Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2018., 12:16   #21
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Koncelebrirana ili samo jedan svećenik?
Bila je koncentrirana na tri svećenika...i na papu...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 12:25   #22
Jel misio jedan svećenik il' više njih?

Netko mi jednom reče da svećenik može samo za jednu osobu nakanu, ali kad ih više na istoj misi spomenu i više ljudi. No nisam siguran u točnost info.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 12:28   #23
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Jel misio jedan svećenik il' više njih?

Netko mi jednom reče da svećenik može samo za jednu osobu nakanu, ali kad ih više na istoj misi spomenu i više ljudi. No nisam siguran u točnost info.
Više, tri.

Jedan je pričao, ostali trčali oko njega - nisu ministranti...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 14:27   #24
Jedina misa koju vrijedi platiti:

http://www.al.com/living/index.ssf/2...s_smoke_p.html
__________________
Nisu sve droge dobre... neke su i odlične! Bill Hicks
bezobrazno lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 15:45   #25
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kad sam onomad davala misu za godišnjicu smrti oca cijena je bila 50...i onda sam došla i čekam, čekam da se spomene pokojnik no tri puta spominje "naš papa" lijevo i desno i tako to a moga oca na kraju sa još njih pet.

To je bila predzadnja kap koja mi je prelila čašu; inače je misa bila u neko gluvo doba dana u subotu, u kolovozu, prije jelte nije moglo zbog liste čekanja.
Na zornicu ili večernju misu?
Naravno da je bio spomenut sa njih pet, ako je subotom u toj crkvi skupna misa tj. taj dan svatko tko želi može zatražiti misu za svoga pokojnika ili na neku nakanu. Onda je došla Marija u petak kako sutra hoće misu, onda Katica isto sutra hoće misu itd. To velečasni treba ispoštovati jer je subota dan skupne mise.
Taj dan nema rezervacija " danas samo za moga tetka..ostali odbijte!"
Nedjelja ima u godini malo i one se traže prve. Mnogi ih rezerviraju već u 12. mjesecu.

Meni je žao kaj to nije bila ekskluziva ali možda je u dan kada se održavala misa za tvoga oca bio baš takav dan. U ponedjeljak kada nema skupne mise mpr.(bubam bezveze) misa se može održati samo za unaprijed naručenu misu (na nakanu ili zahvalu ili za duše u čistilištu ili za ozdravljenje jedne osobe itd) To rezervira jedna osoba baš taj dan + misa za pokojnika koji je taj dan pokopan. Može ih biti trojica pokojnika, nemre se to unaprijed znati, pa ne mogu zato spomenuti samo jednoga nego spomenu Hrvoja Horvata i za sve koji su taj dan pokopani a dolaze iz te župe.
Jel kaj kontate kaj trkeljam?

Evo ja osobno uvijek misu dajem tjedan dana ili par dana prije na dan kada je skupna misa, recimo utorak. U đuture sa svima. Ne zapisujem misu par mjeseci prije baš na godišnjicu određenog datuma jer može biti da me ne bude u Zagrebu (uz to kaj zaboravljam razne ružne godišnjice).
Ne smeta mi kada ih uz ime mojh roditelja svećenik pročita još 6 imena npr.
The more the merrier a i više je ljudi na misi!

Želim li misu za pokojnike iz svoje obitelji, baš na npr. Bijelu Nedjelju, to se ne može napraviti dan prije... jer je taj termin bumo rekli, zauzet i predbilježen već početkom prvog mjeseca tekuće godine od strane nekoga drugoga.
Kužite?
Koliko vidim u mojoj crkvi dva puta se spominje na misi za koga je misa. Uglavnom imenom i prezimenom. U nekim župama kaže se samo ime. Ovisi.

Isto tako ako je Štefica za svoga pokojnog muža Zdenka naručila misu npr.za 12.05 a misa je jednom dnevno a taj dan pokopaju u toj župi još dva čovjeka, pa nemre sad biti spovodna misa a da se to ne navede.
Alooo dečki nikaj danas za vaše duše, već je rezerviranooo prije 5 mjeseci!
Tko vam kriva kaj je danas bio vaš sprovod. Goću da se spomene na večernjoj misi samo moj tetec.

