o dubini korekcije(visini dioptrije) neznam,ali ako i stvara to bi opet moralo otić u korist nižekratkovidnih.

4.Aberacije višeg reda
Mislim da tu nema neke bitne razlike u riziku više i nižekratkovidnih jer poklopac koji je uglavnom uzrok tom problemu se radi i u jednom i u drugom slučaju

5.Ectasia
Manja korekcija u prosjeku(ne i uvijek) znači pliće prženje tkiva rožnice i time i deblji sloj rožnice ispod Lasik poklopca,a što je sloj deblji to je sigurnost da se ova bolest neće pojavit veća,velik broj kirurga preferira najmanje 250mikrometara rožnice ispod poklopca,no istraživanja pokazuju da dosta ljudi i sa debljinom rožnice ispod lasik poklopca preko tog iznosa dobiju kasnije ectasiu(čak 30posto od ukupnog broja ljudi sa ectasiom).Nižekratkovidni ljudi koji se upuštaju u Lasik operaciju imaju veću šansu da će im biti ostavljen deblji sloj rožnice ispod poklopca od onih višekratkovidnih.

6.Osjetljivost očiju je ista i kod višekratkovidnih i kod nižekratkovidnih,jer lasik poklopac nezarasta do kraja ni u jednom ni u drugom slučaju.


Za dlk upalu i podepitalizaciju nisam našao istraživanja usporedbe,ali logika govori da duboka korekcija lakše uzrokuje upalu ispod poklopca.

Ostatnu dioptriju neću ni spominjat jer to nesmatram nekim ozbiljnim rizikom,ali i to ide u znatnu korist nižekratkovidnih.

Prk operacija
1.Gash,ista stvar ko i za Lasik

2.Zamucenje rožnice
Ako se korist Mmc ovaj rizik je vrlo nizak za sve rangove dioptrija,ali prednost je što za ljude sa -2 kirurzi u pravilo nekoriste mmc(jer je rizik zamućenja i bez mmca gotovo nikakav za tako malu dioptriju),jer ipak se radi o sredstvu koje je prekratko u uporabi i možda se još nezna za njegove dugoročne rizike.
Ovaj rizik raste sa dubinom korekcije.

3.Aberacije višeg reda
Nisam našao istraživanja usporedbe,ali vjerujem da su nižekratkovidni manje podložni,pošto sam negdje davno čitao da se efekt Wavefronta(koji je koristan za smanjivanje tih rizika) gubi sa dubinom korekcije.

Zadnje uređivanje Jolac : 02.11.2008. at 14:48.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 15:26   #1198
puno ti hvala , baš ću mu prenijet to.
katty is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 15:48   #1199
ovako,ja sam bio na laserskoj operaciji prije 6 mjeseci i jedino sto imam za reci je da mi je super.imao sam -2 dioptrije (bez astigmatizma i takvih problema) i sad imam 0.neznam zasto uopce raspravljate o operaciji u Zagrebu kad je 80% ljudi imalo losa iskustva,skuplje je i ne vidis nista novo.krenuo sam u rusiju sa jedinim ciljem i brigom a to je bila operacia.kada sam upoznao ekipu koja je bila u mom terminu skroz sam zaboravio da idem na operaciju,vise mi se cinilo da idem na neki izlet.to je bilo 5 dana ludnice,ujutro su ti neki pregledi a posljepodne i navecer si slobodan.bolnica se zakljucava u 10 ali samo das par rublji(ruski novac-1 ruska rublja = 0,211645564 hrvatske kune) cuvaru i on te pusti kad god hoces.mislim da u zivotu nisam toliko votke popio.noc prije operacije sam spavao 40-ak minuta(znam,malo neodgovorno od mene ali sta cete pijana budala) pa me operacija malo ali ful malo boljela. nakon operacije smo morali proslaviti pa smo nas troje stresli u pola sata 2 i po boce vodke i jos neke odvratne ruske pive.nakon toga se bas i ne sjecam narednih 5-6 sati(ali pricali su mi).otisli smo u neki disko u tom kvartu,navodno porazbijali ga onda smo sa nekim taksijem otisli do centra(dobrih 1 i po voznje),upoznali nekog rusa koji nas je vodio po nekim kaficima.tamo su me opljackali(dokumenti,mobitel,novac,kartice-samo mi je putovnica ostala u sobi).nakon toga sam igrom slucaja odlucio ostati sam u centru sant petersburga bez novca i mobitela.tada sam vec dosao sebi i nisam bio vise toliko pijan.setajuci tako gradom i razmisljajuci kako da se vratim do bolnice(bilo je rano u jutro a nisam znao kada mi krece avion tog dana) ispitivao sam tako neke ljude po cesti za smjer(kupčinsko se zove naselje di je bolnica).naletio sam tako na nekog dobrog rusa koji mi je kad sam mu signalizirao rukom(jer engleski nije razumio)da idem pjeske do tamo,rekao da sam lud i dao mi nesto rublji za metro.objasnio mi je gdje se ide na metro i ja sam tako otisao.nije bilo lako ni sa metroom doci nazad jer je sve na cirilici ali sam se ja ipak (metodom pitaj ovog pitaj onog,signalizacijom itd.) uspio snaci i sretno se vratiti taman 2 sata prije aviona tako da sam cak mogao 45 min odspavati.ta mi je noc ostala u sjecanju a operacije cu se sjecati tek tako.
devilman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 09:07   #1200
Ja razmišljam o Ortho K tj. noćnim lećama kao opciji operaciji.
Ima netko uvida u tu usporedbu??
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:43.