Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2010., 18:54   #1
Studiranje na teret ministarstva

Pitanje: koliko puta u životu netko ima pravo upisati faks na teret ministarstva?

Pojašnjenje - ne radi se o paralelnom studiranju nego situacija - upišeš jedan, ispišeš/gubiš pravo. Upišeš drugi, ispišeš/gubiš pravo. Upišeš treći, lala. Kužite kaj mislim?

Dal postoji neko pravno određeno ograničenje, ako da, koje?
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 21:39   #2
Moj brat je studirao (besplatno)jedan smjer, nije uspio završiti i upisati 2. godinu, ali je tražio premještaj na drugi smjer(na istom faksu) i dali su mu da se prebaci i ponovo pohađa besplatno. Treći put se plaća. Ali tu se radi o jednom faksu, neznam kako je ako se radi o prebacivanju s jednog na drugi faks.
alison is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 21:47   #3
Šta ako se ne radi o prebacivanju nego se ide na razredbeni na drugi faks? Kolko puta sponzorira ministarstvo?
jackall is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 03:52   #4
Dižem temu. Pliz? Itko?

Ne radi se o prebacivanju nego polaganju novog prijamnog ispita. Tražila sam po statutima na netu, ali ništa našla.

Znači, imam iza sebe 2 prijamna, odustala od oba faksa, trenutno nisam student, ali želim opet studirat. Ok, više nema prijamnih, ide se na državnu maturu, ali to sad nije bitno. Upisujem faks po treći puta.
Dal imam pravo upisat faks na teret ministarstva?
Čula sam i priču da ne bi imala studentska prava. Meni ništ od toga nema smisla, zato pitam opet dal ima netko tko zna provjereno?
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 12:39   #5
samo jedan fakultet mozes studirat na teret ministarstva. svaki iduci placas sam.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 12:41   #6
ali znam primjere gdje osoba nije napomenula da studira drugi fakultet i nekoliko godina joj je proslo da studira na teret ministarstva. ali ovaj decko koji je studirao FER i onda na 3 godini fera upisao psihologiju sve sam mora placat na psihologiji iako sa FERa ima standardna studentska prava (xica, student servis, prijevoz, itd, itd...)
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 12:45   #7
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
samo jedan fakultet mozes studirat na teret ministarstva. svaki iduci placas sam.
To vrijedi kod paralelnog studiranja. U slučaju da se ispišeš sa fakulteta možeš upisati drugi na teret ministarstva. Ne znam da li je broj puta ograničen.

Ja sam se ispisala s jednog i upisala drugi na teret min. Taj drugi sam završila tako da ne znam može li se to dvaput napraviti.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 19:03   #8
a što se tiče stud prava? koliko ona vrijede? recimo studij traje 3 godine, vrijede li ta prava 3 ili 4 godine ili više?

i ako se promijeni smjer na studiju ,računa li se novi smjer ispočetka ili kao nastavak?
Djevojče is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 20:33   #9
Studentska prava vrijede koliko i samo studiranje. Obnavljaju ti se svake akademske godine, a jedna akademska godina traje od početka listopada jedne godine do kraja rujna druge godine, jel.

Ovo drugo nisam sigurna, al rekla bi da se računa ko jedan faks (upis)... Ako si recimo na 2. godini i hoćeš promjenit smjer, oni te prebace, ti daš eventualnu razliku ispita i dalje nastavljaš s novim smjerom, jel. Al ako moraš polagat novi prijamni da bi promjenila smjer ko recimo na filozofskom, onda se računa ko novi faks, novi upis.
__________________
...something wicked this way comes...

Zadnje uređivanje Lady_D : 09.03.2010. at 20:38.
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 21:05   #10
Zakon o visokim učilištima:


Članak 62.

(1) Redoviti student koji studira uz potporu Ministarstva može uz tu potporu samo jedanput promijeniti izabrani studij, te za vrijeme studiranja u istom statusu biti upisan samo na jedno visoko učilište. Ministarstvo može izuzetno uspješnom studentu odobriti upis i uz potporu istodobno studiranje još jednoga studija.

(2) Redoviti student na visokom učilištu u sastavu sveučilišta može, prema vlastitom izboru upisati i polagati predmete studija na drugom visokom učilištu u sastavu sveučilišta, u skladu s općim aktom visokog učilišta.

