Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2018., 02:30   #81
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
U svim osjetima i kognitivnim funkcijama su nadjene spolne razlike, kao i u gradji samog mozga. Sve razlike su konzistentne sa teorijom lovaca-sakupljaca.
A i nekad treba vjerovati narodnim mudrostima. Meni je poucno gledati opsesiju muske djece video igrama... Samo nek se krecu slike.
Može li nešto više o tome?

Inače, ne bih se pouzdavao u narodne mudrosti na prirodnim znanostima..

A što to o muškoj djeci sa video igrama govori?

edit: aha sad sam vidio da si stavio neki link ..isprike!
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 08:41   #82
ljudi na psihodelicima vide boje drugacije.
https://www.reddit.com/r/replications/
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 08:45   #83
Ovoj je temi mjesto na psihologiji, neuropsihologiji ili sličnoj znanosti. Jer percepcija boja, više ne spada u fiziku, već u psihofiziku, dakle neuro-psihologijska znanost.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 08:49   #84
Misaoni eksperiment iz Lockeovih "Ogleda o ljudskom razumu":

Slijepcu damo kocku i kuglu približno iste veličine. On ih nauči razlikovati opipom. Ako iznenada progleda hoće li ih uspjeti razlikovati samo gledanjem?
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 09:08   #85
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Ovoj je temi mjesto na psihologiji, neuropsihologiji ili sličnoj znanosti. Jer percepcija boja, više ne spada u fiziku, već u psihofiziku, dakle neuro-psihologijska znanost.
Zašto? Svaka percepcija (ne samo boje) nastaje u interakciji subjekta i objekta. Ako bismo sve percepcije premjestili u psihologiju, prirodnim znanostima ne bi ništa preostalo.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 11:11   #86
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Ovoj je temi mjesto na psihologiji, neuropsihologiji ili sličnoj znanosti. Jer percepcija boja, više ne spada u fiziku, već u psihofiziku, dakle neuro-psihologijska znanost.
Mislio sam o tome. Međutim, ono što mene zanima jest fiziološki, neurološki, neuroznanstveni aspekt percepcije, a ne onaj kojim se bave na psihologiji!
Na psihologiji je sve više manje "deskriptivno" nekako. Ja hoću egzaktnost.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 11:22   #87
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zašto? Svaka percepcija (ne samo boje) nastaje u interakciji subjekta i objekta. Ako bismo sve percepcije premjestili u psihologiju, prirodnim znanostima ne bi ništa preostalo.
Da. Ma gle, vrlo je to granično, samo je stvar u tome da na psihologiji neće baš znati dovoljno o neuroznanosti i fiziologiji tog procesa. A to je onaj dio gdje se sa te graničnosti već prelazi na prirodne znanosti.

Tako je bio netko ovdje postavio temu o svijesti, pa sam čitao kako je netko rekao da to možda nije za ovaj pdf. Glupost.. Mene kao čitatelja zanima svijest sa biološkog, fiziološkog, neurološkog apekta.. dakle baš sve ono o čemu će mi na psihologiji najmanje govoriti. Šta mene briga za psihološke igrarije nekakvim sličicama ovo ono..
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 11:57   #88
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Mislio sam o tome. Međutim, ono što mene zanima jest fiziološki, neurološki, neuroznanstveni aspekt percepcije, a ne onaj kojim se bave na psihologiji!
Na psihologiji je sve više manje "deskriptivno" nekako. Ja hoću egzaktnost.
Svejedno, ali time se ne bave primarno fizičari. Osjeti i percepcija je područje psihologije. Razlike u percepcije se za sada ne mogu objektivizirati na taj način kako bi ti želio.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 11:59   #89
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Da. Ma gle, vrlo je to granično, samo je stvar u tome da na psihologiji neće baš znati dovoljno o neuroznanosti i fiziologiji tog procesa. A to je onaj dio gdje se sa te graničnosti već prelazi na prirodne znanosti.

Tako je bio netko ovdje postavio temu o svijesti, pa sam čitao kako je netko rekao da to možda nije za ovaj pdf. Glupost.. Mene kao čitatelja zanima svijest sa biološkog, fiziološkog, neurološkog apekta.. dakle baš sve ono o čemu će mi na psihologiji najmanje govoriti. Šta mene briga za psihološke igrarije nekakvim sličicama ovo ono..
Inače time se bavi kognitivna neuroznanost, no moram primijetiti kako ti je percepcije psihologije kao znanosti podosta oskudna.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 11:59   #90
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Može li nešto više o tome?

