Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2009., 15:23   #1
Stupanj invaliditeta

Kako se i gdje određuje stupanj invaliditeta?

Pitam za mamu koja je vec u mirovini, ali jednom je doktorica gledajući nalaze napomenula da mama kojim slučajem radi, da bi sada isla u invalidsku mirovinu. Ali da joj sada to inako nista ne znaci kad je vec u mirovini.

Unatoč svemu, gdje se rade takve procjene i kakva prava može steći? Iskreno, toliko smo se zadnjih godina posvetili bolesti, da uopce nismo razmisljali o tome...
Sunshine_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 11:23   #2
Quote:
Sunshine_81 kaže: Pogledaj post
Kako se i gdje određuje stupanj invaliditeta?

Pitam za mamu koja je vec u mirovini, ali jednom je doktorica gledajući nalaze napomenula da mama kojim slučajem radi, da bi sada isla u invalidsku mirovinu. Ali da joj sada to inako nista ne znaci kad je vec u mirovini.

Unatoč svemu, gdje se rade takve procjene i kakva prava može steći? Iskreno, toliko smo se zadnjih godina posvetili bolesti, da uopce nismo razmisljali o tome...
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje ali kao što je rekla i doktorica sumljam da bi nešto mogla ostvariti ako je več u mirovini,...naknadu za invalidnost može dobiti jedino ako je invalidnost nastupila na radnom mjestu odnosno ako je ozljeda na radu ili bolest izazvana radom
mirjana7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 13:27   #3
Ma krenimo od najbanalnije stvari... ne kupuje u velikim trgovinama, jer je parking mjesto najčešće daleko, a ima problema s ravnotezom i sl. Pa onda stane nekako ispred manje trgovine i uvuce stvari u auto.

Ne mislim da će sada dobiti ne znam kakvu naknadu, ali takve neke sitnice bi joj olaksale zivot. Ovo je bio samo primjer.

