Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2009., 21:55   #81
kupoprodajni ugovor za automobil

prodala sam auto, odjavila ga na policiji ali još nisam s kupcem ovjerila kupoprodajni ugovor kod bilježnika. on je u drugom gradu i sad me zanima dal mogu napraviti kupoprodajni ugovor i ovjeriti ga kod bilježnika sama ili treba i kupac biti nazočan?
fatmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 00:38   #82
kupac netreba biti prisutan,samo prodvatelj sa ispunjenim i potpisanim kupoprodajnim ugovorom,ja prodao tako auto u 7mj. prošle godine
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 17:32   #83
Raskid ugovora sa leasing kućom

Pozdrav,

Imam pitanje vezano za raskid leasing ugovora... naime ugovor je potpisan na 5 godina u CHF, naravno CHF s obzirom na kunu je skočio 15% pa toliko i rata. Jedan od razloga zašto sam odabrao leasing umjesto kredita, bilo je i to da mogu raskinut ugovor i vratiti im auto u slučaju neke krize. Leasing kuća ne želi čuti za promjenu ugovora odnosno promjenu sa CHF u EUR, a u samom ugovoru ne stoji nijedna stavka što ako JA raskinem ugovor s njima.
E sad mene zanima ako ja raskinem ugovor s njima, da li se ide preračunavat sadašnje stanje auta, tj. koliko ono vrijedi, koliko sam uplatio... i onda da se napravi neka razlika koju ja uplatim i gotovo. Ili će leasing kuća tražiti cijelokupnu isplatu ugovorenog iznosa za svih 5 godina, i s odnosom na vrijednost auta za 5 godina???

Mislim, plan B uvijek postoji... na autu je 100% kasko... i ako slučajno s izletim ceste i bude totalka... leasing kuća mora svoja potraživanja naplatit od kaska!
S obzirom da sam uzimao auto prije pola godine, dosta sam vagao između leasinga i kredita, i baš sam zbog eventualne osobne ili svjetske krize uzeo leasing!

E da, uzet je operativni leasing sa ostatkom vrijednosti... dakle vlasnik auta je leasing kuća.
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 18:02   #84
naplatit će 1-2% naknade od preostale glavnice

zatim ćeš platiti preostalu glavnicu + kamatu
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 20:30   #85
Taj dio znam, ali neznam što je glavnica!?

Pošto je u pitanju operativni leasing s ostatkom vrijednosti, glavnica mi je 65% cijene auta ali nakon 5 godina (Procijenjeno je da će auto za 5 godina vrijediti 35% početne vrijednosti).
Ako raskinem ugovor sada kada automobil vrijedi npr. 70% svoje vrijednosti... Dali leasing kuća kao glavnicu gleda 30% (kao razliku od sadašnje cijene vozila), ili onih 65% iz ugovora za 5 godina?
E to mene zanima, što je tu glavnica kod prijevremenog raskida!
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 20:39   #86
ja sam nakon 1,5g. prekinula ugovor s leasingom. moraš im se javit radi procjene. onda ti oni kažu svoju cijenu za tvoj auto, a poznato je koliko si im još dužan po leasing ugovoru. znači to minus procjena = javlja se razlika od nekih par tisuća kuna. kod mene je to bilo 18.000kn, a jamčevina je bila 20.000kn. oni svakak računaju na dobar dio tvoje jamčevine! na to moraš pazit.

bilo bi dobro kad bi ti našao kupca i na lijep način s leasingom dogovorio da oni njega prihvate. čovjek bi od tebe kupio auto po nekoj tržišnoj cijeni , a to je svakako više od one njihove "procjene". (namjerno stavljam navodnike jer meni auto nitko nije ni pogledao, procjena se vrši po nekim njihovim tablicama).

