Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2018., 20:26   #21
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Koja je poenta hrvatskog nacionaliste u Americi ako neće da se vrati i menja stvari.....
Nema poante.
Ti mijesas mjesto stanovanja sa politickim opredjeljenjem.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 20:32   #22
Quote:
franc1952 kaže: Pogledaj post
Meni isto! Sam sam potomak rođene Francuskinje i Nijemca, nekako su se našli u Sloveniji - Jugoslaviji, u braku sam sa jedinom i najboljom, kojoj je otac Bosanac Hrvatski-Srbin, a majka Slovenka! Naša djeca su Slovenci, odavno odrasli, a sad da im kažemo da su neke septionacionalnosti?
Stvarno su ludi neki Hrćki!
Tvoj primer nije reprezentativan , jer na ovim prostorima je postojalo 6 republika dosta etnija i Jugoslavija , pa kad je neki Hrvat otišao da živi u Srbiju u vreme SFRJ nije mislio baš o tome da će se SFRJ raspasti tj.on nikad nije napuštao svoju državu , i zato postoji dvostrukost osećaja.
Na primer moj pokojni otac je iz CG i nije mu bilo dopušteno da glasa na referendumu o nezavisnosti jer živi u Srbiji , a moj otac kad je došao u Vojvodinu nije išao u drugu državu već samo otišao na sever tadašnje SFRJ.

Ovo nije tema usko vezana za etnije i pleme , već sa ovim što sam naveo.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 20:34   #23
A da li ljudi iz mesovitih brakova mogu biti binacionalisti ili ipak mora biti jedna ljubav jaca? Meni se to podrazumeva, zasto ne bi zeleo najbolje za recimo obe domovine. Nekako i sam delim takvo nasledje. Moji su preci usli u mesoviti brak, oboje su voleli Srbiju i smatrali se gradjanima Srbije, ali je jedan predak bio srpske a drugi manjinske nacionalnosti. Decu su odgajali da imaju svest o mesovitosti, dakle nine se potiskivalo manjinsko nasledje, ali na neki nacin su bila prosrpski nastrojena, u vreme SFRJ se to manjinsko u mom kraju nije mnogo ni gajilo. Njihova deca su se dalje vencavala za pripadnike srpskog naroda, i sve tako do mene. No ipak, ja svoje nasledje zelim da postujem i mislim da mogu voleti svoju zemlju i zeleti dobro i najbolje domovini mog manjinskog pretka...ili je normalno da obe volim podjednako. Da li je to binacionalizam?
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 20:37   #24
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Nema poante.
Ti mijesas mjesto stanovanja sa politickim opredjeljenjem.
Pa koja je svrha nacionalizma tog Amerikanca hrvatskih korena ako neće da se vrati i živi u zemlji zbog koje i jeste nacionalista?!
Ako samo pomaže nacionalni pokret lovom i podržava stavove hrvatskih nacionalista to njega ne čini nacionalistom već samo ljubiteljem naroda svojih predaka čim je odlučio da ne živi u Hrvatskoj već mu je domovina USA.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 20:48   #25
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Tvoj primer nije reprezentativan , jer na ovim prostorima je postojalo 6 republika dosta etnija i Jugoslavija , pa kad je neki Hrvat otišao da živi u Srbiju u vreme SFRJ nije mislio baš o tome da će se SFRJ raspasti tj.on nikad nije napuštao svoju državu , i zato postoji dvostrukost osećaja.
Na primer moj pokojni otac je iz CG i nije mu bilo dopušteno da glasa na referendumu o nezavisnosti jer živi u Srbiji , a moj otac kad je došao u Vojvodinu nije išao u drugu državu već samo otišao na sever tadašnje SFRJ.