Inače, ne bih se pouzdavao u narodne mudrosti na prirodnim znanostima..

A što to o muškoj djeci sa video igrama govori?

edit: aha sad sam vidio da si stavio neki link ..isprike!
Ne bi sad isao previse u off topic, ali postoji cijela grana neuroznanosti o tome.
To je malo politicki nekorektna tema pa su znanstvenici oprezni oko toga. Tek zadnjih 20-30 godina su zivnuli, posto je napredak tehnike omogucio vecu preciznost raznih mjerenja pa je lakse to pokazati crno na bijelo. Jer mozak je vrlo fini organ, koji nam je takodjer i jako potreban (stoga nije bas preporucljivo secirati mozak zivog subjekta).
Sto se tice vida, sigurni smo da u primarnom vizualnom korteksu postoji znatan broj receptora za testosteron. Da li je to slucajno?
Bio je dobar dokumentarac o tome, "Brain sex"... On je radjen na podlozi dugogodisnje studije na tu temu, tisuce i tisuce ljudi je testirano u procesu.

Elem, muskarci i zene ne vide isto... pa prema tome mozemo reci da svi ljudi ne vide isto.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:03   #91
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Svejedno, ali time se ne bave primarno fizičari. Osjeti i percepcija je područje psihologije. Razlike u percepcije se za sada ne mogu objektivizirati na taj način kako bi ti želio.
fizičari, biolozi, neuroznanstvenici.. nisu fizičari jedini prirodnoznanstvenici.

Ma gledaj, kada bi na psihologiji bio odgovarajući pdf svakako bih to tamo stavio. Ali zamisli ovakvu temu među temama: treba li kažnjavati fizički djecu, ne osjećam e dobro-imate li preporuku psihologa ili psihijatra itd.. jako loše su uređen podforum..
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:06   #92
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
fizičari, biolozi, neuroznanstvenici.. nisu fizičari jedini prirodnoznanstvenici.

Ma gledaj, kada bi na psihologiji bio odgovarajući pdf svakako bih to tamo stavio. Ali zamisli ovakvu temu među temama: treba li kažnjavati fizički djecu, ne osjećam e dobro-imate li preporuku psihologa ili psihijatra itd.. jako loše su uređen podforum..
Evo, pokušaj na psihologija staviti istu temu. Šanse su da ljudi koji se time, ajde ne bave, ali područje poznaju, ne vise na prirodnim znanostima. No forum.hr naravno nije reprezentativan za stvarno stanje znanosti.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:10   #93
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ne bi sad isao previse u off topic, ali postoji cijela grana neuroznanosti o tome.
To je malo politicki nekorektna tema pa su znanstvenici oprezni oko toga. Tek zadnjih 20-30 godina su zivnuli, posto je napredak tehnike omogucio vecu preciznost raznih mjerenja pa je lakse to pokazati crno na bijelo. Jer mozak je vrlo fini organ, koji nam je takodjer i jako potreban (stoga nije bas preporucljivo secirati mozak zivog subjekta).
Sto se tice vida, sigurni smo da u primarnom vizualnom korteksu postoji znatan broj receptora za testosteron. Da li je to slucajno?

Elem, muskarci i zene ne vide isto... pa prema tome mozemo reci da svi ljudi ne vide isto.
E vidiš, ovo boldano se nikako ne smije dešavati. Kod prirodnih znanosti ne smije biti cenzure političke nekorektnosti. Zato mrzim ove neoliberale. Protiv zdravog razuma se bore.

Inače, ovo za testosteron u vizualnom korteksu zanimljivo.
Ali ne znači da vidimo bolje od žena ..provjereno
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:15   #94
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Da. Ma gle, vrlo je to granično, samo je stvar u tome da na psihologiji neće baš znati dovoljno o neuroznanosti i fiziologiji tog procesa. A to je onaj dio gdje se sa te graničnosti već prelazi na prirodne znanosti.

