Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 14.10.2010., 21:56   #10
Quote:
ivansmoje kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Nadam se da mi netko moze odgovoriti na slijedecu problematiku.

Naime, moja supruga je redovan student 5. (zadnje) godine i namjerava diplomirati sredinom 2011. godine. Uz to, nalazi se u 5. mjesecu trudnoce (po drugi puta ;-)), termin poroda je krajem 2. mj 2011. Koliko smo se raspitali, vidimo da ima pravo, kao redovan student, na porodiljnu naknadu od cca. 1600 kn mjesecno u trajanju 1 godine (molim da mi netko to potvrdi/odbaci).

E sad, moje pitanje je slijedece:
Ako se zena zaposli sa 01.11.2010 (3 mjeseca prije poroda) i time izgubi prava kao redovan student, koja su u tom slucaju njena prava? Da li bi imala uopce pravo na porodiljnu naknadu?
Naravno da će onda imati pravo, ali što mislite dobiti s tim? Time Vam jedino HZZO može izdati rješenje kojim odbija isplatu jer je zbog datuma zaposlenja i datuma poroda vidljivo da se radi o namještenom radnom odnosu. Ta tri mjeseca koja bi radila uopće ne bi ušla u obračun osnovice za isplatu bolovanja, a supruga ne zadovoljava niti uvjet minimalnog staža (12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine). Prema tome, neka podnese zahtjev za porodiljnu naknadu u svojstvu redovnog studenta za koju je isplata 1663 kn.

Link na Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama:
http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno..._potporama.pdf
__________________
Post nubila Phoebus.

Zadnje uređivanje Zikomid : 14.10.2010. at 22:03.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.