dakle, poanta je u tome da leasnig nema interes da tebi prizna tržišnu cijenu, već nižu, jer oni tvoj auto prodaju po tržišnoj cijeni, a ti razliku od procjene do visine duga bi trebao namiriti iz jamčevine koju si položio kad si kupovao auto, vjerojatno je to 20% od one vrijednosti novog auta kad si ga kupovao.

ne znam jesam li ti išta pojasnila ili ti stvar iizgleda još zamršenije.

svakako se javi u leasing svom referentu i reci što bi ti želio napraviti. onda će ti poslat ponudu, pa ćeš tada počet razumijevat možda lakše nego iz ovog što ti ja govorim.

u svakom slučaju moraš biti jaaaako oprezan.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 21:22   #87
Sve zavisi koja je leasing kuća u pitanju, dakle što se tiče prije vremene otplate moraš platiti ostatak vrijednosti, pdv na ostatak vrijednosti, pdv na jmčevinu, dospjela potraživanja, buduću glavnicu i nekih 2% troškova prijevremenog zatvaranja ugovora nakon čega dobiješ račun na svoje ime i vozilo postaje tvoje vlasništvo- to je u slučaju da ti otkupljuješ vozilo, a u slučaju da vozilo vraćaš leasing kući, tada se leasing kuća naplati tvoja dugovanja ako ih imaš iz jamčevine te trošak zatvaranja ugovora, a ostatak sredstava u slučaju da ih ima se vraćaju na tvoj račun.Mislim da ti je u prvoj godini trošak zatvaranja velik pogotovo u sluičaju da ti nešto poklonjeno u smislu nekakva akcije npr. ak i ao ili registracija, ah da plaća se i pdv na trošak zatvaranja.ja vozilo ne bih vraćala!Leasing je dobar i način financiranja.
norka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 21:35   #88
Hvala vam!
To me zanimalo! bitno mi je da znam da leasing kuće ipak preračunaju trenutnu vrijednost auta, i razliku odbiju je od glavnice...
Ne mislim im vraćati auto, za sad me dobro služi... a i da ga vratim i oni računaju po svojim tablicama, vjerojatno nebih puno izgubio jer sam auto kupio za 76% njegove cijene...
Pitam samo za slučaj osobnog bankrota, da znam koje su mi opcije!
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 16:48   #89
plaća li se porez na promet ako polovni auto (3 god star) kupim od firme i za to dobijem račun?
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 17:18   #90
ne.plačaš pdv što je iskazan na računu s tim da godišnje plačaš porez na ces. mot.vozila cca 250 kn.To vrijedi za aute do 10 godina starosti
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 18:32   #91
hvala puno. tak sam si i mislila...
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 17:35   #92
Dokazati prevaru pri kupnji automobila

Kuio sam polovni automobil posredniptvom jedne auto kuće. Nakon određenog broja km i pri svim kontrolama koje sam izvršio prije kupnje ustanovljen je kvar koji se povlačio i prije kupnje. Kvar nije mali, popravak bi koštao skoro kao i novi motor istog automobila. Auto ima 66000 prijeđenih km te je 2004. godina. Postoji li kakva mogućnost tužbe ili dobivanja odštete ili povrat sredstavaza načinjenu prijevaru? Mislim da nemam baš puno izgleda ali poslušao bih savjete i iskustva.
Dani76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 18:03   #93
Quote:
Dani76 kaže: Pogledaj post
Kuio sam polovni automobil posredniptvom jedne auto kuće. Nakon određenog broja km i pri svim kontrolama koje sam izvršio prije kupnje ustanovljen je kvar koji se povlačio i prije kupnje. Kvar nije mali, popravak bi koštao skoro kao i novi motor istog automobila. Auto ima 66000 prijeđenih km te je 2004. godina. Postoji li kakva mogućnost tužbe ili dobivanja odštete ili povrat sredstavaza načinjenu prijevaru? Mislim da nemam baš puno izgleda ali poslušao bih savjete i iskustva.
nemaš i to je točno... vjeruj i ja sam se zajebo, većina tih preprodavača su školovani prevaranti... daleko najbolje je kupit auto od poznatog... to da ima 66000 je najveća prevara, osobno sam se uvjerio otkad mi je prijatelj zaposlen u jednom auto salonu kakvi automobili dolaze, pa se upicikane i srede površno, oku izgleda lijepo, a u biti uništen auto... moj auto je 2000. godina, sad na satu ima 230000, imam ga 2 god i napravio sam s njim 72000... naime pukom slučajnošću sam došao do papira iz 2002. godine, auto je za samo dvije godine napravio 246000 km....
kolp is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 09:36   #94
Leasing - raskid ugovora

