Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2013., 15:12   #1
Kako do kopija uporabne/građevinske dozvole?

Odmah da se opravdam, nova sam na poslu, pravo mi nije jača strana, a dobila sam zadatak da dođem do uporabne dozvole za 4 zgrade, odnosno do građevinske dozvole za 2 zgrade.

Nemam ni približnu ideju odakle krenuti. Znam sa sigurnošću da navedene dozvole postoje, ali ne znam kako do njih.

Netko me uputio na općinu (područni ured), gdje mi je vrlo neugodna službenica očitala bukvicu da kak ja to mislim da hoću dozvole za tooooliki broj zgrada i da zahtjev ne izgleda tako, da moram imati građevinski naziv objekta (?), investitora (za većinu zgrada ne znam), godinu kad je predan zahtjev za izdavanjem dozvole...

Ako je netko imao sličnih iskustava pomagajte jer sam ja tudum za takve stvari!
Stickers is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 15:31   #2
Quote:
Stickers kaže: Pogledaj post
Odmah da se opravdam, nova sam na poslu, pravo mi nije jača strana, a dobila sam zadatak da dođem do uporabne dozvole za 4 zgrade, odnosno do građevinske dozvole za 2 zgrade.

Nemam ni približnu ideju odakle krenuti. Znam sa sigurnošću da navedene dozvole postoje, ali ne znam kako do njih.

Netko me uputio na općinu (područni ured), gdje mi je vrlo neugodna službenica očitala bukvicu da kak ja to mislim da hoću dozvole za tooooliki broj zgrada i da zahtjev ne izgleda tako, da moram imati građevinski naziv objekta (?), investitora (za većinu zgrada ne znam), godinu kad je predan zahtjev za izdavanjem dozvole...

Ako je netko imao sličnih iskustava pomagajte jer sam ja tudum za takve stvari!
Dobro Vas je uputila, obično kad sam trebao kopiju neke dozvole tj. kad sam vadio iz arhiva, trebao sam punomoć za koga to vadim i u koju svrhu. Što se tiče podataka, s obzirom da u arhivima ima po nekoliko tisuća dozvola, trebaju vam podaci da bi oni tamo to mogli naći. Probajte doć do kupoprodajnih ugovora preko nekoga od stanara tamo bi trebali biti podaci i o investitoru i ostali podaci koji bi vam mogli pomoć.
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 19:07   #3
Klasu i ur.broj za svaku dozvolu, datum, pravni interes (stranka u postupku ili njezin sljednik).
Ako nisi stranka, mislim da možeš ići prema zakonu o informacijama, alimtada plaćaš stvarne troškove.
Ako si nova imaš mentora (mentoricu), neka te i on uputi, a ne samo da te "pogledom prati".
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 09:57   #4
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Klasu i ur.broj za svaku dozvolu, datum, pravni interes (stranka u postupku ili njezin sljednik).
Ako nisi stranka, mislim da možeš ići prema zakonu o informacijama, alimtada plaćaš stvarne troškove.
Ako si nova imaš mentora (mentoricu), neka te i on uputi, a ne samo da te "pogledom prati".
Ali nemam broj dozvole niti datum kad je podnesen zahtjev/izdana dozvola.
Znam samo adresu, kat.česticu i broj, eventualno godinu izgradnje. Ne znam što bi mi još trebalo, a da se može saznati. Jer ako ja tražim uporabnu kakva je logika da moram znati broj? Pa da znam broj, vjerojatno bih imala kopiju, a nemam ju, pa zato i tražim

Pravni interes postoji i opravdan je, to su mi odobrili.
Mentor mi je dao zadatak kojeg pokušavam izvršiti bez zapitkivanja, to uvijek mogu, pokušala sam na ovaj način se "snaći"
Stickers is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 11:34   #5
Quote:
Stickers kaže: Pogledaj post
Ali nemam broj dozvole niti datum kad je podnesen zahtjev/izdana dozvola.
Znam samo adresu, kat.česticu i broj, eventualno godinu izgradnje. Ne znam što bi mi još trebalo, a da se može saznati. Jer ako ja tražim uporabnu kakva je logika da moram znati broj? Pa da znam broj, vjerojatno bih imala kopiju, a nemam ju, pa zato i tražim