(3) Status redovitog studenta koji studira uz potporu Ministarstva ima student za vrijeme propisanog trajanja studija, a najviše za vrijeme koje je za trećinu dulje od propisanog trajanja studija utvrđenog člankom 35. ovoga Zakona, odnosno do kraja školske godine u kojoj taj rok istječe.

(4) Student iz stavka 3. ovoga članka može nastaviti i završiti upisani studij uz plaćanje, pod uvjetima utvrđenim statutom visokog učilišta.

Zadnje uređivanje Suey : 09.03.2010. at 22:15. Reason: off
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 22:04   #11
Dakle moj doprinos ovoj temi:

poznat mi je Zakon o visokim učilištima kao i Zakon o visokom školstvu i znanstvenoj djelatnosti ali nažalost ili na sreću, on se vrlo često i zaobilazi ili krši.
I ja sam mislio nekad da je moguće samo jedan fakultet u životu studirati na teret ministarstva dok mi prijateljica nije (paralelno) upisala još jedan fakultet dok je na diplomskom studiju. To što je riječ o paralelnom studiranju nema nikakve veze, ona po zakonu to ne bi smjela imati pravo, ali je to pravo dobila - molbom ministru tadašnjem Primorcu. Dakle, moguće je.
Sad, druga je stvar što ondašnji ili sadašnji ministar ne bi tako blagonaklono gledao na nekoga tko mijenja faks zato što je na jednom jednostavno bio neuspješan, kao na nekog poput moje frendice koja je u roku privela kraju prvi faks a sad na drugom ima prosjek valjda 4,9.
Toliko o tome.

Zadnje uređivanje Suey : 09.03.2010. at 22:19. Reason: off
Tom01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 22:11   #12
Iako se slažem da treba provjeriti prije no što nekome daješ informacije, napominjem da je ovo Forum, gdje se može često naići na mnoštvo neprovjerenih poluinformacija, pa bilo kakve savjete i informacije treba uzeti s rezervom.

I, usput, malo smirite strasti
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 22:13   #13
Quote:
Tom01 kaže: Pogledaj post
I ja sam mislio nekad da je moguće samo jedan fakultet u životu studirati na teret ministarstva dok mi prijateljica nije (paralelno) upisala još jedan fakultet dok je na diplomskom studiju. To što je riječ o paralelnom studiranju nema nikakve veze, ona po zakonu to ne bi smjela imati pravo
Prema Zakonu o visokim učilištima, moguće je dva puta upisati studij bez plaćanja. Prijateljica ima potpuno pravo paralelno studirati na više od jednog studija. Ministarstvo ima potpuno pravo toj prijateljici, ako je na prvom studiju uspješna, odobriti da upiše još jedan i da ne plaća školarinu.

Članak 62.

(1) Redoviti student koji studira uz potporu Ministarstva može uz tu potporu samo jedanput promijeniti izabrani studij, te za vrijeme studiranja u istom statusu biti upisan samo na jedno visoko učilište. Ministarstvo može izuzetno uspješnom studentu odobriti upis i uz potporu istodobno studiranje još jednoga studija.

Zadnje uređivanje Suey : 09.03.2010. at 22:18. Reason: off
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 22:19   #14
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Prema Zakonu o visokim učilištima, moguće je dva puta upisati studij bez plaćanja. Prijateljica ima potpuno pravo paralelno studirati na više od jednog studija. Ministarstvo ima potpuno pravo toj prijateljici, ako je na prvom studiju uspješna, odobriti da upiše još jedan i da ne plaća školarinu.

Članak 62.

(1) Redoviti student koji studira uz potporu Ministarstva može uz tu potporu samo jedanput promijeniti izabrani studij, te za vrijeme studiranja u istom statusu biti upisan samo na jedno visoko učilište. Ministarstvo može izuzetno uspješnom studentu odobriti upis i uz potporu istodobno studiranje još jednoga studija.


Da, poznat mi je taj zakon i poznate su mi odredbe koje se redovito krše na fakultetima. Ako prijateljica ima na to pravo, onda ne znam zašto je pisala molbu.

