Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2014., 16:06   #3981
imam postupak ovrhe i došlo je riješenje o prekidu postupka zbog toga što je tužitelj prestao postojati..e sada ta firma ili subjekt je u stečaju i vjerojatno će doći neki vlasnik ili nasljednik a do tada kamate idu...pa me zanima dali da se žalim na to riješenje ili moram pozvati tužitelja makar ga sada nema da pokrene postupak pa možda sud prekine trajno postupak ako se tužitelj ne odazove......u svakom slučaju ja sam na gubitku jer kamate idu a dug nije velik sada...pa me zanima vaše mišljenje...hvala.
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 15:13   #3982
Evo ne razumijem - ovrha od prije 10(??) godina

Pozdrav.

Zanima me mišljenje ili savjet ako se nešto može učiniti po ovom pitanju.

Dakle ovako:
Moj je otac 2003. godine bio jamac za 2 poljoprivredna stroja. Žena čiji su bili je platila polog za iste, te otplaćivala kredit uredno 2 godine. Spletom okolnosti, više nije mogla otplaćivati kredit te su joj ti strojevi uzeti(ovršeni?) te se smatralo da je time dug namiren.
2012.(mislim) mom ocu blokiraju račun, bez ikakve opomene, kako bi mu naplatili PUNU cijenu tih strojeva+sudske troškove, jer oni(banka) nisu bili u stanju prodati te strojeve na dražbama.
Ti strojevi su negdje prije prodani, no moj ih otac i dalje otplaćuje.

Ja evo, ne razumijem se u pravu niti pravnu praksu, ali mi nije jasno kako je ovo moguće. Kako moj otac može još uvijek otplaćivati nešto što je već u tuđem vlasništvu. Nije mi više jasno.

Ni ta žena nije dobila nikakve obavijesti dok joj moj otac nije rekao da je blokiran.
Ona je angažirala nekoliko odvjetnika no niti jedan nije "ništa mogao napraviti".
Trenutno mi prijatelj, koji studira pravo, malo prolazi kroz te dokumente da vidi može li se što napraviti.
Više nisam pametna. Molim ako itko ima bilo kakav savjet ili nešto? Ili makar da mi kaže naplaćivat će i dalje zbog tog i tog.

Bila bih vrlo zahvalna.

Hvala unaprijed
MihaMi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 22:36   #3983
Pa za početa pošalji tatu u finu po rješenje na temelju kojeg je blokiran.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 22:39   #3984
Da, bez rješenja, stvarno nema smisla govoriti jer je tamo sve objašnjeno :/
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 20:14   #3985
Question Fina obavijest o vraćanju osnove za placanje

Kao osnovu za plaćanje kod Zahtjeva za izravnu naplatu preko Fine sam prilozio presudu u orginalu koja je pravomoćna i ovršna ( ima sve pečate i potpise).

Fina mi je vratila svu dokumentaciju uz obrazlozenje:

"Utvrđena je nemogućnost izvršenja osnove za plaćanje.Presuda xxxx ne sadrži potvrdu ovršnosti sukladno odredbi čl.10.Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi ovrha na novčanim sredstvima ( NN 112/12)"

Gdje da nabavim potvrdu o ovršnosti ? Zar sama presuda nije ovršna isprava ?

Na presudi ima pečat i piše " Odluka je pravomoćna dana xxxxx itd pečat suda ,potpis. Isto tako ima pečat i piše Odluka je ovršna dana xxxxx itd pečat suda potpis.
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 01:58   #3986
Quote:
Mentor77 kaže: Pogledaj post
Kao osnovu za plaćanje kod Zahtjeva za izravnu naplatu preko Fine sam prilozio presudu u orginalu koja je pravomoćna i ovršna ( ima sve pečate i potpise).

Fina mi je vratila svu dokumentaciju uz obrazlozenje:

"Utvrđena je nemogućnost izvršenja osnove za plaćanje.Presuda xxxx ne sadrži potvrdu ovršnosti sukladno odredbi čl.10.Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi ovrha na novčanim sredstvima ( NN 112/12)"

Gdje da nabavim potvrdu o ovršnosti ? Zar sama presuda nije ovršna isprava ?

Na presudi ima pečat i piše " Odluka je pravomoćna dana xxxxx itd pečat suda ,potpis. Isto tako ima pečat i piše Odluka je ovršna dana xxxxx itd pečat suda potpis.
NN 112/12??? Ovršni zakon se dva puta od tad promijenio, zasto imas presudu na temelju tog zakona, a ne novog??

u čl.10 tog starog zakona stoji da su odluke koje donosi sud u ovršnom postupku i postupku osiguranja su u obliku rješenja ili zaključka.

Ti imaš presudu :/
Nema mi smisla zasto je taj stari zakon uzet u obzir, otkad je presuda/dugovanje?

