Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2013., 18:05   #21
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Zato janjetina i ima poseban vonj koji meni osobno nije previše drag.
Pa to je osnova svega. Tebi ne paše miris i onda po tebi i ne ide u originalnu recepturu, a svinja ti paše pa onda ide.. Smiješno !

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
A banjalučki ćevap isto nije ćevap jel?
Postoji li netko mjerodavan kome bi ti vjerovao osim sebi ?

Ovo je pojam banjalučkog ćevapa, tak svejedno kome pasao, kome ne.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 18:34   #22
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Nažalost, mnogi "naši" kuhari vrlo često stavljaju upravo ovčetinu i loj, smatraju to vrhunskim gurmanskim užitkom- meni to nije fino i bok
Kom paše, dobar mu tek.





Prisnažujem za srbijansku kuhinju po tom pitanju (posebice leskovačku školu). Meni je to "the ćevap" , premda cijenim i neke druge škole koje ne koriste ofcu&loj od dotične.
Svinji svakako nije mjesto u nečemu što se naziva ćevapom, iako je i ta varijanta poprilično ukorijenjena u svakodnevnoj praksi na našim prostorima...
Bok mod, iskrene ti čestitke na imenovanju.

Potpisujem, meni je boldano sukus problema. Da li će netko staviti staru ovcu neugodna mirisa i žutog loja ili nježno mlado šilježe stvar je kuhara, ukusa, odnosa prema staroj ovčetini kao mesu uopće. Meni to isto ne valja, drugom je fino, de gustibus, ali ovca kao životinja ide u org. recepturu.


mali offtopic:

Već si cijeli dan mod a još nisi pocrvenio ? Daj brže malo.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 19:13   #23
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Pa to je osnova svega. Tebi ne paše miris i onda po tebi i ne ide u originalnu recepturu, a svinja ti paše pa onda ide.. Smiješno !



Postoji li netko mjerodavan kome bi ti vjerovao osim sebi ?

Ovo je pojam banjalučkog ćevapa, tak svejedno kome pasao, kome ne.
Opet nisi shvatio...po čemu misliš da u originalnu recepturu ide ovčetina? Zato jer je riječ o Bosni? Cijelo vrijeme ti tvrdim da NIJE jedino bosanski recept ispravan niti se takvim smatra, uostalom sarajevske rijetko tko radi sa ovčetinom. Sad ti možeš do prekosutra tupiti da je to jedini pravi i ispravan recept ali to i dalje neće biti istina. Ljudi tu smjesu rade s onime što imaju i oduvijek su je radili, to je samo vrsta hrane i radi se od mljevenog mesa koje ljudi imaju i sve, baš sve se jednako tako zovu ćevapi i da pitaš bugara pa i srbina poslao bi te u rodnu grudu da mu počneš tupiti o jedinom pravom receptu s ovčetinom (pardon sa onim žiljažetom)
Eto i u tom tvom receptu ne da nema žiljažeta, nego još gore... bravetina. Zadnja rečenica tvog linka je upravo ono što sam rekao, moraju se jesti vreli. A na hrpi drugih site-ova dodaju još i loj ili uopće nema ovčetine. Na nekima ide samo junetina i dodaje se svinjska mast.......recepata ima stotina.
Tih recepata ima more i svi se zovu ćevapi ili neka izvedenica tog imena..i to s punim pravom.
A po čemu je točno ono jedini pravi pojam banjalučkog ćevapa? Jer si ga našao na webu i jel ti se najviše sviđa?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 26.07.2013. at 19:37.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 19:25   #24
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
..
Potpisujem, meni je boldano sukus problema. Da li će netko staviti staru ovcu neugodna mirisa i žutog loja ili nježno mlado šilježe stvar je kuhara, ukusa, odnosa prema staroj ovčetini kao mesu uopće. Meni to isto ne valja, drugom je fino, de gustibus, ali ovca kao životinja ide u org. recepturu....
Možda u Bosni..doduše nije da sarajevo nešto trpa ovčetinu u ćevape......
Ovo ne bi mogo bit ćevap niti u ludilu... http://en.wikipedia.org/wiki/Kebapche. Da sad idem dalje na rumunjsku? Ajd nek vas voda nosi http://en.wikipedia.org/wiki/Mititei Jel treba još? Armenia i šire... https://en.wikipedia.org/wiki/Kofta Nu ove u Indiji, https://en.wikipedia.org/wiki/Kubideh s janjetinom. Ovaj je SAMO od janjetine https://en.wikipedia.org/wiki/Adana_Kebab.
Evo neću više........ko da sve one seljačine znaju kaj je jedini pravi i originalni ćevap kad to samo vas dvojica znate.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 26.07.2013. at 19:40.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 19:37   #25
Znam da će većina sad reći da to nisu ćevapi ali meni su najbolji ćevapi kad ih napravim od : 60 dkg svinjetine srednje masne, 60 dkg junetine i 30 dkg pilečeg filea
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 19:38   #26
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post

