Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2009., 23:43   #61
Quote:
Xenia 13 kaže: Pogledaj post
da, piše mi kao npr. Pekarstvo Marić- tako meni piše naša djelatnost, nema ono tipa Građevinski obrt taj i taj..adresa i to je sve...

al interesantno je to da mi niko nije rekao pri osnivanju da ne može, nije sad bilo da sam ja zapela za nešto pa išla izbjegavat zakone.
Pa evo konkretnog primjera za pekara obrtnika:

http://sor.mingorp.hr/obrt.php?idtdu...obrta=1860&k=1

Naziv pogona:
Pekarski obrt, EUROPA PEKARSTVO, vl. Urim Jahaj, Imotski, Bruna Bušića bb

Kratki naziv pogona:
EUROPA PEKARSTVO

i evo primjera za pekara poduzece (sa sudreg.pravosudje.hr):

Tvrtka:
PEKARSTVO ŠARIĆ društvo s ograničenom odgovornošću za proizvodnju, trgovinu i usluge

Skraćena tvrtka:
PEKARSTVO ŠARIĆ d.o.o.

Jos uvijek mi se cini da ti citavo vrijeme govoris o skracenom nazivu a ne o nazivu tvrtke/pogona. Ili je stvarno moguce da ti u tom punom nazivu nemas ni ime ni "obrt"? Sto se usporede skracenih naziva tice, mislim da sva poduzeca moraju imat d.o.o. ili d.d. (ili komand itd.) a obrtnik to ne moze imat, tako da pravno gledano caki da se gleda skraceni naziv nema sanse da dodje do konflikta ako je sve uredno registrirano.
Konflikt moze bit izmedju recimo 2 doo-a koja su registrirana sa identicnim imenom na razlicitim sudovima.

Meni je jasno da "pekarstvo XXX d.o.o." i "pekarstvo XXX" moze biti slicno i zbunjujuce, ali registri niti ne sluze da to razlucuju izvan svojih mogucnosti, zbog toga i postoji mogucnost da se zastiti ime drugim mehanizmima (ako se nije zakasnilo).
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 23:43   #62
i da, Obrtnik ima pravo ne isticati svoj JMBG, i ne pisati ga na račune.
Postoji Matični broj obrta.
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 23:45   #63
i normalno da dolazi do konflikta...
Meni nitko ne može i nesmije zabraniti da u reklami, govoru ili javnoj objavi koristim samo naziv TVRTKE.
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 23:45   #64
bila rasprava na gospodarstvu https://www.forum.hr/showthread.php?t=133506

Evo iz prve ruke.. probala sam otvoriti tvrtku istog imena kako mi se zvao obrt (najviše zbog prepoznatljivosti imena pod kojim poslujem već više godina) i nikako mi to ime nije moglo proći na trgovačkom sudu u mojoj županiji. Sudac je rekao neka zatvorim obrt i onda će uzeti ime u obzir. Ova situacija se desila zbog specifičnosti imena koje u stvari ništa ne znači već su to inicijali itd.. to je objašnjenje suda u mojoj županiji.
Zatim sam zvala čisto iz znatiželje trgovački sud u drugoj županiji i tamo bi to isto ime prošlo bez problema.
__________________
ae...

Zadnje uređivanje sijena_mora : 27.03.2009. at 23:58.
sijena_mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 23:47   #65
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
Teroetski a ni praktički
nije moguće da netko otvara poduzeće koje u nazivu ima rječ OBRT.
Zašto je to tako već sam 17 puta napisao.
Ah, navidjao sam se ja svega i svakakvih naziva. Teoretski je kod registracije zaisat sve moguce. Moze sutkinja potvrdit naziv bez provjere, a znam ja i jednog lika koji se preziva "Obrt", mozda bi mu kod sutkinje i proslo da to stavi u ime.