Navodno ima svakakvih olakšica, pa me samo zanima da li već godinama možda plaćamo sve previše, a možda nismo trebali.
Sunshine_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 12:07   #4
Može se dobiti invalidnost i ako imaš nekaj od rođenja. Inače ono kaj tebe vjerojatno zanima su prava za aute tj prava na parkiranje na mjestima za invalide.. To se može dobiti, nakon kaj komisija na mirovinskom utvrdi postotak , samo na 80% i više na donje ekstremitete. Manji postotak ili druge vrste inavlidnosi ne mogu to ostvariti. Obzirom da je mama već u penziji nekaj drugo osim toga baš i ne može ostvariti.
plumica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 18:07   #5
Quote:
plumica kaže: Pogledaj post
Može se dobiti invalidnost i ako imaš nekaj od rođenja. Inače ono kaj tebe vjerojatno zanima su prava za aute tj prava na parkiranje na mjestima za invalide.. To se može dobiti, nakon kaj komisija na mirovinskom utvrdi postotak , samo na 80% i više na donje ekstremitete. Manji postotak ili druge vrste inavlidnosi ne mogu to ostvariti. Obzirom da je mama već u penziji nekaj drugo osim toga baš i ne može ostvariti.
ne mora se raditi o oštećenju ekstremiteta da bi se dobile neke privilegije. invalidnost treba biti veća od 80 posto.
mojoj rođakinji, gledano izvana ništa ne nedostaje, ali nakupilo se kroz godine 80 posto oštećenja i to kroz odstranjenu dojku, maternicu, štitnjaču, oštećenje sluha i sl.
ima pravo parkirati na mjestima za invalide, kao i besplatno koristiti auto cestu.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 00:13   #6
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
ne mora se raditi o oštećenju ekstremiteta da bi se dobile neke privilegije. invalidnost treba biti veća od 80 posto.
mojoj rođakinji, gledano izvana ništa ne nedostaje, ali nakupilo se kroz godine 80 posto oštećenja i to kroz odstranjenu dojku, maternicu, štitnjaču, oštećenje sluha i sl.
ima pravo parkirati na mjestima za invalide, kao i besplatno koristiti auto cestu.
Nema teorije da ima pravo na znak pristupačnosti
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 00:17   #7
Inače procjenu invalidnosti radiš u hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje. Potrebno ti je formular, povjesti bolesti. Ne košta ništa, ako dobije invalidnost 80% i više onda ima neke povlastice inače ne. recimo u ZG besplatni prevoz, oslobađanje od participacije a znak pristupačnosti može dobiti samo ako je 70% na donje ekstremitete.
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 07:39   #8
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Nema teorije da ima pravo na znak pristupačnosti
ima teorije.
dobiveno početkom ove godine, naljepnica za invalide i kartica koja ide pod šajbu. dugo je rođakinja bila na 70 posto oštećenja. još deset dobila je na oštećenje sluha. nije ni znala da ima pravo na neke privilegije. na to ju je upozorio doktor opće prakse.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 22:43   #9
koka 36 za oznaku pristupačnosti potrebno je 70% na donje ekstremitete ili 80 i više % općeg tjelesnog oštećenja.
C71 naljepnica koja se lijepi na šajbu označava vozilo koje je oslobođenje plaćanje cestarine kod registracije vozila, a oznaka za pristupačnost sada se veže za osobu i može se staviti ispod šoferšajbe i stati na mjesto za invalide ako je nosilac prava u vozilu tj. vozilo je korišteno za njegov prijevoz. Ima na stranicama ministarstva prometa taj pravilinik u kojem sve piše.
mferen61 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 09:55   #10
Moj muž je već desetak godina u invalidskoj penziji.Nikad nije utvrđivao stupanj invalidnosti.Nagovaram ga na to ali se njemu neda više hodat po komisijama.Inače ima spinalnu amiotrofiju mišića i mislim da ima potpuno pravo na neke povlastice.Da li mora ići na komisiju ili se to rješava samo na temelju povijesti bolesti i formulara?
clematis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 18:35   #11
Bok!
Ima li neko iskustva sa slabovidnoscu? Koji je to stupanj invalidnosti i gdje se moze odrediti visina, odnosno ''jacina'' slabovidnosti?
marina_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 12:21   #12
Bok svima,
Ima li netko iskustva sa upalom gušterače(akutni pankreatitis) i da li se može pokrenuti postupak za utvrđivanje invalidnosti?
__________________
Svako djelo ima svoj Sud.
gaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 17:38   #13
Quote:
gaza kaže: Pogledaj post
Bok svima,
Ima li netko iskustva sa upalom gušterače(akutni pankreatitis) i da li se može pokrenuti postupak za utvrđivanje invalidnosti?
Zavisi koje su bolesti u podlozi te komplikacije samog ac napada.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 15:37   #14
Pozdrav,ako mi netko može pomoći.Ukratko bolujem od reumatskoga artritisa, ostvarila sam pravo na tjelesno oštećenje 30%, ali više radi atlantoaksijalne subluksacije nego same bolesti.Ono šta me zanima na koji se način utvrđuje postotak invalidnost jer koliko vidim nije isto?Navodno osobe s invaliditetom imaju neke prednosti veće nego kod tjelesnog oštećenja.Ne želim promjenu radnog mjesta, niti u mirovinu nego me zanima taj status osoba s invaliditetom, imam li pravo na to i gdje postavit zahtjev?
flipijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 15:46   #15
Quote:
flipijana kaže: Pogledaj post
Pozdrav,ako mi netko može pomoći.Ukratko bolujem od reumatskoga artritisa, ostvarila sam pravo na tjelesno oštećenje 30%, ali više radi atlantoaksijalne subluksacije nego same bolesti.Ono šta me zanima na koji se način utvrđuje postotak invalidnost jer koliko vidim nije isto?Navodno osobe s invaliditetom imaju neke prednosti veće nego kod tjelesnog oštećenja.Ne želim promjenu radnog mjesta, niti u mirovinu nego me zanima taj status osoba s invaliditetom, imam li pravo na to i gdje postavit zahtjev?
Piše ti u prošlim upisima...
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje....
U narodnim novinama kupiš zahtjev i predaš na mirovinsko s medicinskom dokumentacijom.
Dobiš poziv i onda se s orginalnom dokumentacijom pojaviš na komisiji...
Za bilo kakve povlastice moraš imati visoki stupanj invaliditeta što sumljam da buš dobio...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 18:25   #16
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Piše ti u prošlim upisima...
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje....
U narodnim novinama kupiš zahtjev i predaš na mirovinsko s medicinskom dokumentacijom.
Dobiš poziv i onda se s orginalnom dokumentacijom pojaviš na komisiji...
Za bilo kakve povlastice moraš imati visoki stupanj invaliditeta što sumljam da buš dobio...
Ali to je onda isto kao i kod utvrđivanja tjelesnog oštećenja.Znači jedino je zahtjev drugačiji, na isto mjesto se predaje.Ja sam mislila da se radi o isto, a danas sam shvatila da meni treba invaliditet.
flipijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 18:35   #17
Quote:
flipijana kaže: Pogledaj post
Ali to je onda isto kao i kod utvrđivanja tjelesnog oštećenja.Znači jedino je zahtjev drugačiji, na isto mjesto se predaje.Ja sam mislila da se radi o isto, a danas sam shvatila da meni treba invaliditet.
Mislim da ti je čak i isti zahtjev samo zaokružiš ono kaj ti treba. mislim formular za zahtjev je isti...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:37.