Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2018., 13:54   #721
Moze savjet?! U 10/2017 sam presla raditi kod drugog poslodavca bez prekida radnog odnosa. Stari poslodavac mi je kod obracuna place uzeo u obzir osobni odbitak za 10/2017, novi poslodavac nije. Na PK kartici sam u tom trenu imala prijavljeno dijete. Drugo dijete rodeno 2016 do 11/2017 nije bilo prijavljeno na niciju PK karticu. Imam li pravo traziti povrat poreza (placen je samo u 10/2017, inace ostatak godine nije uplacivano nista jer sam koristila SKRv radi njege djeteta sa tezim smetnjama u razvoju, pa nije bilo osnovice za uplatu poreza) za drugo dijete koje nije bilo prijavljeno kao odbitak? U slucaju da imam, da li smao prilazem rodni list od jdetta i IP obrasce?
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 14:39   #722
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Morali su ti poslati potvrdu. Tamo ti piše koliko je ukupno poreza i prireza plaćeno.
Vjerovatno ćeš sve dobiti natrag, ako nisi više nigdje drugdje radio.

Nakon toga sam primljen za stalno i radio sam od 1.9. do 31.12. stalno. Dobio sam onaj IP obrazac i tamo mi piše pozamašna svota pa mi je malo sumnjivo da ću baš toliko puno dobiti.
mica-skitnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 17:44   #723
Vjerovatno nećeš dobiti sve , već samo dio.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 20:10   #724
Quote:
crazydiamond2 kaže: Pogledaj post
Moze savjet?! U 10/2017 sam presla raditi kod drugog poslodavca bez prekida radnog odnosa. Stari poslodavac mi je kod obracuna place uzeo u obzir osobni odbitak za 10/2017, novi poslodavac nije. Na PK kartici sam u tom trenu imala prijavljeno dijete. Drugo dijete rodeno 2016 do 11/2017 nije bilo prijavljeno na niciju PK karticu. Imam li pravo traziti povrat poreza (placen je samo u 10/2017, inace ostatak godine nije uplacivano nista jer sam koristila SKRv radi njege djeteta sa tezim smetnjama u razvoju, pa nije bilo osnovice za uplatu poreza) za drugo dijete koje nije bilo prijavljeno kao odbitak? U slucaju da imam, da li smao prilazem rodni list od jdetta i IP obrasce?
Imaš pravo tražiti povrat ako si porez plaćala. Ne prilažeš IP jer to porezna uprava ima. Prilažeš rodni list djeteta i, eventualno ako imaš rješenje o invalidnosti djeteta.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 15:59   #725
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Imaš pravo tražiti povrat ako si porez plaćala. Ne prilažeš IP jer to porezna uprava ima. Prilažeš rodni list djeteta i, eventualno ako imaš rješenje o invalidnosti djeteta.
Hvala na odgovoru. Rjesenje o njezi sam vec predala i na temelju njega mi je vec uvecana olaksica. Porez je placen oko 1500 kn samo u tom jednom mjesecu (10/2017). Predala sam rodni list od drugog djeteta za kojeg nije koristena olaksica. Mislim da bih trebala tih 1500 kn dobiti natrag (ako se uzme u obzir svih 10 mjeseci za koje nisam koristila olaksicu za drugo dijete), ako dobro razumijem.

Poslano sa mog PRA-LX1 koristeći Tapatalk
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 15:37   #726
Ako po ZPP DOH obrascu tražiš uvećanje osobnog odbitka za cijelu godinu jer ga nisi koristila preko PK , onda ćeš imati pravo na povrat poreza.
Da li na sav porez ili samo na dio, to sad ovisi o tvojim primanjima kad se zbroje na razini godine.
Porezna će ti to odraditi i izračunati, ti samo predaj ZPP DOH s pripadajućom dokumentacijom.

Ovisno o visini primanja i o tome koliko je tko poreza platio, ti i tvoj muž/partner biste mogli podijeliti pravo na uvećanje za djecu i rasporediti to kroz godinu kako god vam paše da probate vratiti što više poreza.

Ako ne znaš kako to ide, potraži savjet u nekom od knjig. servisa u tvojoj okolici da vam izračunaju što vam je najisplativije
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 12:18   #727
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako po ZPP DOH obrascu tražiš uvećanje osobnog odbitka za cijelu godinu jer ga nisi koristila preko PK , onda ćeš imati pravo na povrat poreza.
Da li na sav porez ili samo na dio, to sad ovisi o tvojim primanjima kad se zbroje na razini godine.
Porezna će ti to odraditi i izračunati, ti samo predaj ZPP DOH s pripadajućom dokumentacijom.

Ovisno o visini primanja i o tome koliko je tko poreza platio, ti i tvoj muž/partner biste mogli podijeliti pravo na uvećanje za djecu i rasporediti to kroz godinu kako god vam paše da probate vratiti što više poreza.