Zadnje uređivanje Suey : 28.03.2009. at 00:32. Reason: pobrisan offtopic
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 23:56   #66
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Pa evo konkretnog primjera za pekara obrtnika:

http://sor.mingorp.hr/obrt.php?idtdu...obrta=1860&k=1

Naziv pogona:
Pekarski obrt, EUROPA PEKARSTVO, vl. Urim Jahaj, Imotski, Bruna Bušića bb

Kratki naziv pogona:
EUROPA PEKARSTVO

i evo primjera za pekara poduzece (sa sudreg.pravosudje.hr):

Tvrtka:
PEKARSTVO ŠARIĆ društvo s ograničenom odgovornošću za proizvodnju, trgovinu i usluge

Skraćena tvrtka:
PEKARSTVO ŠARIĆ d.o.o.

Jos uvijek mi se cini da ti citavo vrijeme govoris o skracenom nazivu a ne o nazivu tvrtke/pogona. Ili je stvarno moguce da ti u tom punom nazivu nemas ni ime ni "obrt"? Sto se usporede skracenih naziva tice, mislim da sva poduzeca moraju imat d.o.o. ili d.d. (ili komand itd.) a obrtnik to ne moze imat, tako da pravno gledano caki da se gleda skraceni naziv nema sanse da dodje do konflikta ako je sve uredno registrirano.
Konflikt moze bit izmedju recimo 2 doo-a koja su registrirana sa identicnim imenom na razlicitim sudovima.

Meni je jasno da "pekarstvo XXX d.o.o." i "pekarstvo XXX" moze biti slicno i zbunjujuce, ali registri niti ne sluze da to razlucuju izvan svojih mogucnosti, zbog toga i postoji mogucnost da se zastiti ime drugim mehanizmima (ako se nije zakasnilo).
ma kužim ja sve što ti kažeš ali...ja nemam dugačkog naziva, evo sad sam išla nać obrtnicu i nema- nema...

sad, jel neko nije znao radit posao ili? al nije ni bitno, htjela sam samo reći da sad neko može registrirat doo s istim ovim imenom, i sad tamo neka treća osoba možda neće razlikovat. A to meni može bit na štetu.
Xenia 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 00:54   #67
Ovako vam je društvo moje:

Obrtnik se upisuje u registar obrtnika i posluje po pravilima Zakona o obrtu.
Svojstvo trgovca pojedinca stječe tek upisom u sudski registar pri trgovačkom sudu.
Trgovac pojedinac mora imati svojstvo obrtnika. Kao trgovac pojedinac može se upisati obrtnik koji ima iskazani godišnji prihod od 2.000.000,00 kuna (fakultativno), a ako ima godišnji prihod 15.000.000.00 kuna, tada se obvezno upisuje kao trgovac pojedinac.

Subjekti upisa u sudski registar su:
• Javno trgovačko društvo
• Komanditno društvo
• Gospodarsko interesno udruženje
• Dioničko društvo
• Društvo sa ograničenom odgovornošću
• Trgovac pojedinac
• Ustanova, zajednica ustanova
• Zadruga, zadružni savez,
• Podružnice domaćih i pravnih osoba
• Društvo za uzajamno osiguranje
• Javno društvo za osiguranje

Dakle, to smo riješili - i obrtnik može biti upisan u sudski registar, kao trgovac pojedinac.

Nadalje, prema Zakonu o sudskom registru, a što se tiče tvrtke ili naziva:

"Upis tvrtke ili naziva

Članak 49.

(1) Prije donošenja rješenja o upisu, registarski sud po službenoj dužnosti provjerava je li pod istom tvrtkom ili nazivom upisan ili uredno prijavljen za upis u registar neki drugi subjekt upisa.

(2) Tvrtka ili naziv subjekta upisa mora se jasno razlikovati od tvrtke ili naziva drugog subjekta upisa na području istog registarskog suda.