Već si cijeli dan mod a još nisi pocrvenio ? Daj brže malo.
Neću se udostojiti replicirati na ovakovu provokaciju!

body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 19:42   #27
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Znam da će većina sad reći da to nisu ćevapi ali meni su najbolji ćevapi kad ih napravim od : 60 dkg svinjetine srednje masne, 60 dkg junetine i 30 dkg pilečeg filea
Jesu i to su ćevapi, provjeri one moje linkove, naravno da se rade i s piletinom......rade se sa svime kaj ljudi imaju ...čak se i zovu kebab. Mljeveno meso i začini....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 19:55   #28
Sve ide u smjeru kako se kod nas pojam "ćevap" više odnosi na oblik mljevenog mesa koji se konzumira, nego na sam sastav smjese.


Srećom, pa u toj raznolikosti uistinu gotovo svatko može za sebe pronaći ono što mu najbolje odgovara

Zadnje uređivanje body halleck : 26.07.2013. at 20:31.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 13:24   #29
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Botinec, mesnica Cerovski su znali imati dobre ćevape, ali isto u zadnje vrijeme oscilacije kvalitete
Upravo dobio po nosu , jer sam Cerovskog spomenuo u pozitivnom kontekstu.

Prošli vikend kupljeni ćevapi kod Cerovskog na Utrinama- smrdljivo do nejestivosti za dio ekipe, premda su neki to pojeli i ništa loše im se nije dogodilo...
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 12:58   #30
Kupila nekidan Vindon pureće ćevape u Konzumu, jao, pa to je smrdilo dok se peklo, kao da je najpokvarenije meso... a kad se speklo, ništa. Pojeli smo jer se kod nas ništa ne baca, ako nešto zeznem u kupnji, bome ću i pojest.
Ubuduće kupujem samo ono šta mi narežu direkt u mesnici.
__________________
No heroes, villains, one to blame, while wilted roses fill the stage... ♥
♫Books♪
miss-rebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2013., 11:31   #31
Jednom sam naišla kad je mesar svome frendu , za neku ali doslovno crkotinu rekao (mene nisu vidjeli): ovo ćemo u ćevape. Tako da kad u mesnici vidim meso potamnjelo od stajanja znam što će biti. Tako staro meso, a naročito govedinu, koju oni nazivaju junetina znaju i plitko obrezivati po površini, ali svejedno se vide tragovi.
Gotove ćevape zaobilazim u širokom luku. Baš kad se zaželimo radim svoje.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2013., 22:25   #32
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Prije cca god.dana u Lidlu su imali onu svoju nekakvu robnu marku koji su deklarirali kao 98% meso i bili su izvrsni (klasični ćevapi i šiš-forma).
No, ubrzo su se pokvarili, pa ih nisam kupovao poprilično dugo.

Probaj se orijentirati na one na kojima piše kako su podrijetlom iz Hrvatske te kako se sastoje bar od 95-i-više% mesa (po mogućnosti junetine) i to bi moglo biti dobro.

P.S. Par puta sam naletio na korektne PIK Vrbovec gotove ćevape, no, previše mi i oni osciliraju kvalitetom, pa ne mogu dati ozbiljniju preporuku.
Najbolji kupovni cevapi koje sam probala, a probala sam ih puno i niti jedni osim ovih nisu dobili prolaz, a ovi su dobili cistu peticu su cevapcici proizvedeni u njemackoj za potrebe Yu gasterbajtera.... hahahaha.... originalna firma je Quisit, ali proizvodi i za velike lance (robne marke), sastav je 98% mljevena junetina, nema nikakve crvene paprike nutra il tak nest slicno, moglo bi biti da proizvode i za Lidl, nisam Lidlove probala, ali sam gledala da je sastav isti. To je inace duboko smrznuti proizvod. Ovi u frizideru napravljeni za grill su tiha jeza
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 10:19   #33
Na samom početku svog radnog vijeka (usput , još 29 god moram radit) sam radio u jednom restoranu koji je nudio i ćevape . Meso je za ćevape bilo zbilja prva klasa. sami smo ih radili. No , gazda je od mesara dobivao neki prašak,od tog praška se ćevapi nisu stisnuli dok su se pekli. što je to za prah nemam pojma , uglavnom znam da smo ga stavljali 2 kavene žličice na 10 kg mesa. uglavnom, zato ćevape uglavnom pravim doma sam, da izbjegnem bilo kakve nepotrebne kemije.