Kad ti dužnik ne ispuni ono što piše u presudi, onda ide ovršni postupak pred sudom, ne znam u kojem si ti stadiju. Treba ti rješenje o ovrsi, a ne presuda
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 09:02   #3987
presuda je ovršna isprava, vjerovatno je presuda prije te izmjene pa se ne može koristit kao ovršna isprava
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 18:56   #3988
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
presuda je ovršna isprava, vjerovatno je presuda prije te izmjene pa se ne može koristit kao ovršna isprava
Pa na temelju presude opet ide prvo rjesenje o ovrsi ako nije platio onaj koji je morao -.- i to ide na Finu bla,bla..
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 19:03   #3989
Quote:
Liza11 kaže: Pogledaj post
Pa na temelju presude opet ide prvo rjesenje o ovrsi ako nije platio onaj koji je morao -.- i to ide na Finu bla,bla..
ne po tome novom zakonu, možeš tražit izvršenje odma bez "posredništva" javnog bilježnika i prijedloga za ovrhu a na temelju ovršne isprave... u tome i je ponata.. to i što je vjerodostojna isprava postala ovršna isprava isprava - platna lista.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 19:55   #3990
Quote:
Liza11 kaže: Pogledaj post
NN 112/12??? Ovršni zakon se dva puta od tad promijenio, zasto imas presudu na temelju tog zakona, a ne novog??

u čl.10 tog starog zakona stoji da su odluke koje donosi sud u ovršnom postupku i postupku osiguranja su u obliku rješenja ili zaključka.

Ti imaš presudu :/
Nema mi smisla zasto je taj stari zakon uzet u obzir, otkad je presuda/dugovanje?

Kad ti dužnik ne ispuni ono što piše u presudi, onda ide ovršni postupak pred sudom, ne znam u kojem si ti stadiju. Treba ti rješenje o ovrsi, a ne presuda
Presuda je pravomocna od 04/07/2002 a ovršna je od 22/07/2002 ( tako pise na presudi u obliku pečata pa dodani datumi ).

Odvjetnik mi je 13/10/2003 napravio prijedlog za ovrhu na temelju ovršne isprave i podnio Rjesenje o ovrsi kod općinskog suda da se pljeni 1/3 place ovršenika kod tvrtke xxxx i sud je to poslao u tu tvrtku gdje mu je kroz 2004,2005 i 2006 godinu skidano od place.
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 20:00   #3991
tada je sve jasno, nemožeš tražit izravnu naplatu na fini na taj način, ali možeš promjenit sredstvo ovrhe.


ps. OSIM!!! gospodo... ako nije prošlo 10 godina od poduzimanja zadnje radnje pa sad više ni nemožeš mjenjat srestvo ovrhe tj nastupila je zastara pa se sad pokušavate vadit...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 21:03   #3992
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
tada je sve jasno, nemožeš tražit izravnu naplatu na fini na taj način, ali možeš promjenit sredstvo ovrhe.


ps. OSIM!!! gospodo... ako nije prošlo 10 godina od poduzimanja zadnje radnje pa sad više ni nemožeš mjenjat srestvo ovrhe tj nastupila je zastara pa se sad pokušavate vadit...
Znaci moram ici na sud i podnijeti prijedlog za ovrhu na temelju pravomocne presude ?

Ako sam 2003 pokrenuo ovrhu valjda se zastara prekida a od suda nikad nisam dobio nista da je proces naplate obustavljen odnosno da od 2006 vise se ne radi ovrha nad placom ?
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 09:22   #3993
ti bi trebao podnest prijedlog za promjenu sredstva ovrhe na računima ovršenika.. ali ovako na prvu što si napisao tu bi moglo biti zastare. Pogotovo ako ti se žali ovršenik.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 14:28   #3994
Nikad mi nece bit jasno zasto se ljudi sjete nakon nekoliko godina ostvarivat svoja prava -.-
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 14:47   #3995
Quote:
Liza11 kaže: Pogledaj post
Nikad mi nece bit jasno zasto se ljudi sjete nakon nekoliko godina ostvarivat svoja prava -.-
Kako sam prvi put posudio novac uz obecanje da ce biti mi vraceno po dogovoru morao sam pokrenuti parnicu i kad sam dobio presudu nisam znao gdje duznik radi kad sam saznao gdje radi pokrenuo sam ovrhu i cim je prvi put skinuto mu sa place odmah je dosao do mene da se dogovorimo i kad je prestao raditi par puta je dolazio da ce dogovorimo na sto sam mu rekao da nema problema ali nikako da ispuni dogovoreno i sad sam odlucio opet staviti ovrhu da nebi otislo u zastaru.
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 20:54   #3996
Quote:
Mentor77 kaže: Pogledaj post
Kako sam prvi put posudio novac uz obecanje da ce biti mi vraceno po dogovoru morao sam pokrenuti parnicu i kad sam dobio presudu nisam znao gdje duznik radi kad sam saznao gdje radi pokrenuo sam ovrhu i cim je prvi put skinuto mu sa place odmah je dosao do mene da se dogovorimo i kad je prestao raditi par puta je dolazio da ce dogovorimo na sto sam mu rekao da nema problema ali nikako da ispuni dogovoreno i sad sam odlucio opet staviti ovrhu da nebi otislo u zastaru.
Napisali ste da je 2006.g. zadnji put skinuto s plaće. Ako racunate, proslo je cca 9 godina od tada. Ostajem kod toga da si se jako kasno sjetio.