Ako ne znaš kako to ide, potraži savjet u nekom od knjig. servisa u tvojoj okolici da vam izračunaju što vam je najisplativije
Hvala jos jednom na odgovoru. Muz nema uplacenog poreza u prosloj godini jer je dio bio na roditeljskom dopustu, a nakon toga je preuzeo njegu za dijete i radio skraceno radno vrijeme pa s enista poreza nije uplatilo. Predala sam sve papire, pa cemo vidjeti koliko cu dobiti natrag.
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 11:55   #728
pozdrav ekipa,
1. pitanjce: radnik je imao bruto plaću 3150,00 kn, uplaćeni doprinosi iz plaće 630,00 kn, dohodak i odbitak su mu isti 2520 kn.
sada je prešao kod mene u firmu u kojoj ima veću plaću i ima nešto uplaćenog poreza. koliki mu je onda godišnji osobni odbitak, odnosno jel mu mogu pisati 12*3800 kn ? nema djece uopće.
2. pitanjce: jedan radnik želi podijeliti svoj osobni odbitak sa suprugom, kako bi izvukli maksimalan povrat, tipa- djeca su na mami, ali sad tata ima veću plaću pa bi on koristio olakšicu. mami je dosta 10 mjeseci, a ona stala 2 mjeseca bi koristio tata. kako to pišem baš u prijavi? u postotcima ili mjesecima?
tarmiqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:04   #729
U program za obračun plaća upisuješ podatke s PK kartice radnika. To je za tebe AMEN! i prema tome obračunavaš plaću.

Sve drugo nije tvoj problem. Radnik je porezni obveznik i nek si on i žena to rasporede.
Predaju ZPP DOH i on i žena i rasporede djecu kako žele i kako im se najviše isplati. Uz ZPP DOH predaju rodni list djeteta za koje dijele odbitak i sve će im porezna uprava izračunati.
Ako ne znaju kako ili ne razumiju, neka potraže savjet knjig. servisa koji će im sve obračunati i objasniti kad vide njihove IP kartice.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 15:49   #730
Kako mogu znati iman li pravo na neke pare od povrata poreza?
lukaXXkralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 11:13   #731
Quote:
lukaXXkralj kaže: Pogledaj post
Kako mogu znati iman li pravo na neke pare od povrata poreza?
Prvo, da bi uopće imao pravo na povrat , morao si nešto poreza platiti po nekoj osnovi.
Dakle, prvo jesi li uopće platio porez?
Dalje, da li si radio, imao drugi dohodak, autorski honorar, iznajmljivao nešto, imaš neku djelatnost, dohodak od kapitala... nešto ? Imaš li uzdržavane članove ili nemaš (ne moraju nužno biti na PK)?

Pojasni malo , pa ćemo ti odgovorit?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 15:31   #732
a od toga navedenog imam samo 3 i pol mjeseca rada na sezoni.Neman uzdržavane članove.
Iman li pravo bar na nešto sitno para? Cura mi je rekla da je isla na poreznu i njoj su rekli 2000kn da će dobit,a radila je isto ko ja,znači 4 nepuna mjeseca u cijeloj godini.
lukaXXkralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 16:23   #733
Molim pomoć!
Imam li pravo na povrat poreza ukoliko sam radila cijelu godinu kod istog poslodavca, imam 1 dijete na poreznoj kartici kao olakšicu te imam prijavljeno u poreznoj upravi prihod od najma stana na koji sam plaćala porez 7 mjeseci u 2017.
Hvala!

P.S. Živim i radim u ZG, ako to ima ikakve veze ta obračun.
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 18:01   #734
Quote:
lukaXXkralj kaže: Pogledaj post
a od toga navedenog imam samo 3 i pol mjeseca rada na sezoni.Neman uzdržavane članove.
Iman li pravo bar na nešto sitno para? Cura mi je rekla da je isla na poreznu i njoj su rekli 2000kn da će dobit,a radila je isto ko ja,znači 4 nepuna mjeseca u cijeloj godini.
U tom slučaju imaš pravo na povrat. Dobit ćeš sav porez natrag. Točan iznos vidi na IP kartici koju si dobio od poslodavca . (morao si dobiti, to je zakonska obveza).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 18:09   #735
A neznan jesu li mi dali to(garant jesu,al neznan di mi je),kako mogu to provjerit na drugaciji nacin? Da oden na poreznu ili?
lukaXXkralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 18:27   #736
Ili odi do porezne ili provjeri preko e građani .
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 19:55   #737
Ok,fala svakako!! ☺
lukaXXkralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 23:22   #738
Pozz
Zaposlen sam u 2017 u istoj tvrtci cijelo vrijeme i imamo neto placu oko 7500.U to je uracunato jedno dijete koje je prijavljeno na mene.Zena je cijelo vrijeme nezaposlena.Dali imam pravo na povrat poreza ?
ratwa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2018., 12:49   #739
Gdje točno u egrađani se može vidjeti iznos povrata poreza?

Ne mogu naći.

Hvala
crni_sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2018., 00:13   #740
Quote:
crni_sam kaže: Pogledaj post
Gdje točno u egrađani se može vidjeti iznos povrata poreza?

Ne mogu naći.

Hvala
dobit ces poruku sa tocnim iznosom, mozda cak i napismeno na kucnu adresu.
kada tocno, vjerojatno u 6-7mjesecu.
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:20.