Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2018., 17:00   #801
Molila bih Vas info: majka je upravo u procesu kupnje stana sa novcima koje je dijelomicno nasljedila od pokojnog brata a dio sredstava ce joj ustupiti njezina majka (moja baka).Moj otac s kojim je ona u braku ne zna za te novce a trenutno ne zna ni da majka kupuje stan. S mojim ocem (svojim suprugom) nije godinama u dobrim odnosima.Iako su prijavljeni na istoj adresi ni ne zive skupa.Rastaviti se vrlo vjerojetno nikada nece.
Moje je pitanje kako ovaj stan izuzeti iz bracne stecevine i da ga u slucaju smrti majke ne nasljedi otac? Jer realno on nema nikakve veze s kupnjom ovog stana. Dali ie moguce da ga majka oporucno ili darovnim ugovorom nakon svoje smrti ostavi iskljucivo sestri i meni?
Jellle is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 22:40   #802
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Uvijek pomaže stara metoda : neka jedan definira podjelu na osobu A i osobu B, a onda drugi bira koji dio će uzeti.


Quote:
Jellle kaže: Pogledaj post
Molila bih Vas info: majka je upravo u procesu kupnje stana sa novcima koje je dijelomicno nasljedila od pokojnog brata a dio sredstava ce joj ustupiti njezina majka (moja baka).Moj otac s kojim je ona u braku ne zna za te novce a trenutno ne zna ni da majka kupuje stan. S mojim ocem (svojim suprugom) nije godinama u dobrim odnosima.Iako su prijavljeni na istoj adresi ni ne zive skupa.Rastaviti se vrlo vjerojetno nikada nece.
Moje je pitanje kako ovaj stan izuzeti iz bracne stecevine i da ga u slucaju smrti majke ne nasljedi otac? Jer realno on nema nikakve veze s kupnjom ovog stana. Dali ie moguce da ga majka oporucno ili darovnim ugovorom nakon svoje smrti ostavi iskljucivo sestri i meni?
Možda bi bilo najjednostavnije da majka to kupi na tvoje i sestrino ime, ali da odvjetnik sastavi ugovor prema kojem ona ima pravo doživotnog uživanja te nekretnine, te da vas dvije možete njime raspolagati nakon njene smrti.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 22:49   #803
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Uvijek pomaže stara metoda : neka jedan definira podjelu na osobu A i osobu B, a onda drugi bira koji dio će uzeti.
Ne bi vjerovao koliko puta u praksi to ne prođe

Svaki put druga strana sumnja na nekakvu pozadinsku igru i ne želi pristati ni na jednu od dvije opcije
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 22:51   #804
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Možda bi bilo najjednostavnije da majka to kupi na tvoje i sestrino ime, ali da odvjetnik sastavi ugovor prema kojem ona ima pravo doživotnog uživanja te nekretnine, te da vas dvije možete njime raspolagati nakon njene smrti.
Definitivno najjednostavnija i najbolja opcija.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 11:08   #805
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post




Možda bi bilo najjednostavnije da majka to kupi na tvoje i sestrino ime, ali da odvjetnik sastavi ugovor prema kojem ona ima pravo doživotnog uživanja te nekretnine, te da vas dvije možete njime raspolagati nakon njene smrti.
I ja i sestra smo u braku tako da to tek nije opcija.

Ima li jos kakva ideja?
Ako ona stan oporucno ostavi meni i sestra dali u slucaju njezine smrti njezin suprug polaze pravo na onaj neki minimalni dio?
Jellle is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 11:26   #806
Ako vam mama i baka daruju novce za kupnju stana, onda taj stan ne predstavlja bračnu stečevinu i nije problem što ste u braku.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 19:52   #807
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Ne bi vjerovao koliko puta u praksi to ne prođe

Svaki put druga strana sumnja na nekakvu pozadinsku igru i ne želi pristati ni na jednu od dvije opcije
Znaju oni da ti imaš neki deal da njih zajebeš

Quote:
Jellle kaže: Pogledaj post
I ja i sestra smo u braku tako da to tek nije opcija.

Ima li jos kakva ideja?
Ako ona stan oporucno ostavi meni i sestra dali u slucaju njezine smrti njezin suprug polaze pravo na onaj neki minimalni dio?
Kakve veze ima to što ste u braku ti i sestra?
Ko što kaže@Mirko, nasljeđe ne ulazi u bračnu imovinu. Kad će se slagati kupoprodajni ugovor, koji će mama potpisati, onda će se navesti da se nekretnina kupuje novce od nasljeđa od tih i tih, a da ga ona kupuje vama uz te i te uvjete.
Ne postoji način da preskočite oca glede nužnog dijela ako će stan glasiti na mamu, osim ugovora o doživotnom uzdržavanju, ali tu vam onda ulaze muževi u diobu.