(3) Kada utvrdi da se tvrtka ili naziv subjekta upisa jasno ne razlikuje od tvrtke ili naziva drugog subjekta upisa koji je već upisan u registar ili koji je uredno podnio prijavu za upis, a ne radi se o slučaju iz članka 30. stavka 2. Zakona o trgovačkim društvima, registarski sud će pozvati predlagatelja, da u određenom roku promijeni tvrtku ili naziv i podnese izmijenjenu prijavu s odgovarajućim ispravama Registarski sud odbit će zahtjev za upis u registar, ako predlagatelj ne postupi po zaključku suda.

(4) Prilikom podnošenja prijave za upis promjene predmeta poslovanja - djelatnosti koja je u dosadašnjoj tvrtki ili nazivu, subjekt upisa treba istodobno podnijeti i prijavu za upis promjene tvrtke ili naziva."
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 10:00   #68
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post

Dakle, to smo riješili - i obrtnik može biti upisan u sudski registar, kao trgovac pojedinac.
."
nitko nije ni tvrdio suprotno..
zapravo o tome se nije ni razgovaralo...
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 13:05   #69
Pa riješili smo nakon što sam vam napisala da se obrtnik može upisati i kao trgovac pojedinac.
Tada u nazivu tvrtke mora imati naznaku t.p. i poslove voditi na trgovački način jer se na njega primjenjuju odredbe Zakona o trgovačkim društvima, a ne Zakon o obrtu.
No, mislim da je nemoguća situacija koju je Petborut napisao, ne može se trgovačko društvo zvati obrt, niti se kao takvo upisati u sudski registar, obzirom se upisuje kao trgovac pojedinac.
U pravu si i glede obrtničkog registra, naime, za obrtnike postoji poseban registar, no, postoje i situacije kada se obrtnik mora upisati kao trgovac pojedinac u sudski registar, kao i situacije kad može, ali i ne mora.
No, ako se upisuje u sudski registar, teško da će vam takav obrtnik ostati trgovac pojedinac jer onda odgovara svom svojom imovinom, pa će takav obrtnik radije otkazati obrt i osnovati društvo s ograničenom odgovornošću, i ne odgovarati za obveze društva.
Pretpostavljam, ne znam zaista iz prakse jer nisam nikada bila poduzetnik niti sam se bavila pravom društava i trgovačkim pravom, da se ne bi smjelo u tvrtci naći nekakvo isto ime, npr. KARLO, bez obzira je li d.o.o. ili t.p., a na području istog registarskog suda.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 18:48   #70
Zatvaranje firme u dugovima

Da li mi netko može pomoći oko pravnih i zakonskih uvjeta oko zatvaranja firme.
Ukoliko je firma radila duže vrijeme i kroz razne faze u zadnje vrijeme počela biti gubitaš - zanimaju me slijedeće stvari:
- što s računima koji su ostali neplaćeni, a nema novaca niti će ih biti za plaćanje u dogledno vrijeme?
- ukoliko dođe do ovrhe kako se ona provodi (kako to konkretno izgleda) i što s troškovima ovrhe ako se niti oni ne mogu naplatiti?
- u kojoj mjeri se vlasnik može teretiti za dugove firme (svojom imovinom ili sredstvima) i kako to ide?
- da li se može proglasiti stečaj, kako se to radi i da li se to plaća?
- ukoliko dođe do stečaja od strane države (nadležnog ministarstva?) da li se i takav stečaj plaća i od čega ako nema novaca niti imovine i koliko stečaj košta?
- da li osoba koja je bila vlasnik firme koja je otišla u stečaj, može u budućnosti biti ponovno vlasnik firme i pod kojim uvjetima? Da li može imati problema vezano uz neke druge stvari?

Nadam se da nisam zadavio s puno pitanja i nadam se da će mi netko dati odgovore na ova pitanja.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 20:55   #71
- što s računima koji su ostali neplaćeni, a nema novaca niti će ih biti za plaćanje u dogledno vrijeme?
- ukoliko dođe do ovrhe kako se ona provodi (kako to konkretno izgleda) i što s troškovima ovrhe ako se niti oni ne mogu naplatiti?