Ovo nije tema usko vezana za etnije i pleme , već sa ovim što sam naveo.
Ok, ovo bi bio delimican odgovor i na moje pitanje, samo ova prica je ipak drugacija od moje.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 20:56   #26
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Ok, ovo bi bio delimican odgovor i na moje pitanje, samo ova prica je ipak drugacija od moje.
I ja sam se izmešao takođe , čak sam uvek kao mladić birao devojke iz tzv.manjinskih zajednica jer je postajala daleko manja mogućnost da bežim preko plotova kad me pojure očevi,braća,stričevi i cela rodbina devojaka kao iz mog užeg etničkog bekgraunda.

Etnija nema veze sa nacijom , svaki Mađar,Rusin,Bošnjak,Rom,...iz Srbije jednako može biti srpski nacionalista kao i ti i ja.
Naovim prostorima je nacija izjednačena sa etnijom i plemenom , a to znači samo jedno , fašizam.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 21:00   #27
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
I ja sam se izmešao takođe , čak sam uvek kao mladić birao devojke iz tzv.manjinskih zajednica jer je postajala daleko manja mogućnost da bežim preko plotova kad me pojure očevi,braća,stričevi i cela rodbina devojaka kao iz mog užeg etničkog bekgraunda.
Pricaj mi o tome, supruga mi je Novosadjanka, takodje mesovitog porekla. Moja deca imaju zaista lepo i bogato nasledje i ostavicemo im izbor da kada odrastu i jednom se sretnu sa ovim pitanjem da li ce da bastine to nasledje ili ne. Pitanje je dakle osecaja za sta ce se opredeliti - srpski gradjani, deo srpske nacije, nadam se i postovaoci svoje domovine. Patriotizam je ipak jedan i zavisi od nacije kojoj pripadas, no to ne smeta da osecas naklonost prema zemlji manjinskih predaka. Problem nastaje kada te dve zemlje stupe u konflikt, a videli smo to kako je bilo 90tih.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 21:08   #28
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Pricaj mi o tome, supruga mi je Novosadjanka, takodje mesovitog porekla. Moja deca imaju zaista lepo i bogato nasledje i ostavicemo im izbor da kada odrastu i jednom se sretnu sa ovim pitanjem da li ce da bastine to nasledje ili ne.
Šta da baštine?? , pa baštini se ono šta se ponese iz kuće i države u kojoj živiš , a ne sam da odlučiš jednog dana ako zreo čovek jer eto baba mi je bila Mađarica.
Mislim može i to , ali je malo bezveze jer to su tzv.sekundarni osećaji s'obzirom da svaki čovek se vaspita sa jednim.
Nekome etnički ništa ne znači već samo se u kući prenosi na decu tzv.državni patriotizam.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 21:09   #29
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Šta da baštine?? , pa baštini se ono šta se ponese iz kuće i države u kojoj živiš , a ne sam da odlučiš jednog dana ako zreo čovek jer eto baba mi je bila Mađarica.
Mislim može i to , ali je malo bezveze jer to su tzv.sekundarni osećaji s'obzirom da svaki čovek se vaspita sa jednim.
Nekome etnički ništa ne znači već samo se u kući prenosi na decu tzv.državni patriotizam.
Dopunio sam misao u postu iznad :-)
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 03:39   #30
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ljubav koja onemogućuje čovjeku da voli i druge je štetna za samog čovjeka, ona ga osakaćuje.

Voljeti samo jednu državu/narod je opsesija.

Prava ljubav ne sprječava čovjeka da voli i ostale države i narode. Jer treba ih sve voljeti, svaki narod pun je prakrasnih ljudi, običaja, građevina, kulture .... a svi zajedno činimo čovječanstvo.
Ne znam za ovo... čemu voljeti države???

Što se tiče naroda, generalno (dakle, ne država), mogu voljeti neke narode, čak štoviše, mogu voljeti većinu naroda, ako ne i sve narode... zašto, pa svaki narod kojeg upoznaš zapravo te kulturološki obogati, a i ne samo kulturološki.

