Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2018., 09:34   #121
Quote:
Diaz kaže: Pogledaj post
Mnogi ljudi da bi umirili svoju svjetst i da bi ugodnije živjeli proglašavaju Bibliju nevažećom. Da su Izraelci slušali Isusa kad im je govorio da okrenu obraz nebi bili rasejani na sve krajeve svijeta. Bog bira svaku vlast. Poštuj vlast. Piše u Bibliji.
Šteta što nisu Hrvati okrenuli drugi obraz u nedavnom ratu.Bilo bi sad blagostanje
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 12:52   #122
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Šteta što nisu Hrvati okrenuli drugi obraz u nedavnom ratu.Bilo bi sad blagostanje
Isus ne govori o okretanju obraza u ratnim uslovima nego u okolnostima okupacije ili vlasti drugog naroda nad tvojim. Da smo okretali obraz u komunizmu nebi onako nastradali. Pokušavali smo prkositi vlasti i rušiti je i nastradali smo
Diaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 17:09   #123
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Svaka ideja, baš svaka, se može zlorabiti. Ali to više govori o onom tko ju zlorabi već o ideji samoj. Uostalom, u 99% slučajeva se na ovom forumu priča o tim "trulim jabukama", a vrlo rijetko o pozitivnom utjecaju vjerskih sustava na društvo.
Ali o trulim jabukama se ne priča upravo zbog manipulacije.
Do manipulacije je teže doći kada čovjek ne igra na prvu loptu nego traži logiku.


Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Možda, samo je pitanje hoćemo li se oslanjati na naše iskustvo, koje se mijenja iz dana u dan, i kod svakog pojedinca je drugačije, ili ipak na nešto što bi bar okvirno moglo biti univerzalno?
Idealno rješenje je Znanost. Znanost nije samo neka tamo..koju promatramo nego ima direktan utjecaj na naša iskustva. Zapravo određuje većinu iskustva naše svakodnevnice. Trebam li opet spominjat struju, vodovod i sve čega nisi svjestan da ti je znanost donijelaa bez čega sada ne možeš zamislit svoj život?


Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Primjeti da su sve ideologije koje su pokušavale zamjeniti vjerske zapravo zapele upravo na području gdje se očekivalo najviše - stvaranje humanijeg društva.
Primjećivanje te slabo služi ako ne primjećuješ razliku između kvalitete života danas u zapadnom svijetu i kvalitete života prije 2000 godina kada su čobani odlučivali kako ćeš se oblačiti, što jesti i gdje se isplati kupovati robove.

Barem jedna ideologija u kojoj živimo je bolja od svega iz prošlosti.



[QUOTE=Khulus;68574295]
A ovo današnje stanje na zapadu, sekularizam sa naglaskom na individualne slobode ima drugi problem - nedostatak kohezivne ideje koja bi pojedincu davala neki viši smisao postojanja./QUOTE]

Nema problema. Kopaj po zemlji koju ti je dao kralj na korištenje. Budi sretan što je retard po krvi odlučio ševit tvoju kćer koja bi se po kraljevoj volji trebala osjećat blaženom. Obožavaj...budi sretan. To si i zaslužio, mrave.


Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Ovo današnje stanje je, uza sve dobre loše i strane, tek faza bunta, a ne uvod u trajno oslobađanje od vjerskih sustava.
Ne postoji bunt. Postoji lupanje gluposti zato što si nezadovoljan. Takvih su puni zatvori.


Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Jer čovječanstvo ipak ne može naći smisao života u otuđenju, deidentifikaciji i mehaničkom pristupu životu, od kupovanja suhomesnatih proizvoda u dućanu nadalje.
Govori za sebe. Ima bezbroj ljudi koji vide smisao u ljubavi i igri sa svojom djecom, suprugom, mužem. Ono što određuje naše raspoloženje prema životu je svakodnevnica i po tome se razlikujemo. Neispunjen život traži magična rješenja, ispunjen život nema vremena za to.

Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Ako me razumiješ. Ne može čovjeku smisao biti "život nema smisla, i kad umreš nema te". Samorazumljivo, ali opet mnogima nejasno. Ni hobiji ni osobni, individualni ciljevi, ma koliko dobri i plemeniti bili ne mogu zamjeniti sve ono što čovjeku daje ideja koja daje odgovore na ovom svijetu - uz onaj najvažniji (zašto), i na onom budućem.
Meni kao Ateisti nikad nije palo na pamet da život nema smisla zbog toga što sam se pomirio da ću jednog dana nestati.
Sretan sam što sam imao priliku komunicirati sa tobom i drugim ljudima. Sretan sam što sam upoznao različita mišljenja i mogao sudjelovati u njima. Promijenio sam sebe, postao gori ili bolji. Osjećam iskustvo. Ako moram nestati onda barem imam iskustva za razliku od ništa.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 17:43   #124
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Govori za sebe. Ima bezbroj ljudi koji vide smisao u ljubavi i igri sa svojom djecom, suprugom, mužem. Ono što određuje naše raspoloženje prema životu je svakodnevnica i po tome se razlikujemo. Neispunjen život traži magična rješenja, ispunjen život nema vremena za to.
Ne čini li ti se, ipak, da je ljepše od igre sa svojom obitelji, koja ne kažem da je loša, naprotiv... da čovjek bude zahvalan Stvoritelju zbog te mogućnosti da se može igrati, ili upoznavati nove ljude, sticati iskustva... umjesto da misli da je sve to slučajnost i da nema smisla? Khulis ti lijepo objašnjava da vjerovanje u Boga ima svoje prednosti i uopće ne sprečava čovjeka da živi, privređuje, sklapa nova prijateljstva, itd. Naprotiv, čak ih živo podstiče.

Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Ne može čovjeku smisao biti "život nema smisla, i kad umreš nema te". Samorazumljivo, ali opet mnogima nejasno. Ni hobiji ni osobni, individualni ciljevi, ma koliko dobri i plemeniti bili ne mogu zamjeniti sve ono što čovjeku daje ideja koja daje odgovore na ovom svijetu - uz onaj najvažniji (zašto), i na onom budućem.
Meni kao Ateisti nikad nije palo na pamet da život nema smisla zbog toga što sam se pomirio da ću jednog dana nestati. Sretan sam što sam imao priliku komunicirati sa tobom i drugim ljudima. Sretan sam što sam upoznao različita mišljenja i mogao sudjelovati u njima. Promijenio sam sebe, postao gori ili bolji. Osjećam iskustvo. Ako moram nestati onda barem imam iskustva za razliku od ništa.
Ok, ako smatraš da ima smisla, koji je to smisao našeg postojanja, po tebi? Zašto mi postojimo?
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 06:26   #125
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Zašto mi postojimo?
Da udišemo zrak? Radujemo se sunčevim zrakama? Duginim bojama? Drveću, rijekama, morima? Da timarimo životinje? Evo meni već po ko zna koji put poslali par zvijeri, rekoh im prestare su za preodgoj, ali vlasnici odustali od zvijeri a meni došlo žao, i tako uzeh i u par tjedana strpljenja eto mi jedu iz ruke i oko mene bezbrižno šeću i dođu svaki put kad pozovem a da se ni ne pomaknem s mjesta. Javila bivšim vlasnicima, sad bi ih nazad, ali ne ne, nema više povrata, sad su moje zvijeri. I, zašto postojimo? Kako vidiš, ne zato da bismo samo tupili religio teoretiziranja.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 07:08   #126
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Da udišemo zrak? Radujemo se sunčevim zrakama? Duginim bojama? Drveću, rijekama, morima? Da timarimo životinje? Evo meni već po ko zna koji put poslali par zvijeri, rekoh im prestare su za preodgoj, ali vlasnici odustali od zvijeri a meni došlo žao, i tako uzeh i u par tjedana strpljenja eto mi jedu iz ruke i oko mene bezbrižno šeću i dođu svaki put kad pozovem a da se ni ne pomaknem s mjesta. Javila bivšim vlasnicima, sad bi ih nazad, ali ne ne, nema više povrata, sad su moje zvijeri. I, zašto postojimo? Kako vidiš, ne zato da bismo samo tupili religio teoretiziranja.
Zanimljivo, ja sam uvijek mislio da je odgovor na pitanje 'zašto mi postojimo' u kratko - zato jer su se mama i tata seksali.