Pozdrav svima,
evo imam problema s leasing-om pa molim pomoć. Kupili smo auto na firmu i otplatili dvije godine a ugovor traje 5 godina. S obzirom na trenutno stanje krenuli smo u rezanje troškova i želimo se rješiti tog automobila i te obveze. Ostvario sam neki kontakt s leasing kućom i rekli su da su dvije opcije: ili prodati auto po nekoj cijeni koji oni zahtijevaju za njega ili naći novog korisnika leasinga. Cijena auta koji oni zahtjevaju meni se čini nerealna i mislim da ne mogu toliko dobiti za njega a naći novog korisnika leasinga je dosta teško pogotovo u ovo vrijeme.
Znači želimo se riješiti auta a da naš financijski trošak ne bude u visini svih preostalih rata po ugovoru nego eventualno da leasing kuća naplati svoja potraživanja iz jamčevine pošto imamo dugovanja za zadnju ratu.
Koje su mi opcije i dal uopće postoje neke druge opcije nego koje sam naveo?
snjesko123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 09:54   #95
Možeš jedino ti naći kupca, otplatiti svoj lizing u kešu i prodati automobil kupcu, najbolji način
__________________
Goga
gordana013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 10:09   #96
ovisi koju vrstu leasinga imate, operativni ili financijski??. nemojte plaćati pa nek vam ga banka uzme i radi s njim što hoće i onako je u vlasništvu banke tj leasinga .
__________________
stiže nam Hannah
40+
lillyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 10:13   #97
Teško je pronaći kupca a i cijena koju traži leasing kuća za njega je veća nego tržišna cijena tako da i nađem kupca ja njemu mogu ponuditi cijenu koja je manja od cijene leasing kuće i morat ću doplatiti razliku.
Leasing je operativni. A koje su posljedice ako leasing kuća uzme vozilo?koja je procedura?
snjesko123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 10:21   #98
pa ako je operativni zašto tražiti kupca, pa vi ste samo iznajmili vozilo, a po istek ga vraćate, pa tako bi ga trebali moći i sada vratiti... jer koliko ja znam ovo što je banka vama rekla vrijedi za financijski leasing a ne operativni. probajte se ponovno raspitati.
__________________
stiže nam Hannah
40+
lillyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 10:32   #99
rekli su mi da ako ja kao primatelj raskidam ugovor onda cijela jamćevina ostaje kod njih jedino ako nađem kupca za auto ili novog korisnika leasinga. Sad pošto ne uspijevam naći kupca ni novog korisnika ispada logički da mi preostaje vratiti auto jednino ne znam dal to mogu proći bez dodatnog troška i bez gubitka jamčevine???
Inače, svi su neljubazni do bola u tim leasing kućama!!!!!!
snjesko123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 10:39   #100
heh, pa što vam piše u ugovoru?? tamo bi trbala pisati procedura ako dođe do prekida ugovora. mislim da oni sebi nešto naplate, očito tu jamčevinu... ah to su banke, sebe oštetit neće. oni su računali na cirkuliranje vaših novaca 5 god, a vi prekidate naokon 2 što znači velike gubitke za njih, tako da ne vjerujem da ćete dobiti jamčevinu nazad.
__________________
stiže nam Hannah
40+
lillyrose is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:47.