Nacionalizam, dok god je pozitivan, da. Ali kod nas se prečesto nacionalizam izjednačava s mržnjom (tj. da ne možeš biti X-nacionalist ukoliko ne mrziš nacije Y, Z i W).

Za mene osobno ne postoje nacije koje mrzim. Mogu reći da na neki način volim sve nacije s kojima sam došao u kontakt kroz ovaj svoj život, obogatile su me duhovno, kulturološki, upoznavanjem pojedinaca iz svih tih nacija tijekom svih mojih putovanja i dijasporašenja po meridijanima i paralelama ove zemaljske kugle.

Želim biti pozitivni nacionalist (SAD i Hrvatska), na način da pozitivno promoviram i bivšu i sadašnju domovinu, to su zemlje za koje navijam u sportu, to su zemlje čije dobre stvane hvalim a loše kad treba kritiziram (ali pokušavam to činiti manje i suptilnije). Ne mrzim druge nacije, time bih samo zatrovao svoju dušu, no mrzim, mrzim pojedince koji to zasluže, bez obzira koje su nacije.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 22:11   #31
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Zato sto Turci za razliku od Hrvata nikada doista nisu prihvatili Njemacku drzavu i Njemacki narod kao svoje.


Sjecam se onog lika ..nekog Hrvata koji je bio izbacivac u klubu u Koelnu koji je onomad za novu godinu spasio par njemica od napada inzinjera i doktora ....tip je za njemacku TV izjavio kako je i on imigrant u Njemackoj i kao takavi on donekle razmumije probleme sa kojima se ovi susrecu ali da svaki imigrant prvo mora postivati zemlju i obicaje naroda koji ga je primio.


Takvi ljudi jako brzo postanu "binacionalisti".
Ali čovek je sve ispravno rekao, ne razumem u čemu je problem?
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 22:15   #32
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ljubav koja onemogućuje čovjeku da voli i druge je štetna za samog čovjeka, ona ga osakaćuje.

Voljeti samo jednu državu/narod je opsesija.

Prava ljubav ne sprječava čovjeka da voli i ostale države i narode. Jer treba ih sve voljeti, svaki narod pun je prakrasnih ljudi, običaja, građevina, kulture .... a svi zajedno činimo čovječanstvo.
E, to!
Samo što takav pogled poslednjih decenija na brdovitom Balkanu nije baš naročito popularan. Blago rečeno.
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 23:06   #33
Quote:
Stuteley kaže: Pogledaj post
Ali čovek je sve ispravno rekao, ne razumem u čemu je problem?
Pa nije problem.
Kazem da se lako postaje binacionalista....dovoljno je da imas usadjenu ljubav prema svom vlastitom narodu i istovremeno postovanje i ljubav prema narodu i drzavi u kojoj zivis i eto binacionaliste.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 09:09   #34
Da, ali nacionalista po pravilu svoj narod postavlja iznad drugih čime te druge posledično nipodaštava. To je temelj koji prelazi u mržnju. Obmana sebe i drugih. Zato se u normalnom svetu smatra negatvnom pojavom.
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 03:53   #35
Quote:
Stuteley kaže: Pogledaj post
Da, ali nacionalista po pravilu svoj narod postavlja iznad drugih čime te druge posledično nipodaštava. To je temelj koji prelazi u mržnju. Obmana sebe i drugih. Zato se u normalnom svetu smatra negatvnom pojavom.
Čovek ima jednu majku koja ga je rodila i odgajala , i nju voli više od drugih majki jer ga one nisu rodile i odgajale , ali ih može poštovati i voleti ako mu pruže nešto u životu , tipa krov nad glavom,novac,spasili ga od smrti siromaštva,..., ali njegov identitet je od majke koja ga je rodila i odhranila i to je prosto tako.

Fašista stavlja svoj narod iznad drugih a ne nacionalista , a drugo nacija i narod nisu striktno povezani jer postoje i multietničke nacije.