Racuni se naplacuju obicno ovrhom. Troskove ovrhe snosi ovrsenik, a kad se pravomocnom sudskom presudom utvrdi trazbina rok zastare je 10 godina.
Kako se provodi ovrha ovisi o odabranom sredstvu ovrhe. Postoji o tome tema, link se nalazi u Pravilima.

- u kojoj mjeri se vlasnik može teretiti za dugove firme (svojom imovinom ili sredstvima) i kako to ide?

U principu se vlasnika ne tereti, ali to ovisi o pravnom obliku firme. Trgovacka drustva (npr. d.o.o.) odgovaraju za obveze svojom imovinom, dok trgovac pojedinac odgovora i cijelom svojom imovinom.

- da li se može proglasiti stečaj, kako se to radi i da li se to plaća?
- ukoliko dođe do stečaja od strane države (nadležnog ministarstva?) da li se i takav stečaj plaća i od čega ako nema novaca niti imovine i koliko stečaj košta?
- da li osoba koja je bila vlasnik firme koja je otišla u stečaj, može u budućnosti biti ponovno vlasnik firme i pod kojim uvjetima? Da li može imati problema vezano uz neke druge stvari?


Stecaj ce se otvoriti samo ako postoje zakonski uvjeti, kao sto su blokada racuna duza od 60 dana ili prezaduzenost. Pokrece se prijedlogom samog duznika, vjerovnika, radnika ili drz. odvjetnistva. Ovisno o tome tko pokrece pristojba se placa ili ne. Ukoliko se utvrdi da nema imovine stecaj se odmah otvara i zatvara. Za dalje je premalo informacija.
Moze osoba ponovno biti vlasnik bez problema.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 20:10   #72
Question Ovrhe , revizije

Moja prijateljica zatvorila je obrt 2009g. ostali su joj dugovi. Nije ništa stekla za devet godina. Sad sve polako stiže na naplatu i država i banka. Leći će joj na plaću.
Međutim nju muče pored tih i mnoštvo savjeta koji pršte sa svih stana a koje se njoj čine neostvarive.
1. da li je moguće otvoriti stečaj nad obrtom(posebno ako je već zatvoren)
2. da li je moguće napraviti reviziju dviju godina koje su u stvarni ključne za sve probleme u koje je upala(2006 i 2007)
3. kako doći do knjiga iz tog perioda koje joj bivši knjigovođa nije i neće da vrati.(razlog nije mu sve platila, a za što postoji razlog.
4. ako je moguće bilo što napraviti kako jer nema novaca za odvjetnike.
Snješkaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 21:23   #73
4. pogledaj temu na besplatnu pravnu pomoc
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 00:56   #74
zatvaranje firme s dugovima?

zanima me ako je firmi blokiran racun zbog pdv-a ,davanja nisu placana nekoliko mjeseci i kazna od inspekcije ogromna ,kako je se najbezbolnije rijesiti s obzirom na to da direktor nista ne posjeduje a i nema mogucnosti platiti dugove? firma je u radu ali promet je par tisuca kn mjesecno(5000-8000kn) cime isplacujem radnike da bar oni budu namireni.mirovanje, stecaj ili likvidacija to su izrazi o kojima cujem a ne znam sto su zapravo i kako to ide.sto napraviti da bude brze rijeseno i sa sto manje troska.frend mi kaze da je najbolja opcija rijesiti se te firme i otvoriti novu?jel to moguce?jel se moze poslovati s novom ak nisam zatvorila staru i da li u tom slucaju mi se moze teretiti nova zbog dugova stare?
ryana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 10:27   #75
Ukoliko postoji blokada ide se u stecaj. Niti jedno rjesenje nije brzo i bezbolno i svaka od njih kosta.
Novu firmu mozete imati, dugovanja stare ce se namiriti u stecajnom postupku (ili nece ako nema od cega). Staru morate kad tad zatvoriti, nece se dugovi rijesiti sami od sebe niti nestati preko noci.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 13:00   #76
@Urion - imam skoro pa identican slucaj.