Tako je bio netko ovdje postavio temu o svijesti, pa sam čitao kako je netko rekao da to možda nije za ovaj pdf. Glupost.. Mene kao čitatelja zanima svijest sa biološkog, fiziološkog, neurološkog apekta.. dakle baš sve ono o čemu će mi na psihologiji najmanje govoriti. Šta mene briga za psihološke igrarije nekakvim sličicama ovo ono..
Jedino što mogu zaključiti iz ovoga je da sam saznao što tebe zanima.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:15   #95
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Evo, pokušaj na psihologija staviti istu temu. Šanse su da ljudi koji se time, ajde ne bave, ali područje poznaju, ne vise na prirodnim znanostima. No forum.hr naravno nije reprezentativan za stvarno stanje znanosti.
Ma u pravu si što se toga tiče... Ali barem kad bi uredili pdf ili nešto slično.. a i moderator tamo koji je sklon praćenju "političke korektnosti"..sve je to daleko od onoga što i trebalo biti
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:16   #96
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
E vidiš, ovo boldano se nikako ne smije dešavati. Kod prirodnih znanosti ne smije biti cenzure političke nekorektnosti. Zato mrzim ove neoliberale. Protiv zdravog razuma se bore.

Inače, ovo za testosteron u vizualnom korteksu zanimljivo.
Ali ne znači da vidimo bolje od žena ..provjereno

Ne postoji bolje i losije. Kad govorimo da je nesto bolje ili losije, moramo spomenuti po kojem kriteriju. Da li je traktor Zetor bolji ili losiji od Mercedesa? Mercedes je super ako se oces vozikati po gradu ili autoputu, ali ako hoces zaorat njivu sretno ti bilo. U nekim segmentima su zenska osjetila bolja, u nekima muska. Vizualni korteks i njemu pridruzeni motoricki djelovi cine mislim pola korteksa... Recimo u kordinaciji oka-ruke muskarci su poprilicno superiorni, razlike su tu jako velike. Nemoguce je da su takve razlike nastale bez razlika u gradji mozga. Diferencijacija po spolu se dogadja u trenutku kada muski plod pocinje luciti testosteron (zaboravio sam sad u kojem je to tjednu). To aktivira receptore testosterona koji onda odrade svoj posao. A i tokom puberteta oni odrade svoj posao.
Dakle nema orao bolji vid od covjeka. Ima bolji vid za lovit zeceve sa visine, ali ako ga spustis na zemlju nista koristi od toga.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:17   #97
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Jedino što mogu zaključiti iz ovoga je da sam saznao što tebe zanima.
pa reklo bi se politika ;-)
Quote:
Mihail Suslov kaže:
E vidiš, ovo boldano se nikako ne smije dešavati. Kod prirodnih znanosti ne smije biti cenzure političke nekorektnosti. Zato mrzim ove neoliberale. Protiv zdravog razuma se bore.
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:19   #98
mene zanima postoji li neka supstanca koja poboljsava percepciju ili raspon boja koje covjek vidi.
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:20   #99
Quote:
toxde kaže: Pogledaj post
pa reklo bi se politika ;-)
Apsolutno, ali ne ovdje. Što bi rekao netko, a svi dobro znaju tko, "van politiku iz moje butige."
I da, mrzim one koji cenzuriraju znanost.
I da, i dalje ću ih mrziti.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 12:24   #100
Na to pitanje po definiciji subjektivne svijesne percepcije nema odgovora, posto se ne moze objektivno mjeriti. Mozemo mjeriti neuronalne korelate percipiranja boja i usporediti ih, ali sve sto mjerimo u fizici, kemiji, biologiji, medicini, elektrotehnici itd. je uvijek 100% kvantitativno, nikad kvalitativno posto kvalitet van svijesti ne postoji, svaki instrument reagira iskljucivo na kvantitet prirodne pojave i nis drugo. Dakle i dalje necemo znati da li to sto ja svijesno vidim kao crveno netko drugi vidi onako kako ja vidim plavo - iz jednostavnog razloga posto "crvenost" nije opisivo ni mjerivo.

Ovo je samo jos jedna od 1000 larviranih diskusija gdje se na prikriven nacin diskutira hard problem of consciousness. Isto kao kad diskutiramo "symbol grounding problem" (Harnad i 1000 drugih), "semanticni znacaj simbola", "meaning of something" ili "intentionality" (Brentano i 1000 drugih), "natural vs art. Intelligence / decision vs calculation" (Weizenbaum i 1000 drugih) itd itd. Te se sve diskusije vec 100 godina vrte uvijek samo u krug posto hard problem of consciousness i pitanje epifenomenalnosti svijesti nisu rijesena.
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:16.