Sa druge strane , ja upravo mislim da ti tzv.dvostruki nacionalisti su ono što je problem(mada su jako retki) , jer možeš voleti samo jednu naciju koja ti je osnova identieta , ali ako voliš npr.Nemačku i Francusku jednako onda je to laž i zapravo takav čovek radi protiv jedne od njih upravo zato što ima potrebu iskazati "jednaku" ljubav za obe nacije iz nekog čudnog razloga , osim ako nije polovina jednog tela i mozga rođena u Nemakoj a druga u Frnacuksoj pa se u nekom razdoblju spojili.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 16:49   #36
Quote:
Stuteley kaže: Pogledaj post
Da, ali nacionalista po pravilu svoj narod postavlja iznad drugih čime te druge posledično nipodaštava. To je temelj koji prelazi u mržnju. Obmana sebe i drugih. Zato se u normalnom svetu smatra negatvnom pojavom.
To je kao da kazes da netko svoju obitelj u pravilu stavlja iznad ostalih obitelji....zasto bi to idealiziranje vlastite obitelji i naroda i stavljanje istih ispred svih ostalih preraslo u mrznju prema drugima .....to je valjda jasno samo onima koji mrze vlastiti narod.

Quote:
Stuteley kaže: Pogledaj post
Zato se u normalnom svetu smatra negatvnom pojavom.
U normalnom i razvijenom svijetu najurednije na izborima pobjedjuju nacionalisticke stranke....a cak i oni koji taj pojam smatraju "negativnim" to rade samo zato sto nemaju pojma sto tocno taj pojam uopce oznacava.

Ti pitaj prosjecna Hrvata "sto mislite o nacionalizmu" i dobar dio njih ce zbog ispranog mozga misliti da pricas o fasizmu i izraziti se negativno o tom pojmu..........ali pitaj ih dali se slazu da hrvatski narod ima svoju vlastitu drzavu i vecina tih istih ce ti odgvoriti potvrdno.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 02:18   #37
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Može li postojati taj binarni patriotizam ?
Ili binacionnalni osjećaj pripadnosti ?
Mogu li nastati binacionalisti ?
Može li se obje zemlje voljeti jednako ?
Može li se imati taj gorljivi osjećaj kakav imaju tipični nacionalisti ?

Po riječima jednog poznanika s kojim sam raspravljao o navedenoj temi, upotrijebio je skovani naziv; binarni patriotizam
Nacionalizam je mentalna bolest i kao takva ne diskriminira po dobi, spolu ili zemljopisnoj lokaciji. Slijedom toga, moze. Sve moze.

S druge strane, patriotizam je zdrav. I da, mozes biti istovremeno i hrvatski i kanadski patriot. Zapravo, mozes biti i trinarni patriot ako eto Zemlju dozivljavas svojom. Zasto ne?
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 13:35   #38
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post

Ti pitaj prosjecna Hrvata "sto mislite o nacionalizmu" i dobar dio njih ce zbog ispranog mozga misliti da pricas o fasizmu i izraziti se negativno o tom pojmu..........ali pitaj ih dali se slazu da hrvatski narod ima svoju vlastitu drzavu i vecina tih istih ce ti odgvoriti potvrdno.
To je posljedica propagande gdje se nacionalizam izjednačava sa šovinizmom a ne sa patriotizmom.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 22:15   #39
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
To je posljedica propagande gdje se nacionalizam izjednačava sa šovinizmom a ne sa patriotizmom.
Ups, a kakva je razlika među njima? Sve je štetno za obične ljude, koji oče da samo žive i prožive, vjeruj mi!
__________________
Volim sve ljude, pa i one, pomalo lude.
franc1952 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 08:21   #40
Može i ima tog ali nije baš često i obično prevladava osjećaj prema jednoj zemlji. I kakvi sad Vlasi, to su Srbi.
Canis Felix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.