Zadnje uređivanje Suey : 09.03.2010. at 22:21. Reason: off
Tom01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 22:24   #15
Citirala sam taj članak u 10. postu na ovoj temi, nisi uopće morao redovito iščitavati sve što objave na www.nn.hr, pa čak ni poznavati samo ovaj zakon

U njemu piše da Ministarstvo može odobriti istodobno studiranje još jednog studija uz potporu MZOS-a ukoliko je student izuzetno uspješan. To znači da taj student ili studentica to treba zatražiti. To znači da nema ničeg čudnog ni nelegitimnog niti u molbi tvoje prijateljice, niti u njenom pozitivnom rješavanju.

Zadnje uređivanje Suey : 09.03.2010. at 22:42. Reason: off
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 22:25   #16
Quote:
djevojchica20 kaže: Pogledaj post
a što se tiče stud prava? koliko ona vrijede? recimo studij traje 3 godine, vrijede li ta prava 3 ili 4 godine ili više?

i ako se promijeni smjer na studiju ,računa li se novi smjer ispočetka ili kao nastavak?
Prava vrijede koliko traje fakultet. Sad, na nekim fakultetima još nisu odlučili hoće li dati apsolventsku godinu studentima. Navodno neće. To nitko ne zna. Zakonom o visokom školstvu (kojeg golaženaavatar zna na pamet, op.a.), fakultetima je dan prilično visok stupanj autonomije pa oni mogu raditi, da se izrazim laički, što ih volja.
Ako odobre apsolventski, to će značiti godinu više od predviđenog trajanja studija.

Promjena smjera na studiju opet ovisi o samom fakultetu. Negdje to nije uopće moguće. Odnosno moguće je uz ponovni upis fakulteta. Nisi pametan više.. prije bolonje pravila si bila unificirana za sve a sad je to malo drukčije...
Tom01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 00:36   #17
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
Studentska prava vrijede koliko i samo studiranje. Obnavljaju ti se svake akademske godine, a jedna akademska godina traje od početka listopada jedne godine do kraja rujna druge godine, jel.

Ovo drugo nisam sigurna, al rekla bi da se računa ko jedan faks (upis)... Ako si recimo na 2. godini i hoćeš promjenit smjer, oni te prebace, ti daš eventualnu razliku ispita i dalje nastavljaš s novim smjerom, jel. Al ako moraš polagat novi prijamni da bi promjenila smjer ko recimo na filozofskom, onda se računa ko novi faks, novi upis.
e ja sam nakon 2 godine promijenila smjer uz razliku predmeta s prve godine(njih 3 --21 ects ) i skoro sve s druge(samo 2 su zajednička(oko 6 ects) i automatski nisam neke s druge upisala(zbog previše ects-a) i sad ću ja bit 5 godina na trogodišnjem

iliti sad ću riješit razliku s prve i dio druge,iduće godine dio druge i dio treće i onda mi za kraj ostane po 2 predmeta za svaki semestar treće godine plus završni rad

sad ne znam dal ću ostat bez prava na onoj završnoj trećoj(ili ti petoj)godini
Djevojče is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 11:11   #18
bok, nova sam ovdje i imala bi jedno pitanje u vezi studiranja na teret ministarstva. Studentica sam 3. godine poduzetništva u Pazinu i ostao mi je završni rad koji sada prvi put upisujem. Zanima me zašto bi to trebala platiti kada nam je rečeno da do 2012.god. imamo pravo besplatno studirati. Isto tako rečeno je da bi trebala platiti 1500 kn, odnosno 92 kn po 1 ECTS-u. Studiramo smo po bolonji. ?????? hvala svima unaprijed
Ketty23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 19:22   #19
Question

Molim upućene

Imam 19 godina, prošao DM, i trenutno sam prva godina faksa koju sam, razumije se, upisao na teret ministarstva. Budući da sam skužio da taj faks nije prema mojim očekivanjima, želio bih upisati jedan drugi fakultet, dakle početi ispočetka.

Zanima me da li ja mogu upisati taj drugi faks kao redovan student bez plaćanja, dakle opet na teret ministarstva upisat 1. godinu.

Zadnje uređivanje Houser : 10.12.2012. at 19:39.
Houser is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 21:52   #20
ne mozes
Alfa KT is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:37.