Kod novca napraviti jasan tijek love. Mama neka položi te novce koje je naslijedila od brata, nek vama i da kopije dokumenata iz kojih je vidljivo da je to od njega naslijedila (za ne daj bože), baka nek mami prebaci novce sa svog računa i onda mama sve to proslijedi prodavatelju stana.
Da postoje čisti i jasni dokazi od kud lova, ako se ikada u budućnosti pojavi to pitanje.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 16:17   #808
Legal problems are always a bit problematic area. If you have some problems in this regard, its best to contact some professional. It almost always cost less then going on your own.
zah55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 22:55   #809
Ne znam jesam li na pravoj temi..
zanima me sljedece ako dodje do razvoda otac zaposlen,majka nezaposlena.kome pripada maloljetno dijete?
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2018., 20:10   #810
Molim info, ima li tu kakav odvjetnik koji se bavi obiteljskim pravom? Imam pitanja osjetljive prirode. Hvala.
Elyse is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2018., 22:23   #811
Ako tijekom trajanja braka jedan supruznik osvoji pozamasnu nagradu na nekoj igri na srecu, je li ta nagrada spada pod bracnu stecevinu ili se taj supruznik moze ispod radara "evakuirat" u neke tropske zemlje i...you know?
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2018., 22:44   #812
Obiteljski zakon

Članak 36.

(2) Dobitak od igara na sreću i imovinska korist od autorskoga prava i autorskom pravu srodnih prava ostvarena tijekom bračne zajednice, bračna je stečevina.
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2018., 11:07   #813
Tnx.

Znaci moram se razvest jer upravo planiram osvojit Eurojackpot, pa da ne bi bilo fifty-fifty....
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 17:59   #814
Molim vas ako je netko upucem da mi pomogne..
U toku braka dobili smo na koristenje k7cu u drzavnom vlasnistvu...pred nekih godinu i pol je ta kuca presla 1/1 na muza...uvjetovano da u iducih 10 godine je nemoze prodati
Mene zanima u slucaju rastave moze li on mene izbacit iz kuce ili se kuca ipak dijeli posto je brak sklopljen puno prije useljenja u kucu?
koka7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 23:33   #815
Vecer,
Posto nigdje ne mogu pronac temu ( ima na rastavama, ali je dosta stara tema) zanima me ima li netko od vas Prijedlog/ zahtjev za sporazumni razvod/raskid braka koji se podnosi sudu zajedno sa papirima iz centra za socijalnu skrb i ostalim papirima.
Trebala bi predložak po kojem bi napisala taj zahtjev. Muž i ja smo sve dogovorili i prosli razgovore u CZSS tako da mislim da mi odvjetnik definitivno ne treba. Ako je netko od vas voljan poslati neki predložak u inbox ili na moj mail bila bi vam zahvalna.
Raana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2018., 16:00   #816
Razvod i nekretnine

Pozdrav svima,

pokrećem brakorazvodnu parnicu te bi željela imati sve potrebne podatke kako bi se pripremila na sve situacije.

Vjenčali smo se te kupili nekretninu od koje je 1/3 vrjednosti uplaćena gotovinom (pola on, pola ja) a za ostatak je dignut kredit. Otplaćeno je tek 6 mjeseci kredita a s obzirom da on nije bio kreditno sposoban, ja sam nosioc a on solidarni sudužnik kredita. Tijekom zadnjih 6 mjeseci također nije bio u stalnom radnom odnosu. Stan je bračna stečevina te smo upisani 1/2 ja a 1/2 on.

Predložila sam mu opciju u kojemu se ja odričem alimentacije a on svoje polovice stana.

Rekao je da to ne dolazi u obzir te predložio prodaju stana i zatvaranje kredita te podjelu te vrijednosti pola-pola. Ne bi htjela djetetu priuštiti stres seljakanja po podstanarskim stanovima i promjene vrtića, te smatram da ta opcija nije mudra.

Koje su mi opcije ukoliko ne pristane na odricanje polovine stana? Ukoliko krenemo u tužbu, postoji li način da njega maknem kao solidarnog sudužnika te mu vratim pola uplate koju smo uplatili gotovinom, te polovinu uplata od ovih zadnjih 6 mjeseci?