Vidim da pišete o iskustvima sa lošim mesom u ćevapima. ne znam, kod mene na poslu se nikad nije staro meso mljelo , jer staro meso je uvijek staro meso( ili ga mi ne znamo tj niti nam ne pada na pamet kamuflirati .) staro meso je samo dokaz lošeg mesara/kuhara koji ga nije upotrijebio dok je još bilo ok. a niti ne nudimo ćevape.
Ali uglavnom, normalno u restoranu naručim ćevape ili bilo kaj od mljevenog mesa, ali kod onih provjerenih, za koje znam da je dnevna prodaja tih jela dovoljno velika da nebi trebalo biti starog/polupokvarenog mesa.

Mada koliko vidim, kod mene u Varaždinu su to riješili tako da ćevape zamrznu pa ih onda takve zamrznute stavljaju peći. mada takvi nisu ko svježi ipak ću radije naručiti takve , zamrrznute čim su se napravili nego razmišljati koliko su stajali u frižideru. mada je pravilo da se mljeveno meso new smrzava ali mislim da je to manje zlo.....
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2013., 22:20   #34
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Na samom početku svog radnog vijeka (usput , još 29 god moram radit) sam radio u jednom restoranu koji je nudio i ćevape . Meso je za ćevape bilo zbilja prva klasa. sami smo ih radili. No , gazda je od mesara dobivao neki prašak,od tog praška se ćevapi nisu stisnuli dok su se pekli. što je to za prah nemam pojma , uglavnom znam da smo ga stavljali 2 kavene žličice na 10 kg mesa. uglavnom, zato ćevape uglavnom pravim doma sam, da izbjegnem bilo kakve nepotrebne kemije.

Vidim da pišete o iskustvima sa lošim mesom u ćevapima. ne znam, kod mene na poslu se nikad nije staro meso mljelo , jer staro meso je uvijek staro meso( ili ga mi ne znamo tj niti nam ne pada na pamet kamuflirati .) staro meso je samo dokaz lošeg mesara/kuhara koji ga nije upotrijebio dok je još bilo ok. a niti ne nudimo ćevape.
Ali uglavnom, normalno u restoranu naručim ćevape ili bilo kaj od mljevenog mesa, ali kod onih provjerenih, za koje znam da je dnevna prodaja tih jela dovoljno velika da nebi trebalo biti starog/polupokvarenog mesa.

Mada koliko vidim, kod mene u Varaždinu su to riješili tako da ćevape zamrznu pa ih onda takve zamrznute stavljaju peći. mada takvi nisu ko svježi ipak ću radije naručiti takve , zamrrznute čim su se napravili nego razmišljati koliko su stajali u frižideru. mada je pravilo da se mljeveno meso new smrzava ali mislim da je to manje zlo.....
Prašak za pecivo, ili soda bikarbona?
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 00:44   #35
Quote:
Beppinna kaže: Pogledaj post
Prašak za pecivo, ili soda bikarbona?
Mislim da nije to dvoje. jer je to nosio od mesara a prijatelji su... vjerojatno neki aditiv , onaj neki E sa tri broja . Uglavnom vjerojatno ništa zdravo
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 01:59   #36
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Mislim da nije to dvoje. jer je to nosio od mesara a prijatelji su... vjerojatno neki aditiv , onaj neki E sa tri broja . Uglavnom vjerojatno ništa zdravo
Grozno, hvala na odgovoru Ivica.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 08:56   #37
Mislim da se ovo masovno stavlja u te "fabričke"

http://www.ireks-aroma.hr/Emulgiranj...zanje-vode.htm


citiram

"E - BURGER P
Proteinski dodatak za proizvode od mljevenog mesa (obogaćena teksturirana soja)
Doziranje: 1 - 3 % | 20 kg"


Da li je štetno tko zna, vjerojatno nije?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 11:15   #38
nadajmo se da nije štetno. Vjerojatno je bilo neko sredstvo kaj meso omekša i kaj se ne stisne puno kod pečenja. kak mi je to bio prvi posao nisam pitao. ( danas bi odma pronjuškal kaj je to da mi i neću reći )
Danas ne možeš izbjeći aditive i slične stvari pa se niti ne zamaram s time, vjerojatno ih ima u skoro svim kupovnim ćevapima
Ja imam sreću da moji još doma uzgajaju svinje i piceke pa znam kaj jedem .
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 10:13   #39
Je li je netko uzeo PIK-ove u zadnje vrijeme? i jos nekih osim PIK-ovih da su 100% junetina?
filmko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 11:54   #40
moj voli Lidlove, ja nekako imam otpor prema kupovnom mljevenom mesu, uopce kupovini mesa u supermarketima, al ovi Lidlovi pikantni i meni su mrak
__________________
Toliko briga oko viška kilograma. Niko da se brine za manjak pameti!
Tavanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:40.