Naime ako nije blagdan ili nedjelja onda je samo jedna misa dnevno

Nemre sprovodna misa biti 4 dana kasnije samo zato da bi ta misa bila isključivo za Zdenka.
Mora se održati taj dan. Obično u terminu večernje mise. Ta večernja misa je i misa za pokopanog i za rezervirane hm da.
Neki imaju isključivo odvojenu, sprovodnu misu odmah iza pogreba ali to je onda druga stvar. Mnoge župe imaju samo jednog svećenika a ne njih 5 a ako je velika župa.
Kaj onda? Svaki sat misa za jednoga pa nek' se velečasni te župe snađe kako zna?

Al se napisah plahte.
E sad ako sam kaj zeznula u tumačenju neka to bolje objasni netko tko ima točnije informacije.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 16:39   #26
Hehe kako vam je novcanica od 100 kn u ducanu tako mala ,a ona od 10 kuna u Crkvi tako velika,zar ne.

A tko se sjeti platit misu za duse u cistilistu na koje vise nitko ne misli? Vise milosti zadobijete za ovo nego 100 misa za pokojnog oca/majku.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 17:54   #27
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Na zornicu ili večernju misu?
To je bila misa zadnjica - zadnja u mojoj obitelji!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 19:41   #28
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
To je bila misa zadnjica - zadnja u mojoj obitelji!
Onda se nakon toga mozes prestat opterecivat katolicanstvom s obzirom da se ne smatras katolikom.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 21:30   #29
Majka pitanja je hoće li svećenik pročitati ime pokojnika? Neće jer nitko neće ni zapisati ako se ne ukaže lice Gundulićevo, nemojte se praviti da se mise ne prodaju. Kakva crna hrana za dušu, prodaje se usluga, psihološka obitelji pokojnika.

Teološko pitanje, kao i kod svih zagovora, je hoće li se bog smilovati duši radi molitve? Mislim, stvarno... 😁
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 22:47   #30
Ne kuzim ovo, pa misa se ni inace ne naplacuje. To sto neki daju milodar je njihova volja. Isto kao sto das osobi na ulici koja prosi, tvoja je volja, ali nije ti nametnuto.

U crkvi na sigetu se milodar skuplja samo nedjeljom, drugin danom uopce neskuplja vjerovao ili ne. Nisam cula da su svecenici ikad rekli da se novac mora dati.

ALI jesan cula da se naplacuje posvecivanje kuca, ali to nije misa opet(sto je tvoja tema).
Ne opravdavam nikakvo prikupljanje novaca koje nece bit registrirano i oporezovano i ne podrzavam sto se financiraju iz proracuna.
Ali ne neistina da se misa plaća.
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 22:49   #31
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Majka pitanja je hoće li svećenik pročitati ime pokojnika? Neće jer nitko neće ni zapisati ako se ne ukaže lice Gundulićevo, nemojte se praviti da se mise ne prodaju. Kakva crna hrana za dušu, prodaje se usluga, psihološka obitelji pokojnika.

Teološko pitanje, kao i kod svih zagovora, je hoće li se bog smilovati duši radi molitve? Mislim, stvarno... 😁
Istina je da se ta misa naplacuje, znam iz iskustva, ali to je misa zadusnica, a ne ova redovna na koju je papa mislio. Crkva naplacuje puno vise od samo tih misa pa ne znam zasto se samo na to ljudi uzbuduju. Problem je sto se uopce skuplja novac bez uplatnica na koje ce se placat porez
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 22:50   #32
Ni ne misli se na skarbicu nego cjenik za mise sa nakanom.

https://www.google.hr/amp/www.lastam...agina.amp.html
(Engleski)
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 22:51   #33
Na novac za donacije ne znam jel se plaća porez. Problem je što je netransparentno sakupljanje i trošenje sredstava.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 22:54   #34
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Na zornicu ili večernju misu?
Naravno da je bio spomenut sa njih pet, ako je subotom u toj crkvi skupna misa tj. taj dan svatko tko želi može zatražiti misu za svoga pokojnika ili na neku nakanu. Onda je došla Marija u petak kako sutra hoće misu, onda Katica isto sutra hoće misu itd. To velečasni treba ispoštovati jer je subota dan skupne mise.
Taj dan nema rezervacija " danas samo za moga tetka..ostali odbijte!"
Nedjelja ima u godini malo i one se traže prve. Mnogi ih rezerviraju već u 12. mjesecu.