Naime, imam firmu, 2009 je bila vise nego losa i sad sam u banani.

Imam nekoliko dobavljaca kojima sam duzan a obzirom da nema posla, nemam ni od kuda platiti.

Sto se stecaja tice, on kosta i nemas ga zasto pokretati. Ukoliko firma ima svoje imovine, onda tvoji vjerovnici mogu pokrenut stecaj i placat troskove, vise imas ovdje: http://www.tszg.hr/cro/TSZG/Djelokru...hodni-postupak

Ono sto je sigurno je da vlasnik d.o.o. NE odgovara svojom imovinom. Znaci nista tebi osobno ne mogu uzeti. Mogu ti sjesti ovrhom na racun i cekati dok ne bude novaca. Ako novaca nema i ne bude, to je to.

Nek me netko ispravi ali mislim da je 6 godina rok nakog kojeg se to ukida.

Koliko sam procitao, stecaj moze pokrenut i drzava ali obzirom da tvrtka nema svoje imovine, oni to ne rade je u principu samo gube na troskovima.

@Katrin - novi sam ovdje pa nisam ziher jel si u toj bransi il ne, al imam i ja jedno pitanje.

Naime, firma mi je blokirana zadužnicom jedne firme na x kn, nedavno je došla i ovrha od porezne za porez na dobit za 2008-u te postoji vjerovnik koji ce takodjer sjesti na racun zaduznicom ili ovrhom.

Nitko od ovih troje se nema od kuda naplatiti a vlastitom imovinom ne mogu odgovarati.

Pretpostavljam da mi je jedina opcija, obzirom da nemam prometa, pustit to sve kako je i jednostavno napustit firmu, do x godina koliko treba da to sve ode u zastaru?
duffus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 14:00   #77
Ne mozete pustiti firmu...
Racun ne mozete zatvoriti ako postoje dugovanja, a troskovi ce se gomilati... Tesko ce vas ikakva zastara spasiti, pogotovo ako krene ovrha.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 16:42   #78
Imam prijatelja čija firma doo ne radi 10-ak godina (bili smo suvlasnici u firmi). Račun je blokiran još i duže.
Nismo imali love za pokretanje stečaja, firma nema imovine pa ni vjerovnici nisu bili zainteresirani za stečaj, a nije ni država.
Vjerovnici su u početku slali opomene, kao i mi svojim dužnicima, pa na kraju svi odustali. Na papiru smo mi čak i u plusu.
Svake godine uredno predamo prazne papire u poreznu, i to tako prolazi već godinama.
Može li se očekivati neka zastara i kada?
zzzmija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 17:46   #79
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ne mozete pustiti firmu...
Racun ne mozete zatvoriti ako postoje dugovanja, a troskovi ce se gomilati... Tesko ce vas ikakva zastara spasiti, pogotovo ako krene ovrha.
"pustit" sam napisao u smislu jednostavno let it be

Jasno da je ne mogu zatvorit, ma ne mogu nista s njom.

Dakle blokada, ovrha i ostali dugovi, na to ce ici kamate i tako godinama.

Ja ne vidim kako se u toj situaciji drzava ili duznici mogu naplatiti, osobno ne odgovaram i sto se mene tice, moze 100 godina ic kamata kad se nece nikada naplatiti.

Zato i mislim da postoji nekakav rok nakon kojeg se to sve otpisuje.

Inace, ak se ne varam, za potrazivanja je 2 godina zastara, jasno ako se ne pokrene neka ovrha ili sto vec.
duffus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:14   #80
Opci zastarni rok je 5 godina. Ako se pokrene ovrha zastare nema.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:22.