P.s. ako si morao na sud da ti vrati zajam, sigurno ce ti vratit sam od sebe kasnije. Not :-D

To sto si mu vjerovao na sudu ne znaci nista. I tesko da ti taj dug nije zastario, bas cu pogledati zakon kad nadem vremena za ovo .
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 19:32   #3997
Prekid zastare ovrhe?

Molila bih pomoć.

Nekoliko smo godina bili u parnici s obrtnikom koji nam je izvodio radove na kući. Dobili smo sud i ovrhom pokušavamo naplatiti troškove suda koji su nastali tijekom parnice, međutim, obrtnik je prezadužen... između ostalog je dužan poreznoj pozamašan iznos i ne posjeduje nikakve nekretnine u kojima bi bila moguća pljenidba.

Jedini način na koji bi naplata bila moguća je njegov odlazak u mirovinu, međutim, moglo bi se desiti da nam ovrha ode u zastaru prije nego on ode u mirovinu...

Može li se prekinuti zastara ovrhe i tako produžiti rok za plaćanje?
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 19:40   #3998
može svakom radnjom u cilju naplate duga, samo njega i zakon štiti u dijelu kojeg možete ovršit, morate svako malo provjeravat mjesto zaposlenja i nekretnine kako i pokretnine... druge nema.... pogotvo ako je i porezna bacila šape koja po novom kako čujem ima prednost u naplati naspram drugih dužnika.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 20:10   #3999
Quote:
Mentor77 kaže: Pogledaj post
Kao osnovu za plaćanje kod Zahtjeva za izravnu naplatu preko Fine sam prilozio presudu u orginalu koja je pravomoćna i ovršna ( ima sve pečate i potpise).

Fina mi je vratila svu dokumentaciju uz obrazlozenje:

"Utvrđena je nemogućnost izvršenja osnove za plaćanje.Presuda xxxx ne sadrži potvrdu ovršnosti sukladno odredbi čl.10.Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi ovrha na novčanim sredstvima ( NN 112/12)"

Gdje da nabavim potvrdu o ovršnosti ? Zar sama presuda nije ovršna isprava ?

Na presudi ima pečat i piše " Odluka je pravomoćna dana xxxxx itd pečat suda ,potpis. Isto tako ima pečat i piše Odluka je ovršna dana xxxxx itd pečat suda potpis.
Članak 10. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima NN 112/12:

Odredbe ovog Zakona primjenjuju se na ovršne odluke i nagodbe domaćeg suda ili upravnog tijela koje glase na ispunjenje novčane obveze koje su postale ovršne nakon 15. listopada 2012.

Obzirom kako je tvoja presuda postala ovršna 22/7/2002., dakle prije 15. listopada 2012., mislim da je dosta jasno zašto nije moguća izravna naplata putem FINA-e. Iako FINA daje špranca objašnjenja, to ti je to.

A što se tiče promjene sredstava ovrhe i eventualne zastare, nisi dao dovoljno podataka u smislu eventualnog postojanja obustave ovrhe.

Opaki je tu na dobrom tragu, a Liza 11 prava nije vidjela, obzirom da ne zna razliku između Ovršnog zakona i Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 23:10   #4000
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Članak 10. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima NN 112/12:

Odredbe ovog Zakona primjenjuju se na ovršne odluke i nagodbe domaćeg suda ili upravnog tijela koje glase na ispunjenje novčane obveze koje su postale ovršne nakon 15. listopada 2012.

Obzirom kako je tvoja presuda postala ovršna 22/7/2002., dakle prije 15. listopada 2012., mislim da je dosta jasno zašto nije moguća izravna naplata putem FINA-e. Iako FINA daje špranca objašnjenja, to ti je to.

A što se tiče promjene sredstava ovrhe i eventualne zastare, nisi dao dovoljno podataka u smislu eventualnog postojanja obustave ovrhe.

Opaki je tu na dobrom tragu, a Liza 11 prava nije vidjela, obzirom da ne zna razliku između Ovršnog zakona i Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.
vidim da jos niste probavili razgovor na temi dosjelost pa me tu prozivate opet neutemeljeno.

ja se nisam na niti jedan zakon referirala, molim vas da citate s razumijevanjem.
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.