Meni je žao kaj to nije bila ekskluziva ali možda je u dan kada se održavala misa za tvoga oca bio baš takav dan. U ponedjeljak kada nema skupne mise mpr.(bubam bezveze) misa se može održati samo za unaprijed naručenu misu (na nakanu ili zahvalu ili za duše u čistilištu ili za ozdravljenje jedne osobe itd) To rezervira jedna osoba baš taj dan + misa za pokojnika koji je taj dan pokopan. Može ih biti trojica pokojnika, nemre se to unaprijed znati, pa ne mogu zato spomenuti samo jednoga nego spomenu Hrvoja Horvata i za sve koji su taj dan pokopani a dolaze iz te župe.
Jel kaj kontate kaj trkeljam?

Evo ja osobno uvijek misu dajem tjedan dana ili par dana prije na dan kada je skupna misa, recimo utorak. U đuture sa svima. Ne zapisujem misu par mjeseci prije baš na godišnjicu određenog datuma jer može biti da me ne bude u Zagrebu (uz to kaj zaboravljam razne ružne godišnjice).
Ne smeta mi kada ih uz ime mojh roditelja svećenik pročita još 6 imena npr.
The more the merrier a i više je ljudi na misi!

Želim li misu za pokojnike iz svoje obitelji, baš na npr. Bijelu Nedjelju, to se ne može napraviti dan prije... jer je taj termin bumo rekli, zauzet i predbilježen već početkom prvog mjeseca tekuće godine od strane nekoga drugoga.
Kužite?
Koliko vidim u mojoj crkvi dva puta se spominje na misi za koga je misa. Uglavnom imenom i prezimenom. U nekim župama kaže se samo ime. Ovisi.

Isto tako ako je Štefica za svoga pokojnog muža Zdenka naručila misu npr.za 12.05 a misa je jednom dnevno a taj dan pokopaju u toj župi još dva čovjeka, pa nemre sad biti spovodna misa a da se to ne navede.
Alooo dečki nikaj danas za vaše duše, već je rezerviranooo prije 5 mjeseci!
Tko vam kriva kaj je danas bio vaš sprovod. Goću da se spomene na večernjoj misi samo moj tetec.

Naime ako nije blagdan ili nedjelja onda je samo jedna misa dnevno

Nemre sprovodna misa biti 4 dana kasnije samo zato da bi ta misa bila isključivo za Zdenka.
Mora se održati taj dan. Obično u terminu večernje mise. Ta večernja misa je i misa za pokopanog i za rezervirane hm da.
Neki imaju isključivo odvojenu, sprovodnu misu odmah iza pogreba ali to je onda druga stvar. Mnoge župe imaju samo jednog svećenika a ne njih 5 a ako je velika župa.
Kaj onda? Svaki sat misa za jednoga pa nek' se velečasni te župe snađe kako zna?

Al se napisah plahte.
E sad ako sam kaj zeznula u tumačenju neka to bolje objasni netko tko ima točnije informacije.
Kod mene postoje sprovodne mise odmah poslije sprovoda i tu je samo obitelj najcesce kad nije u redovno vrijeme. Ali kad su godisnjice smrti onda misa ide samo pod onu redovnu i tad ih se vise najcesce prozove
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 22:55   #35
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kad sam onomad davala misu za godišnjicu smrti oca cijena je bila 50...i onda sam došla i čekam, čekam da se spomene pokojnik no tri puta spominje "naš papa" lijevo i desno i tako to a moga oca na kraju sa još njih pet.

