Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2010., 13:49   #41
Talking

Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
majka te božija nepomogla


tak mi jena frendica zna reć. hahaha. kak mi je to smešno. znate još možda koju takvu uzrečicu il što već je??

Bog ti daj bolju pamet (tak je meni moja pokojna baka govorila, al niš ni pomoglo ).
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 13:50   #42
Exclamation

Quote:
fokylady kaže: Pogledaj post
Mislim da je pukla s naglaskom na u

Je, i prinam se tak veli.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 13:53   #43
Exclamation

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Koliko je kajkavski raširen u Zagrebačkoj Županiji(V.Gorica,Samobor)?
Kak to misliš?! To su izvorno kajkavski krajevi, samo kaj se sad, pogotovo kaj se Velike Gorice dotikavlje, struktura stanovništva poprilično promijenila.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 14:55   #44
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Koliko je kajkavski raširen u Zagrebačkoj Županiji(V.Gorica,Samobor)?
Samobor, Sv. Nedelja, Okić i Stupnik su na kaj navek bili i buju
Sve od Save do Karlovca je Prigorje=kajkavski
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 15:27   #45
svi su kajkavci ošli z vrit na bal
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 15:35   #46
Meni su bili neki zagorci cimeri 4 godine u Zg-u...kakav horror jeboteee...ništa ih ja nisam kužio + tuširanje im je bilo strano i redovno su si malo zagorskog vinceka pili, jednoga je zamalo struja stepsla,vrak ga znesel
Chansomps is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 15:50   #47
Quote:
CHANSOMPS kaže: Pogledaj post
Meni su bili neki zagorci cimeri 4 godine u Zg-u...kakav horror jeboteee...ništa ih ja nisam kužio + tuširanje im je bilo strano i redovno su si malo zagorskog vinceka pili, jednoga je zamalo struja stepsla,vrak ga znesel
kaj oš reć da su zagorci neki zamazanci!?
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 16:39   #48
Smile

Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
ili deklica.
Prinas se veli pucka, pucika i pucica, ovisno o zaselku (po domači - selu). Deklica i deklina govoriju nam prekogranični susedi (ovo govorim o svom selu ).
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 16:43   #49
Cool

Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
kaj oš reć da su zagorci neki zamazanci!?

Ma, viš da č(l)ovek ser(j)e kvake (čim spominje redovito pijenje vinčeka, mam mi je sve jasno). Evo, ja sam Zagorka, a upravo sam se istuširala.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 17:24   #50
A Zakej se zoveju puce, kej si vole puknuti?
Naïve Lurker is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 17:28   #51
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
Ma, viš da č(l)ovek ser(j)e kvake (čim spominje redovito pijenje vinčeka, mam mi je sve jasno). Evo, ja sam Zagorka, a upravo sam se istuširala.
Kakva je narodna obleka kod vas jeli sa puno izvezenih cvjetova prava slavenska hoćeš li nam jedan link izbaciti sa ladaricama.
redcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 18:04   #52
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Koliko je kajkavski raširen u Zagrebačkoj Županiji(V.Gorica,Samobor)?
Oko Sanobora je sve kajkavsko.

Vg je još više od Zagreba naseljen sa svih strana,ali dosta došljaka je primilo turopoljske rieči i naglaske.Čim se izađe iz vg-a sva su okolna sela kajkavci turopoljski.

Meni je fascinantiji dio brinje-križpolje i okolica.Oni imaju hrpetinu kajkavskih izraza u govoru, ali se služe sa "ća" kao upitnim pitanjem.Čak imaju i kajkavski naglasak.To je ovaj dio Like koji je plavi na mapi sa wikipedie.Ovdje je on označen ko čakavski, ali meni to zvuči ko kajkavski sa korištenjem ča kao upitnim pitanjem...
Johnny Quid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 19:33   #53
U gorici se prica ko i u Zagrebu, kajkavski pomjesan sa stokavskim.....

Okolna sela je cisti kajkavski osim dotepenaca naravno.

I ti dotepenci poprimaju kajkavske rijeci , narocito KAJ.

Izuzetak su hercegovci, postoje primjerci koji su se tu rodili , u hercegovini provedu dva tjedna prek ljeta ali pricaju koda su jucer dosli.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 21:31   #54
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
Ludbreg more biti. Legrad je več nekak Međimurski. Onak kak su se v Gruntovčanima spominali.
A meni se Turopoljski navek čini bliže Prigorskom.
ah,Gruntovčani su ti se spominali sikak i sakak,ak malo bole pratiš nisu si govorili isto kak da su z jenoga sela....nek je bilo više vrsti kakjavskoga
Ivica10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 22:29   #55
Ja sem čul da se i vu Rumunjske kajkavski pripoveda.
Donauschwabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 22:51   #56
Quote:
Donauschwabe kaže: Pogledaj post
Ja sem čul da se i vu Rumunjske kajkavski pripoveda.
znaš kaj o tomu? tam se i njemački spominaju.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 22:56   #57
Quote:
Ivica10 kaže: Pogledaj post
ah,Gruntovčani su ti se spominali sikak i sakak,ak malo bole pratiš nisu si govorili isto kak da su z jenoga sela....nek je bilo više vrsti kakjavskoga
nékák, kak bi rekli Prigorci, čuješ i štokavske naglaske skoro slavonske, to je strašno, al kaj moreš kad su ne vsi glumci bili Kajkavci. al onak, mogel si ga vzeti za kajkavski iznad Koprivnice, gori prema Međimurju, Legradu.
Neznam kak se v Hlebinama govoriju, dal oni isto veliju ve za sad.
A ve valjda dolazi od vendar=sad
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 23:01   #58
Quote:
Johnny Quid kaže: Pogledaj post
Oko Sanobora je sve kajkavsko.

Vg je još više od Zagreba naseljen sa svih strana,ali dosta došljaka je primilo turopoljske rieči i naglaske.Čim se izađe iz vg-a sva su okolna sela kajkavci turopoljski.

Meni je fascinantiji dio brinje-križpolje i okolica.Oni imaju hrpetinu kajkavskih izraza u govoru, ali se služe sa "ća" kao upitnim pitanjem.Čak imaju i kajkavski naglasak.To je ovaj dio Like koji je plavi na mapi sa wikipedie.Ovdje je on označen ko čakavski, ali meni to zvuči ko kajkavski sa korištenjem ča kao upitnim pitanjem...
ovo mi je prvi glas za to. Brinje to je tam kraj autoputa, gde je on porušeni dvorec?
treba korigirati kartu. i v Buzetu ima kajkavskog.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 23:05   #59
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
Prinas se veli pucka, pucika i pucica, ovisno o zaselku (po domači - selu). Deklica i deklina govoriju nam prekogranični susedi (ovo govorim o svom selu ).
pa deklica je smanjenica od dekla, a Dekla je. Ak se vzeme v obzir da su Latvijci negda bili Slaveni, mogla bi se najti veza s deklom.

p.s. v ovom riečniku nema puce. Velim ja da treba pokrenuti kajkavski online rečnik..samo ga cajta ne!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 12:08   #60
neznam od kud vam informacija da legrađani više pričaju po međimurski,al ja koji sam 10 km od legrada definitivni ne mislim tak. I u svakom slučaju u Koprivnici je puno čišći kaj od recimo Međimurja jer ja koji sam kajkavac ih ne razumijem dok međusobno pričaju. a na ovoj karti ovo kaj je obilježeno ko štokavsko područje oko Koprivnice,to nije štokavica,već tipična srpska štakavica jer su to manje više srpska sela
kronikus kc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:52.