Pravni interes postoji i opravdan je, to su mi odobrili.
Mentor mi je dao zadatak kojeg pokušavam izvršiti bez zapitkivanja, to uvijek mogu, pokušala sam na ovaj način se "snaći"
Gledaj, ako želiš napraviti što se od tebe traži, moraš znati logiku funkcioniranja tijela kome se obraćaš.
A graditeljstvo NEMA dozvolu po broju čestice niti po adresi, već po klasi i uruđbenom broju te eventualno nekom datumu koji će pomoći da se snađu u svojim upisnicima. A upisnik je koncipiran na način da su se redom upisivali zahtjevi kako su dolazili i dokumenti koji su izlazili (to je bila tzv. knjga pošte), gdje je opet bio predmet "gradnja ta i ta (bez adrese) i investitor taj i taj".
Arhiv isto tako NEMA taj dokument po broju čestice i adresi već (mislim) po godini izdavanja akta. + opet investitor (što je tebi ).
A čak i da imaš kopiju, vjerojatno se radi o neslužbenom dokumentu, odnosno treba ga ovjeriti da je istovjetan orginalu. I opet tražiti, samo sa tim papirom je puuuuno lakše.
Btw, tko upravlja tom zgradom, negdje bi trebali postojati kod njega neki dokumenti o tome, jer i današnji upravitelji su puno puta pravni sljednici bivših upravitelja, pokušaj malo šire kopati kod onih koji su tu zgradu preuzeli (kada su preuzeli?), pa njihove interne arhive ako postoje, uglavnom, to je pravi rudarski posao.
EDIT: usput, datum ti je bitan i zbog mjesta traženja akta, sve što je starije od 30 godina bi trebala prvo potražiti u lokalnom arhivu.
Sad vidim da si KA-ZG, imaš moj PM da eventualno pomognem u nekom detalju koji nije za svekkoliko pučanstvo
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 09:29   #6
Probaj također i u nadležnom ZK odjelu suda (gruntovnici), uvidom u zbriku isprava. Potraži po ZK čestici (ako se poklapa sa katastarskom) izvadak, pa preko njega na temelju čega je objekt upisan (ako je upisan).
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 10:59   #7
Pozdrav,

da malo podignem temu iz pepela.
Imam jedno pitanje vezano uz vadjena dozvola.
S obzirom da ovakve stvari nisu moja jaca strana, pa je pitanje tako kakvo je :-)

Kupujem stan i banka trazi gradjevinsku ili uporabnu dozvolu. Zgrada je iz 95.
Zgrada nema uporabne , ali ima gradjevinsku. No problem je sto je agencija izvadila kopiju toga (drzavni arhiv), kao i banka po procjeni stana, no dozvola je dosta necitka.
Pisaca masina, indigo, godine... i tesko se stvarno cita. I banka kaze da mozdqa bude kakvih problema s time.

Jel ima kakvog rjesenje za to?
traxman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 18:18   #8
Quote:
traxman kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

da malo podignem temu iz pepela.
Imam jedno pitanje vezano uz vadjena dozvola.
S obzirom da ovakve stvari nisu moja jaca strana, pa je pitanje tako kakvo je :-)

Kupujem stan i banka trazi gradjevinsku ili uporabnu dozvolu. Zgrada je iz 95.
Zgrada nema uporabne , ali ima gradjevinsku. No problem je sto je agencija izvadila kopiju toga (drzavni arhiv), kao i banka po procjeni stana, no dozvola je dosta necitka.
Pisaca masina, indigo, godine... i tesko se stvarno cita. I banka kaze da mozdqa bude kakvih problema s time.

Jel ima kakvog rjesenje za to?
Veći problem od nečitke dozvole je manjak uporabne, ako ju zgrada nema najvjerojatnije nije građena u skladu s građevinskom dozvolom zato se treba fokusirati na taj dio.

Što se tiče građevinske dozvole, nadležnom uredu se preda zahtjev za kopijom, 20 kuna biljega i stvar riješena, samo treba imati pravni interes.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 12:29   #9
Pozdrav,

da se i ja ubacim u ovo.