Ovo se i meni dogodilo, ali za djeda, u zagrebačkoj Katedrali. Misa zadušnica.
U jednoj rečenici je nagurao brat-bratu desetak nama nepoznatih imena, s tim da je posebnom kitnjastom, kobasičastom rečenicom besplatno zamolio boga da čuva njih same, svećenstvo.
I nama uopće nije bilo rečeno da ćemo biti dio "grupne mise"( s tim da je cijena uvijek ista bez obzira koliko ljudi dijeli jednu misu, lol) Stvarno ne vidim otkud bih ja to znala tj.kako bih trebala biti informirana ako mi striček svećenik ne napomene? Zaboli to, jbg.
__________________
Moj mol ima više stupića.
Hedera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 23:00   #36
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Neisli se na skarbicu nego cjenik za mise sa nakanom.
Krivo sam shvatila onda


Ali slazem se da se ne bi trebale naplacivat jer je to kao kupovanje oprosta imislosti a to nije u skladu s ucenjem krscanstva.

Ali moramo znat da se vemena mijenjaju i da ako gledamo misu s nakanom kao uslugu onda da, neka naplacuju ali transparentno i kako i drugi placaju poreze na svoje usluge.

Kazu na redovboj vecernjoj misi da je na nakanu, meni je nedopustivo da se i to placa jer se misa ionako odrzava
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 23:01   #37
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
Ovo se i meni dogodilo, ali za djeda, u zagrebačkoj Katedrali. Misa zadušnica.
U jednoj rečenici je nagurao brat-bratu desetak nama nepoznatih imena, s tim da je posebnom kitnjastom, kobasičastom rečenicom besplatno zamolio boga da čuva njih same, svećenstvo.
I nama uopće nije bilo rečeno da ćemo biti dio "grupne mise"( s tim da je cijena uvijek ista bez obzira koliko ljudi dijeli jednu misu, lol) Stvarno ne vidim otkud bih ja to znala tj.kako bih trebala biti informirana ako mi striček svećenik ne napomene? Zaboli to, jbg.
Slazem se da se ovo treba napomenuti,cak i da se ne placa.
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 23:46   #38
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kad sam onomad davala misu za godišnjicu smrti oca cijena je bila 50...i onda sam došla i čekam, čekam da se spomene pokojnik no tri puta spominje "naš papa" lijevo i desno i tako to a moga oca na kraju sa još njih pet.

To je bila predzadnja kap koja mi je prelila čašu; inače je misa bila u neko gluvo doba dana u subotu, u kolovozu, prije jelte nije moglo zbog liste čekanja.
Trebali su ti reći da će biti kolektivna misa zadušnica.
U mojoj crkvi je to obično u četvrtak popodne. I to se najmanje čeka, jer je to misa za 5-6 pokojnika.
Ali je cijena ista za obe vrste misa ! Tako gdje se spominje 1 pokojnik kao i gdje se spominje 5-6 pokojnika. Normalno, svećeniku je bolje da spomene što više pokojnika jer će taj dan dobiti lijepo dnevnicu ( 250 - 300 kuna)
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 10:05   #39
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Onda se nakon toga mozes prestat opterecivat katolicanstvom s obzirom da se ne smatras katolikom.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
Zgodno poslušati ću te kad se katolici neće opterećivati životom svih nas recimo: rastavama, pobačajima, Istanbulskim konferencijama, pedofijijom, nedomoljubnim odlascima na rad, štracama i slično...

do tada, uživaj u mojem društvu!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 10:07   #40
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
Ovo se i meni dogodilo, ali za djeda, u zagrebačkoj Katedrali. Misa zadušnica.
U jednoj rečenici je nagurao brat-bratu desetak nama nepoznatih imena, s tim da je posebnom kitnjastom, kobasičastom rečenicom besplatno zamolio boga da čuva njih same, svećenstvo.
I nama uopće nije bilo rečeno da ćemo biti dio "grupne mise"( s tim da je cijena uvijek ista bez obzira koliko ljudi dijeli jednu misu, lol) Stvarno ne vidim otkud bih ja to znala tj.kako bih trebala biti informirana ako mi striček svećenik ne napomene? Zaboli to, jbg.
Eto, to je praksa a ne statistička pogreška...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:23.