Hvala
Cocomademedoit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2018., 17:50   #817
Možeš se ti odreći, ali to nema nikakvog pravnog učinka - Odricanje od prava na uzdržavanje nema pravnog učinka.(čl 286 Obiteljskog). I nema samo to, nego po ZOO - Ne može zastarjeti pravo na uzdržavanje određeno zakonom (čl 227). I to nije sve, nego nema ni prijeboja tražbina koje potječe iz zakonske obveze uzdržavanja
Ne moraš ti ništa htjeti, on može tražiti razvrgnuće. I ne možeš mu ništa. Čekiraj čl 49 Zakon o vlansništu i drugim stvanim pravima. Ne možeš ga micati samo tako... Tu bi trebao i pristanak vjerovnika. a on nije glup se odreći solidarnih sudužnika. Jer može birati od koga će se namirivati. Tko bi takvu priliku ispustio
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 10:55   #818
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Naravno da zastupaš
Ne, računa se sva imovina od početka zajedničkog života, bez obzira na tvoje zanimljivo tumačenje zakona. Da, u tvom slučaju je to 3 godine, ali taj rok inače zavisi i od drugih okolnosti.
No za utjehu - nije niti ona u pravu.
Nema pravo na pola stana. U slučaju raskida zajednice, imala bi pravo samo na polovicu otplaćenog dijela, s tim da sud prema novijoj praksi sada uzima u obzir i kamate koje je strana koja otplaćuje kredit, platila.
Dakle za primjer, ako si ti otplatio u ratama do sada 100k kuna, to znači da si realno platio cca 35k kuna glavnice i ona bi imala pravo na tu polovicu glavnice. Ok, vjerovatno bi njen odvjetnik probao ubaciti tu i neka dodatna ulaganja, ako ih je bilo i ako je nekretnini porasla vrijednost, pa da se ušićari još koja tisuća kuna dodatno, ali to bi u osnovi bilo to.
I kog vraga ne potpisujete ugovore na vrijeme?
Meni je ovo zanimljiv post jer se i dalje, na žalost, nalazim u neriješenoj situaciji. Imamo stan na kredit koji otplaćujemo zajedno i nakon rastave. Djeca i ja živimo u stanu.
On želi da ga isplatim po tržnišnoj cijeni i da preuzmem ostatak otplate kredita. Ja čak djelomično uvažavam to i ponudila sam ok iznos ali on sad pak hoće još veći iznos jer cijene rastu.
Koga da ja pitam, a da zna trebam li ja njega isplatiti pola otplaćene glavnice ili pola svih uplata ili nešto treće. Više ne znam kome da se obratim.
Ima li neki kvalitetan odvjetnik ili savjetnik? Ili netko tu zna više o tome.
kiss me, ti mi se činiš upućena dosta u sve ovo pa onak, ak znaš, pomagaj
__________________
παντα ρεϊ
Don`t cry is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 16:03   #819
Quote:
Don`t cry kaže: Pogledaj post
Meni je ovo zanimljiv post jer se i dalje, na žalost, nalazim u neriješenoj situaciji. Imamo stan na kredit koji otplaćujemo zajedno i nakon rastave. Djeca i ja živimo u stanu.
On želi da ga isplatim po tržnišnoj cijeni i da preuzmem ostatak otplate kredita. Ja čak djelomično uvažavam to i ponudila sam ok iznos ali on sad pak hoće još veći iznos jer cijene rastu.
Koga da ja pitam, a da zna trebam li ja njega isplatiti pola otplaćene glavnice ili pola svih uplata ili nešto treće. Više ne znam kome da se obratim.
Ima li neki kvalitetan odvjetnik ili savjetnik? Ili netko tu zna više o tome.
kiss me, ti mi se činiš upućena dosta u sve ovo pa onak, ak znaš, pomagaj
Pogledaj koliko glavnice kredita je otplaćeno - pola je njegova tražbina. Povećaj ju za postotak koliko je povećana vrijednost stana otkad ste ga kupili. Korektnije od toga ne može.

Smajlić je tu samo jer me ćer tjera da ga stavim
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 16:15   #820
Molim odgovor.

Žena planira podnijet zahtjev za rastavom braka ( ne mojom krivnjom ) Živimo u kući njezinih roditelja gdje smo prije 20 godina napravili tavanski stan isključivo mojom ušteđevinom što sam uštedio za vrijeme trajanja braka jer imam puno veća primanja od nje ali nažalost nemam nikakve račune ili svjedoke koji bi to potvrdili.Imam na svom bankovnom računu također određeni iznos novaca te me zanima na koji način mogu spriječiti da mi uzme polovicu novaca jer vjerujte mi nije to zaslužila.Moram još napomenuti , ne znam dali je važno imamo i kćer 14 godina o kojoj ću naravno vodit brigu,gfinancijski ako dođe do rastave kćer ostaje kod nje. Da skratim,jednostavno ne želim da mi uzme polovicu novaca i ne vjerujem da će mi priznat to da sam ja napravio stan itd. Želim da taj novac postane nevidljiv za nju ili sud ili neuznam koga ako pokrene rastavu. hvala na odgovoru lp
tunger410 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:39.