Htio bih prodati stan. Ja ga nisam kupovao, nego majka, koja mi ga je poklonila, pa ne znam gdje su potrebni papiri za prodaju.
Mama je u lici vec godinama i takodjer ne zna gdje su, ali veli da je sve cisto.
ZK izvadak sam eto nasao.

moje pitanje je: gdje da izvadim (kopiju) gradjevinske i uporabne dozvole i koja je procedura?
ima li sanse da ih izvadim prekko interneta (nisam u HR)?
ako ne ide preko neta, moze li netko drugi ili moram ja kao vlasnik to napraviti.

hvala.
TroVa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 10:20   #10
Quote:
TroVa kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

da se i ja ubacim u ovo.

Htio bih prodati stan. Ja ga nisam kupovao, nego majka, koja mi ga je poklonila, pa ne znam gdje su potrebni papiri za prodaju.
Mama je u lici vec godinama i takodjer ne zna gdje su, ali veli da je sve cisto.
ZK izvadak sam eto nasao.

moje pitanje je: gdje da izvadim (kopiju) gradjevinske i uporabne dozvole i koja je procedura?
ima li sanse da ih izvadim prekko interneta (nisam u HR)?
ako ne ide preko neta, moze li netko drugi ili moram ja kao vlasnik to napraviti.

hvala.
dižem topic radi ovog pitanja, i mene zanima isto...
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 12:40   #11
Quote:
perich kaže: Pogledaj post
dižem topic radi ovog pitanja, i mene zanima isto...
ja sam u medjuvremenu nesta saznao.

znaci, kao sto pise gore u ranijim postovima, ako znas klasu i urudzbeni broj dozvola koje ti trebaju, nema problema.
Ja nisam znao, i receno mi je da bi se moglo izvaditi ako znam barem tocnu godinu gradnje i investitora (bas investitora, a ne izvodjaca radova), a pomaze ako znam i katastarsku cesticu.

posto sam imao ZK izvadak, znao sam katastarsku cesticu.

godinu gradnje nisam znao, ali sam imao kupoprodajni ugovor na kojem je pisalo ime izvodjaca pa sam ga nazvao i rekli su mi ime investitora i tocnu godinu gradnje. postoji sansa da ti izvodjac posalje kopije dozvola ako ih jos ima. meni su rekli da ne drze dozvole pohranjenje tako dugo u svojoj arhivi.

onda sam s tim informacijama nazvao Gradski ured za prostorno uređenje, izgradnju Grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet na broj 01/ 6101-111 i trazio odjel za dozvole i objasnio da mi trebaju kopije dozvola i nisam uspio doc do nicega
iznenadio sam te sad jelda ?

nisam kod njih uspio doci ni do ceg, radi toga sto sam ima dao krivu kat. cesticu. u ZK izvadku pise da je broj zemljista tj kat cestica 1786/42, a zapravo sam im trebao dati k.č.br. 2326, sto je broj koji se moze saznati ako odes na
https://geoportal.dgu.hr/#/
i tu nadjes svoju gradjevinu.
nema nekog pretrazivanja, moras fakin ODKSROLATI do svoje zgrade i onda na njoj pise taj broj koji njima treba

ali, prije nego li sam uopce zvao sam poslao mail na:
[email protected]
(sve nasao tu: http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=5904)

jer preferiram mail vise od razgovora.
u tom mailu sam samo pitao kojem podrucnom gradjevinskom uredu da se obratim s obzirom da mi je adresa ta-i-ta. posto sam cekao odgovor tjedan dana, odlucio sam se ipak na telefonski razgovor, opisan gore. medjutim kroz jos tjedan dana dosao mi je odgovor na mail, u kojem su mi poslali klasu i ur. broj gradjevinske dozvole, koju su nasli samo na osnovu adrese!
uporabnu nisu nasli, al to sad nije bitno

znaci, salji odma mail na onu gore email adresu sa svojom adresom i budi strpljiv... a mozes pokusati i zvati s onim informacijama.

eto. sorry na zidu teksta
TroVa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 18:34   #12
Ako je zgrada upisana u gruntovnicu - građevinska i uporabna je i tamo u zbirci isprava.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2023., 18:46   #13
Je li ista procedura za dobiti kopiju građevinske dozvole?
little15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2023., 08:34   #14
Naravno, postupak ovisi o veličini ureda i broju dozvola, ali neki podatak moraš imati da oni to mogu naći. Ovo sa zemljišnom knjigom i zbirkom isprava nek bude zadnja opcija, samo su određenih godina ti dokumenti išli njima u zbirku, ovisno o tada važećem zakonu.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:15.