Ali šta ja znam, može biti i ovo gore,..
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 08:00   #127
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, ja sam uvijek mislio da je odgovor na pitanje 'zašto mi postojimo' u kratko - zato jer su se mama i tata seksali.

Ali šta ja znam, može biti i ovo gore,..
A čuj, neko postoji jer mu tata odmalena usadio u glavu moraš bit direktor firme, i onda dojučerašnji klinac vid ga već zaslužio direktorsku penziju.
Neki roditelji toliko forsiraju dijete da im dijete prvom prilikom odrastanja pobjegne s dlana pa se neočekivano pridruži humanitarcima s druge strane svijeta. I nije do inata. Makar, starci doma bi mu rekli kojih te sto vragova oplelo pa da odeš služiti nemoćnima koji ti neće ni prebijene pare...

Sve u svemu, čak i da nam se mama i tata voljeli a mi nastali slučajno, ipak ne znači da smo stvoreni uzalud jer, pogledaj... ja nemam ni mamu ni tatu... znači li to da sam siroče na ovom svijetu?, i što bi meni sotona pričao kad još nijednu životinju dresirao, i tako već to, se razme ne.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2018., 21:06   #128
Nisam ovo primjetio prije...
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ali o trulim jabukama se ne priča upravo zbog manipulacije.
Do manipulacije je teže doći kada čovjek ne igra na prvu loptu nego traži logiku.
Hm, mislim da sam napisao da se jedino o trulim jabukama i priča.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Idealno rješenje je Znanost. Znanost nije samo neka tamo..koju promatramo nego ima direktan utjecaj na naša iskustva. Zapravo određuje većinu iskustva naše svakodnevnice. Trebam li opet spominjat struju, vodovod i sve čega nisi svjestan da ti je znanost donijelaa bez čega sada ne možeš zamislit svoj život?
To sve utječe na kvalitetu života ali pitam se kakve veze ima to s ovim:
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ali kada naše standarde određuje nešto što je izvan dohvata našeg iskustva, stvar postaje problematična jer se ne oslanja na našu spoznaju već na nešto o čijim vrijednostima možemo samo špekulirat s obzirom da ono nije dio našeg iskustva.
na što ti ja odgovaram da smo u slučaju izostanka nečeg univerzalnog osuđeni ovisiti jedino o našem iskustvu. Osim toga znanost ne može davati konačna rješenja za probleme etike.



Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Primjećivanje te slabo služi ako ne primjećuješ razliku između kvalitete života danas u zapadnom svijetu i kvalitete života prije 2000 godina kada su čobani odlučivali kako ćeš se oblačiti, što jesti i gdje se isplati kupovati robove.

Barem jedna ideologija u kojoj živimo je bolja od svega iz prošlosti.
Ovo što sad imamo bi teško mogli zvati ideologijom, prije izostankom iste. Osim toga faktor koji debelo utječe na kvalitetu života je tehnologija. A ni sam politički sistem nije garancija, jer eto imamo demokraciju i u državama Afrike i Južne Amerike, pa se baš ne bi reklo da ni tehnologija ni politički sistem garantiraju blagostanje. Sadašnje (blago)stanje zapada je spoj više faktora koji su se dobro poklopili, a prvi - gomilanje bogatstva - je uglavnom posljedica kolonijalne politike. Dalje se sistem samo nadograđivao, pa je čak i usprkos svjetskim ratovima još neko vrijeme bio vitalan. Međutim, čim je počela izostajati vjerska komponenta, a indvidualizam postao prenaglašen - eto problema. Demografija je najvidljiviji pokazatelj tog problema, iako ne jedini.


Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Nema problema. Kopaj po zemlji koju ti je dao kralj na korištenje. Budi sretan što je retard po krvi odlučio ševit tvoju kćer koja bi se po kraljevoj volji trebala osjećat blaženom. Obožavaj...budi sretan. To si i zaslužio, mrave.
Lol, pa ne znači da se motramo vratiti u srednji vijek ako želimo imati kohezivne ideje. Eto Kina danas prosperira iako se ne bazira na vjerskoj ideologiji, jer se de-radikalizira, ali zadržava kontinuum kohezionih ideja za cijelo društvo. Drugim riječima nema prenaglašeni individualizam.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post

Govori za sebe. Ima bezbroj ljudi koji vide smisao u ljubavi i igri sa svojom djecom, suprugom, mužem. Ono što određuje naše raspoloženje prema životu je svakodnevnica i po tome se razlikujemo. Neispunjen život traži magična rješenja, ispunjen život nema vremena za to.
Koliki ljudi imaju sve navedeno pa su opet iznutra nesretni i osjećaju da nešto nedostaje. Osim toga, sve to jednom prođe... a što onda?
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2018., 22:49   #129
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
To sve utječe na kvalitetu života ali pitam se kakve veze ima to s ovim:
na što ti ja odgovaram da smo u slučaju izostanka nečeg univerzalnog osuđeni ovisiti jedino o našem iskustvu.
Imaš li drugačijeg iskustva nego svojeg?

Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Osim toga znanost ne može davati konačna rješenja za probleme etike.
Znanost nam služi kao alat kojim oblikujemo etiku. Etika je skup poželjnih društvenih pravila u interesu zajednice. Možemo ih se slijepo držati a možemo ih i razumjeti. Ako ćemo ih slijepo prihvaćati samo zato što se to od nas traži, imat ćemo nerješiv problem kršenja pravila. Nešto nije loše samo zato što imaš takav osjećaj. Loše je iz razloga što postoji čitav niz reakcija koje u široj slici predstavljaju prijetnju nama samima.
Znanost koja prati i evidentira uzroke i promijene može sa većom sigurnošću predviditi ishod određenog načina ponašanja nego što možemo mi osobno koji nemamo uvida u širu sliku nego se bavimo svojim sitnim životima.

Ali ne znam zašto se stvara utisak da je Znanost nešto odvojeno od nas.
Mi jesmo Znanost. Naši sinovi i kćeri su se posvetili učenju i postali predstavnici znanja naše ljudske vrste. Znanost je znanje Nas.

Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Ovo što sad imamo bi teško mogli zvati ideologijom, prije izostankom iste.
Obrazloži.

Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Osim toga faktor koji debelo utječe na kvalitetu života je tehnologija. A ni sam politički sistem nije garancija, jer eto imamo demokraciju i u državama Afrike i Južne Amerike, pa se baš ne bi reklo da ni tehnologija ni politički sistem garantiraju blagostanje. Sadašnje (blago)stanje zapada je spoj više faktora koji su se dobro poklopili, a prvi - gomilanje bogatstva - je uglavnom posljedica kolonijalne politike. Dalje se sistem samo nadograđivao, pa je čak i usprkos svjetskim ratovima još neko vrijeme bio vitalan. Međutim, čim je počela izostajati vjerska komponenta, a indvidualizam postao prenaglašen - eto problema. Demografija je najvidljiviji pokazatelj tog problema, iako ne jedini.
Nisam te tražio mišljenje današnjeg stanja. Činjenica je da je bolji po većinu ljudi nego ikad u povijesti.



Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Koliki ljudi imaju sve navedeno pa su opet iznutra nesretni i osjećaju da nešto nedostaje. Osim toga, sve to jednom prođe... a što onda?
Koliko ljudi imaju sve navedeno pa su opet?
Volio bih upoznat tvoje primjere takvih ljudi.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2018., 10:20   #130
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Imaš li drugačijeg iskustva nego svojeg?
Direktno naravno ne, ali indirektno da. Jer znanje i jesu akumilirana iskustva drugih ljudi, iako nisu sva iskustveno proživljena. smisao akumuliranja znanja i zapisivanja istog i je u tome da ne mora svaka generacija svaku stvar ponovno proživljavati. I zato su ljudi sakupljali znanje i o materijalnom i o duhovnom svijetu stoljećima, tisućljećima.


Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Znanost nam služi kao alat kojim oblikujemo etiku. Etika je skup poželjnih društvenih pravila u interesu zajednice. Možemo ih se slijepo držati a možemo ih i razumjeti. Ako ćemo ih slijepo prihvaćati samo zato što se to od nas traži, imat ćemo nerješiv problem kršenja pravila. Nešto nije loše samo zato što imaš takav osjećaj. Loše je iz razloga što postoji čitav niz reakcija koje u široj slici predstavljaju prijetnju nama samima.
Znanost koja prati i evidentira uzroke i promijene može sa većom sigurnošću predviditi ishod određenog načina ponašanja nego što možemo mi osobno koji nemamo uvida u širu sliku nego se bavimo svojim sitnim životima.
Sigurno da praćenje određenog fenomena i sistematiziranje pomaže pri vrednovanju i generalnom postavljanju. Međutim znanost nam ne može reći "to je dobro" ili "to je loše", taj zaključak sami donosimo. Može sugerirati u nekim slučajevima; da su npr. akcije osobe x bile rezultat smanjene uračunljivosti jer je ta osoba konzumirala slučajno/namjerno tvar y neposredno prije činjenja tih akcija. Ali ipak ne može davati generalni odgovor. Npr. je li u redu da siromah koji skapava od gladi ukrade sendvič bogatunu koji se prežderava svaki dan. To je čisto na nama da prosudimo.
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ali ne znam zašto se stvara utisak da je Znanost nešto odvojeno od nas.
Mi jesmo Znanost. Naši sinovi i kćeri su se posvetili učenju i postali predstavnici znanja naše ljudske vrste. Znanost je znanje Nas.
? Ok nisam ništa u tom pravcu ni rekao.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Obrazloži.
Današnje stanje tu na zapadu je postavljeno na načelu nenametanja neke ideologije bilo kome. Dakle, svatko može imati nešto svoje, dok to ne prelazi granice prava drugih. Bar u principu, sad je li to tako 100% u stvarnosti, drugo je pitanje. Dakle nema nametanja jedne ideje kao dominantne i jedine ispravne. Što je s jedne strane u redu, ali opet problem je što nema nikakve ideje ili vrijednosti (sem ideje nenametanja ideja) koje bi povezivale društvo. Ljudi su prepušteni sami sebi. To pogotovo vrijedi za velike zajednice tj. gradove. Kao rezultat javlja se kronično nezadovoljstvo i neispunjenost jer nema jasno definirane uloge za pojedinca.


Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Nisam te tražio mišljenje današnjeg stanja. Činjenica je da je bolji po većinu ljudi nego ikad u povijesti.
Ali si ga dobio jer se današnje stanje u debeloj mjeri naplatilo patnjom drugih, prema tome hajmo se ne lagati. Nije proizašlo kao rezultat isključivo čistog entuzijazma, poštenog rada i 100%-og poštivanja etičkih principa. Odnosno to sve je došlo tek kasnije, kad je bogatstvo bilo nagomilano.
A i vidjet ćemo koliko će dugo biti tako, jer već sad ima problem sa održavanjem samog sebe.


Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Koliko ljudi imaju sve navedeno pa su opet?
Volio bih upoznat tvoje primjere takvih ljudi.
Pa evo objasni mi zašto x bogataša ima potrebu raditi zvizdarije umjesto da budu sretni što su materjalno situirani. Bar svaka druga pjevačka ili filmska zvjezda na kraju počini samoubojstvo ili se predozira. A vidim i iz primjera oko sebe kako se ponašaju ljudi koji steknu neke bitne funkcije u mjestu u kojem žive. Štogod dobiju, samo žele još više. Samo daj daj daj. Dakle mentalno se vrte ukrug, ili stoje na mjestu, kako već hoćeš. Očito im materijalno blagostanje ne daje odgovore na sva pitanja.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2018., 13:04   #131
Kako sam postao sotonist

http://www.index.hr/vijesti/clanak/k...t/1044468.aspx
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:32.